Dabar populiaru
Publikuota: 2012 vasario 29d. 11:20

JAV „suformulavo slaptus kaltinimus“ tinklalapio „WikiLeaks“ įkūrėjui Julianui Assange'ui

Julianas Assange'as
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Julianas Assange'as

JAV prokurorai suformulavo slaptus kaltinimus prieš tinklalapio „WikiLeaks“ įkūrėją Julianą Assange'ą, žiniasklaida trečiadienį citavo vieną konfidencialų elektroninį laišką, o jo advokatė pareikalavo, kad Australija pradėtų ginti savo pilietį.

Šis elektroninis laiškas yra vienas iš daugybės, susijusių su tarptautine žvalgybos ir geopolitinių analizių bendrove „Stratfor“, kuriuos slaptą informaciją viešinantis portalas pradėjo skelbti nuo pirmadienio.

Šios bendrovės viceprezidentas žvalgybos reikalams Fredas Burtonas vidinio susirašinėjimo laiške „Stratfor“ analitikams nurodė: „Turime neskelbiamą kaltinamąjį aktą prieš Assange'ą“, rašo dienraštis „The Sydney Morning Herald“.

Laikraštis, turintis galimybę susipažinti su šiais elektroniniais laiškais dėl užmegztos tiriamosios partnerystės su „WikiLeaks“, nurodė, kad šis komentaras, išsiųstas pernai sausio 26 dieną, buvo atsakas į vieną žiniasklaidos pranešimą apie JAV atliekamus tyrimus dėl „WikiLeaks“ veiklos.

J.Assange'as, kuris yra Australijos pilietis, laukia Didžiosios Britanijos Aukščiausiojo Teismo sprendimo dėl jo ekstradicijos Švedijai, įtariančiai „WikiLeaks“ įkūrėją lytine prievarta.

Ši informacija buvo pateikta kartu su prašymu ją apsaugoti ir neviešinti, rašo dienraštis, pridūręs, kad F.Burtonas palaiko glaudžius ryšius su JAV žvalgybos ir teisėsaugos agentūromis.

J.Assange'as, kuris yra Australijos pilietis, laukia Didžiosios Britanijos Aukščiausiojo Teismo sprendimo dėl jo ekstradicijos Švedijai, įtariančiai „WikiLeaks“ įkūrėją lytine prievarta.

J.Assange'as šiuos kaltinimus griežtai neigia, tvirtindamas, kad jie yra politiškai motyvuoti ir susiję su „WikiLeaks“ veikla.

Jis baiminasi, kad išsiuntimas į Stokholmą atvertų kelią jos ekstradicijai į Jungtines Valstijas, kur jam būtų pateikti kaltinimai dėl šnipinėjimo, susiję su didžiulio kiekio įslaptintų karinių ir diplomatinių dokumentų nutekinimo ir paviešinimo. Kaip įtariama, šią informaciją „WikiLeaks“ nutekino JAV karys Bradley Manningas, kurio laukia karinis tribunolas.

B.Manningas praeitą savaitę buvo oficialiai apkaltintas įslaptintos medžiagos perdavimu „WikiLeaks“ per incidentą, kuris tapo viena iš rimčiausių JAV žvalgybos nesėkmių per JAV istoriją.

J.Assange'o advokatė Jennifer Robinson Australijoje sakė, kad šalies vyriausybė turi imtis ginti vieną iš savo piliečių ir pareiškė, kad pakanka pažvelgti, kaip elgiamasi su B.Manningu, kad būtų įsitikinta, kas gresia „WikiLeaks“ vadovui.

„Mums tereikia pažvelgti kaip elgiamasi su Bradley Manningu..., kuris laikomas nežmoniškomis ir žeminančiomis sąlygomis jau daugiau nei 600 dienų be teismo, kad sužinotume, kas lauktų Juliano, jeigu jis būtų išduotas JAV“, – pažymėjo ji.

„Australijos vyriausybei ir Australijos žmonėms laikas pradėti kelti klausimus. Jis yra Australijos pilietis ir nusipelnė mūsų apsaugos“, – pridūrė J.Robinson.

Pasak jos, kad ir koks būtų Didžiosios Britanijos teismo sprendimo, esama didelių nuogąstavimų, kad JAV sieks J.Assange'o ekstradicijos.

„Nepriklausimai, kas nutiks, dabar turime patvirtinimą, kad yra slaptas kaltinamasis aktas, kad galime sulaukti ekstradicijos prašymo iš JAV, nepriklausomai nuo (teismo proceso Britanijoje) baigties“, – aiškino J.Robinson.

Australijos žaliųjų senatorius Scottas Ludlamas pareikalavo atsakyti, ar Kanberai kas nors žinoma apie slaptus JAV kaltinimus.

„Turime žinoti, ar Australijos vyriausybė buvo informuota – o gal premjerė perskaitė apie tai “The Sydney Morning Herald„ šį rytą?“ – jis sakė žurnalistams.

Australijos vyriausybė turi laikytis „labai aiškios linijos“ santykiuose su JAV dėl šios problemos, pridūrė politikas.

Vašingtonui turi būti išaiškinta, „kad mes neleisime, netoleruosime jo perdavimo Jungtinėms Valstijoms, kad jam būtų pateikti kaltinimai, dėl kurių jis potencialiai gali atsidurti kalėjime – galbūt dešimtmečiams“, pažymėjo S.Ludlamas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min