Dabar populiaru
Publikuota: 2009 gegužės 21d. 09:11

JAV suimti teroristų atakas Niujorke planavę 4 asmenys (video)

JAV suimti teroristines atakas Niujorke planavę 4 asmenys.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Suėmimas

Keturi vyrai trečiadienį buvo suimti įtariant planavus atakas prieš žydų sinagogas ir JAV karo lėktuvus vienoje Niujorko karinėje bazėje, trečiadienį pranešė tyrėjai.

Pasak vieno JAV Kongreso nario, visi šie asmenys yra gimę Jungtinėse Valstijose. Jie buvo suimti pateikus „kaltinimus, susijusius su planu susprogdinti užtaisus prie sinagogos Niujorko Bronkso rajono Riverdeilo kvartale“, sakoma ieškinyje, kuris buvo pateiktas Niujorko valstijos Vait Pleinso federaliniam teismui.

Vaizdo reportažą galite rasti čia.

Ši grupuotė veikė Niujorke, kuriame „Al Qaeda“ ekstremistai 2001 metų rugsėjo 11 dieną pagrobė kelis keleivinius lėktuvus ir jais taranavo Pasaulio prekybos centro pastatus.

Ji taip pat „planavo numušti karo lėktuvus, esančius Niujorko nacionalinės gvardijos oro pajėgų bazėje Stiuarto oro uoste Niuberge (Niujorkas), panaudodami valdomas „žemė-oras“ tipo raketas „Stinger“, nurodė pareigūnai.

Numatoma, kad sulaikyti asmenys ketvirtadienį stos prieš Vait Pleinso teismą. Jeigu jų kaltė būtų įrodyta, jiems gresia įkalinimas nuo 25 metų iki gyvos galvos.

Pasak pareigūnų, įtariamieji Jamesas Cromitie, taip pat žinomas kaip Abdul Rahmanas; Davidas Williamsas, vadindavęs save Daoudu arba tiesiog DL; Onta Williamsas, slapyvardžiu Hamza; taip pat Laguerre'as Payenas, žinomas Amino ir Almondo slapyvardžiais buvo sekami ilgiau nei metus.

Mėgindami gauti šioms atakoms reikalingų ginklų, įtariamieji daugiausiai bendravo su vienu Federalinio tyrimų biuro (FTB) informatoriumi, kuris grupuotei parūpino „neveikiančią raketą ir neveiklių sprogmenų“.

Ieškinyje nurodoma, jog 2008 birželį, kai FTB informatorius Niuberge susitiko su J.Cromitie, įtariamasis paaiškino pykstantis dėl JAV vadovaujamo karo Afganistane.

Tuo metu J.Cromitie „išsakė pasiryžimą ką nors nuveikti Amerikoje“, sakoma teismui pateiktuose dokumentuose.

Nuo 2008 metų spalio informatorius pradėjo reguliariai susitikinėti su J.Cromitie, D.Williamsu, O.Williamsu ir L.Payenu viename name, kuriame FTB įtaisė slaptą stebėjimo ir pasiklausymo įrangą.

Grupės nariai „išreiškė norą" smogti taikiniams Niujorke, o J.Cromitie „paprašė informatoriaus parūpinti valdomų raketų „žemė- ras" ir sprogmenų“, nurodė prokurorai.

2009 metų balandį grupuotė susitarė, kurią sinagogą atakuoti ir tęsė žvalgybą, taip pat fotografavo karo lėktuvus oro pajėgų bazėje.

„Kaip nurodoma ieškinyje, kaltinamieji norėjo rengti teroristų atakas,  – sakė JAV prokuroras Levas L.Dassinas. – Laimė, kaltinamieji pasitelkė į pagalbą vieną liudininką, bendradarbiaujantį su Vyriausybe. Kaltinamiesiems buvo perduoti neveikiantys ginklai, tačiau kaltinamieji buvo įsitikinę, kad jie tikri“.

Niujorko valstijai Kongrese atstovaujantis Peteris Kingas sakė televizijai CNN, kad buvo planuojama sprogdinti bombas automobiliuose, pastatytuose prie žydų maldos namų ir bendruomenės centro.

„Tai galėjo sukelti tragiškų žūčių, jeigu FTB ir NYPD (Niujorko policijos departamentas) nebūtų stebėję“, – pabrėžė jis.

P.Kingas sakė manantis, kad visi keturi asmenys buvo gimę Jungtinėse Valstijose ir buvo musulmonai. „Vienas (iš jų) yra afganistaniečių kilmės“, – nurodė Kongreso narys, pridūręs, jog kai kurie grupuotės nariai į islamą atsivertė kalėjime.

„Ačiū dievui už NYPD. Tai rodo, kokią rimtą grėsmę mums kelia šalies viduje išugdyti teroristai – ypač mums, gyvenantiems Niujorke. Gyvename su tuo kasdien“, – sakė P.Kingas.

„Šį vakarą galime saugiai ilsėtis, nes šis sąmokslas buvo sustabdytas, tačiau nežinome, kiek dar esama kitų – štai kodėl negalime prarasti budrumo. Turime būti nepaprastai budrūs ir suvokti išties velnišką šio priešo prigimtį“, – pridūrė jis.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min