Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

JAV Teisingumo departamentas pranešė apie dešimt areštuotų Rusijos šnipų (atnaujinta 10.32 val.)

JAV Teisingumo departamento rūmai
Coolcaesar/Wikimedia.org. nuotr. / JAV Teisingumo departamento rūmai
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Kaip praneša „Associated Press“, Jungtinių Valstijų teritorijoje sulaikyta dešimt asmenų, kuriuos Teisingumo departamentas įvardijo kaip „kvalifikuotus Rusijos žvalgybos agentus“.

Pranešama, kad vienuoliktas įtariamasis tebėra laisvėje, tačiau JAV tarnyboms pavyko suduoti smūgį agentų tinklui, kuriam buvo pavesta slapta įsiskverbti į Amerikos politiką formuojančius sluoksnius ir teikti informaciją Maskvai.

„Buvote pasiųsti ilgalaikei komandiruotei į JAV, – sakoma FTB iššifruotoje žinutėje, kuri esą buvo pasiųsta iš Rusijos užsienio žvalgybos tarnybos (UŽT) būstinės Maskvoje. – Jūsų išsilavinimas, bankų sąskaitos, automobilis, namas ir kita skirti vieninteliam tikslui: įvykdyti pagrindinė misiją – tai yra, užmegzti ir plėtoti ryšius JAV politiką formuojančiuose sluoksniuose ir siųsti duomenis į C (centrą Maskvoje)“.

Įtariamieji buvo suimti keturiose šiaurės rytinėse valstijose sekmadienį, praėjus vos trims dienoms po to, kai JAV prezidentas Barackas Obama pavadino Rusijos vadovą Dmitrijų Medvedevą solidžiu ir patikimu partneriu per draugišką susitikimą Baltuosiuose rūmuose.

Penki įtariamieji pirmadienį stojo prieš teismą Niujorke, o teisėjas Jamesas Cottas skyrė jiems kardomąjį areštą iki preliminaraus teismo posėdžio liepos 27 dieną. Ketvirtadienį ketinama teismo pasitarimą, ar kaltinamieji gali būti paleisti už užstatą.

Kiti įtariamieji turėtų pasirodyti Virdžinijos ir Masačusetso teismuose.

Teisingumo departamento paskelbti kaltinimai atrodo panašūs į trilerio apie šnipus apmatus: juose minimi šifruoti pranešimai, suklastotos tapatybės, paslėptų pinigų sumos ir viešbučių kambariuose slapta įtaisytos vaizdo kameros.

Akivaizdu, kad kai kurie iš įtariamųjų yra Rusijos piliečiai. Jų pastangos infiltruotis atrodo stulbinamos: šie asmenys naudojosi suklastotomis tapatybėmis ir vaizdavo esantys eiliniai amerikiečiai, siekdami nepastebimai įsilieti į visuomenę.

Du iš jų apsimetinėjo sutuoktiniais Richardu Murphy ir Cynthia Murphy iš Filadelfijos. Kita pora vaizdavo Jonkerso mieste gyvenančius Peru piliečius, pasivadinę Juanu Lazaro ir Vicky Pelaez.

Dar viena įtariama agentė prisistatinėjo esanti Tracy Lee Ann Foley, neva gimusi Kanadoje ir tapusi JAV piliete.

„Šie Rusijos slaptieji agentai stengėsi paslėpti visus savo ryšius su Rusija, nors veikė vadovaujant ir prižiūrint UŽT“, – sakoma kaltinamajame dokumente.

Ten pat nurodoma, jog turima duomenų apie agentus, kurie gyveno poromis ir susilaukdavo vaikų, kad jų priedanga taptų dar labiau įtikinama, tačiau šiame dokumente nenurodoma, ar tokiu metodu naudojosi kurie nors iš suimtųjų.

Visiems vienuolikai įtariamųjų pateikti kaltinimai dėl dviejų nusikalstamų veikų šnipinėjant UŽT naudai. Nurodoma, kad aštuoni iš jų vykdė „užduotis giliai užsikonspiravę“. Devyni taip pat kaltinami dėl sąmokslo plauti pinigus.

Pranešama, kad kai kurie iš šių agentų veikė Jungtinėse Valstijose nuo praėjusio amžiaus 10–o dešimtmečio pradžios.

Išaiškinti slapta veikę užsienio valstybės agentai gali būti nuteisti iki penkerių metų laisvės atėmimo, tačiau už sąmokslą plauti pinigus gali būti skirta iki 20 metų įkalinimo bausmė.

Šie areštai buvo įvykdyti Niujorke, Naujajame Džersyje, Masačusetse ir Virdžinijos šiaurėje netoli JAV sostinės Vašingtono.

Nurodoma, kad įtariamieji gaudavo ir siųsdavo informaciją, užšifruotą viešuose tinklalapiuose patalpintuose nuotraukų failuose, o su SVR būstine Maskvoje ryšį palaikydavo šifruotomis radiogramomis, kurios būdavo siunčiamos specialiu dažniu.

FTB tyrėjai ilgiau nei dešimtmetį rinko informaciją apie šiuos agentus, slapta įtaisydami pasiklausymo prietaisus įtariamųjų namuose ir viešbučių kambariuose, sekdami ir įrašinėdami jų pokalbius telefonu bei elektroninius laiškus.

Pagrindinis įtariamasis, vardu Christopheris Metsosas, kuris tebėra laisvėje, buvo pradėtas stebėti 2004 metų gegužę Niujorko rajone Kvinse, kai gavo paketą su pinigais iš vieno pareigūno, dirbusio Rusijos atstovybėje prie Jungtinių Tautų, sakoma kaltinamajame dokumente.

Dar du įtariamieji atkreipė į save dėmesį 2006 metų birželį, kai Niujorko valstijos miestelyje Vertsbore išsikasė paketą su pinigais, kuriuos ten paslėpė Ch.Metsosas.

Tyrėjų pranešime taip pat minimi kiti „susitikimai probėgšmais“, kai įtariamieji gaudavo pinigų arba informacijos iš kitų asmenų viešose vietose.

Nors šių agentų veikla atrodo ypač paslaptinga, panašu, kad įtariamųjų misija buvo labiau kasdieniška: infiltruotis į JAV politikos sluoksnius.

Vienoje žinutėje prašoma suteikti „informacijos apie esamą padėtį tarptautiniuose reikaluose“, kurie buvo gyvybiškai svarbūs Rusijai.

„Mėginkite išrinkti (informacijos) kąsnelius, nežinomus viešai, tačiau atskleidžiamus privačiai šaltinių, artimų Valstybės departamentui, vyriausybei, svarbiausiems strateginių tyrimų centrams“, – sakoma tame pranešime.

Kituose prašoma informacijos apie naujausią JAV politiką Afganistane, Irano branduolinę programą ir naują JAV ir Rusijos ginklų kontrolės sutartį. Taip pat nurodoma, kad vienas iš įtariamųjų buvo susitikęs su vienu JAV vyriausybės branduolinių technologijų ekspertu.

Baltieji rūmai kol kas neatsakė į užklausimus apie šiuose areštus ir jų galimą poveikį pastangoms „perkrauti“ itin svarbius JAV ir Rusijos santykius.

JAV lyderis netgi pavadino D.Medvedevą solidžiu ir patikimu partneriu, pridūręs, kad „mes išklausėme vienas kito ir atvirai kalbėjomės“.

B.Obama ketvirtadienį per susitikimą D.Medvedevu pajuokavo, jog jau atėjo metas nupjauti Šaltojo karo laikų „karštųjų telefonų“ laidus. Jis taip pat gyrė Rusijos lyderį, vadindamas jį solidžiu ir patikimu partneriu, pridūręs, kad „mes išklausėme vienas kito ir atvirai kalbėjomės“.

Komentarai
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min