Dabar populiaru
Publikuota: 2019 sausio 9d. 23:00

JAV vyriausybės uždarymas: algų laukiantys darbuotojai renkasi tarp maisto ir vaistų

Vyriausybės įstaigų darbuotojai priešinasi uždarymui
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Vyriausybės įstaigų darbuotojai priešinasi uždarymui

Trečią savaitę besitęsiantis dalinis JAV vyriausybės įstaigų uždarymas paveikė 800 tūkst. federalinių darbuotojų – jie šią savaitę nesulauks atlyginimo. Prezidentui Donaldui Trumpui užsiminus, kad uždarymas gali tęstis kelis „mėnesius ar metus“, vyriausybės institucijose dirbantys amerikiečiai priima skaudžius biudžeto paskirstymo sprendimus.

Dalis vyriausybės įstaigų buvo uždarytos D.Trumpui nesutikus pasirašyti vyriausybės išlaidų plano. Tokiu būdu prezidentas daro spaudimą demokratams, kad būtų įvykdytas jo rinkimų kampanijos pažadas JAV ir Meksikos pasienyje pastatyti sieną, esą sustabdysiančią nelegalią imigraciją.

2016 metais tikinęs, kad privers Meksiką sumokėti už sieną, dabar D.Trumpas jos statyboms reikalauja 5,7 mlrd. dolerių (5 mlrd. eurų) iš JAV biudžeto.

AFP/„Scanpix“ nuotr./JAV ir Meksikos pasienis
AFP/„Scanpix“ nuotr./JAV ir Meksikos pasienis

Kurį laiką grasinęs šalyje paskelbti nepaprastąją padėtį, antradienį D.Trumpas kreipėsi į amerikiečius tvirtindamas, kad „pietiniame pasienyje didėja humanitarinė ir saugumo krizė“.

Vyriausybinių įstaigų darbuotojai, uždarymo laikotarpiu dirbantys be atlygio ar priverstinai atostogaujantys, vis labiau piktinasi šia politine aklaviete. Jie laikosi „išgyvenimo“ režimo: atidaro naujas kredito sąskaitas, kad galėtų sumokėti mokesčius, pinigų skolinasi iš giminaičių ir kreipiasi į maisto bankus.

„Scanpix“/AP nuotr./Donaldas Trumpas
„Scanpix“/AP nuotr./Donaldas Trumpas

Imasi papildomų darbų

„The New York Times“ rašo apie vienišą motiną Tanishą Keller, dirbančią Statistikos biure. Gyvenusi nuo atlyginimo iki atlyginimo, ji dėl vyriausybės uždarymo lieka be pajamų.

Šią savaitę atlyginimą turėjusios gauti T.Keller banko sąskaitos balansas tapo neigiamas – siekia -169 dolerius (-145,87 euro).

T.Keller nebeišgali koledže studijuojančiam sūnui Danieliui pervesti reguliariai skiriamos 100 dolerių (87,32 euro) „stipendijos“, už kurią jis perka knygas ir maisto produktus.

Moteris nežino, kada galės sumokėti 1 768 dolerių (1543 eurų) nuomą ir komunalinius mokesčius – už pastaruosius pinigai iš banko sąskaitos išskaičiuojami automatiškai. Taupydama degalus T.Keller stengiasi nebevairuoti automobilio.

Ji – ne vienintelė vyriausybės institucijos darbuotoja, uždarymo metu susidurianti su finansiniais sunkumais.

J.Gudge'as: „Turiu mokėti alimentus ir nuomą. Pasakiau nuomotojui, kad dėl bet kokio nuomos pakėlimo turėsiu išsikraustyti.“

„Turiu mokėti alimentus ir nuomą. Pasakiau nuomotojui, kad dėl bet kokio nuomos pakėlimo turėsiu išsikraustyti“, – teigė 41 metų amžiaus elektronikos technikas Josephas Gudge'as, prižiūrintis oro transporto kontrolės saugumo sistemas tarptautiniame Siatlo-Takomos oro uoste.

Pasak J.Gudge'o, jei uždarymas užsitęs, jam teks išeiti iš darbo.

„Du mėnesiai, – tokį laikotarpį įvardijo J.Gudge'as. – Kai kurie bendradarbiai jau dabar ieško (naujo darbo).“

„The New York Times“ rašo, kad vyriausybės įstaigose dirbantiems profesionalams tenka imtis papildomų veiklų. Pavyzdžiui, sveikatos komunikacijos darbuotojas Dalase susirado laikiną darbą vietinėje Jaunų krikščionių vyrų asociacijoje (YMCA).

Vašingtone tarptautinio vystymosi specialistė ieško auklės darbo. Ugniagesys Kolorade pardavė sunkvežimį, kad galėtų apmokėti kito mėnesio sąskaitas.

Pagalbą siūlo maisto bankai

Kol tvyro nežinia dėl federalinių darbuotojų atlyginimų, D.Trumpo administracija antradienį užkirto kelią tam, kas galėjo dar labiau apsunkinti vyriausybės įstaigų darbuotojų gyvenimą: potencialų pagalbos maistu milijonams amerikiečių nutraukimą.

Žemės ūkio departamentas teigė, kad maisto kuponai vasarį bus tiekiami kaip įprasta. Vis dėlto, departamentas nedavė jokių garantijų, kad, užsitęsus uždarymui, pagalba maisto produktais bus teikiama ir kovą.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas

Pasak buvusio Valdymo ir biudžeto biuro darbuotojo, dauguma vyriausybės įstaigų darbuotojų atlyginimus gauna penktadieniais, kitiems, jei uždarymas nebūtų užsitęsęs, sumokėtų kitą savaitę.

Orlando kalėjimų sistemos darbuotojas Joe Rojas pradėjo vairuoti „Uber“, kad kitą mėnesį galėtų sumokėti paskolos už būstą įnašą – 2 000 dolerių (1 747 eurų).

„Šį savaitgalį šeimos laikas bus uberio laikas. Niekas tam – darbui už dyką – nepasirašė. Žinojome darbo kalėjime pavojus. Atlygis už tai –visuomenės apsauga, orus atlyginimas“, – tikino J.Rojas.

Pasak Amerikos vyriausybės darbuotojų asociacijos, vidutinis savaitinis vyriausybės institucijų darbuotojų atlyginimas atskaičius mokesčius siekia apie 500 dolerių (436 eurus).

Dėl vyriausybės uždarymo vis daugiau darbuotojų savo banko sąskaitose mato deficitus, sumažėjusį kredito reitingą, negali sumokėti paskolų įnašų. Pagalbą siūlo maisto bankai, tūkstančiai darbuotojų kreipėsi dėl nedarbo išmokų.

Vienoje iš Iždo departamento institucijų dirbanti 57 metų Shelly Carver dėl uždarymo priverstinai atostogauja. Ji „The New York Times“ sakė nerimaujanti ne tik dėl savo išlaidų – baiminasi, kad negalės padėti trims suaugusiems vaikams, dirbantiems toje pačioje įstaigoje.

Jei ne uždarymas, visi jie atlyginimą gautų šį penktadienį arba kitą pirmadienį.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Vyriausybės įstaigų darbuotojai priešinasi uždarymui
AFP/„Scanpix“ nuotr./Vyriausybės įstaigų darbuotojai priešinasi uždarymui

Pasak Sh.Carver, jos vyriausioji dukra — „vieniša ir neturinti pastiprinimo“ — yra pasiėmusi būsto paskolą. Jos sūnui – vos penki mėnesiai. Sh.Carver turi 5 000 dolerių (4365 eurus) santaupų, kurias ketino sumokėti už 40 tūkst. dolerių (34,9 tūkst. eurų) kreditą. Tačiau dabar ji planuoja šiais pinigais padėti vaikams.

„Jie neturi jokių resursų. Jei uždarymas užsitęs, atsidursiu tokioje pat situacijoje kaip ir jie“, – pridūrė Sh.Carver.

Priverstinė dieta

44 metų amžiaus Angela Tucker, šiuo metu be atlygio dirbanti kalėjime netoli Sietlo, tikina, kad dėl vyriausybės uždarymo tenka dėliotis išlaidų prioritetus.

A.Tucker: „Vartoju daug vaistų, nes išgyvenau krūties vėžį, todėl turiu priimti sprendimą: ar pasipildau visų vaistų atsargas prieš tai, kai man jų reikės, nes vėliau galbūt neturėsiu pinigų, ar moku alimentus, ar perku maistą.“

„Vartoju daug vaistų, nes išgyvenau krūties vėžį, todėl turiu priimti sprendimą: ar pasipildau visų vaistų atsargas prieš tai, kai man jų reikės, nes vėliau galbūt neturėsiu pinigų, ar moku alimentus, ar perku maistą“, – pasakojo A.Tucker.

„Be ko galiu išgyventi, kur galiu susiveržti diržus, kurie poreikiai yra patys svarbiausi?“ – apie klausimus, kuriuos sau kelia dėliodamasi prioritetus, pasakojo A.Tucker.

15 metų kalėjime dirbanti A.Tucker teigė, kad situaciją dar labiau apsunkina darbuotojų trūkumas. Pasak jos, dabar iš jų reikalaujama dirbti po dvi pamainas iš eilės – 16 valandų.

„Kai mums galiausiai sumokės, bandysime išlipti iš didžiulės duobės“, – pridūrė ji.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

07:05
00:51
01:25

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie 15min