Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

JAV žvalgybos centro „Stratfor“ prognozė – Rusija byrės, bet iki galo liks agresyvi

Sovietų sąjunga
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Sovietų Sąjungos vėliava
Šaltinis: 15min
0
A A

JAV analitinio žvalgybinės informacijos centro „Stratfor“ specialistai pateikė artimiausio dešimtmečio prognozę. Ekspertų nuomone, ir ES, ir Rusijos laukia subyrėjimas. ES stipriai išaugs Lenkijos vaidmuo. Rusija praras Kaukazo ir kitų fregionų kontrolę. Šalyje itin išaugs specialiųjų tarnybų vaidmuo, tačiau ir joms nepavyks kontroliuoti situacijos, kuri dėl ekonominių sunkumų vis prastės.

„Stratfor“ savo prognozes publikuoja nuo 1996 m. Šiuo metu paskelbta 2015-2025 metų prognozė. Prieš tai prognozė buvo publikuota 2010 m. Joje buvo kalbama apie nacionalistinių nuotaikų stiprėjimą ES, Kinijos ekonomikos lėtėjimą ir Rusijos pastangas įveikti priklausomybę nuo žaliavų eksporto.

Rusijos likimas – kagėbistų rankose

Sistema, kai šalies pajamas kontroliuoja Maskva ir tik jos sprendimu aprūpinami regionai, bei energijos resursų kainų svyravimai lems neramumus Rusijoje.

Analitikų nuomone, Rusijai bus labai sudėtinga išlikti tokiai, kokia ji yra dabar, be milžiniškų specialiųjų tarnybų pastangų.

Sistema, kai šalies pajamas kontroliuoja Maskva ir tik jos sprendimu aprūpinami regionai, bei energijos išteklių kainų svyravimai lems vidaus neramumus.

Regionai sieks apsirūpinti patys, prasidės formalių ir neformalių autonomijų formavimasis. Centro ir periferijos ekonominiai ryšiai nusilps.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Susitikimo akimirka
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./VladimirasPutinas

Situacija primins SSRS griuvimo laikotarpį.

Situacija primins SSRS griuvimo laikotarpį. Analitikų nuomone, atviro sukilimo Rusijoje pavyks išvengti specialiųjų tarnybų dėka, kurios šios šalies gyventojus ims kontroliuoti dar labiau.

„Istoriškai Rusija tokias problemas sprendė KGB (dabar FSB) pagalba, tačiau, kaip ir devintajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje, išcentrinės jėgos bus stipresnės.

Žlungant ekonomikai silpnės ir Rusijos specialiųjų tarnybų galia. Be FSB teroro, federacijos vientisumo nepavyks išlaikyti“, – rašoma prognozėje.

TAIP PAT SKAITYKITE: Michailas Chodorkovskis: Vladimiras Putinas yra nuogas karalius

Lenkija, Rumunija ir Vengrija sieks suartėti su Ukraina ir Baltarusija. Karelija artės prie Suomijos. Šiaurės Kaukazas nusimes Kremliaus jungą. Tolimųjų Rytų teritorijos gali pakliūti į Kinijos ir Japonijos įtakos zoną. Tačiau analitikai prognozuoja, kad tiesioginio sukilimo prieš Maskvą neįvyks.

Iškils Lenkija

Didės Lenkijos politinė ir ekonominė įtaka. Ši šalis taps dominuojančia vidurio Europos jėga ir antirusiškos koalicijos lydere.

ES nesugebės suderinti visų savo valstybių interesų. Vieninga ekonominė politika bus itin sunkiai formuojama. Kas naudinga vienoms šalims, kitoms gali atnešti didelių nuostolių. Euroskeptikų ir nacionalistų nuomonės stiprės.

ES liks funkcionuoti, tačiau ekonominiai, politiniai ir kariniai ryšiai bus reguliuojami tarpvalstybinių susitarimų pagrindu.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Tuskas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Tuskas

Vieningos jėgos, kuri valdys visą europinę erdvę, neliks. Vokietijoje prasidės ekonomikos lėtėjimas, kuris atves prie socialinės ir ekonominės krizės. Berlyno įtaka Europoje silpnės.

Tuo pat metu didės Lenkijos politinė ir ekonominė įtaka. Ši šalis taps dominuojančia vidurio Europos jėga ir antirusiškos koalicijos lydere.

JAV ištiks krizė

Nepaisant prognozuojamo nuosmukio, Maskva gali toliau tęsti ekspansijos politiką.

Nepaisant prognozuojamo nuosmukio, Maskva gali toliau tęsti ekspansijos politiką, todėl Vašingtonas stengsis stiprinti sąjungas už NATO susitarimo rėmų.

Taip JAV sieks užsitikrinti maksimalų sąjungininkų skaičių ir bus pasiruošusios panaudoti grėsmei adekvačią jėgą.

Tuo pat metu prognozės autoriai mano, kad JAV į Europos ir Artimųjų Rytų klausimus stengsis kištis minimaliai. JAV po 15 metų prognozuojama krizė. Ji itin stipriai palies viduriniąją  klasę.

„Scanpix“/AP nuotr./JAV prezidentas Barackas Obama
„Scanpix“/AP nuotr./JAV prezidentas Barackas Obama

Ekonomistai remiasi 50 metų ciklais, kurie įprastai JAV baigiasi socialinėmis arba ekonominėmis problemomis. Paskutinis toks ciklas kaip tik eina į pabaigą. Ekspertų nuomone, JAV yra gana gerai apsaugotos nuo svyravimų tarptautinėse rinkose, todėl ši valstybė liks tarptautinės ekonominės ir politinės sistemos šerdimi.

Turkijai teks rinktis tarp JAV ir Rusijos

Sirijos ir Irako stabilumu bus itin suinteresuota Turkija ir jai teks kištis į pietinių kaimynų reikalus, norint užtikrinti savo saugumą. Ankara ir Vašingtonas turės suvienyti savo jėgas stabdant Rusiją Juodosios jūros regione.

Artimuosiuose Rytuose valdžia bus ne vyriausybių, o atskirų grupuočių rankose. Ši tendencija pastebima jau dabar. JAV nesugebės suvaldyti procesų, nors daugelis tikėsis šios valstybės įsikišimo.

Sirijos ir Irako stabilumu bus itin suinteresuota Turkija ir jai teks kištis į pietinių kaimynų reikalus, norint užtikrinti savo saugumą.

Tam Turkijai nepakaks savo jėgų, todėl ji bus priversta prašyti JAV pagalbos. Mainais Ankara ir Vašingtonas turės suvienyti savo jėgas stabdant Rusiją Juodosios jūros regione.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Turkijos prezidentas Recepas Tayyipas Erdoganas

Silpstant ES, Turkijos įtaka pradės didėti Balkanų regione. Per artimiausią dešimtmetį Turkija labai padidins savo įtaką pasaulyje.

Kinija ir Rusija susikibs dėl Rusijos teritorijų

Kinija ir Japonija augins savo karines galias. Šios šalys konkuruos ne dėl ginčytinų salų, o dėl įtakos rytinėms Rusijos teritorijoms.

Kinija ir Japonija augins savo karines galias. Šios šalys konkuruos ne dėl ginčytinų salų, o dėl įtakos rytinėms Rusijos teritorijoms.

„Stratfor“ ekspertų teigimu, būtent tai taps pagrindiniu įtampos šaltiniu regione.

Kinijos, kaip pasaulio gamybos centro funkciją, perims Filipinai, Vietnamas, Kambodža, Indonezija, Laosas, Bangladešas, Uganda, Kenija, Tanzanija, Dominikos Respublika, Peru, Meksika ir kitos besivystančios šalys.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Kinijos prezidentas Xi Jinpingas ir Japonijos premjeras Shinzo Abe
AFP/„Scanpix“ nuotr./Kinijos prezidentas Xi Jinpingas ir Japonijos premjeras Shinzo Abe

Kito dešimtmečio pabaigoje perkeltų investicijų ir gamybinių pajėgumų dėka šios šalys pereis į intensyvaus augimo laikotarpį, kokį išgyveno ir Kinija. Jose bus gaminama viskas – nuo drabužių iki elektronikos.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min