Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gruodžio 4d. 20:31 , atnaujinta: 2018 gruodžio 4d. 21:29

JAV suteikė Rusijai 60 dienų sutarties dėl branduolinių pajėgų sąlygoms įvykdyti

Mike'as Pompeo
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Mike'as Pompeo

Jungtinės Valstijos antradienį perspėjo Rusiją pasitrauksiančios iš svarbios Šaltojo karo laikų branduolinių ginklų kontrolės sutarties, jeigu Maskva per 60 dienų neužtikrins jos sąlygų laikymosi.

„Jungtinės Valstijos šiandien skelbia Rusiją materialiai pažeidžiančią sutartį ir po 60 dienų suspenduos mūsų įsipareigojimus, imdama atitaisomosios priemonės, nebent Rusija sugrįš prie visiško ir patikrinamo (sutarties sąlygų) laikymosi“, – paskelbė JAV valstybės sekretorius Mike'as Pompeo, turėdamas omenyje 1987 metų Vidutinio nuotolio branduolinių pajėgų sutartį (INF).

„Rusijos veiksmai smarkiai pakerta Amerikos, taip pat mūsų sąjungininkų ir partnerių nacionalinį saugumą. Jungtinėms Valstijoms nėra prasmės toliau laikytis sutarties, varžančios mūsų gebėjimą atsakyti į Rusijos pažeidimus“, – pridūrė jis.

JAV ir NATO sako, kad Rusijos raketų sistema 9M729, dar žinoma kaip SSC-8, pažeidžia INF sutartį, draudžiančią Amerikai ir Rusijai turėti nuo žemės paleidžiamų raketų, galinčių nuskrieti 500–5 500 kilometrų.

Spalį JAV prezidentas Donaldas Trumpas paskelbė, kad Junginės Valstijos ketina pasitraukti iš šio pakto ir pradėti plėsti savo branduolinį arsenalą, „kol žmonės ateis į protą“.

Vis dėlto pirmadienį D.Trumpas pareiškė norintis susitikti su Kinijos prezidentu Xi Jinpingu bei Rusijos lyderiu Vladimiru Putinu ir aptarti su jais, kaip galima būtų „sustabdyti dideles ir nevaldomas ginklavimosi varžybas“.

INF sutartis buvo pasirašyta JAV ir tuometės Sovietų Sąjungos, todėl ji nenumato suvaržymų kitoms didelėms karinėms galybėms, pavyzdžiui, Kinijai.

Tuo metu Rusija dar kartą paneigė, kad kokios nors jos turimos raketų sistemos pažeidžia INF sutarties sąlygas, ir pažėrė kaltinimų pačioms Jungtinėms Valstijoms.

„Mes nepažeidėme (sutarties). Tai melas. Raketos 9M729 (veikimo) atstumas – iki 500 km. Ji atitinka sutartį dėl vidutinio ir mažo nuotolio raketų“, – naujienų agentūrai „Interfax“ sakė Rusijos parlamento aukštųjų rūmų Gynybos ir saugumo komiteto narys Francas Klincevičius.

„Mūsų raketos nepažeidžia, o jų – pažeidžia. Dvejopos paskirties (raketų leidimo) įrenginys MK41, AGM158 – raketa, nustatyta universalaus antžeminio paleidimo įrenginio režimu, taip pat universalusis bepilotis aparatas, galintis priskristi su dideliu užtaisu, apeidamas viską. Visas šias sistemas jie (amerikiečiai) jau dislokavo karinėse bazėse Europoje“, – pridūrė F.Klincevičius.

NATO: nuo Rusijos priklauso, ar bus išsaugotas nusiginklavimo susitarimas

NATO antradienį paskelbė, kad nuo Rusijos priklauso, ar bus išsaugotas vienas Šaltojo karo laikų branduolinių arsenalų mažinimo susitarimas, iš kurios grasino pasitraukti Vašingtonas, kaltinantis Maskvą sutarties pažeidimais.

Vakarų galybės tvirtina, kad viena Rusijos sukurta ir per pastaruosius penkerius metus dislokuota raketų sistema pažeidžia 1987-ųjų INF sutartį.

„Raginame Rusiją nedelsiant ir vėl pradėti visiškai ir įrodomai laikytis (sutarties). Dabar nuo Rusijos priklauso, ar bus išsaugotas INF susitarimas“, – sakoma 29 Aljanso valstybių užsienio reikalų ministrų bendrame pareiškime, išplatintame po jų pasitarimo Briuselyje.

„Jungtinės Valstijos laikėsi visų savo INF sutartyje numatytų įsipareigojimų nuo jos įsigaliojimo dienos“, – bendrame komunikate pažymėjo NATO šalių URM vadovai.

„Sąjungininkai akcentuoja, kad padėtis, kai Jungtinės Valstijos ir kitos šalys visiškai laikosi susitarimo, o Rusija – ne, nėra tvari“, – perspėjo jie.

„Rusijos vykdomi INF susitarimo pažeidimai ardo veiksnios ginklų kontrolės pamatus ir pakerta Sąjungininkų saugumą. Tai yra dalis platesnio Rusijos elgesio modelio, kuriuo siekiama susilpninti visą euroatlantinę saugumo architektūrą“, – pareiškė ministrai.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Mano namas

Gaminkite protingai

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min