Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Jeigu Škotija taps nepriklausoma, vėliau eilė gali ateiti šiems 8 Europos regionams

Katalonai suformavo gyvąją grandinę
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Katalonai suformavo gyvąją grandinę
Šaltinis: 15min
0
A A

Nemažai analitikų sako, kad ketvirtadienį sprendžiama ne tik Škotijos, bet ir didele dalimi Europos ateitis. Manoma, kad jeigu škotai pasisakytų už nepriklausomybės paskelbimą, šis užkratas gali išplisti ir kituose Europos regionuose, kur pastaruoju metu pastebimos separatistinės nuotaikos, rašo „Washington Post“. Šis leidinys išskiria 8 regionus, kurie gali pareikalauti nepriklausomybės.

Italija: Venetas

Kovo mėnesį 89 proc. Veneto, vieno iš 20 Italijos regionų su sostine Venecija, gyventojų internetinėje peticijoje balsavo už regiono nepriklausomybę, tai tapo partijos „Veneto Si“ įkūrimo pagrindu. Jos tikslas yra paskelbti referendumą dėl Veneto atsiskyrimo nuo Italijos. Tuo metu, kai daugelis nepriklausomybės judėjimų Europoje pažymi kultūrinius skirtumus, šio regiono gyventojai pažymi ekonomines priežastis: Italijos šiaurė sukuria apie du trečdalius šalies BVP. Šios partijos konkurentė „Lega Nord“ nepriklausomybės reikalauja jau nuo devintojo praėjusio amžiaus dešimtmečio, tačiau pastaruoju metu daugiau koncentruojasi ties didesnėmis federalinėmis teisėmis, o ne visiška nepriklausomybe. 

Asmeninio albumo nuotr./Venecija
Asmeninio albumo nuotr./Venecija

Ispanija: Katalonija

Apie Katalonijos regiono norą tapti nepriklausomu kalbama garsiausiai. Šis regionas jau 1977 metais pasiekė autonomiją, tačiau pastaruoju metu vis didėja šio regiono žmonių palaikymas visiškos nepriklausomybės idėjai. Greta kultūrinių skirtumų minimos ir ekonominės priežastys – Katalonija yra varomoji Ispanijos jėga, ir šio regiono žmonės nepatenkinti tuo, kad jie turi išlaikyti kitus, kur kas skurdesnius šalies regionus. Katalonija neatsisako idėjos lapkritį surengti referendumą dėl nepriklausomybės, tačiau Madridas pareiškė, kad tai pažeistų šalies konstituciją. 

Pauliaus Cuberos nuotr./Katalonijos diena Barselonoje
Pauliaus Cuberos nuotr./Katalonijos diena Barselonoje

Danija: Farerų salos

Farerai šiuo metu yra autonominis Danijai priklausantis regionas. Danijai stojant į Europos Sąjungą (ES), Farerų gyventojai referendume balsavo prieš įstojimą, todėl formaliai Farerai nėra ES teritorija, nors jai galioja daug lengvatų. Nepriklausomybės idėjos Fareruose yra gana gyvos. 

 

Prancūzija: Korsika

Korsikos sala Prancūzijai priklauso nuo 1769 metų. 2003 metais buvo surengtas referendumas dėl didesnės autonomijos, tačiau jis sužlugo. Ši nepavykusi kampanija privertė nutilti grupuotę „Corsican National Liberation Front“, kuri buvo labai aktyvi du dešimtmečius. Tačiau separatistinių minčių sustiprėjimas Europoje gali atgaivinti ir Korsikos nepriklausomybės idėją. 

Italija: Pietų Tirolis

Pietų Tirolis – provincija šiaurės rytų Italijoje. Prieš Pirmąjį pasaulinį karą ji priklausė kaimyninei Austrijai, tačiau vėliau atiteko Italijai. 70 proc. žmonių čia  kalba vokiškai ir jaučiasi esantys artimesni austriškai nei itališkai kultūrai. Šis regionas yra autonomiškas, jo ekonomika stipri dėl žemės ūkio ir turistų srauto, keliaujančio į Alpes. Nepriklausomybės idėjos jau seniai sklando šioje provincijoje, tačiau politinėms partijoms iki šiol nepavyko suorganizuoti rimtesnių žingsnių šia linkme. 

Ispanija: Baskija

Autonominis Baskijos regionas, kaip ir Katalonija, garsiai skelbia apie savo siekius tapti nepriklausomu. Drastiškų, teroristinių metodų nepriklausomybei gauti griebiasi separatistinė grupuotė ETA. 

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Sulaikytasis ETA lyderis slėpėsi po antklode
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Sulaikytasis ETA lyderis

Belgija: Flandrija

Flandrija yra vienas iš trijų Belgijos regionų, ir šalyje pastebima trintis tarp Flandrijos ir Valonijos regionų. Skirtumai yra net kalbiniai, nes šiaurinė Flandrija kalba flamandų kalba, o pietinė Valonija yra prancūzakalbė. Šiaurinė dalis yra pastebimai ekonomiškai stipresnė, ir tai viena pagrindinių priežasčių, kodėl Flandrijos gyventojai vis paskelbia apie norą atsiskirti. 

Vokietija: Bavarija

Sunku įsivaizduoti Vokietiją be Bavarijos, tačiau dalis bavarų siekia didesnės autonomijos. Tiesa, kol kas jų balsas yra ne itin stiprus – 2009 metais atliktos apklausos parodė, kad tik 20 proc. bavarų norėtų nepriklausomos šalies, o tarp jaunimo šios idėjos dar mažiau populiarios. 

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Bavarijos alaus šventė
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Bavarijos alaus šventė

 

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min