15min be reklamos
2022 12 05, 22:16

JK leiboristai žada panaikinti Lordų Rūmus

Jungtinės Karalystės Leiboristų partija pirmadienį pažadėjo atsisakyti nerenkamų ir „nepateisinamų“ Lordų Rūmų, jei per kitus rinkimus pateks į valdžią ir galės pradėti vykdyti konstitucinę pertvarką, kuria būtų siekiama perskirstyti ekonomikos augimą po „Brexito“.
Leiboristų partijos lyderis Keiras Starmeris
Leiboristų partijos lyderis Keiras Starmeris / „AFP“/„Scanpix“

Atrodo, kad leiboristai per kitus rinkimus, kurie turi įvykti iki 2025-ųjų sausio, gali perimti valdžią, nes po politiniu ir ekonominiu atžvilgiu audringo laikotarpio visuomenės nuomonės apklausose jie smarkiai lenkia valdančiuosius konservatorius.

Leiboristų lyderis Keiras Starmeris pažadėjo „didžiausią kada nors įvyksiantį valdžios perdavimą iš Vestminsterio parlamento į Britanijos žmonių rankas“, teigdamas, kad daugelis rinkėjų 2016 metais nusprendė pasisakyti už pasitraukimą iš Europos Sąjungos, nes jautė demokratinės kontrolės trūkumą.

Buvusio ministro pirmininko Gordono Browno parengtame partijos reformų plane numatoma JK regionams ir provincijoms, įskaitant Škotiją, kurioje nacionalistų vyriausybė reikalauja surengti naują referendumą dėl nepriklausomybės, suteikti naujų įgaliojimų.

G.Brownas, kuris vadovavo sėkmingai 2014-ųjų kampanijai už savo tautiečių škotų pasilikimą Jungtinėje Karalystėje, pasiūlė vystyti didesnę decentralizaciją ir įtraukti parlamentą Edinburge į tarptautinius susitarimus, kuriuose figūruoja Škotijos teritorijos.

Kreipdamasis į auditoriją Lidse, Šiaurės Anglijoje, K.Starmeris teigė, kad per pastaruosius 12 metų, valdant konservatoriams, „ekonomikos augimas nepavyko“ iš dalies dėl to, kad JK, kaip visuma, nesugebėjo užtikrinti ekonomikos augimo, pernelyg pasikliaudama Londonu ir pietryčių Anglija.

Projektas dar nėra leiboristų politika. Dabar dėl jo vyks viešos konsultacijos, o sutarti pakeitimai bus įtraukti į kitą partijos rinkimų manifestą.

K.Starmeris teigė, kad tikisi per pirmuosius penkerius leiboristų vyriausybės darbo metus įgyvendinti galimas reformas, įskaitant 50 tūkst. darbo vietų valstybės tarnyboje iškėlimą iš Londono.

Sprendžiant plačiai visuomenėje paplitusį nepasitenkinimą galimais piktnaudžiavimo parlamente atvejais, siūloma sugriežtinti parlamento narių, dirbančių antraeilėse pareigose, kontrolę ir įsteigti naują kovos su korupcija komisaro pareigybę.

Pagrindinė 40 punktų plano dalis – atsisakyti dabartinių aukštųjų parlamento rūmų, kuriuos sudaro politikų paskirti asmenys, perai ir anglikonų bažnyčios vyskupai.

„Manau, kad Lordų Rūmai yra nepateisinami. Kiekvienas, kuris pažvelgtų į Lordų Rūmus, sunkiai pasakytų, kad jie turėtų būti išsaugoti“, – BBC televizijai sakė K.Starmeris.

„Todėl norime panaikinti Lordų Rūmus ir pakeisti juos renkamais rūmais, kurių misija būtų labai svarbi“, – pridūrė jis.

G.Brownas pasiūlė įsteigti naują asamblėją, kurią sudarytų nariai iš Jungtinės Karalystės regionų ir provincijų – „mažesnius, reprezentatyvesnius ir demokratiškesnius“ parlamento rūmus. Tačiau išsami informacija apie tai bus pateikta tik po konsultacijų.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min