Dabar populiaru
Publikuota: 2014 lapkričio 3d. 16:45

Joachimas Gauckas abejoja, ar ultrakairioji partija „Die Linke“ gali vadovauti Tiuringijai

Joachimas Gauckas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Joachimas Gauckas

Vokietijos prezidentas sekmadienį per vieną iš retų pasisakymų apie partinę politiką išsakė abejonių, ar partija, kurios šaknys siekia anksčiau Rytų Vokietiją valdžiusį komunistinį režimą, yra pasirengusi vadovauti vienai iš 16-os vėl suvienytos valstybės žemių.

Likus savaitei iki 25-ųjų Berlyno sienos griūties metinių Joachimas Gauckas sakė, jog vis dar netiki, kad ultrakairioji partija „Die Linke“ galėtų gerai vadovauti.

J.Gauckas, kurio pareigos valstybės vadovo poste yra daugiausia reprezentacinio pobūdžio, yra buvęs liuteronų pastorius ir buvusios komunistinės Rytų Vokietijos pilietinių teisių gynimo aktyvistas.

Likus savaitei iki 25-ųjų Berlyno sienos griūties metinių Joachimas Gauckas sakė, jog vis dar netiki, kad ultrakairioji partija „Die Linke“ galėtų gerai vadovauti.

Interviu, kuris buvo parodytas sekmadienį, valstybės vadovas sakė, kad nors gerbia buvusios Vokietijos Demokratinės Respublikos teritorijoje esančios Tiuringijos žemės teisę po rinkimų rugsėjį pačiai išrinkti premjerą, jis turi tam tikrų nuogąstavimų dėl partijos „Die Linke“.

„Na, mano amžiaus žmonėms, gyvenusiems (komunistinėje) VDR, sunku su tuo susitaikyti, – sakė 74 metų prezidentas vokiečių transliuotojui ARD. – Tačiau mes esame demokratinė šalis.“

„Gerbiame rinkimuose žmonių priimtą sprendimą, tačiau tuo pat metu užduodame sau klausimą: ar partija, kurios atstovas bus žemės premjeru, iš tiesų taip pakeitė savo SED (Vieningosios socialistų partijos) laikų idėjas apie represijas prieš žmones, kad galėtume ja visiškai pasitikėti?“ – klausė J.Gauckas.

„Šioje partijoje esama tam tikrų dalykų, dėl kurių man, kaip daugeliui kitų žmonių, iškyla sunkumų ja pasitikėti“, – pridūrė jis.

„Die Linke“ garsėja savo radikaliomis politinėmis nuostatomis, pavyzdžiui, nepritarimu Vokietijos narystei NATO.

Nuėjo per toli?

Rinkimai Tiuringijoje buvo ne itin sėkmingi kanclerės Angelos Merkel konservatyviai Krikščionių demokratų sąjungai (CDU) – ji užėmė pirmąją vietą, tačiau nesurinko pakankamai balsų, kad pratęstų 24 metu trunkantį savo valdymą šioje rytinėje žemėje.

Antra liko „Die Linke“, kurią į rinkimus šioje žemėje vedė Bodo Ramelowas – Vakarų Vokietijoje užaugęs 58-erių metų profsąjungininkas, kuris artėja prie tikslo įtikinti socialdemokratus (SPD) ir žaliuosius atverti jam kelią į Tiuringijos premjero postą. B.Ramelowui pasiekus šį tikslą, jis taptų pirmuoju „Die Linke“ atstovu žemės premjero poste.

„Die Linke“ garsėja savo radikaliomis politinėmis nuostatomis, pavyzdžiui, nepritarimu Vokietijos narystei NATO.

Tai būtų dvigubas smūgis A.Merkel, nes socialdemokratai yra jos koalicijos partneriai federaliniu lygiu.

SPD ir „Die Linke“, kurią 2005 metais įkūrė persitvarkę komunistai ir grupė atskilusių socialdemokratų, nejaučia abipusės simpatijos.

Tačiau šioms partijoms reikia drauge dirbti žemių lygiu, o SPD pernai atsisakė savo deklaruotos pozicijos niekada nesudaryti koalicijų su „Die Linke“, todėl tikėtina, kad šios politinės jėgos per kitus federalinius rinkimus 2017-aisiais mėgins bendromis pastangomis atimti valdžią iš A.Merkel krikščionių demokratų.

Katja Kipping, viena iš „Die Linke“ pirmininkų, sukritikavo J.Gaucko komentarus, pareiškusi, kad „jie netinkami prezidentui“.

„Visais atžvilgiais atmetu jo abejones dėl mūsų narių ir rinkėjų demokratinio požiūrio“, – sakė ji laikraščiui „Bild am Sonntag“.

Katja Kipping, viena iš „Die Linke“ pirmininkų, sukritikavo J.Gaucko komentarus, pareiškusi, kad „jie netinkami prezidentui“.

Tuo tarpu kitas „Die Linke“, trečiosios pagal dydį partijos Bundestage, pirmininkas Berndas Riexingeris pareiškė, kad J.Gauckas „nuėjo per toli“.

„Die Linke“ yra demokratinė partija, kuri susitaikė su savo praeitimi ir turi teisę rinkėjų valia formuoti vyriausybę, – sakė B.Riexingeris žurnalistams. – Jis neturi teisės taip griežtai kritikuoti „Die Linke“.

Kad B.Ramelowas būtų paskirtas Tiuringijos premjeru, jam dar reikės užsitikrinti, kad paramą jo kandidatūrai per vidinį partijos narių balsavimą pareikštų jo tikėtini centro kairiųjų sąjungininkai, taip pat laimėti balsavimą žemės parlamente, kur jo koalicija turėtų vos vienos vietos daugumą.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

23:52
01:12
01:07

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie 15min