TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Joe Bidenas Rusijoje pareiškė, kad modernizacija neįmanoma be demokratijos

Joe Bidenas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Joe Bideno kalba Maskvos valstybiniame universitete
Šaltinis: BNS
0
A A

Ekonominis modernizavimas eina ranka rankon su politiniu, pareiškė JAV viceprezidentas Joe Bidenas, kalbėdamas Maskvos valstybiniame universitete (MVU).

Kaip rašo britų visuomeninio transliuotojo BBC naujienų svetainė, jis taip pat paragino stiprinti Rusijoje demokratinius institutus.

Per trijų dienų vizitą į Maskvą J.Bidenas jau vedė derybas su ministru pirmininku Vladimiru Putinu, taip pat susitiko su Rusijos teisių gynėjais ir opoziciniais politikais, tarp kurių buvo Vladimiras Ryžkovas, Borisas Nemcovas, Garis Kasparovas, Grigorijus Javlinskis ir Leonidas Gozmanas.

Kalbėdamas MVU studentams JAV politikas kritikavo verslo klimatą Rusijoje.

„Nors liberalizuojami mūsų prekybiniai santykiai, verslo klimatas ir kitos sąlygos Rusijoje turi gerėti, nes tai vis dar yra didelė kliūtis daugybei Amerikos bendrovių“, – sakė J.Bidenas.

Pasak jo, užsienio verslui svarbu investicijų garantijos ir teisinga teismų sistema.

„Amerikiečiai, europiečiai ir Rusijos gyventojai nori su pasitikėjimu investuoti pinigus. Jie neinvestuos į tas šalis, kur pažeidinėjami teismo įstatymai. Galbūt tai ir neteisinga, bet manoma, kad tai vyksta Rusijoje“, – paaiškino politikas.

J.Bidenas rėmėsi keliomis daug atsiliepimų sukėlusiomis pastarojo laiko bylomis: buvusio „Jukos“ vadovo Michailo Chodorkovskio procesu, fondo „Hermitage capital“ juristo Sergejaus Magnitskio mirties Maskvos tardymo izoliatoriuje tyrimu ir opozicinių akcijų Triumfo aikštėje dalyvių persekiojimu.

„Bendrovės buvo užgrobiamos, žmonės sodinami į kalėjimus politiniais motyvais. Tokius juristus kaip Sergejus Magnitskis policijos tarnybos apkaltino sukčiavimu, paskui jis buvo už tai uždarytas į kalėjimą, ir ten mirė“, – sakė J.Bidenas.

JAV viceprezidentas pažymėjo, kad „per pastaruosius kelis mėnesius mūsų administracija prieštaravo pažeidimams, kurių buvo visame pono Chodorkovskio teismo procese“. Taip pat jis užsiminė ir apie „Strategija 31“ dalyvių mušimus.

JAV viceprezidentas pabrėžė laisvos spaudos, politinės konkurencijos ir laisvų rinkimų svarbą. Joe Bidenas pažymėjo, kad Rusijos gyventojai tai jau supranta.Drauge J.Bidenas pareiškė, kad „nenori skaityti notacijų, paskaitų“. „Aš negaliu diktuoti Rusijai, kaip jai reikia elgtis“, – sakė jis.

Pasak J.Bideno, Rusijos piliečiai patys suinteresuoti stiprinti demokratinius institutus.

Rusijos piliečiams pirmiausia reikia, „kad visi valstybiniai institutai dirbtų pagal taisykles, kad žmonės, kurie veikia opozicijoje, būtų vadinami ne „išdavikais“, o „patriotais“, mano politikas.

JAV viceprezidentas pabrėžė laisvos spaudos, politinės konkurencijos ir laisvų rinkimų svarbą. J.Bidenas pažymėjo, kad Rusijos gyventojai tai jau supranta, ir pridūrė manąs, jog tai suvokia ir aukščiausi Rusijos vadovybės atstovai.

Drauge jis rėmėsi Dmitrijaus Medvedevo žodžiais, kad „laisvė neturi būti atidėta“. Čia J.Bidenas prisiminė finansų ministro Aleksejaus Kudrino, paraginusio surengti sąžiningus rinkimus, pareiškimą.

J.Bidenas mano, kad šių principų realizavimu suinteresuoti ir Rusijos gyventojai, ir amerikiečiai.

Viceprezidentas taip pat pareiškė nuomonę, kad Rusijos ir JAV santykių perkrovimas vyksta. Pasak jo, per Baracko Obamos prezidentavimo laiką Rusijos gyventojai ir amerikiečiai ėmė kur pas palankiau žiūrėti vieni į kitus.

Be to, Amerikos viceprezidentas pareiškė, kad pritaria siūlymui sukurti bendrą su Rusija priešraketinę gynybą, bet pažymėjo, kad tai pasiekti bus nepaprastai sudėtinga.

J.Bidenas dar kartą pažymėjo Vašingtono nesutarimus su Maskva dėl politikos, susijusios su Tbilisiu.

„Mes nesutinkame ne tik su Rusijos vadovybe, bet ir su daugybe Rusijos piliečių Gruzijos klausimu“, – paaiškino politikas ir pridūrė, jog Amerika tęs bendradarbiavimą su abiem šalimis, „kad pašalintų būsimo konflikto grėsmę“.

„Mes nemanome, kad kuri nors šalis turi įtakos sferas, ir nors sudėtinga, bet neremsime jokios valstybės, kuri norės įvykdyti perversmą ar atsikratyti demokratiškai išrinkto lyderio“, – pareiškė JAV viceprezidentas.

Anksčiau derybose su J.Bidenu Rusijos premjeras Vladimiras Putinas pasiūlė kaip „istorinį žingsnį“ panaikinti vizas tarp Rusijos ir JAV. Jo pašnekovas tai santūriai pavadino „gera idėja“.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min