Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Joninės kaimyninėje Latvijoje: linksmybės, erotika ir gilios tradicijos

Renginio akimirkos
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / Renginio akimirkos
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Nors lietuviams Joninės – šventė, kurią minime degdami laužus, pindami vainikus, ieškodami paparčio žiedo ar bent jau skardžiai dainuodami, kaimyninė Latvija švenčia dar įvairiau. 39-erių „Leģendas“ žurnalistė iš Rygos Zane Zālīte pasakoja, kaip latviai mini Jonines, jos tėvynėje vadinamas Jāņi arba Līgo.

Zane Zalite nuotr./Zane Zalite
Zane Zalite nuotr./Zane Zalite

– Kaip Jāņi švenčia latviai?

– Jāņi Latvijoje yra įvairialypė, didelė šventė. Yra žmonių, kurie mano, kad tai laikas, skirtas gerti alui (ir gerti daug!), klausytis garsiai muzikai, triukšmauti, dainuoti.

Kita dalis žmonių per Jāņi prisimena senas tradicijas: vilki tautinius drabužius, dega laužus, dainuoja liaudies dainas, pina vainikus, juos leidžia į vandenį.

Treti mano, kad per Jāņi kaupiasi stebuklinga energija vandenyje, ore, augaluose – visur. Tai metas, kai specialių ritualų pagalba gali susisiekti su savo siela ir geriau suprasti dalykus, vykstančius aplink tave. Gali įgauti ypatingų gebėjimų. Tai – giliausias Jāņi šventės lygmuo.

Tačiau yra ir kitas – erotinis aspektas. Yra senų dainų, kuriose teigiama, kad Jāņi naktį – nesvarbu, ar tai būtų motina, ar dukra – vis tiek gali turėti intymių ryšių. Seniau buvo manoma, kad Jāņi – tai bakchanalijos (besaikis ir palaidas puotavimas, orgijos, – aut. past.).

Modernesniais laikais Jāņi turi tradiciją – poros eina į miškus ieškoti paparčio žiedo. Tai – irgi erotinis lygmuo.

– Kaip tik teko girdėti, kad Jāņi didina gimstamumą, nes paparčio žiedo ieškoma poromis, ir vasario kovo mėnesiais Latvijoje gimsta daug vaikų.

– Nesu dėl to tikra. Manau, geresnis laikas vaikams pradėti – ilgi žiemos vakarai, kai daugiau neturi ką veikti. Galbūt seniau, prieš kelis šimtus metų, Jāņi tikrai didino gimstamumą.

– Ar yra koks latvis, kuris teigia radęs paparčio žiedą?

– Tai kad visi žino, jog tas žiedas neegzistuoja. O jeigu apskritai yra žmonių, teigiančių, kad rado paparčio žiedą, tai jiems labai pasisekė! Tikima, jog radęs paparčio žiedą taptum visažiniu, suprastum, ką gyvūnai šneka, rastum paslėptą auksą ir t. t.

– Birželio 24-ąją Latvijoje vyksta nudistų maratonas. Kokia čia pramoga?

– Tai minėtasis Jāņi šventės erotinis aspektas. Sunku pasakyti, kas už to slypi, tačiau Nudistų maratonas būna kiekvienais metais – tai tapo tradicija. Vyrai ir moterys išsirengia ir bėga visiškai nuogi. Tačiau šis maratonas vyksta tik viename mieste – Kuldigoje.

– Ar Latvijoje Jāņi šventė – komercinė?

– Taip. Bankai siūlo šventinius depozitus, yra specialių prekių, sukurtų Jāņi: sūrio, alaus ir kitokio maisto. Tai metas, kai parduotuvės, prekybos centrai orientuojasi į pirkėjus.

– Ar pas jus Jāņi turi kokį nors simbolį?

– Tai – ąžuolas, laužas, vainikas.

– Kodėl latviai vainikus net ant automobilių kabina?

– Oi, latviai visą mašiną gali vainikais apdėlioti. Netgi ant karvių užkabina, jeigu tik jų turi. Tai pas mus – įprasta! Jūs ką, Lietuvoje taip nedarote? (Juokiasi.)

Daugiau apie Jonines skaitykite čia: http://www.15min.lt/zyme/jonines

Komentarai
Temos Joninės, Latvija
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min