Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Jono Pauliaus II kanonizacija: katalikus kankina abejonė – ar ne per greitai?

Būsimųjų šventųjų Jono XXIII ir Jono Pauliaus II vaškinės figūros
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Būsimųjų šventųjų Jono XXIII ir Jono Pauliaus II vaškinės figūros
Šaltinis: 15min
0
A A

Tikintiesiems traukiant į Romą, kur netrukus po Velykų bus kanonizuoti Jonas Paulius II ir Jonas XXIII, kritikai teigia, kad popiežių paskelbimas šventaisiais – pernelyg skubotas, rašo „The Daily Beast“.

Siauroje akmenimis grįstoje gatvėje netoli Šv. Petro aikštės turistai būriuojasi aplink krepšį su užrašu „du už vieno kainą“. Jame – metaliniai raktų pakabukai su Jono Pauliaus II ir Jono XXIII atvaizdais. Šie du popiežiai balandžio 27 dieną bus oficialiai paskelbti šventaisiais.

Vis dėlto dabartinio popiežiaus Pranciškaus pakabukų krepšyje nėra. Jo atvaizdai – ant gerokai brangesnių suvenyrų, plakatų, kalendorių ir rankšluosčių, pardavinėjamų parduotuvės viduje.

Taip pat niekur nematyti popiežiaus emerito Benedikto XVI – suvenyrų su jo atvaizdu reikia teirautis pardavėjos. „Nelabai populiarus“, – atsako ji, ištraukdama batų dėžutę su keliais Benedikto vardu pažymėtais niekučiais.

Nemažai katalikų jaučia, kad dar per anksti Joną Paulių II skelbti šventuoju, kad reikėtų ilgesnio laikotarpio, jog būtų galima įsitikinti, kad velionio reputacija atlaiko kritiką.

Kanonizavimo ceremonijoje laukiama 4 mln. piligrimų ir turistų. Viena iš jų – teisininko asistentė Genevieve Krall iš Belgijos, kuri į amžinąjį miestą atvyko visai savaitei nuo Velykų iki dvigubos kanonizavimo ceremonijos.

Ji – tikinti katalikė, kasdien meldžiasi šventiesiems, tačiau nėra įsitikinusi, kad du mirę popiežiai jau nusipelno nimbų. „Mačiau popiežių Joną Paulių II Belgijoje 1995-aisiais ir atsitiktinai buvau čia, kai jis mirė 2005-aisiais, – sako G.Krall, suvenyrų krepšyje ieškodama antro raktų pakabuko savo senai namie likusiai motinai. – Nusprendžiau grįžti jo kanonizavimui, nes jaučiu, kad tai – asmeninis reikalas. Retai kada tenka būti toje pačioje vietoje ir tuo pačiu metu su žmogumi, kuris dabar – šventasis.“

Nemažai katalikų jaučia, kad dar per anksti Joną Paulių II skelbti šventuoju, kad reikėtų ilgesnio laikotarpio, jog būtų galima įsitikinti, kad velionio reputacija atlaiko kritiką. Jonas Paulius II bus greičiausiai kanonizuotas žmogus katalikų šventųjų istorijoje, 15 dienų aplenksiantis net motiną Teresę. Kai 2005-ųjų balandį buvo paskelbta apie jo mirtį, minia Šv. Petro aikštėje iškart pradėjo skanduoti „santo subito“ – „šventumą iškart“ – tačiau mažai kas tikėjosi, kad tai įvyks, ar turėtų įvykti, taip greitai.

„Scanpix“ nuotr./Roma ruošiasi dvigubai kanonizacijai
„Scanpix“ nuotr./Roma ruošiasi dvigubai kanonizacijai

Nors Jonas Paulius II buvo nepaprastai mylimas popiežius, jo 27 metus trukusį pontifikatą temdo tuo metu Bažnyčioje kilę vaikų išnaudojimo skandalai, su kuriais popiežius nesugebėjo efektyviai susidoroti.

SNAP – kunigų aukų tinklo – prezidentė Barbara Blaine sako, kad kunigų aukoms skaudu matyti, kad šis popiežius skelbiamas šventuoju taip greitai.

„Katalikų lyderiai negali ištrinti skausmo, kurį jaučia šimtai tūkstančių giliai sužeistų vyrų, moterų ir vaikų, kurie patyrė dvasininkijos seksualinį smurtą, – sako ji. – Tačiau Bažnyčios hierarchija gali nebarstyti daugiau druskos ant šių žaizdų ir pristabdyti savo skubėjimą skelbti šventuoju pontifiką, kurio valdymo metu ir įvyko didžioji dalis šių nesuskaičiuojamų, bet gerai dokumentuotų dvasininkijos nusikaltimų ir bandymų juos nuslėpti.“

„Scanpix“ nuotr./Popiežiaus Jono XXIII atvaizdas Šv. Jono bažnyčios duryse
„Scanpix“ nuotr./Popiežiaus Jono XXIII atvaizdas Šv. Jono bažnyčios duryse

Sprendimas taip greitai kanonizuoti Joną Paulių II nėra vien tik dabartinio popiežiaus valia. „Tam tikra prasme Pranciškus Jono Pauliaus įšventinimo reikalą paveldėjo iš savo pirmtakų. Daugeliui katalikų jo kanonizavimas atrodė jau nuspręstas klausimas ir nebus laikomas popiežiaus Pranciškaus iniciatyva, – sako Vatikano specialistas ir knygos „Vatikano dienoraščiai“ autorius Johnas Thavisas. – Tiesą sakant, jei Pranciškus būtų įsikišęs, kad atidėtų ar sustabdytų kanonizaciją dėl šios kritikos, daugelis tai būtų palaikę nedovanotinu Jono Pauliaus palikimo menkinimu.“

Kitas keblus klausimas – stebuklai. Pagal Kongregacijos šventųjų kanonizacijai priimtą protokolą, kiekvienas kandidatas į šventuosius turi turėti du patvirtintus stebuklus, kuriuos paliudytų konkrečiai jam arba jai meldęsi tikintieji. Todėl Jono XVIII – vadinamo „geruoju popiežiumi“ – kandidatūra gana silpna, nes jis savo sąskaitoje turi tik vieną stebuklą – italų vienuolės pagijimą nuo sunkaus vidinio kraujavimo.

„Scanpix“ nuotr./Jono Pauliaus II ir Jono XXIII vaškinės skulptūros
„Scanpix“ nuotr./Jono Pauliaus II ir Jono XXIII vaškinės skulptūros

Stebuklus, kaip būtų galima spėti, nėra taip paprasta įrodyti. Vatikane stebuklų tvirtinimu rūpinasi per 30 dvasininkų, kurie, be kitų aplinkybių, turi patikrinti, ar pagiję ligoniai pakankamai ilgai ir nuoširdžiai meldėsi būsimam šventajam. Jiems padeda daugiau nei 80 konsultantų ne iš dvasininkų gretų – gydytojai, technikai, psichiatrai, netgi rašysenos analitikai, kurie išnarsto visus stebuklo aspektus, ieškodami pasaulietinio paaiškinimo.

Jonas Paulius II jau turi du stebuklus. Pirmasis – stebuklingai nuo Parkinsono ligos pagijusi prancūzų vienuolė, kuri meldėsi popiežiui iškart po jo mirties. Antrasis – moteris iš Kosta Rikos, kurios smegenų aneurizma stebuklingai dingo, kai ji pasimeldė jau beatifikuotam pontifikui.

Potencialūs šventieji iš pradžių beatifikuojami, tampa „palaimintaisiais“, dėl ko tikintieji noriau jiems meldžiasi, prašydami antro stebuklo. Jono XVIII beatifikacija įvyko 2000-aisiais, o Jono Pauliaus II – 2011-ųjų gegužę. Ištaiginga ceremonija Vatikanui atsiėjo per 1,65 mln. JAV dolerių.

Jonas Paulius II jau turi du stebuklus. Pirmasis – stebuklingai nuo Parkinsono ligos pagijusi prancūzų vienuolė, kuri meldėsi popiežiui iškart po jo mirties. Antrasis – moteris iš Kosta Rikos, kurios smegenų aneurizma stebuklingai dingo, kai ji pasimeldė jau beatifikuotam pontifikui.

Popiežius Pranciškus nusprendė leisti Jonui XXIII „praeiti“ su vienu stebuklu, kad galėtų abu pirmtakus kanonizuoti kartu. Kilo kalbų, ko Pranciškus tuo siekia. „Popiežius Pranciškus priėmė apgalvotą politinį sprendimą kanonizuoti du popiežius, bandydamas įnešti vienybės susiskaldžiusiai Bažnyčiai“, – sako Katalikų bažnyčios specialistas Jasonas Berry.

„Scanpix“ nuotr./Popiežiaus XXIII statula
„Scanpix“ nuotr./Popiežiaus XXIII statula

J.Berry manymu, Jonas XXIII nepaprastai pakeitė Bažnyčią, sukviesdamas II Vatikano susirinkimą, kurio misiją dabar tęsia Pranciškus, siekiantis įvesti daugiau pliuralizmo. Tai, pasak J.Berry, kontrastuoja su monarchiškesne Jono Pauliaus II ir Benedikto XVI pozicija. „Jie pabrėžė taisykles ir paklusnumą, o Pranciškus kalba apie gailestingumą, – sako J.Berry. – Jono Pauliaus geopolitiniai pasiekimai, prisidėję prie Sovietų imperijos žlugimo, jį pavertė vienu iš didžiųjų šiuolaikinės Vakarų istorijos veikėjų.“

Tačiau J.Berry sutinka su tais, kurie mano, kad šventumo Jonas Paulius II nenusipelnė dėl savo elgesio seksualinio išnaudojimo skandalų metu. Ypač jam kliūna tai, kaip popiežius sprendė Kristaus legionierių įkūrėjo tėvo Marcialio Macielio Degollado bylą. Šis seksualiai išnaudojo seminarijos studentus, susilaukė keleto vaikų ir išnaudojo netgi savo sūnų.

Jonas Paulius II parėmė M.Macielį, kuris buvo vienas iš geriausių Bažnyčios lėšų rinkėjų, dažnai pasiimdavo jį į oficialius vizitus ir ignoravo jam reiškiamus kaltinimus, net kai jie tapo nepaneigiami.

Aurelijos Kripaitės/15min.lt nuotr./Popiežius Jonas Paulius II.
Aurelijos Kripaitės/15min.lt nuotr./Popiežius Jonas Paulius II.

„Ką jis padarė Bažnyčios viduje, yra liūdnesnis pasakojimas, ypač dėl nesugebėjimo išspręsti išnaudojimo krizę, – sako J.Berry. – Macielio dangstymas buvo tiesiog akla puikybė. Suteikdamas (Jonui Pauliui II) tą patį statusą kaip ir „gerajam popiežiui Jonui“, Pranciškus sulauks nepasitenkinimo iš abiejų katalikų stovyklų.“

Didžia dalimi pats Jonas Paulius II užsitikrino greitą savo kelią į šventumą, kai 1983-aisiais panaikino advocatus diabolus – velnio advokato – instituciją. Iki tol visas kandidatūras į šventuosius turėjo išnagrinėti kanonų teisės specialistas, vadinamas Promotor Fidei, kuris studijuodavo kiekvieno šventojo nuopelnus. Jonas Paulius II, kanonizavęs daugiau šventųjų nei visi jo pirmtakai kartu sudėjus – 1 338 beatifikacijos ir 482 kanonizacijos – greičiausiai nebūtų praėjęs promotor fidei filtro.

Tačiau net jei Pranciškus tiesiog pratęsia pirmtakų pradėtą procesą, tai nereiškia, kad jis neatsako savo reputacija. „Vatikanui čia iškilo viešųjų ryšių iššūkis. Viena vertus, Vatikanas pabrėžė, kad popiežiaus kanonizavimas nereiškia pritarimo visiems to popiežiaus priimtiems sprendimams, – sako J.Thavisas. – Kitaip sakant, kanonizacija turi parodyti asmens šventumą, o ne kaip gerai jis vykdė popiežiaus pareigas. Tačiau daugelis žmonių būtent taip tai priims.“

„Scanpix“ nuotr./Vatikano suvenyrų prekeiviai per 16 dienų laikotarpį tikisi uždirbti metų pelną
„Scanpix“ nuotr./Vatikano suvenyrų prekeiviai per 16 dienų laikotarpį tikisi uždirbti metų pelną

Tuo tarpu Romoje ir virtualioje erdvėje jau jaučiamas sujudimas prieš didžiąją dieną. Išmaniesiems telefonams jau sukurta kanonizacijos programėlė, renginiui skirtas „Facebook“ puslapis ir „Twitter“ paskyra @2popesaints. Sukurtas netgi miuziklas apie Jono Pauliaus II kelią į šventumą – jo premjera įvyks Romoje kitą savaitę, kad piligrimai turėtų ką veikti tarp Velykų ir „popapaloozos“.

Daugelis vidutinio lygio ir pigių viešbučių bei vienuolynų bendrabučių Romoje rezervuoti jau prieš kelis mėnesius. Nacionalinė amatininkų federacija skaičiuoja, kad suvenyrų parduotuvės gali tikėtis 10 proc. didesnių pajamų per šį 16 dienų laikotarpį, apimantį Didžiąją savaitę, Velykas ir dvigubą kanonizaciją.

Bumo tikisi ir du Romos oro uostai bei taksistai. „Šiuo laikotarpiu daugelis verslininkų uždirbs metų pelną“, – sako federacijos vadovė Giovanna Marchese Bellaroto. Galbūt dviguba kanonizacija patinka ir ne visiems katalikams, bet niekas nepaneigs, kad verslui tai į naudą.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min