-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

JT perspėja dėl pasaulinio klimato chaoso

Norint išvengti klimato chaoso, pasauliui reikės esminių pokyčių visuomenėje ir pasaulio ekonomikoje, kurie privalės būti „savo mastu beprecedenčiai“, pirmadienį paskelbtoje ataskaitoje perspėjo Jungtinės Tautos (JT).
Arkties tirpstančio ledo peizažai
Arkties tirpstančio ledo peizažai / „Scanpix“/AP nuotr.

Žemės paviršiaus temperatūra jau pakilo 1 laipsniu Celsijaus – ko pakanka pakelti vandenynų lygį bei sukelti eilę mirtinų audrų, potvynių ir sausrų – o temperatūra ateityje gali pakilti net 3 ar 4 laipsniais.

Pagal dabartinį šiltnamio efektą sukeliančių dujų emisijų lygį, globalinis atšilimas 1,5 laipsnio Celsijaus ribą, sutartą Paryžiaus klimato susitarime, gali kirsti jau 2030 metais ir ne vėliau nei iki šio amžiaus vidurio, teigia Jungtinių Tautų klimato kaitos komisija (IPCC).

400 puslapių ataskaitoje pabrėžiama, kaip greitai globalinis atšilimas pralenkė žmonijos bandymus jį suvaldyti. IPCC taip pat išdėsto galimus paradigmų pokyčius, kurie leistų išvengti blogiausių klimato atšilimo pasekmių.

Tam, kad turėtų bent 50:50 tikimybę išlikti žemiau nei 1,5 laipsnio Celsijaus riba, pasaulis privalo iki 2050-ųjų subalansuoti anglies dioksido emisijas.

„Tai reiškia, kad už kiekvieną į atmosferą paleistą CO2 toną, kita CO2 tona turės būti iš atmosferos pašalinta“, – sakė vienas iš ataskaitos autorių, Oksfordo universiteto klimato tyrimų programos vadovas Mylesas Allenas.

Remdamiesi daugiau nei 6 tūkst. naujų tyrimų, tyrėjai pabrėžė, kad vienas iš būdų apriboti klimato kaitą būtų radikaliai sumažinti energijos suvartojimą bei pereiti nuo iškastinio kuro prie švaresnių šaltinių.

Klimato atšilimo apribojimas iki 1,5 laipsnio Celsijaus ribos kainuos nemažai: maždaug 2,4 trln. JAV dolerių vertės investicijų į pasaulinę energetikos sistemą kasmet nuo 2016 iki 2035 metų, kas sudaro apie 2,5 proc. pasaulio bendrojo vidaus produkto (BVP) kiekvienais metais.

Savaitę trukusį ir taip gerokai užsitęsusį susitikimą Pietų Korėjos mieste Inčeone dar labiau užtęsė Saudo Arabija, pareikalavusi ištrinti punktą, kuriame teigiama, kad CO2 emisijos turi sumažėti „gerokai prieš 2030-uosius“.

Tačiau Saudo Arabijai atsitraukus ataskaita iškart buvo patvirtinta bendru sutarimu, naujienų agentūrai AFP sakė derybų dalyviai.

Tuo tarpu nerimas, kad procesą sutrikdyti bandys Jungtinės Valstijos, nepasitvirtino.

JAV prezidento Donaldo Trumpo administracija panaikino vietines oro taršos apribojimo programas bei pagrasino pasitraukti iš Paryžiaus klimato susitarimo.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius