Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

JT Saugumo Taryba vienbalsiai pasmerkė Šiaurės Korėjos raketos paleidimą (nuotraukos)

Raketos paleidimo vieta
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Raketos paleidimo vieta
Šaltinis: BNS
0
A A

Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Taryba pirmadienį vienbalsiai pasmerkė Šiaurės Korėją už tolimojo nuotolio raketos paleidimą ir susitarė griežtinti jau esamas sankcijas Pchenjano atžvilgiu.

Visos 15 Saugumo Tarybos narių pritarė kompromisiniam tekstui, dėl kurio šeštadienį susitarė šešios įtakingos valstybės, reaguodamos į balandžio 5 dieną paleistą ir virš Japonijos praskriejusią Šiaurės Korėjos raketą.

Tekste, kurį visai Tarybai šeštadienį pasiūlė penkios nuolatinės narės – Didžioji Britanija, Kinija, Prancūzija, Rusija, JAV – ir Japonija, nedeklaruojama griežtesnė pozicija, kurios siekė Tokijas.

JAV ir sąjungininkių Europoje remiama Japonija siekė tokios rezoliucijos, kuri turėtų didesnį svorį, bet veto teisę turinčios Kinija ir Rusija tam priešinosi ir paragino demonstruoti santūrumą, kad nebūtų pakenkta šešių šalių derybų Šiaurės Korėjos branduolinio nusiginklavimo klausimu atnaujinimo perspektyvoms.

Tačiau priimtame neįpareigojamame pareiškime aiškiai smerkiamas Šiaurės Korėjos trijų pakopų raketos „Taepodong-2“ paleidimas virš Japonijos ir sakoma, kad tai pažeidžia Saugumo Tarybos 1718-ąją rezoliuciją, kuria Pchenjanui draudžiama vykdyti su raketomis susijusią veiklą.

Diplomatai pažymėjo, kad tekste yra tokių žodžių kaip „nutaria“ ir „reikalauja“, kurie paprastai vartojami rezoliucijose.

Tuo tarpu JAV ambasadorė JT Susan Rice gyrė tai, ką pavadino „stipriu, vienbalsiu pareiškimu, aiškiai ir nedviprasmiškai smerkiančiu tą paleidimą“.

Jos kolega iš Japonijos Yukio Takasu, kurio šaliai šis, pasak jo, „provokacinis Pchenjano veiksmas“ buvo aktualiausias, taip pat sveikino „labai stiprų, vienbalsį pareiškimą“, nors ir būtų teikęs pirmenybę rezoliucijai.

Rusijos ambasadorius JT Vitalijus Čiurkinas sakė, kad didžiausi nuopelnai dėl pasiekto konsensuso priskirtini JAV ir Kinijai, sugebėjusioms parengti kompromisinį tekstą, kurį galėjo palaikyti kitos šalys.

Y.Takasu taip pat gyrė Kiniją ir sakė, kad kinų delegacija „derybų metu buvo labai lanksti“.

Prancūzijos ambasadorius JT Jeanas-Maurice'as Ripert'as sakė, jog vienbalsis pritarimas „yra labai svarbus dėl signalo, kurį siunčiame“ Pchenjanui.

Pareiškime reikalaujama, kad Šiaurės Korėja daugiau neleistų jokių raketų, ir sutariama „pakoreguoti priemones“, taikomas pagal 1718-ąją rezoliuciją, kad būtų įtrauktas jau esamų sankcijų prieš tam tikrus Šiaurės Korėjos teisinius vienetus sugriežtinimas.

Tekste sakoma, kad iki balandžio 30-osios bus nustatyti teisiniai vienetai, kurių atžvilgiu bus taikomas turto įšaldymas, ir prekės, kurias bus draudžiama vežti į Šiaurės Korėją ir iš jos.

Tuo tarpu Šiaurės Korėja antradienį paskelbė pasitrauksianti iš šešiašalių derybų dėl branduolinio nusiginklavimo ir atnaujinsianti branduolinių ginklų kūrimo programą, protestuodama prieš Jungtinių Tautų (JT) pareiškimą, kuriame smerkiamas anksčiau šį mėnesį Pchenjano surengtas raketos paleidimas.

Rusija pareiškė galinti „tik apgailestauti“ dėl Šiaurės Korėjos sprendimo pasitraukti iš šešiašalių branduolinio nusiginklavimo derybų ir paragino komunistinę šalį nenutraukti derybų proceso, pranešė Rusijos URM.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min