TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

JT tribunole prasidėjo procesas dėl buvusio Libano premjero nužudymo

Specialiame Jungtinių Tautų (JT) remiamame tribunole ketvirtadienį prasidėjo keturių „Hizbollah“ narių, kaltinamų 2005 metais nužudžius buvusį Libano premjerą Rafiqą Hariri, teismas.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Specialiame Jungtinių Tautų (JT) remiamame tribunole ketvirtadienį prasidėjo keturių „Hizbollah“ narių, kaltinamų 2005 metais nužudžius buvusį Libano premjerą Rafiqą Hariri, teismas.
Šaltinis: BNS
0
A A

Specialiame Jungtinių Tautų (JT) remiamame tribunole ketvirtadienį prasidėjo keturių „Hizbollah“ narių, kaltinamų 2005 metais nužudžius buvusį Libano premjerą Rafiqą Hariri, teismas.

Teismo procesas Hagos priemiestyje prasidėjo praėjus devyneriems metams po didžiulio sprogdinimo Beirute, per kurį žuvo milijardierius R.Hariri, ir kelios valandos po užminuoto automobilio sprogimo „Hizbollah“ bastionu laikomame mieste netoli sienos su pilietinio karo draskoma Sirija.

„Posėdžiaujame čia, šiandien, kad išklausytume įžanginius kaltintojo pareiškimus“, – paskelbė teisėjas Davidas Re Specialiajame tribunole Libanui (STL).

„Kaltintojo pareiga yra įrodyti jų kaltę“, – pridūrė jis.

Tarptautinių teismų praktikoje STL yra vienintelis tokio pobūdžio tribunolas, nes jis buvo įsteigtas teisti teroristinės atakos vykdytojas ir gali teisti įtariamuosius už akių.

Sausakimša teismo salė nekantriai laukė, kol prasidės procesas, kuris ne kartą buvo atidėtas. Ant stalo priešais teisėjus buvo padėtas didžiulis Beiruto centro, kur 2005-aisiais buvo įvykdytas išpuolis, maketas.

Už aukų atstovo teismo salėje sėdėjo R.Hariri sūnus Saadas, kuris tvirtai sunėręs rankas įdėmiai klausėsi, kas buvo kalbama.

2005 metų vasario 14 dieną pajūryje esančiame Beiruto rajone nugriaudėjęs sprogimas nusinešė iš viso 22 gyvybes, tarp jų Damasko priešininko R.Hariri, dar 226 žmonės buvo sužeisti. Dėl šios išpuolio 2007-aisiais Jungtinių Tautų Saugumo Taryba priėmė sprendimą įsteigti STL.

Nors dėl išpuolio iš pradžių buvo apkaltinti Damasko remiami Libano generolai, 2011 metais tribunolas išdavė orderius sulaikyti Sirijos remiamo šiitų judėjimo „Hizbollah“ narius 52 metų Mustafą Badreddine'ą, 50-metį Salimą Ayyashą, 39 metų Husseiną Oneissi bei 37 metų Assadą Sabrą.

Pernai kaltinimai buvo pareikšti dar vienam įtariamajam – 48 metų Hassanui Habibui Merhi, kurio byla dar gali būti prijungta prie kitų keturių kaltinamųjų bylos, kuri pradėta nagrinėti ketvirtadienį.

„Niekas Libane negalėjo likti nepaveiktas, tiesiogiai ar netiesiogiai, Beiruto centre įvykdytos atakos, per kurią 2005 metų vasario 14 dieną žuvo ponas Rafiqas Hariri“, – sakė vyriausiasis prokuroras Normanas Farrellas.

Keturiems įtariamiesiems buvo pareikšti devyni kaltinimai, pradedant sąmokslu įvykdyti teroristinį išpuolį ir baigiant nužudymu bei mėginimu nužudyti.

Kaltintojai teigia, kad prieš sprogdinimą, kurį Valentino dieną įvykdė mirtininkas, M.Badreddine'as ir S.Ayyashas „nuolat sekė R.Hariri“, o H.Oneissi ir A.Sabra, siekdami suklaidinti tyrėjus, paskelbė melagingą pranešimą dėl atsakomybės prisiėmimo.

Sunitas R.Hariri, kuris iš vyriausybės vadovo posto atsistatydino 2004 metų spalį, vyko namo pietauti, kai savižudis sprogdintojas detonavo sprogmenų prikrautą mikroautobusą pro šalį važiuojant ekspremjero kortežui. Sprogimo galingumas prilygo pustrečios tonos trotilo.

Po sprogimo į palydovinės televizijos „Al-Jazeera“ biurą Beirute buvo pristatytas vaizdo įrašas, kuriame vyras „melagingai tvirtino esąs mirtininkas sprogdintojas, priklausantis nesamai fundamentalistų grupuotei „Pergalė ir džihadas Didžiojoje Sirijoje“, sakė prokurorai.

Jie sieks įrodyti keturių įtariamųjų kaltę pasitelkę jų mobiliųjų telefonų sekimo duomenis.

Teismo paskirtas H.Oneissi advokatas Vincent’as Courcelle’as-Labrousse’as prieš teismo proceso pradžią naujienų agentūrai AFP sakė, kad yra „didžiulė disproporcija tarp kaltintojų ir gynėjų turimų priemonių, laiko ir finansinių išteklių“.

Vos įkurtas STL pakurstė audringus debatus Libane ir padalijo šalį į dvi priešingas stovyklas, vienai kurių vadovauja „Hizbollah“, o kitai – jų priešininkai, vadinamasis Kovo 14-osios judėjimas, įsteigtas po R.Hariri nužudymo ir vadovaujamas jo sūnaus Saado, kuris taip pat yra buvęs premjeras.

Įtakingas šiitų judėjimas „Hizbollah“ neigė savo atsakomybę dėl išpuolio, o jo lyderis Hassanas Nasrallah STL įsteigimą pavadino JAV ir Izraelio sąmokslu bei žadėjo, kad nė vienas iš įtariamųjų nebus areštuotas.

Tarpkonfesinė nesantaika Libane sustiprėjo, kai „Hizbollah“ pernai atvirai įsitraukė į į konfliktą kaimyninėje Sirijoje prezidento Basharo al-Assado pajėgų pusėje.

Ketvirtadienį Libano rytinėje dalyje esančiame Hermelio mieste įvykdytas išpuolis, per kurį, kaip įtariama, mirtininkas susprogdino automobilį, nusinešė mažiausiai tris gyvybes. Pasienyje su Sirija esantis Hermelis laikomas „Hizbollah“ bastionu.

Sirija ir „Hizbollah“ kaltinami dėl gruodžio 27 dieną Beiruto centre įvykdyto sprogdinimo, per kurį žuvo Saado Hariri padėjėjas, buvęs finansų ministras Mohammadas Chatahas.

M.Chatahas buvo jau devintas įtakingas Damasko režimo kritikas, nužudytas Libane nuo tada, kai gyvybės neteko R.Hariri. Buvusio ministro žūtis priminė daugeliui libaniečių, kad už tuos nužudymus niekas nebuvo patrauktas atsakomybėn.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min