Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Julianas Assange'as – apie kaltinimus „WikiLeaks“, Rusiją ir JAV

Julianas Assange'as
„Scanpix“/AP nuotr. / Julianas Assange'as
Šaltinis: 15min
1
A A

Vyriausybių paslaptis viešinančio tinklalapio „WikiLeaks“ įkūrėjas Julianas Assange'as gali švęsti: praėjusią savaitę Švedijos prokurorai nutraukė net 7 metus vykdytą tyrimą dėl įtariamo išžaginimo. Australas pasidžiaugė „svarbia pergale“, bet pridūrė: „Karas, tikras karas, tik prasideda.“ J.Assange'as, sulaukiantis kaltinimų, kad yra Rusijos agentas, davė interviu „Der Spiegel“.

„WikiLeaks“ kova dėl laisvės iš tiesų tik prasideda. Palikęs Ekvadoro ambasadą Londone, kur gyvena jau nuo 2012 metų, J.Assange'as būtų areštuotas dėl lygtinio paleidimo sąlygų pažeidimo.

Be to, J.Assange'o arešto siekia ir JAV pareigūnai – būtent amerikiečių dokumentus viešino „WikiLeaks“. Vašingtonas turės nuspręsti, ką daryti, nes J.Assange'o Europos arešto orderis jau atšauktas.

JAV generalinis prokuroras Jeffas Sessionsas neseniai pareiškė, kad „WikiLeaks“ įkūrėjo suėmimas išlieka „prioritetas“, o balandį Centrinės žvalgybos valdybos vadovas Mike'as Pompeo šį portalą pavadino „priešiška žvalgybos tarnyba“.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./CŽV direktorius Mike'as Pompeo
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./CŽV direktorius Mike'as Pompeo

J.Assange'ui pastaraisiais mėnesiais išties metama daug įtarimų, esą „WikiLeaks“ veikia kone kaip Rusijos žvalgybos tarnyba.

Būtent šis tinklalapis pernai vasarą viešino iš JAV Demokratų partijos pavogtus dokumentus, dar anksčiau skelbė JAV karines paslaptis, jau šiemet į viešumą paleido krūvą JAV Nacionalinio saugumo agentūros techninių dokumentų.

Amerikiečiai kontratakuoja

– Pone Assange'ai, kai pernai per JAV prezidento rinkimų kampaniją „WikiLeaks“ paskelbė Demokratų partijos elektroninius laiškus ir dokumentus, Donaldas Trumpas pasakė: „Aš myliu „WikiLeaks.“ Bet balandį CŽV direktorius M.Pompeo pavadino organizaciją „nevalstybine, priešiška žvalgybos tarnyba“. Ar JAV vyriausybė stiprina „WikiLeaks“ persekiojimą? – J.Assange'o paklausė „Der Spiegel“.

– Žmonės myli „WikiLeaks“, kai atskleidžiamas jų oponentų korumpuotumas. Žmonės smerkia „WikiLeaks“, kai atskleidžiamas jų pačių korumpuotumas ar pavojingas elgesys. Mes demaskavome itin pavojingą CŽV nekompetenciją – jų programišių programą, jų programišius JAV konsulate Frankfurte. Dabar M.Pompeo pradėjo kontrataką.

– Jis, turėdamas omenyje „Wikileaks“, pasakė: „Tai dabar turi liautis“. Skamba kaip grasinimas.

– Manau, kad labai rimta yra tai, jog „WikiLeaks“ tapo svarbiausia pirmosios jo kalbos vadovaujant CŽV tema. Ypač prisiminus JAV generalinio prokuroro pareiškimą, kad mano areštas yra prioritetas.

– Kuriems „WikiLeaks“ nariams, išskyrus jus, rengia kaltinimus Virdžinijos valstijos didžioji prisiekusiųjų žiuri?

– Kiek žinau, tiriami „WikiLeaks“ žurnalistai Sarah Harrison, Josephas Farrellas ir Kristinn Hrafnsson, taip pat – aš ir „WikiLeaks“ rėmėjas Jacobas Appelbaumas. JAV pareigūnai taip pat neseniai teigė, kad analizuoja „WikiLeaks personalą.

– Svarbiausias „WikiLeaks“ šaltinis, buvusi JAV karė Chelsea Manning, trečiadienį buvo paleista iš karinio kalėjimo, kur ji praleido septynerius metus. Ar ji atskleidė detalių apie galimą bendradarbiavimą su „WikiLeaks“?

B.Obama turėjo panaikinti kaltinimus ir išmokėti Ch.Manning kompensaciją, o ne suteikti malonę.

– Visų pirma, jos paleidimas yra nuostabi pergalė, kurios mes ir daug kitų sunkiai siekėme. Tuo didžiuojamės, nors Barackas Obama turėjo panaikinti kaltinimus ir išmokėti jai kompensaciją, o ne suteikti malonę.

Turite atsiminti, kad JT kovos su kankinimu agentūros vadovas Juanas Mendesas teigė, jog su Manning buvo elgiamasi žiauriai, žeminamai ir nežmogiškai.

Ji teigė, kad bendravo su kažkuo iš „WikiLeaks“, bet, skirtingai nei teigė CŽV direktorius Pompeo, „WikiLeaks“ jai nenurodinėjo.

X80001/Chelsea Manning
X80001/Chelsea Manning

„Žiniasklaidos fantazijos“

– Pastaruoju metu jus aršiai kritikuoja vis daugiau politikų ir žurnalistų, kurie sieja „WikiLeaks“ su Rusijos propaganda ir dezinformacija.

– Visa tai – tik pateikimas. Kai Hillary Clinton pralaimėjo rinkimus, ji ir jos kampanijos vadovas Johnas Podesta nutarė suversti kaltę Federalinio tyrimų biuro direktoriui Jamesui Comey, Rusijai ir „WikiLeaks“.

– „WikiLeaks“ patikimumas priklauso nuo organizacijos nešališkumo, nuo paslėptų politinių tikslų neturėjimo.

– „WikiLeaks“ patikimumas visuomenėje priklauso nuo mūsų tikslumo. Per 10 metų mes paskelbėme daugiau nei 10 mln. dokumentų. Dar niekas neįrodė, kad bent vienas jų suklastotas. Bet, žinoma, interesų turi kiekvienas šaltinis. Tai pagrindinė žurnalistikos taisyklė.

– Ar jūs pažįstate savo šaltinius?

– Mes paprastai turime galimybę labai gerai susipažinti su medžiaga ir nustatyti jos autentiškumą. Kai kuriais atvejais tai reiškia, kad susipažįstame ir su šaltiniu.

– Ar nemanote, kad „WikiLeaks“ patikimumas nukentės, jei JAV vyriausybė įrodys, jog jums CŽV dokumentus perdavė šaltiniai iš Rusijos?

– Tai yra žiniasklaidos fantazijos. Oficiali JAV valdžios pozicija, kurią išreiškė Obama per savo kaip prezidento paskutinę spaudos konferenciją, yra tokia, kad nėra jokių Rusijos ir „WikiLeaks“ susimokymo įrodymų.

JAV pareigūnai yra sakę manantys, kad CŽV dokumentai atkeliavo ne iš valstybės, o iš JAV privataus kontraktininko.

– Bet negalite paneigti, kad „WikiLeaks“ neteko daug populiarumo, kai paskelbė dokumentus apie Clinton ir jos kampaniją.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Hillary Clinton
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Hillary Clinton

– Ką jūs sakote? Kad ji būtų laimėjusi, jei nebūtume paskelbę jos kalbų „Goldman Sachs“? Kad turėjome cenzūruoti informaciją? „WikiLeaks“ to niekada nedarys.

– Vis dėlto slaptosios tarnybos, regis, vis aktyviau stengiasi paveikti rinkimų svetur rezultatus.

Slaptosios tarnybos kiša dalykus į žiniasklaidą kiekvieną dieną.

– Taip gali būti.

– Jei tos tarnybos naudoja „WikiLeaks“ kaip naudingą ginklą, negalite tiesiog atsilošti ir sakyti, kad „taip gali būti“.

– Slaptosios tarnybos kiša dalykus į žiniasklaidą kiekvieną dieną. O jei „WikiLeaks“ logistine prasme sugeba paskelbti dokumentus prieš rinkimus, mes tai darysime. Būtent to tikisi visuomenė.

H.Clinton vadina karo nusikaltėle

– Jums nesvarbu, ar „WikiLeaks“ paveikia rinkimų baigtį?

– „WikiLeaks“ dirba žmonės, kurių politinės pažiūros skirtingos. Tačiau mes negalime paminti savo viešai duotų pažadų ir principų.

– Šie principai jus verčia skelbti autentiškus dokumentus kuo greičiau, nesvarbu, kas gauna naudos, o kas nukenčia?

– Tokia mūsų dabartinė politika. Ji gali keistis tik ypatingomis aplinkybėmis.

„Scanpix“/AP nuotr./Julianas Assange'as
„Scanpix“/AP nuotr./Julianas Assange'as

– Kokiomis?

– Jei būtume ant branduolinio karo slenksčio, o „WikiLeaks“ skelbiamą informaciją būtų įmanoma klaidingai interpretuoti, būtų galima atidėti jos skelbimą.

– Neatidėjote duomenų, pakenkusių Clinton, skelbimo.

– Savo darbu užsiimame ne tam, kad kažkam patiktumėme. „WikiLeaks“ skelbia dokumentus apie galingas organizacijas. „WikiLeaks“ visada bus blogas berniukas.

– Ką pasakytumėte žmonėms, kurie teigia, kad „WikiLeaks“ nulėmė D.Trumpo pergalę prezidento rinkimuose?

– „WikiLeaks“ atskleidė purviną Clinton komandos taktiką. Kai kurie rinkėjai priėmė tokią informaciją. Tai buvo laisvas jų pasirinkimas. Tai jų teisė. Tai demokratija.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas

– Kaip JAV valstybės sekretorė, Clinton siekė imtis veiksmų prieš „WikiLeaks“. Ar Demokratų partijos dokumentų paviešinimas buvo savotiška vendeta?

Clinton nusprendė sunaikinti Libijos valstybę, o tai sukėlė pabėgėlių krizę Europoje.

– Tai yra JAV Rytų pakrantės psichinis burbulas. „WikiLeaks“ laikosi savo principų, nes vienas žmogus turi problemą? Ne! Tačiau esti istorinės ironijos. Clinton prisidėjo prieš Chelsea Manning įkalinimo. Atrodo, kad natūralus teisingumas yra.

– Jūs džiaugėtės jos nesėkme?

– …

– Jūs šypsotės.

– Asmeniniame lygyje greičiausiai su Clinton sutarčiau. Ji turi žavesio. Kaip ir aš, ji daug dirba. Kaip ir aš, ji šiek tiek keista.

Bet reikia nubrėžti liniją. Ji nusprendė sunaikinti Libijos valstybę, o tai sukėlė pabėgėlių krizę Europoje. Skelbėme daug jos laiškų apie tai, kaip visa tai vyko. Neišvengiama išvada – kad Clinton yra karo nusikaltėlė.

Tai, kas ne angliškai, nesvarbu?

– Ar mes artėjame prie laikų, kai rinkimus laimės partija su geresnių programišių armija?

– Nebūtinai. Jei pažvelgtume į Emmanuelio Macrono nutekinimus, pamatytume, kad jie pasirodė per vėlai ir rinkimų nepaveikė. Į dokumentus labai įtartinai įterpti metaduomenys, esą rodantys į vyruką – Rusijos FSB kontraktininką. Bet kodėl Rusijai reikia rodyti, kad ji slepiasi už vagystės? Tai būtų kvaila.

„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Ant E.Macrono plakato kažkas užrašė žodį „Sukčius“
„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Ant E.Macrono plakato kažkas užrašė žodį „Sukčius“

– 2006 metais „WikiLeaks“ skelbė: „Mūsų pagrindiniai taikiniai – represiniai režimai Kinijoje, Rusijoje ir Centrinėje Eurazijoje.“ Tačiau apie šias šalis iš jūsų daug nesužinome.

– Tai absoliuti netiesa. Toks įspūdis susidaro dėl to, kad Vakarams ir JAV rūpi tik jie patys. Niujorke niekam nesvarbu tai, ką mes skelbiame ne anglų kalba.

– Tačiau didžiausi jūsų paviešinimai – dokumentai apie karus Afganistane ir Irake, Clinton laiškus bei CŽV – taikėsi būtent į JAV.

– Nes JAV yra imperija, pasaulyje turinti 700 karinių bazių. Tai, kas atskleidžia Amerikos galią, domina visą pasaulį. Kai paskelbėme 2,3 mln. dokumentų apie Siriją, įskaitant Basharo al Assado laiškus, tai nebuvo taip įdomu.

Kritiškai vertina Rusiją

– Kai Rusija aneksavo Krymą, jūs „Twitter“ parašėte, kad Amerika aneksavo visą pasaulį masinio stebėjimo pagalba. Ar protinga vieną nusikaltimą teisinti kitu?

Aš labai kritiškai vertinu Rusijos veiksmus Ukrainoje. Strateginiu lygiu tai buvo katastrofa – ir Ukrainai, ir Rusijai.

– Palaukite. Tai tipinis žurnalistinis vyšnių rankiojimas. Aš labai kritiškai vertinu Rusijos veiksmus Ukrainoje. Strateginiu lygiu tai buvo katastrofa – ir Ukrainai, ir Rusijai.

– Jei turėtumėte galimybę nuversti Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną savo paviešinimais, ar tam ryžtumėtės?

– Dokumentų mes neskelbiame siekdami ką nors nuversti. Jei dokumentai būtų tikri, mes juos paskelbtume. Mes atmetame cenzūrą. Manome, kad informacijos laisvė yra tai, kas užtikrintų teisingumą žmonių civilizacijoje.

„Scanpix“/AP nuotr./Vladimiras Putinas
„Scanpix“/AP nuotr./Vladimiras Putinas

– Nemanote, kad yra ribos?

– Tai klausimas ne „WikiLeaks“. Tai klausimas visuomenei. Kiekviena organizacija turi savo vaidmenį. Policija turi stabdyti mafiją. Žiniasklaida privalo pranešti žmonėms tiesą. Toks mūsų tikslas.

– Ar nematote pavojaus, kad anoniminiai šaltiniai gali paversti „WikiLeaks“ įrankiu?

– Tam tikros žiniasklaidos priemonės bando aiškinti būtent tai, taip teisindamos savo prastą darbą. Tačiau daug laikraščių ir žurnalų paėmė pavyzdį iš mūsų ir siūlo žmonėms anonimiškai siųsti informaciją.

„WikiLeaks“ laikosi savo vertybių ir gina savo šaltinius. O tai ir pritraukia šaltinius.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min