Dabar populiaru
Publikuota: 2019 spalio 3d. 10:01

K.Volkeris buvo susitikęs su D.Trumpo skandale minimos Ukrainos bendrovės patarėju

Kurtas Volkeris
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Kurtas Volkeris

JAV prezidento Donaldo Trumpo specialusis pasiuntinys Ukrainai Kurtas Volkeris praėjusiais metais buvo susitikęs su vienu aukšto rango pareigūnu iš tos pačios ukrainiečių energetikos bendrovės, kurios valdyboje dirbo buvusio viceprezidento Joe Bideno sūnus.

Šis susitikimas vyko D.Trumpo asmeniniam advokatui Rudy Giuliani spaudžiant Ukrainos vyriausybę ištirti tą bendrovę ir su ja susijusią Bidenų veiklą.

K.Volkeris, kuris praėjusią savaitę netikėtai atsistatydino iš specialiojo JAV pasiuntinio Ukrainai posto, praėjusį rugsėjį Niujorke buvo susitikęs su dujų bendrovės „Burisma Group“ valdybos patarėju Vadymu Požarskiu. 2014 metais šios ukrainiečių kompanijos valdyboje pradėjo dirbti J.Bideno sūnus Hunteris.

„Scanpix“/AP nuotr./Joe Bidenas su sūnumi Hunteriu
„Scanpix“/AP nuotr./Joe Bidenas su sūnumi Hunteriu

Informaciją apie jųdviejų susitikimą JAV nevyriausybinio strateginių studijų centro „Atlanto taryba“ organizuoto renginio kuluaruose patvirtino keli jo dalyviai, be to, „Burismos“ tinklalapyje buvo paskelbta žinutė apie tą renginį ir bendra K.Volkerio ir V.Požarskio nuotrauka.

2018-ųjų rugsėjo 24-ąją įvykęs susitikimas pabrėžia prieštarą tarp R.Giuliani tvirtinimų socialiniame tinkle „Twitter“, kad „Burisma“ yra „korumpuota kompanija“, bei reikalavimų ištirti Bidenų veiklą ir amerikiečių diplomato pastangų palaikyti ryšius su Ukrainos vyriausybe ir verslu.

Ketvirtadienį K.Volkeris turėtų savo noru liudyti viename iš Atstovų Rūmų komitetų, vykdančių apkaltos tyrimą, kuriuo siekiama išsiaiškinti, ar D.Trumpas piktnaudžiavo savo įgaliojimais prašydamas Ukrainos lyderio ištirti J.Bideno, realiausio pretendento tapti Demokratų partijos kandidatu 2020-ųjų JAV prezidento rinkimuose, veiklą.

K.Volkeris iš savo posto pasitraukė paaiškėjus, kad jo pavardė minima vieno informatoriaus skunde, kuriame teigiama, kad D.Trumpas siekė paspausti Ukrainą ištirti H.Bideno, jo tėvo ir „Burismos“ reikalus.

H.Bidenas „Burismos“ valdyboje dirbo iki tol, kol šių metų balandį J. Bidenas paskelbė, kad dalyvaus JAV prezidento rinkimuose. Nebuvo jokių įrodymų, kad buvęs viceprezidentas ar jo sūnus būtų padarę ką nors neteisėta, taip pat nebuvo jokio nuosprendžio dėl nusikalstamos veikos „Burismoje“.

JAV žvalgybos bendruomenės informatoriaus skunde sakoma, kad K.Volkeris patarinėjo ukrainiečių lyderiams, kaip „suvaldyti“ D. Trumpo reikalavimus, kad Ukrainos vyriausybė ištirtų Bidenų ir „Burismos“ veiklą. R Giuliani yra sakęs, kad K. Volkeris siūlė jam susisiekti su vienu iš Ukrainos lyderio Volodymyro Zelenskio patarėjų.

Minimo K.Volkerio ir V.Požarskio susitikimo detalės kol kas neaiškios, bet „Burisma“ nurodė, kad jos valdybos patarėjas tada „dalyvavo keliuose susitikimuose su JAV pareigūnais“.

K.Volkeris ir V.Požarskis taip pat buvo susitikę 2017-ųjų pabaigoje vykusiame kitame „Atlanto Tarybos“ renginyje, skelbiama „Burismos“ tinklalapyje.

Praėjusį rugsėjį K.Volkeris buvo Niujorke, kur vyko kasmetinė Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos sesija, o rugsėjo 25-ąją jis buvo susitikęs su tuometiniu Ukrainos prezidentu Petro Porošenka, rodo ukrainiečių vyriausybės pranešimas.

„Būtų visiškai logiška Kurtui susitikti su „Burismos“ žmonėmis“, – teigė buvęs Valstybės departamento sankcijų politikos koordinatorius Danielis Friedas, kuris irgi buvo susitikęs su V.Požarskiu per tą patį renginį.

Tačiau, pasak jo, problemų kėlė tuo pat metu vykdyta „šmeižikiška kampanija“, nukreipta prieš Bidenus ir „Burismą“. Šiuo metu D.Friedas dirba „Atlanto Tarybos“ Europos ateities iniciatyvoje ir Eurazijos centre.

Naujienų agentūrai AP nepavyko susisiekti nei su K.Volkeriu, nei su V.Požarskiu. Jųdviejų susitikimo „Atlanto Tarybos“ Ukrainos strategijos taryboje, kurioje pareigūnai ir užsienio politikos ekspertai gilinasi į Ukrainos problemas, nekomentavo ir Baltieji rūmai.

R.Giuliani ir D. Trumpo šalininkai kaltino J.Bideną reikalavus atleisti vieną Ukrainos prokurorą, kuris anksčiau tyrė „Burismą“. Pats J.Bidenas ir kiti ankstesnio JAV prezidento Baracko Obamos administracijos pareigūnai sako, kad jo veikla 2015–2016 metais niekaip nebuvo susijusi su H. Bidenu, o buvo bendras JAV ir kitų užsienio sąjungininkių tikslas.

Tas ukrainiečių prokuroras buvo kaltinamas nesugebėjimu kovoti su šalyje įsišaknijusia korupcija ir atsisakė padėti ankstesniam britų tyrimui dėl „Burismos“.

Buvęs JAV ambasadorius Ukrainoje ir „Atlanto Tarybos“ Eurazijos centro vadovas Johnas Herbstas sakė, kad jo organizacija nerengė jokių „Burismos“ atstovų ir JAV pareigūnų susitikimų ir nežino, ar per 2018 metų renginį tarp jų būta kokių nors kontaktų.

„Burisma“ pastaraisiais metais yra stambi „Atlanto Tarybos“ rėmėja. Naujausia organizacijos metinė ataskaita rodo, kad 2018–2019 metais ši dujų bendrovė aukojo „Atlanto Tarybai“ nuo 100 tūkst. iki 249 tūkst. dolerių.

J. Herbsto teigimu, neseniai „Burisma“ organizacijai skyrė dar vieną auką, bet jis neatskleidė tikslios sumos. „Atlanto Tarybos“ Eurazijos centro vadovas pripažino, kad nuo H. Bideno pasamdymo 2014 metais „Burismą“ dengia kontroversijos šešėlis, bet teigė nepastebėjęs, kad bendrovė būtų padariusi „kažką nepageidaujama“.

„Burismos“ įkūrėjas Mykola Zločevskis 2014–2016 metais skyrė 90 tūkst. dolerių lobistinėms pastangoms JAV Kongrese, Valstybės, Iždo ir Energetikos departamentuose, bet po to pasitikėjo V.Požarskiu kaip savo bendrovės pagrindiniu balsu Jungtinėse Valstijose.

J. Herbstas sakė negalintis patvirtinti, kad K.Volkeris buvo susitikęs su V. Požarskiu „Atlanto Tarybos“ renginio kuluaruose, bet pažymėjo, kad „Volkerio darbas yra susitikinėti su kuo daugiau žmonių“ JAV ir Ukrainoje, kad vystytųsi santykiai tarp šių dviejų šalių.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

00:46
01:42
00:37

Esports namai

Lietuviškas verslas

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min