Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Ką apie Osamą bin Ladeną sako JAV išplatinta vaizdinė medžiaga

Osama bin Ladenas filmuotoje medžiagoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Osama bin Ladenas filmuotoje medžiagoje.
Šaltinis: BNS
0
A A

Jungtinės Valstijos šeštadienį pabandė nuplėšti mistikos šydą nuo Osamos bin Ladeno ir paskelbė konfiskuotas vaizdajuostes, kuriose jis nufilmuotas stebintis save per televizorių, senas, paprastas ir tuščiagarbis.

Unikaliausioje iš penkių paskelbtų vaizdajuosčių velionis „al Qaeda“ lyderis sėdi susisupęs į rudą apklotą, užsidėjęs žieminę kepurę ir, laikydamas dešinėje rankoje nuotolinio valdymo pultelį, žiūri per televizorių žinias, kuriose rodomas jis pats.

Jo barzda pražilusi ir jis atrodo vyresnis nei yra iš tiesų. Jis sėdi kukliai atrodančiame kambaryje, glosto savo barzdą ir žiūrėdamas į televizoriaus ekraną linguoja pirmyn ir atgal.

„Al Qaeda“ stengėsi formuoti bebaimio ir galingo šventojo karo kovotojo įvaizdį, bet šioje mėgėjiškoje vaizdajuostėje O.bin Ladenas atrodo kaip paprasta ir vieniša figūra, nusiritusi iki naujienų siužetų apie jį patį žiūrėjimo.

„Manau, gana aišku, kad jie ... bando demistifikuoti šį simbolį, kuris pastaruosius dešimt metų terorizavo pasaulį, kad parodytų ... jį nebuvus dešimties pėdų (daugiau kaip 3 m) ūgio“, – sakė JAV armijos atsargos brigados generolas Markas Kimmittas.

Ši vaizdajuostė palieka įspūdį, kad „jis atrodo pavargęs, senas žmogus“, televizijai CNN sakė M.Kimmittas.

Šią vaizdo medžiagą rodant žurnalistams per trumpą Pentagono spaudos konferenciją, auditorija aiktelėjo.

Vaizdajuostė pirmą kartą kilstelėjo paslapties šydą, gaubiantį šią paslaptingą, beveik mitinę figūrą, kuri daugiau kaip dešimtmetį sugebėjo slapstytis nuo supervalstybės.

„Nuostabu matyti jį ... žiūrintį į save“, – sakė Peteris Bergenas, kuris yra parašęs knygų apie „al Qaeda“ lyderį.

JAV vyriausybė šias vaizdajuostes su ištrintu garsu paskelbė praėjus savaitei po reido, kurio metu daugiau kaip 20 JAV karinio jūrų laivyno specialiųjų pajėgų (SEAL) komandosų atakavo O.bin Ladeno slėptuvę Abotabade Pakistane ir jį nušovė.  „Al Qaeda“ stengėsi formuoti bebaimio ir galingo šventojo karo kovotojo įvaizdį, bet šioje mėgėjiškoje vaizdajuostėje O.bin Ladenas atrodo kaip paprasta ir vieniša figūra, nusiritusi iki naujienų siužetų apie jį patį žiūrėjimo.

 JAV prezidentas Barackas Obama nusprendė neskelbti O.bin Ladeno lavono nuotraukų ir sakė, kad Jungtinės Valstijos neturėtų mosikuoti trofėjais ar rizikuoti kurstyti musulmoniškąjį pasaulį.

Tačiau penkios paskelbti atrinktos vaizdajuostės, kurios buvo tarp O.bin Ladeno slėptuvėje rastų kompiuterių failų, DVD, laikmenų ir kitokios medžiagos, pakirto viešąjį „al Qaeda“ lyderio įvaizdį.
„Tai nėra gražus vaizdas“, – sakė P.Bergenas, kuris priminė, kad O.bin Ladenas ir jo padėjėjai griežtai kontroliavo tai, kaip jis buvo filmuojamas vienam televizijos interviu prieš 2001-ųjų rugsėjo 11-ąją.

Be į save per žinias žiūrinčio O.bin Ladeno, tarp paskelbtos medžiagos yra ir labiau įprasta vaizdajuostė, kurioje jis nufilmuotas su aukso spalvos drabužiu ir baltu turbanu, skaitantis parašytą tekstą – propagandinę kalbą. Ta vaizdajuostė tikriausiai buvo įrašyta pernai ir niekada neskelbta.
JAV pareigūnai sakė, kad ta vaizdajuostė buvo įrašyta – tikriausiai spalį arba lapkritį – kaip „žinia Amerikos žmonėms“. Joje O.bin Ladenas atrodo išpuoselėtos išvaizdos ir kritikuoja Jungtines Valstijas bei „žeminantį kapitalizmą“.

Ne taip kaip anksčiau minėtoje vaizdajuostėje, čia O.bin Ladeno, kuriam nužudymo metu buvo 54 metai, barzda yra juoda, gražiai pakirpta.

Trijose kitose vaizdajuostėse O.bin Ladenas, atrodo, repetuoja kalbą. Vienoje šių vaizdajuosčių už jo matyti susiglamžiusi mėlyna marška.

Repeticijų vaizdajuostėse, regis, esama problemų dėl apšvietimo, vienoje vietoje trūksta titrų, sakė pareigūnai.

Žvalgybos agentūros nėra tikros dėl to, kada buvo įrašyta televizorių žiūrinčio O.bin Ladeno vaizdajuostė, bet vienu metu televizoriaus ekrane, naujienų reportaže pasirodo B.Obamos atvaizdas – tai rodytų, kad įrašas buvo padarytas po 2009-ųjų sausio, kai B.Obama buvo prisaikdintas prezidentu. Vaizdajuostes pristatęs žvalgybos aukšto rango pareigūnas pavadino jas pavyzdžiu to, kaip O.bin Ladenas kurdavo savo įvaizdį.

Kita iš O.bin Ladeno slėptuvės paimta medžiaga rodo, kad „al Qaeda“ įkūrėjas aktyviai dalyvavo atliekant operatyvinį ir taktinį planavimą – kad jis nebuvo vien nominalus vadovas, sakė pareigūnas.

Kai kurie analitikai ir buvę pareigūnai sakė, jog B.Obamos administracijos žinia atrodo prieštaringa, nes tų vaizdajuosčių paskelbimas subanalino O.bin Ladeną.

„Problema ta, kad tuo pačiu metu jie bando jį demistifikuoti (ir) taip pat sako, kad jis (vykdė) daug didesnę operatyvinę kontrolę nei kada nors manėme. Tad šioje žinioje yra prieštaravimas“, – sakė M.Kimmittas, kuris taip pat dirbo JAV valstybės departamente, kai prezidentas buvo George'as W.Bushas.

Jis pridūrė, kad „administracijai reikia būti atidžiai“. 
 

VIDEO: Pentagon releases video found at bin Laden compound

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min