Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 07 29, 09:58

Ką rašo pasaulis: dėl rusiškų dujų Vokietijai atėjo atpildo metas

Rusijos diktatoriaus Vladimiro Putino šantažas dėl dujų tiekimo kursto socialinę ir politinę įtampą Europoje. Krizės akivaizdoje atsidūrusi Vokietija gali nesulaukti tokio solidarumo, kokio tikisi: Berlynui dabar primenamas jo elgesys su Pietų Europa per finansų krizę ir Baltijos šalių perspėjimų ignoravimas. Tokiomis įžvalgomis šią savaitę dalijosi įtakingiausi Vakarų leidiniai. 15min pristato, ką šia tema rašo Prancūzijos, Vokietijos, Lenkijos, JAV ir Britanijos spauda.
Užsienio spaudos apžvalga Tik prenumeratoriams
Užsienio spaudos apžvalga / 15min koliažas

Žurnalistai ir jų kalbinami ekspertai skirtingais kampais analizuoja, kokį poveikį dujų tiekimo sustabdytas turėtų Vakarų ir Rusijos ekonomikai.

Kai kurie ekonomistai taip pat siūlo keisti sankcijų pobūdį – nuo embargo pereiti prie muitų politikos.

Ar pažeminta Pietų Europa padės Vokietijai?

Kaip pažymi didžiausio Prancūzijos laikraščio „Le Figaro“ redaktorius Patrickas Saint-Paulas, stabdyti dujų tiekimą grasinančio V.Putino skaičiavimai paprasti: dujų eksportas sudaro tik 2 proc. Rusijos BVP, o Europa nuo jo labai priklauso.

„Uždarydamas dujotiekius jis mano, kad europiečiams sukels daugiau skausmo nei savo šaliai, susilpnins paramą Ukrainai ir atgrasys juos nuo balsavimo už naujas sankcijas“, – teigiama „Le Figaro“ redakcijos vedamajame.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Vladimiras Putinas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Vladimiras Putinas

Redaktoriaus teigimu, dujų vartojimo mažinimo planas gali dar padidinti kainas ir sukelti naujų socialinių nesutarimų, o Vokietijai gresia recesija.

Tačiau ar vokiečiai sulauks užuojautos ir paramos iš Pietų europiečių, kurie turi savų nuoskaudų?

„Europa jau dabar yra susiskaldžiusi – į Pietus, kurie dar nepamiršo euro krizės pažeminimų, ir Vokietiją, kuri gyvena iš rusiškų dujų. Jei europiečiai nori pasipriešinti V.Putinui, jie turi suvienyti jėgas ir parodyti nepalaužiamą ryžtą“, – rašo „Le Figaro“.

„Der Spiegel“: Vokietijai – istorinis teisingumas

Vienas įtakingiausių Vokietijos leidinių „Der Spiegel“ ES susitarimą dėl dujų vartojimo mažinimo pavadino solidarumo signalu, tačiau atkreipė dėmesį, jog dokumente yra išimčių kai kurioms valstybėms, įskaitant Baltijos šalis.

Leidinys analizuoja, kad įpareigojimas sumažinti dujų vartojimą 15 proc. iš esmės netaikomas Baltijos šalims, salų valstybėms Maltai, Kiprui ir Airijai, o Ispanijai ir Portugalijai taikomas specialus reglamentas.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min