Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Ką slepia Kremlius?

Raudonoji aikštė
„Scanpix“ nuotr. / Raudonoji aikštė
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Ką žino Viktoras Butas, ko Kremlius nenori, kad sužinotų Jungtinės Valstijos? Nuo pat tos dienos, kai 2008 metais šis, buvęs Rusijos kariuomenės pareigūnas buvo suimtas Bankoke, pateikus jam kaltinimus ginklų tiekimu FARC sukilėliams Kolumbijoje, Maskva ilgai ir sunkiai kovojo, kad apsaugotų jį nuo ekstradicijos į JAV ir stojimo prieš teismą.

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas neseniai pažadėjo „ir toliau daryti viską, kas būtina, kad V.Butas sugrįžtų į tėvynę“, bei pridūrė, kad prieš šį karininką iškelta byla yra „neteisėta ir politinė“, rašo savaitraštis „Newsweek“.

Rusija Tailando valdžiai taip pat pasiūlė pigios naftos ir reaktyvinių lėktuvų, kad tik ši valstybė atsilaikytų prieš JAV ekstradicijos reikalavimą. Aukščiausi rusų pareigūnai neriasi iš kailio tikindami, kad Jungtinių Valstijų pastangos pastatyti V.Butą prieš teismą neigiamai paveiks naujus Rusijos ir Amerikos santykius.

Iš kur tokia didžiulė V.Buto ir Kremliaus meilė? Viena iš priežasčių, pasak „Newsweek“ gali būti ta, kad šis karininkas žino labai daug apie slaptus Rusijos ginklų pardavimus – tiek oficialius, tiek neoficialius – vykdytus, pastaruosius kelis dešimtmečius. 1980-aisiais portugališkai kalbantis V.Butas tarnavo Mozambike, kur jo vadovas buvo KGB pareigūnas Igoris Sečinas – dabartinis šalies vicepremjeras. Teigiama, kad šis žmogus – svarbiausias Rusijoje asmuo po Vladimiro Putino.

Dvidešimt metų V.Buto vykdyta veikla, t. y. ginklų tiekimai Talibano atstovams Afganistane, „Hizbullah“ kovotojams Libane, islamistams Somalyje ir Afrikos sukilėliams negalėjo vykti be rusų valdžios protekcijosŽlugus Sovietų Sąjungai, V.Butas greitai užpildė atsiradusį vakuumą, pradėjęs gabenti rusų ginklus į Afriką ir šiam tikslui naudojęs senus sovietų krovininius lėktuvus. Pasak neseniai apie V.Butą išleistos knygos autoriaus Douglaso Faraho, dvidešimt metų V.Buto vykdyta veikla, t. y. ginklų tiekimai Talibano atstovams Afganistane, „Hizbullah“ kovotojams Libane, islamistams Somalyje ir Afrikos sukilėliams „negalėjo vykti be rusų valdžios protekcijos“.

Knygos autorius taip pat pridūrė: „Kai V.Putinas pastaraisiais metais konsolidavo susiskaldžiusias slaptąsias tarnybas, V.Butas tapo sparčiai besiplečiančio Rusijos ginklų tiekimo tinklo dalimi“. 2005 m. V.Butas buvo pastebėtas Irane, 2006 m. Libane. Manoma, kad jis pristatė rusų ginklus „Hizbullah“ kovotojams, kurie buvo naudojami kare su Izraeliu 2006 metų vasarą.

Pats V.Butas neseniai iš Tailando kalėjimo pareiškė, kad „JAV siekia sukurti mano, kaip nelegalaus milijardieriaus ir nelegalaus prekiautojo ginklais, įvaizdį. Aš niekada neprekiavau ginklais; niekada nepardaviau ginklų“.

Tačiau Jungtinių Valstijų prokurorai mano kitaip. Per sudėtingą operaciją, atliktą viename iš Bankoko viešbučių, V.Butas nufilmuotas sutinkantis pristatyti daugybę įvairių ginklų ir amunicijos FARC sukilėliais apsimetusiems amerikiečių agentams.

Analitikai Maskvoje pateikė įrodymų, anot kurių, susitarimą su FARC Rusijos valdžia galėjo remti ne tik norėdama pasipelnyti, bet tuo pačiu ir pakenkti Kolubijos valdžiai, kuri yra Jungtinių Valstijų sąjungininkė, ir taip atsilyginti Vašingtonui už 1980-ais metais į Afganistaną nusiųstas raketas.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Viktoras Butas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Viktoras Butas

Tikriausiai pats įdomiausias V.Buto ekstradicijos kovos posūkis yra tai, kad Rusijos žiniasklaidoje šis žmogus tapo savotišku tautos didvyriu. Valstybės remiamas kanalas „Rusija šiandien“ puolė ginti žmogų, kurį vienas iš britų pareigūnų kadais apibūdino kaip „prekiautoją mirtimi“. Rusijoje V.Butas piešiamas kaip CŽV auka. Viena iš šios valstybės radijo stočių nuolat atnaujina informaciją apie V.Buto kalinimo sąlygas ir apie jo žmonos protestus bei tvirtinimus, kad jos vyras nekaltas.

Anot kai kurių politikos apžvalgininkų, amerikiečių valdžia iš V.Buto greičiausiai norėtų išgauti informaciją apie juodąją rusų zenitiniš raketų „9K38 Igla“ rinką. Ypač, jei šios raketos jau pateko į „Hizbullah“ rankas. Tačiau ko Rusija labiausiai bijo, kad V.Butas gali atskleisti JAV, gali taip ir nepaaiškėti.

Per dvejus kalėjimo Bankoke metus, V.Butas išliko stoiškai tylus. Kai Bankoke dirbantis žurnalistas Bertilas Linteris netrukus po V.Buto suėmimo susitiko su juo kalėjime, jis išgirdo šį rusą pašėlusiai spjaudantis ant Amerikos. „Jis teiktų pirmenybę būti rusų herojus JAV kalėjime, nei tapti informacijos šaltiniu apie Rusijos ginklų pardavimus“ – rašė B.Linteris.

Kaip bebūtų, V.Buto ekstradicijos klausimas atidėtas iki spalio ir šis vyras yra pasiryžęs be kovos nepasiduoti.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min