Dabar populiaru
Publikuota: 2013 gruodžio 26d. 19:40

Kai politika užtemdo sportą: svarbiausi protestai olimpinių žaidynių istorijoje

Protestuotojas Sankt Peterburge laiko plakatą „Boikotuokite olimpiadą šalyje, turinčioje politinių kalinių“
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Protestuotojas Sankt Peterburge laiko plakatą „Boikotuokite olimpiadą šalyje, turinčioje politinių kalinių“

JAV prezidentui Barackui Obamai paskelbus JAV delegacijos į 2014 m. Sočio žiemos olimpines žaidynes narių sąrašą, kritikai neabejoja – savo pasirinkimu B.Obama paleido strėles į žaidynių šeimininkę Rusiją. Į delegaciją atrinkdamas savo homoseksualumo neslepiančius atletus JAV vadovas subtiliai įgėlė Rusijai, kurioje galioja griežti įstatymai prieš „gėjų propagandą“.

B.Obama į delegaciją ne tik parinko teniso legendą Billie Jean King ir ledo ritulio žaidėją Caitliną Cahow – abi jos neslepia esančios lesbietės, bet pirmą kartą nuo 2000-ųjų į žaidynes nevyks nei JAV prezidentas, nei pirmoji šalies ponia, nei viceprezidentas.

„The Week“ žurnalistas Jonas Terbushas rašo, kad toks puikus žingsnis ir pasiunčia žinutę rusams, ir B.Obama pats neįsivelia į diskusijas apie visišką žaidynių boikotą. Kiek anksčiau šiais metais B.Obama atrėmė spaudimą boikotuoti žaidynes šalyje, kurioje nuolat pažeidinėjamos žmogaus teisės. Jis tuomet sakė, kad taip tik bus pakenkta atletams, kurie nori atstovauti savo šaliai.

Eltonas Johnas and Billie Jean King
Eltonas Johnas and Billie Jean King

„Ko aš tikrai laukiu – kad homoseksualūs sportininkai namo parvežtų auksą, sidabrą arba bronzą. Jeigu Rusija neturi homoseksualių sportininkų, tai tikriausiai tik susilpnins jų komandą“, – tuomet kalbėjo B.Obama.

Žaidynių įstatai draudžia bet kokią – komercinę ar kitokią – propagandą. Tačiau tai nereiškia, pastebi J.Terbushas, kad sportininkai ir dalyvaujančios tautos neatranda būdų, kaip politizuoti žaidynes. Jis išskiria keletą tokių atvejų, kai sportininkų politiniai veiksmai paliko reikšmingą pėdsaką istorijoje.

Pekinas, Kinija. 2008 metai

Būdamas kandidatu į JAV prezidentus B.Obama ragino tuometį šalies vadovą George'ą W.Bushą boikotuoti žaidynių Kinijoje atidarymo ceremoniją dėl stulbinančio masto žmogaus teisių pažeidimų šalyje. Kritikai tuomet buvo itin nepatenkinti, kad Kinija – šalis, kurioje nuolat pažeidinėjama žodžio laisvė, žiauriai malšinami protestai Tibete, kurioje yra politiniai kaliniai – gavo teisę rengti olimpiadą.

Nemažai pasaulio lyderių ir žmogaus teisių grupių pasinaudojo proga viešai sukritikuoti Kiniją. Prieš žaidynių atidarymą visame pasaulyje vykusios demonstracijos parodė pasauliui ne Kinijos augančią galybę, tačiau ir nuolat tebesitęsiančius žmogaus teisių pažeidimus, košmarišką politiką mažumų atžvilgiu ir amoralias sąjungas su tokiomis valstybėmis kaip Sudanas.

A.Vaitkevičiaus/15min.lt nuotr./Akcija
A.Vaitkevičiaus/15min.lt nuotr./Protesto akcija

Meksikas, Meksika. 1968 metai

Septintajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje JAV visuomenę skaldė rasizmas. Tais pačiais metais buvo nužudytas ir Martinas Lutheris Kingas Jr.

Meksikoje vykusios olimpiados metu du JAV juodaodžiai bėgikai – Tommie Smithas ir Johnas Carlosas – padarė tai, kas iki šiol išliko kaip viena įsimintiniausių akimirkų visoje olimpinių žaidynių istorijoje. Stovėdami ant pakylos su medaliais jie pakėlė kumščius su juodomis pirštinėmis kaip „juodųjų galios“ ženklą.

Visą pasaulį apskriejusi nuotrauka parodė ilgą ir sudėtingą rasinės diskriminacijos JAV istoriją. Praėjusiais metais duodamas interviu „The Guardian“ J.Carlosas sakė, kad tuo metu jis jautėsi taip, lyg būtų sutraukytos jo rankas gniaužusios grandinės. „Ir jie niekada nebegalės vėl uždėti grandinių Johnui Carlosui“, – sakė atletas.

Tommie Smithas ir Johnas Carlosas olimpiadoje Meksikoje
Tommie Smithas ir Johnas Carlosas olimpiadoje Meksikoje

Daugelis žaidynių 1964-1992 metais

Tarptautinis olimpinis komitetas (TOK) stengiasi visada atsiriboti nuo politikos, tačiau yra išimčių. TOK beveik trims dešimtmečiams buvo uždraudęs Pietų Afrikai dalyvauti žaidynėse. Priežastis – apartheido režimas šalyje. Šaliai buvo uždrausta dalyvauti žaidynėse 1964 metais, o 1970 metais iš TOK buvo išmestas ir Pietų Afrikos Nacionalinis olimpinis komitetas.

Apartheidas paskatino ir paskutinės akimirkos boikotą 1976 metais. Tais metais kelios dešimtys Afrikos valstybių atsisakė dalyvauti olimpiadoje po to, kai TOK leido Naujosios Zelandijos regbio rinktinei, kuri neseniai žaidė rungtynes Pietų Afrikoje, dalyvauti žaidynėse.

Kai Pietų Afrika galų gale atsisakė apartheidinio režimo dešimtajame dešimtmetyje, TOK atšaukė savo draudimą.

Apartheidas Pietų Afrikoje
Apartheidas Pietų Afrikoje

Berlynas, Vokietija. 1936 metai

Adolfas Hitleris tikėjosi, kad žaidynės Vokietijoje taps įrodymu, kad arijai yra viršesnioji rasė. Žaidynių politizavimas jam karčiai atsirūgo. Juodaodis JAV atletas Jesse Owensas Vokietijoje laimėjo keturis aukso medalius ir tapo visuotiniu herojumi, įrodydamas A.Hitlerio teorijos neteisumą pačioje Vokietijos širdyje.

Vokietijos federalinio archyvo nuotr./Jesse Owensas
Vokietijos federalinio archyvo nuotr./Jesse Owensas

Maskva, Sovietų Sąjunga. 1980 metai

1980-aisiais JAV paskatino iš viso 65 valstybių boikotą vasaros olimpinėms žaidynėms Maskvoje. Priežastis? Rusijos invazija į Afganistaną. Ir nors boikotas nesustabdė sovietų ir neprivertė jų pasitraukti iš Afganistano, tai buvo stiprus tarptautinis smūgis Sovietų Sąjungai ir ženklas apie tolimesnę jos tarptautinę izoliaciją.

Los Andželas, JAV 1984 metai

Atsakydama į Maskvos olimpiados boikotą komunistinė SSRS vadovybė neleido savo atletams vykti į po to vykusias Los Andželo olimpines žaidynes 1984 metais. Maskva pasekė ir SSRS satelitai – VDR, Lenkija, Čekoslovakija bei kitos „socialistinės“ valstybės.

„Newsweek“ iliustr./Žurnalo „Newsweek“ viršelis 1980 metais
„Newsweek“ iliustr./Žurnalo „Newsweek“ viršelis 1980 metais
 

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Praktiškai su „Norfa“

Esports namai

URBAN˙/

Sveikata

15min tema
Parašykite atsiliepimą apie 15min