Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2014 01 05, 22:02

Kaip Amerika milijonų namų šildymui naudojo Šaltojo karo laikų uraną iš Rusijos

Po Šaltojo karo vykęs bendradarbiavimas tarp Rusijos ir JAV leido šiluma aprūpinti milijonus Amerikos namų. Mažai kam žinoma programa „Megatonos į megavatus“, kurios metu 20 tūkst. Rusijos branduolinių galvučių buvo paverstos į branduolinę energiją, šį mėnesį priartėjo prie pabaigos, praneša „Daily Mail“.
Salemo atominė elektrinė (Naujasis Džersis)
Salemo atominė elektrinė (Naujasis Džersis) / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Paskutinė mažai prisodrinto urano dalis buvo atgabenta į Baltimorės uosto prieplauką Merilende gruodžio dešimtąją po keturias savaites trukusios kelionės iš Sankt Peterburgo.

Tai buvo paskutinis mažai prisodrinto urano krovinys, išgautas iš 500 tonų sunkiai prisodrinto urano Rusijos branduolinėse galvutėse, kurios buvo deaktyvuotos pagal 1991 m. START sutartį pasibaigus Šaltajam karui.

Tai – beprecedentė programa, per kurią JAV savo buvusiam priešui sumokėjo 8 mlrd. dolerių.

Urano perdirbimas ir gabenimas į JAV buvo formalizuotas 1993-ųjų sutartimi. Nuo to laiko į JAV buvo atvežti šimtai krovinių, skirtų šalies branduoliniams reaktoriams. Kroviniai leido JAV apsirūpinti maždaug dešimtadaliu jai reikalingos energijos.

Tai – beprecedentė programa, per kurią JAV savo buvusiam priešui sumokėjo 8 mlrd. dolerių.

Keturi mažai prisodrinto urano cilindrai buvo paimti iš Baltimorės ir nugabenti į dujų disfuzijos gamyklą, kur jis bus paverstas urano oksido granulėmis ir panaudotas atominėse elektrinėse visoje šalyje.

„Programa „Megatonos į megavatus“ padarė reikšmingų pokyčių tiek branduolinių ginklų naikinimui, tiek ir elektros energijos generacijai JAV“, – kalbėjo JAV Energetikos sekretorius Ernestas Minizas.

Pasak jo, beveik kiekvienas šalyje esantis komercinis branduolinis reaktorius šios programos metu gavo branduolinio kuro.

„Ši programa puikiai parodo, ko JAV ir Rusija gali pasiekti išvien dirbdamos kartu. Mes stengsimės šia sėkme įkvėpti įvairius kitus projektus“, – sakė jis.

„Megatonos į megavatus“ iniciatyva ėmė blėsti po to, kai Rusija apkaltino JAV už uraną mokant per mažai. Tiesa, pasibaigus šiai programai, Rusija ir JAV ketina bendradarbiauti ir toliau.

Kitos programos metu, kuri bus pradėta nuo 2015-ųjų, ketinama tiekti maždaug perpus tiek urano, kiek buvo atgabenta pirmosios partijos metu, su galimybe kiekį padidinti iki tokio pat lygio kaip ir „Megatonos į megavatus“ programos metu, jei abi šalys sutiks.

Skirtumas tik tas, kad šį kartą energija keliaus ne iš nebenaudojamų branduolinių galvučių, o iš Rusijos komercinės veiklos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min