Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2013 sausio 26d. 21:24

Kaip Kinija Kazachstaną pavers dykuma

Kazachstanas baiminasi, kad Kinijai naudojant bendrus telkinius vandens resursai ženkliai sunyks.
Reuters/Scanpix nuotr. / Kazachstanas baiminasi, kad Kinijai naudojant bendrus telkinius vandens resursai ženkliai sunyks.

Kazachstano pietryčiuose esančio Balchašo ežero artimiausiais dešimtmečiais laukia toks pat likimas kaip Aralo jūros, Irtyšiaus upė taps bala, joje esantis vanduo bus stovintis, tad daugelis Kazachstano miestų ir regionų liks be geriamojo vandens, o Alatau ledynai toliau tirpdami nuplaus Almatą, skelbia lenta.ru. Tokį apokaliptinį scenarijų numatė ekologai. Priežastis – Kinijos planai, kuriuose nauja šiaurės vakaruose esančio Sindziango regiono plėtra. Ekologų teigimų, tokio didelio regiono plėtra bus neįmanoma be vandens, o jo kinai nė nesigėdydami „pasiskolins“ iš Ilio ir Irtyšiaus upių. Nuo šių upių tiesiogiai priklauso Vidurio ir Rytų Kazachstano gyvenimas.

Teisinės diskusijos dėl per abi valstybes tekančių upių tarp Kinijos ir Kazachstano vyksta nuo 1998 metų. Tik 2009 metais Kazachstanui pagaliau pavyko šia tema padiskutuoti aukštesniu lygiu ir pereiti prie išsamesnio dviejų upių vandens pasidalijimo ir apsaugos klausimų. 2011 metais šalys susitarė, kad iki 2014 metų abi pusės vandens ištekliais dalinsis vienodai. 

Irtyšiaus ilgis – 4 248 km, baseino plotas – 1 743 tūkstančiai kv. kilometrų. Ilio upė triskart trumpesnė, yra 1 439 km ilgio, mažesnis ir baseino plotas – 140 tūkst. kv. kilometrų. Abi pusės išteka Kinijos pusėje: Irtyšius ties siena su Mongolija, Altajaus kalnuose, Ilis – Tian Šanio kalnų šlaituose. 

Ties Ilio upės ir Balchašo ežero baseinu gyvena šeštadalis visų kazachų, čia veikia penktadalis visų pramonės įmonių. 

Iš Kinijos upės atiteka į Kazachstaną, Ilis įsilieja į Balchašo ežerą (vieną iš 13 didžiausių pasaulyje), o Irtyšius kerta Rusijos sieną ir įteką į Obės upę. 

Kazachų vandens šaltinis

Ant Irtyšiaus upės krantų įsikūrę tokie Kazachstano miestai kaip Pavlodaras, Semėjus, Oskemenas ir kiti, jos vandenys tiekiami į Karagandą ir sostinę Astaną. Irtyšius geriamojo vandens šaltiniu yra 4 mln. kazachų. 70 km nuo Almatos, ant Ilio kranto veikia praėjusiame šimtmetyje pastatyta Kapchagai atominė elektrinė. Ties Ilio upės ir Balchašo ežero baseinu gyvena šeštadalis visų kazachų, čia veikia penktadalis visų pramonės įmonių. 

2000 metais Kinijos valdžia patvirtino didelio masto plėtros strategiją vakarų Kinijoje.Visi žino, kad jei kinai kažko imasi, įgyvendina itin kruopščiai. 2000-2002 metais Sindziango regiono ekonomikos metiniai augimo tempai siekė daugiau kaip 8 proc., 2006-2009 metais – 12 procentų. Tačiau problema ta, kad Sindziango autonominis regionas yra mažiausiai vandeniu aprūpintas Kinijos regionas, šalies valdžios institucijoms reikėjo ieškoti būdų, kaip užtikrinti vandens tiekimą augančiam gyventojų skaičiui ir besiplečiančiai pramonei. 

Dirba iš peties

Scanpix nuotr./Kazachas maudosi šaltame Ilio upės vandenyje.
Scanpix nuotr./Kazachas maudosi šaltame Ilio upės vandenyje.

Pernai Sindziango regione visu pajėgumu vyko kanalo, besidriekiančio nuo Ilio upės iki šio regiono vakaruose esančio, vieno nenuotakiausių pasaulyje, Tarimo baseino statybos. Didžiąją dalį baseino užima dykuma. Kinijoje Juoduoju Irtyšiumi vadinama upė vandeniu aprūpina naftos pramonės centru laikomą Sindziango miestą Karamai. Šiame mieste anksčiau buvo pastatytas didžiausias regione naftos saugojimo terminalas, o tai reiškia, kad pramoniniams tikslams naudojamo vandens kiekis tik didės. Prieš tai kinai pastatė kanalą, jungiantį Irtyšių ir Karamai ir Irtyšių su Urumči. Pirmasis kanalas nuteka į ežerą, kurio plotas per pastarąjį dešimtmetį padidėjo 200 kv. kilometrų, antrasis kanalas nukreiptas į Tarimo baseiną, kuriame aptikti dideli naftos ir dujų telkiniai, juos kinai šiuo metu intensyviai išgauna. Iš abiejų vandens kanalų per metus planuojama išsiurbti šešis kubinius kilometrus vandens. 

Kazachstano ekspertas Talgatas Mamyraimovas teigia, kad Ilio pakrantėse Kinija rengia  13 rezervuarų ir vystomos 59 elektrinių statybos. Kazachstano duomenimis, kasmet kinai iš Ilio paima apie 15 kubinių kilometrų vandens, be to, rodiklis vis auga. Hidrologai teigia, kad padidinus vandens paėmimą dar bent 10 proc., Balchašo ežerui tai turės negrįžtamų pasekmių, vandens tekėjimas susiklostys taip, kad viena jo pusė keliaus Aralo jūros link, o kita visiškai išdžius. 

Nebėra žuvies

Kazachstanas mato, kad dokumentai, pagal kuriuos buvo suderintas vandens naudojimas, turi būti atnaujinti. Šalis siūlė Kinijai sandorį – dešimties metų sutartį, kuria mainais už maisto produktų eksporto padidinimą į Kiniją šaliai būtų padidintas Balchašo vandens naudojimas. Pekinas sandorį atmetė. 

Ekspertų teigimu, situacija išlieka itin rimta, vandens lygis ežere nukrito daugiau nei metru, pagaunama vis mažiau žuvies. Vakarinėje gėlo ežero dalyje esantis vanduo tapo negeriamu, į Balchašo miestą geriamas vanduo atgabenamas jį vežant šimtus kilometrų. Jei 1980-iais ežere buvo pagaunama 10-13 tūkst. karpių per metus, 2000-iais nustatyta 150 tonų riba, o pagauta tik 50 tonų. Dėl to kai kuriais mėnesiais Balchašo ežere žvejyba apskritai uždrausta. 

Pernai Almatoje vykusio tarptautinio seminaro metu vietiniai ekspertai konstatavo, kad vandens lygis Balchašo ežere vis kris, nes jį maitinanti upė atgabens vis mažiau vandens, mat jau ištirpo 40 proc. ledynų, o vandens suvartojimas Kinijoje ir Kazachstane auga. 

Gyventojų vis daugės

Kinija planuoja regione gyventojų skaičių padidinti nuo 20 mln. iki 100 mln., tad 2030 metais vandens suvartojimas išaugs dvigubai. 

Jei Balchašo išsekimui daug įtakos, anot aplinkosaugininkų, turi „Kinijos veiksnys“, savo vaidmenį šiame fone turi ir minėta Kapchagai atominė elektrinė. Tačiau Irtyšius labiausiai kenčia dėl intensyvios Sindziango regiono plėtros. Kinija planuoja regione gyventojų skaičių padidinti nuo 20 mln. iki 100 mln., tad 2030 metais vandens suvartojimas išaugs dvigubai. Tai sukels pasekmes ir rytų Kazachstane esantis Zaisano ežeras taps pelke, sumažės gruntinių vandenų, daugelyje Kazachstano vietų žemės ūkio paskirties žemė nebebus tinkama apdirbimui. Jau dabar vakariniame Kazachstane esanti Irtyšiaus hidroelektrinė nebepajėgi pagaminti reikiamą kiekį elektros energijos, vandens lygis nukrito net ir Rusijos Omsko regione, upė tapo seklesnė. Vietos valdžia inicijavo dviejų užtvankų statybą, kurių dėka būtų galima pastatyti miestą geriamu vandeniu aprūpinsiančius rezervuarus.


Reikia Rusijos pagalbos

Kinija iki šiol atsisakė pasirašyti Helsinkio konvenciją, kuria numatoma tarpvalstybinių telkinių, ežerų, upių apsauga ir teisingas naudojimas. Tiesa, 2008 metais Hu Jintao ir Kazachstano prezidentas Nursultanas Nazarbajevas buvo sutarę imtis bendrų aplinkosaugos stebėjimo priemonių. Pastatytas stebėjimo postas, tačiau jo buvimas naudos duoda ne daug. 

Projekto „EcoSos“ vadovas Bakytžanas Bazarbekas teigia, kad jei Balchašo ežerą ištiks toks pat likimas kaip Aralo jūrą, tai iš išdžiūvusio ežero dugno vėjai išnešios tūkstančius tonų druskos, kuri pasklis visoje rytinėje šalies dalyje. Tai gali įtakoti Alatau ledynų, kurie yra didžiausias gėlo vandens šaltinis, tirpimą, jo vanduo užlies Almatą. Ne mažiau pražūtingas ir vandens lygio Irtyšiaus upėje sumažėjimas. 

Norėdamas rasti bendrą sutarimą su Kinija ekspertų teigimu, Kazachstanas deryboms turėtų pasitelkti trečiąją šalį, o ja dėl objektyvių priežasčių turėtų tapti Rusija.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Mokesčių reforma Verslas

Ekonomistus juokina Seimo baimės 2 proc. mažinti „Sodros“ tarifą – šeimos emigruoja dėl aukštų mokesčių

24sek

CSKA generolai pratrūko po pralaimėjimo „Žalgiriui“: „Gėda ir šventvagystė“

Aktualu

Marius Jokūbaitis: Brangiai kainuosiančios premjero emocijos

Vardai

„Billboard“ muzikos apdovanojimai: audringas Janet Jackson pasirodymas ir vyrų atlikėjų triumfas

Gyvenimas

14 vasaros aksesuarų tendencijų: nuo plastiko iki perlų, vaisių ir safario motyvų

24sek

15min studijoje – Eurolygos finalinių kovų aptarimas su Linu Kleiza

Pasaulis kišenėje

5 Europos miestai, į kuriuos verta vykti su vaikais

15min iš Belgrado 24sek

Šaras didžiuojasi „Žalgiriu“: „Europa dabar apie juos žino“

24sek

Auksinio berniuko L.Dončičiaus triumfas – Madrido „Real“ laimėjo Eurolygą

Aktualu

Orai.lt: savaitės pradžioje – lietus su perkūnija

24sek

„Warriors“ lyderiai nupūtė „Rockets“ ir pagerino seną Čikagos klubo rekordą

Pamatykite: Madrido „Real“ Eurolygos finale nukarūnavo Stambulo „Fenerbahče“

15min iš Belgrado 24sek

Iš koto verčiantis P.Jankūno pokalbis su A.Milakniu: apie Europos Sąjungos paramą ir LeBroną

Aktualu

Politikams patogu, kai nėra tvarkos, kaip atsiriboti nuo verslo

15min iš Belgrado 24sek

Įspūdingos P.Jankūno kelionės išgyvenimai: „Aš dar 15 metų nebeišlauksiu“

Vilniečių emocijos stebint Kauno „Žalgrio“ kovą su Maskvos CSKA

Vardai

Visų laukiamas karališkasis bučinys: kaskart santūrumo vis mažiau

24sek

Treti Eurolygoje – „Žalgiris“ po trilerio palaužė įspūdingai atgijusią CSKA

Pamatykite: dramatiška ir įspūdinga „Žalgirio“ pergalė prieš CSKA

Aktualu

„MG Baltic“ gali sustabdyti Seimo NSGK išvadų skelbimą?

Naujienos

Mokesčių reforma Verslas

Ekonomistus juokina Seimo baimės 2 proc. mažinti „Sodros“ tarifą – šeimos emigruoja dėl aukštų mokesčių

24sek

CSKA generolai pratrūko po pralaimėjimo „Žalgiriui“: „Gėda ir šventvagystė“

Aktualu

Marius Jokūbaitis: Brangiai kainuosiančios premjero emocijos

Vardai

„Billboard“ muzikos apdovanojimai: audringas Janet Jackson pasirodymas ir vyrų atlikėjų triumfas

Gyvenimas

14 vasaros aksesuarų tendencijų: nuo plastiko iki perlų, vaisių ir safario motyvų

24sek

15min studijoje – Eurolygos finalinių kovų aptarimas su Linu Kleiza

Pasaulis kišenėje

5 Europos miestai, į kuriuos verta vykti su vaikais

15min iš Belgrado 24sek

Šaras didžiuojasi „Žalgiriu“: „Europa dabar apie juos žino“

Vardai

Raudono kilimo fiasko: prasčiausiai apsirengusios „Billboard“ apdovanojimų žvaigždės

Gazas

Kam turime būti dėkingi už visame pasaulyje garsų „Fiat Multipla“ dizainą?

24sek

„Warriors“ lyderiai nupūtė „Rockets“ ir pagerino seną Čikagos klubo rekordą

Pamatykite: Madrido „Real“ Eurolygos finale nukarūnavo Stambulo „Fenerbahče“

24sek

Auksinio berniuko L.Dončičiaus triumfas – Madrido „Real“ laimėjo Eurolygą

Aktualu

Orai.lt: savaitės pradžioje – lietus su perkūnija

Aktualu

Politikams patogu, kai nėra tvarkos, kaip atsiriboti nuo verslo

Vilniečių emocijos stebint Kauno „Žalgrio“ kovą su Maskvos CSKA

15min iš Belgrado 24sek

Įspūdingos P.Jankūno kelionės išgyvenimai: „Aš dar 15 metų nebeišlauksiu“

Verslas

Brangenybė, ryjanti mūsų laiką, pinigus ir sveikatą – už ką taip mylime automobilius?

15min iš Belgrado 24sek

Iš koto verčiantis P.Jankūno pokalbis su A.Milakniu: apie Europos Sąjungos paramą ir LeBroną

Vardai

Visų laukiamas karališkasis bučinys: kaskart santūrumo vis mažiau

Grąžinti verta

Metas rinktis

Maistas

Laikas griliui

Išlaikyk atostogų ritmą

Sveikata

Automobilių švaros centras AINAVA

Ryškiems įvarčiams

Pasaulis kišenėje

Sulčių nauda

Daugiau skonio

Praktiški patarimai

Unicef vaikų bėgimas „Už kiekvieną vaiką“

Renginių gidas

Parašykite atsiliepimą apie 15min