Dabar populiaru
Publikuota: 2015 vasario 6d. 11:33

Kaip stabilizuoti padėtį Ukrainoje ir neįsitraukti į V.Putino siūlomą žaidimą?

Ukrainos kariai prie Debalcevės miesto
„Scanpix“/AP nuotr. / Ukrainos kariai Horlivkoje

Miuncheno saugumo konferencijos vadovas Wolfgangas Ischingeris savo komentare Vokietijos žurnalui „Der Spiegel“ įspėja, kad Rusijos atsisakymas laikytis Minsko susitarimo nepalieka Vakarams jokių kitų išeičių, kaip tik tiekti ginklus Ukrainai. Maskva, pasak jo, turėtų suprasti, kokia atsakomybė jai teks.

Pirmą kartą po ilgo laiko Rusijos naikintuvai vėl sukiojasi aplink Europos oro erdvę, bandydami NATO pasirengimą. Praėjusią savaitę Jungtinė Karalystė buvo priversta kviesti Rusijos ambasadorių, kad šis paaiškintų, ką rusiškieji TU-95, nuo Šaltojo karo laikų vadinami „meškomis“, veikė šalia civilinės aviacijos lėktuvo.

Kai kurie balsai Vakaruose siūlo, kad NATO atsakytų „dantis už dantį“ taktika ir atsiųstų rytiniams savo nariams karinį lėktuvą, gebantį gabenti raketas su branduoliniais užtaisais. Savaime suprantama, kad toks atsakas būtų pavojingas, neatsakingas ir nenešantis jokios naudos.

Suomijos karinių oro pajėgų nuotr./Rusijos bombonešis TU-95
Suomijos karinių oro pajėgų nuotr./Rusijos bombonešis TU-95

Vakarai tik nukentėtų, įsivėlę į raumenų demonstravimo žaidimus. Buvęs Rusijos užsienio reikalų ministras Igoris Ivanovas ne veltui teigė, jog branduolinio išpuolio pavojus šiomis dienomis netgi dar grėsmingesnis nei buvo Šaltojo karo metu.

Europos lyderystės tinklo atliktas tyrimas parodė, kad nuo Krymo aneksijos Vakarai ir Rusija jau turėjo apie 40 artimų karinių susidūrimų, kai bet kokia provokacija galėjo lemti skausmingus padarinius. Vienuolika iš jų buvo ypač pavojingi, vedantys prie konflikto eskalacijos. Tai lemia vienos iš konfliktuojančių pusių nenuspėjamas elgesys ir Vakarai negali tapti to nenuspėjamo žaidimo dalimi.

Karinių veiksmų skaidrumas

Dar svarbiau, kad toks žingsnis parodytų visišką pavojaus nesupratimą. Tai tik leistų Putinui toliau kalbėti, kad būtent Vakarai nori sugrąžinti Šaltojo karo padėtį ir bando karine galia apsupti bei silpninti Rusiją. Rusijos naikintuvų skrydžiai nėra didžiausias ir svarbiausias iššūkis.

Euroatlantinės demokratijos ir jų pamatinės vertybės daugiausiai grėsmės sulaukia iš rusiškos revizionizmo politikos, kuriai, kaip dabar Ukrainoje, naudojamas hibridinis karas. Ką daryti? W.Ischingeris siūlo – susitarkime su Maskva dėl tam tikrų karinių veiksmų skaidrumo reikalavimų ir jų suvaržymo.

Niekas neturėtų būti suinteresuotas didelio masto konfliktu, kuris galėtų kilti dėl atsitiktinumo ir niekas nenorėtų rizikuoti savo įvaizdžiu, pasirašę karinio pasitikėjimo sutartį. Tai labai svarbi problema ir diskusijos dėl tokio susitarimo turėtų būti pradėtos jau Miuncheno saugumo konferencijoje.

Niekas neturėtų būti suinteresuotas didelio masto konfliktu, kuris galėtų kilti dėl atsitiktinumo ir niekas nenorėtų rizikuoti savo įvaizdžiu, pasirašę karinio pasitikėjimo sutartį.

Tuo pačiu metu, mes turėtume viešinti faktus ir skaičius, kurie paneigtų iš Rusijos pusės skriejančius kaltinimus. Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos vadovas aiškiai dėstė, kad jie negali surinkti pakankamai duomenų ir laisvai judėti konflikto zonoje, nes jų veiksmus riboja separatistų nenoras atskleisti faktus.

Nors ir pilna duomenų, kurie leidžia teigti, jog Rusija siunčia savo kareivius į Ukrainą, tačiau bendro paveikslo neaiškumas leidžia Kremliui neigti faktus. Jei Rusija nėra viena iš konflikto pusių, tai kodėl ji nesustabdo ginklų ir karių judėjimo per savo sieną, kurios patikrinti neleidžiama ESBO stebėtojams?

„Scanpix“/ITAR-TASS nuotr./Doneckas
„Scanpix“/ITAR-TASS nuotr./Doneckas

O svarbiausias uždavinys – apsaugoti valstybę, kuri yra šios revizionizmo politikos auka, apsaugoti Ukrainą. Separatistai gauna ginklus ir yra apmokomi Rusijos, o Ukraina yra palikta likimo valiai. Kol separatistai nepralaimi mūšių ir nėra stumiami atgal, vargu ar jie sutiks sėsti prie derybų stalo.

Vasario 1 dieną ESBO stebėtojai su neviltimi konstatavo, kad separatistai „ne tik nėra pasirengę diskutuoti apie paliaubas, bet ir reikalauja peržvelgti ankstesnius susitarimus“.

Ukrainai būtina pagalba

Atsižvelgdami į dabartinę konflikto eskalaciją ir tai, kad Minsko sutarties įgyvendinimas nepasiekė savo tikslo, turime suprasti, jog tokia padėtis negali tęstis. Šiuo metu Vakarai stabdo Ukrainą nuo aktyvesnių karinių veiksmų, tuo pat metu reikalaudami būtinų ekonominių ir politinių reformų, kurios padėtų suvaldyti korupciją ir sumažintų valstybės išlaidas.

Kiek ilgai valstybė gali išgyventi po tokios šoko terapijos? Ar mes lieptumėm patiriančiam širdies smūgį pradėti bėgti maratoną? Jei nenorime, kad Donbaso regiono aneksija taptų tikrove, kad valstybė turėtų šansą išgyventi, mes privalome paremti Ukrainą karine ir finansine prasme.

Jei nenorime, kad Donbaso regiono aneksija taptų tikrove, kad valstybė turėtų šansą išgyventi, mes privalome paremti Ukrainą karine ir finansine prasme.

Tokiu atveju reikėtų tikėtis, kad Ukraina sugebėtų išspręsti savo ekonomines problemas ir atsilaikytų nuo karinių išpuolių šalies rytuose. Be išorinio įsikišimo tai būtų neįmanoma. Kaip sakė Bernardas-Henri Levy ir George'as Sorosas – Kijevui būtina skubi 15 milijardų dolerių finansinė injekcija.

Tai didelė suma, bet ji atsipirks labiau nei ilgalaikis chaosas, destrukcija, neaiškumas ir nestabilumas pačioje Europos širdyje. Ir tai bus investicija į stabilią ir demokratišką Ukrainą – tokią Ukrainą, kurios nenorėtų Maskva.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Ukrainos kariai Horlivkoje
AFP/„Scanpix“ nuotr./Ukrainos kariai Horlivkoje

NATO neturėtų tiekti ginklų

Kaip pažymėjo grupė JAV karo analitikų, Ukraina be paramos negali atsilaikyti prieš modernia Rusijos ginkluote ginkluotus ir puikiai apmokytus separatistus. Ukrainos prezidentas Petro Porošenka prieš kelis mėnesius JAV kongrese kalbėjo: „Niekas negali laimėti karo tik su šiltomis antklodėmis. Niekas su jomis net taikos negali išlaikyti“.

Pati NATO organizacija negali teikti ginkluotės Ukrainai, nes tai tik suteiktų Rusijai galimybę kalbėti apie tai, kad taip plečiamos šios karinės organizacijos pozicijos, o Rusija turi teisę gintis. Bet kai kurios NATO valstybės gali skirti savo paramą, kitoms neįsitraukiant.

Jei Maskva atsisakys tai daryti, Vakarai galės be jokių pasiteisinimų tiekti ginklus Ukrainai, o tada už visas pasekmes atsakys būtent Kremlius.

Tie, kurie nuspręs remti Ukrainą, gali apeliuoti į Rusijos pažadus Minsko susitarimo metu: jei Rusija uždarys savo sienas, įsileis ESBO stebėtojus, kurie galėtų stebėti judėjimą pasienyje, o tokiu būdu ir separatistų veiksmus rytų Ukrainoje. Tokiu atveju, situacija savaime nurimtų. Jei Maskva atsisakys tai daryti, Vakarai galės be jokių pasiteisinimų tiekti ginklus Ukrainai, o tada už visas pasekmes atsakys būtent Kremlius.

Reikia tikėtis, kad to nesulauksime. Vakarai privalo išlikti vieningi ir pasiruošti, esant reikalui, stiprinti savo sankcijas derėtis nenorinčiam režimui. Reikia manyti, kad Rusija pagaliau supras, kad konflikto skatinimas ilgalaikėje perspektyvoje tik pakenks šalies interesams.

Ir reikia tikėtis, kad ateis ta diena, kai visos šalys supras, kad bendros Euroatlantinės gynybos sistemos, ir bendros ekonominės erdvės kūrimas yra gera idėja, kuri atneša nauda visoms pusėms. Taip optimistiškai savo komentarą užbaigia Miuncheno saugumo konferencijos vadovas W.Ischingeris.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Ant prekystalio – uždaromos mokyklos: vieną jų bandys parduoti jau 18-tą kartą

Gazas

Nauja tvarka tarpmiestiniuose autobusuose, kurią vairuotojas primins net tris kartus

Verslas

Ant biurų pastato stogo Vilniuje įrengė krepšinio aikštelę – taip motyvuoja darbuotojus

Vardai

Teismas pratęsė S.Grafininos nužudymu įtariamo N.Westo suėmimą

Aktualu

Pajuodusi Klaipėda: su kone 900 parašų klaipėdiečiai dėl „Klasco“ kreipėsi į prokuratūrą

Aktualu

Kaunietė – apie „nuotykius“ stringančiame moderniame lifte: kelia stresą vaikams

Gazas

Naftininkų smūgis elektromobilių pramonei: lobistai su EPA siūlo įšaldyti degalų taupymo standartus

Sportas

„Skrieja kamuolys“: LFF stadiono patogumai, Jose Mourinho godos ir CR7 debiutas „Juventus“

Aktualu

Panevėžyje į sustojusį automobilį rėžėsi nepilnametis motociklininkas

Vardai

Gintarė Karaliūnaitė gyvenimo įvykius įamžina tatuiruotėmis: per du mėnesius – penki piešiniai

Verslas

Prekybos centrai sutinka nedirbti per Velykas ir Kalėdas, sekmadieniais prekyba vyks

Vardai

K.Meschino širdį užkariavęs vaikinas – praeityje žinomo mafiozo R.Daškevičiaus sūnus

Nesuvokiamos prekių kainos Venesueloje

Kultūra

Vilniaus savivaldybė sulaukė daugiau nei 80 gyventojų siūlymų dėl Reformatų parko atnaujinimo projekto

Vardai

„Kitokių pasikalbėjimų“ vedėjo kėdę vietoje J.Jankevičiaus išbandys M.Katleris

Maistas

Gardūs ir purūs mieliniai blynai su obuoliais

Vardai

Ali ir Patricija Gadžijevai laukia šeimos pagausėjimo: „Meilė kuria stebuklus“

Skirtingos problemos lydi kiekvieną iš nagrinėtų savivaldybių, kuriuose savižudybių skaičius pernai išaugo. Po truputį vyksta pokyčiai, tačiau vis dar egzistuojanti stigma, baimė kreiptis pas specialistą ir alkoholis apsunkina suicidinėje rizikoje esančių žmonių gelbėjimą.
Aktualu

Savižudybių prevencija Lietuvoje (III): ko stinga Kaune, Telšiuose ir Tauragėje?

Aktualu

Rusija žada pirmoji neiškelti ginklų į kosmosą, ragina JAV į tai atsižvelgti

Aktualu

Išpuolį Londone įvykdęs vyras stojo prieš teismą

Naujienos

Verslas

Ant prekystalio – uždaromos mokyklos: vieną jų bandys parduoti jau 18-tą kartą

Verslas

Absurdas kvadratu: valstybės kompensacija didesnė už kyšius, kurių gal net nebuvo?

Gazas

Nauja tvarka tarpmiestiniuose autobusuose, kurią vairuotojas primins net tris kartus

Verslas

Ant biurų pastato stogo Vilniuje įrengė krepšinio aikštelę – taip motyvuoja darbuotojus

Vardai

Teismas pratęsė S.Grafininos nužudymu įtariamo N.Westo suėmimą

Gyvenimas

Atlėpusioms ausims nepadės nei kepurė, nei ausinės

Aktualu

Pajuodusi Klaipėda: su kone 900 parašų klaipėdiečiai dėl „Klasco“ kreipėsi į prokuratūrą

Aktualu

Kaunietė – apie „nuotykius“ stringančiame moderniame lifte: kelia stresą vaikams

Gazas

Naftininkų smūgis elektromobilių pramonei: lobistai su EPA siūlo įšaldyti degalų taupymo standartus

Sportas

„Skrieja kamuolys“: LFF stadiono patogumai, Jose Mourinho godos ir CR7 debiutas „Juventus“

Verslas

15min atnaujina komandą: nauji komercijos ir rinkodaros vadovai

Aktualu

Panevėžyje į sustojusį automobilį rėžėsi nepilnametis motociklininkas

Nesuvokiamos prekių kainos Venesueloje

Vardai

Gintarė Karaliūnaitė gyvenimo įvykius įamžina tatuiruotėmis: per du mėnesius – penki piešiniai

Vardai

K.Meschino širdį užkariavęs vaikinas – praeityje žinomo mafiozo R.Daškevičiaus sūnus

Kultūra

Vilniaus savivaldybė sulaukė daugiau nei 80 gyventojų siūlymų dėl Reformatų parko atnaujinimo projekto

Vardai

Ali ir Patricija Gadžijevai laukia šeimos pagausėjimo: „Meilė kuria stebuklus“

Sportas

Karolis Uzėla skolinamas „Serie A“ klubui

Gazas

Autokroso varžybų dalyviai kviečiami intrigas perkelti iš interneto į trasą

Gazas

Įkraunamas hibridinis BMW X3 ruošiasi atkeliauti jau kitąmet su 275 AG

Vardai

Atgal į mokyklą

Parašykite atsiliepimą apie 15min