Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2020 liepos 14d. 21:00

Kaip užsidirba R.Kadyrovas ir įtakingas jo patarėjas? Padeda paslaptingas verslininkas Maskvoje

Ramzanas Kadyrovas ir Adamas Delimchanovas
„Scanpix“/ITAR-TASS nuotr. / Ramzanas Kadyrovas ir Adamas Delimchanovas

Naujas Rusijos tiriamosios žurnalistikos portalo „Proekt“ tyrimas atskleidžia, kaip milijardus dolerių užsidirba Čečėnijos, vieno skurdžiausių šalies regionų, lyderis Ramzanas Kadyrovas. Pasirodo, tai suprasti gali padėti Maskvos nekilnojamojo turto magnato Pavelo Krotovo istorija. O ji išties iškalbinga.

„Proekt“ žurnalistai, aiškindamiesi, kas dar 2008 metais galėjo nutekinti įspūdingos R.Kadyrovo vilos Centorojuje nuotrauką portalui Dirty.ru, atrado, kad šio projekto statybas prižiūrėjo verslininkas P.Krotovas.

Dirty.ru nuotr./Tariama R.Kadyrovo vila Centorojuje
Dirty.ru nuotr./Tariama R.Kadyrovo vila Centorojuje

O šis siejamas tiek su R.Kadyrovu, tiek su dar vienu įtakingu čečėnu, Rusijos Valstybės Dūmos deputatu Adamu Delimchanovu.

Manoma, kad P.Krotovas yra šių dviejų čečėnų statytinis, per kurį A.Delimchanovas ir R.Kadyrovas vadovauja savo multimilijardinėms verslo imperijoms. Patys viešai veikti jie negali, nes užima svarbias valstybines pareigas.

Sankcijos ir kaltinimai

Istoriją „Proekt“ visgi pradeda nuo sklypo visai kitur Rusijoje – viename prestižiniame Maskvos priemiestyje, kur stūkso ištaigingos vilos.

Studijuodami kadastrinius žemėlapius, žurnalistai atrado, kad viename sklype vietoj trijų vilų įbrėžtas tik siauras žemės lopinėlis. Jame – tik tvora. O ji priklauso būtent P.Krotovui.

„Žinoma, net paprasta tvora tokiame prestižiniame kvartale gali kainuoti labai daug. Bet tolesnė analizė parodė, kiek ir kaip uždirba tiek pats P.Krotovas, tiek tie, kuriems jis tarnauja – Kadyrovas ir Delimchanovas“, – rašo „Proekt“.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Ramzanas Kadyrovas ir Adamas Delimchanovas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Ramzanas Kadyrovas ir Adamas Delimchanovas

Tuomet nusikeliama į 2010-uosius, kai gerai žinomas verslininkas, bendrovės „Eurocement“ bendrasavininkis Filaretas Galčevas pakliuvo į bėdą.

Jis sutiko išpirkti iš savo partnerio Georgo Krasnianskio 23,8 proc. kompanijos akcijų – už milijardą dolerių. Bet tiek sumokėti negalėjo ir atseikėjo tik 400 mln. dolerių.

Dėl likusios sumos G.Krasnianskis nusprendė bylinėtis. Procesas taip užtruko, kad verslininkas pavargo laukti ir skolą perleido nežinomam verslininkui – P.Krotovui. Dabar F.Galčevas jau buvo skolingas pastarajam.

R.Kadyrovas vadina A.Delimchanovą, kuris Dūmoje dirba nuo 2007 metų, savo įpėdiniu, o JAV abiem čečėnams taiko sankcijas – už ryšius su mafija, nužudymus, kankinimus ir kitus pažeidimus.

Ir šįkart 600 mln. dolerių įsiskolinimas buvo grąžintas akimirksniu. Kokiu būdu? Tada verslo spauda spekuliavo, esą P.Krotovas susijęs su A.Delimchanovu, bet daugiau detalių taip ir nepateikė.

O A.Delimchanovas – antras pagal įtaką asmuo Čečėnijoje. Per pirmąjį Čečėnijos karą jis darbavosi kovotojo Salmano Radujevo vairuotoju, o per antrąjį kartu su Kadyrovų šeima perėjo į Maskvos pusę.

„Scanpix“/ITAR-TASS nuotr./Adamas Delimchanovas
„Scanpix“/ITAR-TASS nuotr./Adamas Delimchanovas

R.Kadyrovas vadina A.Delimchanovą, kuris Dūmoje dirba nuo 2007 metų, savo įpėdiniu, o JAV abiem čečėnams taiko sankcijas – už ryšius su mafija, nužudymus, kankinimus ir kitus pažeidimus.

Jungtiniai Arabų Emyratai 2009 metais paskelbė ieškantys A.Delimchanovo ir kaltinantys jį čečėnų kovotojo Sulimo Jamadajevo nužudymu Dubajuje.

Pats nieko nesprendžia?

600 mln. dolerių, kuriuos P.Krotovas žaibiškai išieškojo iš F.Galčevo, žinoma, yra milžiniška suma. Bet šie pinigai – tik dalis visų lėšų, kurias P.Krotovas tvarko Čečėnijos elitui.

53-ejų maskviečio sėkmingų verslininkų sąrašuose, tiesa, nėra. Bet apie jį žino išties daug „Forbes“ reitinguojamų Rusijos turtuolių, rašo „Proekt“, nors atvirai kalbėti ir atsisako, prisipažindami, kad jiems rūpi jų saugumas.

„Twitter“ nuotr./Pavelas Krotovas
„Twitter“ nuotr./Pavelas Krotovas

Dar viena istorija – iš Kotelnikų miesto palei didįjį Maskvos aplinkkelį. Ten turėjo išdygti transporto mazgas, o Maskvos mero Sergejaus Sobianino planams priešinęsis vietos verslininkas Jakovas Rovneris, nors ir turėjo ryšių Federalinėje saugumo tarnyboje, staiga atsidūrė teisme.

Vėlgi, tada pasirodė P.Krotovas. Jis tapo J.Rovnerio verslo partneriu ir baudžiamasis persekiojimas buvo iškart nutrauktas, o P.Krotovas tapo turgaus „Avtogarant“ ir kompanijos „Cindy-M“ bendrasavininkiu. Abiejų jų vertė greičiausiai siekia 17 mlrd. rublių (210 mln. eurų).

Pats J.Rovneris susirašinėjimuose, kuriuos gavo „Proekt“, teigė, kad jo naujasis partneris „nieko nesprendžia“ – esą P.Krotovas vykdo tam tikro Adamo nurodymus. Žinoma, kalbama apie jau minėtą parlamentarą A.Delimchanovą.

Apie P.Krotovą žino išties daug „Forbes“ reitinguojamų Rusijos turtuolių, rašo „Proekt“, nors atvirai kalbėti ir atsisako, prisipažindami, kad jiems rūpi jų saugumas.

Galiausiai jau 2018 metų lapkritį paaiškėjo, kad P.Krotovas perka Zlatousto elektrometalurgijos gamyklą ir metalurgijos gamyklą „Raudonasis spalis“ Volgograde.

Tuo metu „Raudonasis spalis“ jau buvo paskelbęs bankrotą, o į abiejų gamyklų savininką Dmitrijų Gerasimenką, kuris skundėsi reketu, P.Krotovas buvo kreipęsis dar prieš kelis mėnesius – su pasiūlymu padėti.

„Twitter“ nuotr./Metalurgijos gamykla „Raudonasis spalis“ Volgograde
„Twitter“ nuotr./Metalurgijos gamykla „Raudonasis spalis“ Volgograde

Pagalba, tiesa, buvo tokia, kad „Raudonasis spalis“ buvo perleistas nežinomiems reketininkams, o gamyklos Zlatouste kontrolę perėmė P.Krotovas, kuris dabar skelbiasi jos prezidentu.

Nors teismuose dar aiškinamasi, kam iš tiesų priklauso gamykla, P.Krotovas, anot „Proekt“, neleidžia pavaldiniams bendrauti su buvusiu jos savininku ir juos įspėja: „Jei neklausysite, nuvešiu jus į Čečėniją.“

Svarbios pareigos Grenados saloje

Iškalbinga istorija susijusi su Jegorovo, Puginskio, Afanasjevo ir partnerių teisės firma, kuri 2015 metais buvo įsipainiojusį į kivirčą tarp žvejybos holdingo „Karat“ įkūrėjų, Vitalijaus Orlovo ir Aleksandro Tuguševo.

A.Tuguševas, 2003 metais išvykdamas dirbti į valstybės tarnybą, atsikratė „Karat“ akcijų, bet sugrįžęs pareikalavo, kad jo turto dalis būtų jam grąžinta. V.Orlovas nesutiko.

P.Krotovas ir jo palydovai ėmė kalbėti apie A.Delimchanovą ir „jo žmones, kurie problemas sprendžia automatais ir lieka nenubausti“.

O P.Krotovas pareikalavo, kad teisininkai patvirtintų 33 proc. akcijų perleidimą A.Tuguševui. P.Krotovo, regis, nė kiek negąsdino faktas, kad vienas tų teisininkų, Nikolajus Jegorovas, buvo Rusijos prezidento Vladimiro Putino klasiokas.

Pasak „Proekt“, per vieną vizitų P.Krotovas ir jo palydovai ėmė kalbėti apie A.Delimchanovą ir „jo žmones, kurie problemas sprendžia automatais ir lieka nenubausti“.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Adamas Delimchanovas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Adamas Delimchanovas

Kalbama, kad pačiam P.Krotovui tų akcijų visai nereikėjo – esą tiek už jo, tiek už A.Tuguševo nugaros stovi Kazachstano milijardierius Kenesas Rakiševas ir R.Kadyrovas.

Panašu, kad P.Krotovą tikrai dengia galingas stogas. Jis turi brangaus turto Rubliovkoje, pačioje Maskvoje, butą Paryžiuje, apartamentus Kanuose ir du butus Floridoje.

Negana to, P.Krotovas eina Rusijos prekybos atašė pareigas Grenadoje, mažoje saloje Karibų jūroje, kuri garsėja kaip mokesčių rojus.

Jo klientai yra turtingi rusai, kuriems Grenados valstybės pasas leidžia be vizos vykti į 143 šalis – Europos Sąjungą, Jungtinę Karalystę, Kiniją. Pagal Grenados susitarimą su JAV įmanoma gauti verslo vizą ir gyventi Amerikoje.

Pats P.Krotovas, tiesa, neigia ryšius su įtakingais čečėnais ir tokias kalbas vadina „grynais kliedesiais“ – neva su A.Delimchanovu susijęs kitas Pavelas Krotovas.

Vis dėlto tuo pat metu jis pabrėžia, kad susitarimas su F.Galčevu buvo teisėtas ir kad Zlatousto elektrometalurgijos gamyklą jis tiesiog nusipirko. Bet daugiau nieko – esą jis tiesiog yra „paprastas rusų ortodoksas“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Mėgaukis šiandien

Laimė jaustis saugiai

Video

01:00:04
01:26
01:59:13

Sodo ir daržo ekspertai

Mes turėsim kūdikį!

Esports namai

Puiki sveikata – mažiau išlaidų

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min