TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Kaip vyko reidas „al Qaeda“ lyderio Osamos bin Ladeno slėptuvėje

Kompleksas Abotabade, kuriame slapstėsi Osama bin Ladenas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Kompleksas Abotabade, kuriame slapstėsi Osama bin Ladenas
Šaltinis: BNS
0
A A

Naujausi pranešimai apie JAV specialiųjų pajėgų reidą tarptautinio teroristų tinklo „al Qaeda“ vadovo Osamos bin Ladeno buveinėje rodo, jog į komandosus buvo šaudoma neilgai ir tai darė tik vienas vyras, taip pat pranešama, kad pagrindinis ieškomasis savo miegamajame laikė Kalašnikovo automatą.

Žemiau yra pateikiama naujausia šios operacijos įvykių eigos versija, sudaryta remiantis JAV pareigūnų ir žiniasklaidos pranešimais:

– Prisidengdami nakties tamsa, keli sraigtasparniai nuskraidino 79 specialiųjų pajėgų karius prie O.bin Ladeno rezidencijos Abotabado mieste, esančiame į šiaurę nuo Islamabado. Orlaiviai skrido pažeme, kad nebūtų užfiksuoti radiolokatorių, nes Pakistanas nebuvo informuotas apie šį reidą.

Ankstesnėse įvykių versijose buvo teigiama, kad O.bin Ladenas „priešinosi“ ir kad jis dangstėsi savo žmona kaip gyvuoju skydu, tačiau Baltieji rūmai vėliau pripažino, kad šios detalės buvo netikslios.

– Du sraigtasparniai nuskraidino daugiau nei 20 JAV karinio jūrų laivyno specialiųjų pajėgų (SEAL) komandosų į kompleksą, apjuostą 4–6 metrų aukščio sienomis, apraizgytomis spygliuota viela. Kaip nurodė JAV pareigūnai, vienas iš sraigtasparnių „MH-60 Blackhawk“, akivaizdžiai pritaikytų išvengti radarų, tapo nebetinkamas naudoti dėl „mechaninio gedimo“.

– Viena karių grupė pradėjo eiti prie mažesnio svečių namo, esančio šalia pagrindinio gyvenamojo pastato šiame komplekse. Vienas iš O.bin Ladeno pasitikėjimą įgijusių ryšininkų pradėjo šaudyti ir buvo nukautas komandosų kartu su savo žmona.

Šis ryšininkas vienintelis iš komplekse buvusių žmonių šaudė į amerikiečius, nors anksčiau Baltieji rūmai teigė, kad per beveik 40 minučių trukusią operaciją vyko įnirtingas susišaudymas.

– Kita JAV specialiųjų pajėgų karių grupė įžengė į pagrindinį trijų aukštų pastatą. Ten jie sutiko nukauto ryšininko brolį, kuris laikė vieną ranką už nugaros, todėl SEAL komandosai įtarė, kad jis laiko ginklą ir jį nušovė. Televizija NBC pranešė, kad šis žmogus nebuvo ginkluotas.

– Komandosai pradėjo lipti laiptais aukštyn ir susidūrė su suaugusiu O.bin Ladeno sūnumi Khalidu, kuris buvo nukautas, kai puolė amerikiečius, rašo dienraštis „The New York Times“.

– Trečiajame aukšte komandosai viename miegamajame rado O.bin Ladeną ir jo žmoną. Kaip pranešama, moteris mėgino savo kūnu užstoti vyrą ir buvo pašauta į koją. O.bin Ladenas, kuris neparodė jokio ženklo, jog nori pasiduoti, buvo nušautas į galvą. Kai kurie žiniasklaidos šaltiniai taip pat nurodo, kad jis taip pat buvo pašautas į krūtinę.

Ankstesnėse įvykių versijose buvo teigiama, kad O.bin Ladenas „priešinosi“ ir kad jis dangstėsi savo žmona kaip gyvuoju skydu, tačiau Baltieji rūmai vėliau pripažino, kad šios detalės buvo netikslios.

– JAV prezidentas Barackas Obama, stebintis įvykius iš Baltųjų rūmų, buvo informuotas, kad SEAL nariai preliminariai atpažino O.bin Ladeną. Žurnalas „Time“, remdamasis interviu su Centrinės žvalgybos valdybos (CŽV) direktoriumi Leonu Panetta, nurodė, kad O.bin Ladenas buvo nukautas nepraėjus nė 25 minutėms nuo reido pradžios.

– O.bin Ladeno kambaryje JAV kariai rado automatą AK-47 ir 9 mm kalibro rusišką pistoletą. Komplekse taip pat buvo rasta kitų ginklų.

– Specialiųjų pajėgų kariai rado O.bin Ladeno drabužiuose įsiūtų pinigų ir mobiliųjų telefonų numerių. Šis faktas rodo, kad jis veikiausiai buvo pasiruošęs skubiai pabėgti.

– Patikrinę kompleksą, amerikiečiai paėmė penkis kompiuterius, dešimt standžiųjų diskų ir per šimtą kitų kompiuterinių laikmenų. Tikimasi, kad šiose laikmenose bus rasta informacijos apie tikėtinus išpuolius, „al Qaeda“ finansavimo šaltinius ir šios organizacijos aukštų vadų buvimo vietą.

– JAV kariai susprogdino sugedusį sraigtasparnį, perkėlę komplekse rastas moteris ir vaikus į saugią vietą.

– Praėjus apie 38 minutėms nuo reido pradžios JAV sraigtasparniai išskrido. Taip pat buvo išgabentas žmogaus, kurį Jungtinės Valstijos medžiojo daugelį metų, lavonas.

– Pirmadienį 3 val. 35 min. Grinvičo (6 val. 35 min. Lietuvos) laiku B.Obama paskelbė per televiziją, kad O.bin Ladenas buvo nukautas.

– O.bin Ladeno lavonas buvo nuskraidintas į JAV lėktuvnešį „USS Carl Vinson“, plaukiojantį netoli Pakistano krantų. Apie 6 val. (9 val.), atlikus musulmonų religines apeigas, O.bin Ladeno kūnas buvo išmestas į Arabijos jūrą.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min