Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kambodžoje prieš teismą stojo keturi buvę raudonųjų khmerų režimo lyderiai

Keturi buvę raudonųjų khmerų režimo lyderiai: Khieu Samphanas, Iengas Sary, Ieng Thirith, Nuon Chea
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Keturi buvę raudonųjų khmerų režimo lyderiai: Khieu Samphanas, Iengas Sary, Ieng Thirith, Nuonas Chea
Šaltinis: BNS
0
A A

Kambodžoje pirmadienį prasidėjo keturių įtakingiausių buvusio totalitarinio raudonųjų khmerų režimo pareigūnų teismas.

Jungtinių Tautų remiamo tribunolo teismo procesas vyksta praėjus trims dešimtmečiams po ultramaoistų revoliucijos, žymėjusios vieną tamsiausių laikotarpių Kambodžos XX amžiaus istorijoje.

Šio proceso, kuris vadinamas labiausiai komplikuotu teismu nuo Niurnbergo proceso prieš nacius po Antrojo pasaulinio karo, ilgai laukė žmonės, išgyvenę raudonųjų khmerų režimo nusikaltimus.

Valdant kruvinam komunistiniam režimui, Kambodžoje buvo nužudyti beveik ketvirtadalis visų šalies gyventojų.

Valdant kruvinam komunistiniam režimui, Kambodžoje buvo nužudyti beveik ketvirtadalis visų šalies gyventojų.

Į teismo salę atvesti ir į atsakovams skirtą vietą pasodinti senyvo amžiaus kaltinamieji, tarp jų „Brolis Nr. 2“ Nuonas Chea ir buvęs valstybės vadovas Khieu Samphanas, atrodė silpnos sveikatos.

„Teismas pradeda bylos 002 nagrinėjimą“, – paskelbė pirmininkaujantis teisėjas Nilas Nonnas.

Per pirmąjį teismo procesą tribunolas pernai liepą skyrė 30 metų kalėjimo bausmę buvusiam raudonųjų khmerų kalėjimo viršininkui Kaingui Guekui Eavui, kuris dar žinomas kaip Ducha. Jis buvo pripažintas kaltu prisidėjęs prie 15 tūkst. žmonių nužudymo.

Keturi kaltinamieji teisiami dėl genocido, karo nusikaltimų ir nusikaltimų žmoniškumui, įvykdytų 1975–1979 metų laikotarpiu, kai Kambodžą valdė brutalus raudonųjų khmerų režimas. Režimo valdymo metais nuo bado, ligų, vergiško darbo ir egzekucijų mirė apie 2 mln. žmonių.

Kaltinimai genocidu susiję su vietnamiečių ir čamų musulmonų žudynėmis.

Viliamasi, kad šis teismo procesas padės užgydyti traumuotos tautos žaizdas.

„Šis teismas yra labai svarbus siekiant teisingumo žmonėms, kurie neteko gyvybių ir kurie išgyveno“, – sakė 56 metų kambodžietis ūkininkas, kuris režimo valdymo metais prarado motiną ir brolį.

„Noriu, kad teismas keturis lyderius įkalintų iki gyvos galvos. Šis režimas buvo labai žiaurus“, – pridūrė jis.

Pradinis bylos nagrinėjimas truks keturias dienas, jo metu daugiausiai dėmesio bus skirta ekspertų ir liudininkų sąrašams, taip pat preliminariems teisiniams prieštaravimams.

Įtariamieji, kurie nuo 2007-ųjų, kai buvo areštuoti, laikomi specialiai tam tikslui pastatytame sulaikymo centre, parodymus duos ne anksčiau kaip rugpjūčio pabaigoje.

Teismo pradžia vainikuoja ne vienus metus trukusį pasirengimą procesui karo nusikaltimų tribunole, kuris buvo įsteigtas 2006-aisiais po beveik dešimtmetį trukusių derybų tarp Kambodžos ir JT.

Teismo pradžia vainikuoja ne vienus metus trukusį pasirengimą procesui karo nusikaltimų tribunole, kuris buvo įsteigtas 2006-aisiais po beveik dešimtmetį trukusių derybų tarp Kambodžos ir JT.

Tačiau bylos nagrinėjimą temdo būgštavimai dėl kaltinamųjų, kurių amžius nuo 79 iki 85 metų, sveikatos. Juos vargina daugybė sveikatos problemų, todėl bijoma, kad ne visi kaltinamieji sulauks nuosprendžio.

Komunistinis režimas, kuriam vadovavo „Brolis Nr. 1“ Polas Potas, bandydamas įgyvendinti agrarinę utopiją iškeldino gyventojus iš miestų į kaimus, taip pat panaikino pinigus ir mokyklas. Khmerus nušalino 1979 metais įsiveržusios Vietnamo pajėgos.

Istorinis teismo procesas prasideda tokiu metu, kai tribunolas sulaukė stebėtojų ir nuo režimo nukentėjusių žmonių kritikos dėl to, kad esą nebuvo tinkamai ištirtos dar dvi bylos dėl buvusių žemesnio rango raudonųjų khmerų režimo pareigūnų.

Kambodžos ministras pirmininkas Hunas Senas, kuris pats anksčiau buvo raudonųjų khmerų režimo kadrinis darbuotojas, griežtai pasisako prieš naujus teismus, kai baigsis antrasis procesas. Pasak jo, tai gali destabilizuoti valstybę. Stebėtojai mano, kad kitų įtariamųjų teismo procesų veikiausiai nebebus.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Temos Kambodža
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min