Iki -60% prenumeratai. Paskutinės akcijos dienos!
Išbandyti

Kanadoje plintant gamtiniam gaisrui iš Fort Makmario evakuojami žmonės

Tūkstančiai gyventojų dėl nesiliaujančių gamtinių gaisro keliamų dūmų ir liepsnų evakavosi iš Fort Makmario, svarbaus Kanados naftos gavybos centro.
Evakuacijos įsakytos naftos gamybos Fort McMurray / KOSAR / AFP
Evakuacijos įsakytos naftos gamybos Fort McMurray / KOSAR / AFP

Besikeičiantis vėjas, kurio greitis siekia iki 11 m per sek., pakurstė liepsnas ir išdegino 9,6 tūkst. hektarų aplinkinių miškų, liepsnoms priartėjus iki 13 kilometrų nuo miesto vakarinėje Albertos provincijoje, kurį 2016 metais jau buvo nusiaubę miškų gaisrai. Iki šiol tai viena didžiausių nelaimių šalies istorijoje.

Buvo duotas nurodymas evakuoti keturis rajonus.

Popiet greitkelyje susidarė automobilių ir sunkvežimių spūstys, nes visi norėjo kuo greičiau patekti į saugesnę vietą, dangui nusidažius oranžine spalva ir nuolat plūstant tamsių dūmų kamuoliams. 

Daiktus susikrovusi vietos gyventoja Ashley Russel (Ešli Rasel) buvo pasiruošusi bet kurią akimirką išvykti, likusioje miesto dalyje dar nepaskelbus raginimo evakuotis. 

„Labai nerimauju. 2016 metais mano namai sudegė, todėl atrodo, kad viską išgyvenu iš naujo“, – naujienų agentūrai AFP pasakojo ji. 

„Stebime ekstremalius gaisrus“, – spaudos konferencijoje sakė už gamtinių gaisrų valdymą atsakingos institucijos „Alberta Wildfire“ atstovė spaudai Josee St-Onge (Žozė Sen Anj). 

„Susiformuoja dūmų stulpai, visas dangus paskendęs dūmuose, – pasakojo ji. – Ugniagesiai saugumo sumetimais buvo atitraukti nuo ugnies linijos.“

Pareigūnai teigė, kad nuo pirmadienio gaisras smarkiai išsiplėtė keliomis kryptimis.

Tačiau regiono ugniagesių vadas Jody Butzas (Džodis Bucas) patikino gyventojus, kad gelbėtojų komandos yra pasiruošusios, per žiemą iškirtus krūmynus ir pastačius priešgaisrines užtvaras. Lėktuvai iš oro nuolat pila specialią medžiagą į gaisravietes, kad sulėtintų ugnies plitimą.

„Esame įsitikinę, kad turime pakankamai išteklių šioms teritorijoms apsaugoti, tačiau mums reikia, kad žmonės būtų toliau nuo šios pavojingos vietos“, – sakė jis.

2016 metais buvo evakuotas visas miestas, kuriame gyveno daugiau nei 90 tūkst. žmonių, taip pat buvo sustabdyta naftos gavyba.

Šiame naftininkų mieste paprastai per dieną buvo išgaunama maždaug milijonas barelių naftos. Tuomet tai buvo beveik trečdalis visos Kanadoje išgaunamos naftos. Kanada yra ketvirta pagal dydį pasaulyje naftos gavėja ir pagrindinė žaliavinės naftos eksportuotoja į Jungtines Valstijas.

Ugnis suniokojo daugiau nei pustrečio tūkstančio namų ir kitų pastatų, o žala įvertinta daugiau nei 3,7 mlrd. Kanados dolerių (2,51 mlrd. eurų). Tūkstančiai gyventojų niekada nebegrįžo į miestą.

Po praėjusių metų, kai Kanadoje siautėjo didžiausi gaisrai per visą istoriją, išdeginę daugiau kaip 15 mln. hektarų žemės, pareigūnai ruošiasi dar vienam pražūtingam gamtinių gaisrų sezonui.

Britų Kolumbijoje tūkstančiams atokių miestelių gyventojų tebegalioja nurodymas evakuotis, o Kanados geležinkeliai antradienį sustabdė traukinių eismą tarp Fort Sent Džono ir Fort Nelsono bei į šiaurę nuo Hai Levelio Albertoje „dėl gamtinių gaisrų aktyvumo“.

„Vėsu, debesuota, vėjas labai silpnas. Jei taip ir toliau bus, žinote, mums galbūt pavyks suvaldyti šį žvėrį“, – AFP sakė Fort Nelsono meras Robas Fraseris (Robas Freizeris).

Tuo metu visoje Kanadoje ir Jungtinėse Valstijose buvo paskelbti perspėjimai dėl oro kokybės, Kanados gaisrų dūmams pasklidus į pietus iki JAV Oklahomos valstijos ir iki Kanados Kvebeko provincijos rytuose.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„Playtime 2024“ – jau rugsėjį Kauną sudrebins didžiausias Lietuvoje kompiuterinių žaidimų festivalis
Reklama
Kaip sutaupyti įsirengiant automatinę laistymo sistemą?
Reklama
Testas apie vėjo elektrines: ką žinote apie elektros gamybą iš vėjo?
Reklama
Dantų atkūrimas per parą – implantacijos laimėjimas, leidžiantis akimirksniu susigrąžinti šypseną
Užsisakykite 15min naujienlaiškius