Dabar populiaru
Publikuota: 2019 kovo 14d. 22:03

Kandidatai į Ukrainos prezidentus pilstosi purvu, į kovą įsijungė teisėsaugos tarnybos

Petro Porošenka, Julija Tymošenko ir Volodymyras Zelenskis
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Petro Porošenka, Julija Tymošenko ir Volodymyras Zelenskis

Iki Ukrainos prezidento rinkimų likus mažiau nei trims savaitėms, pagrindinius kandidatus lydi nemenkas skandalų šleifas. Į varžybas dėl įtakos įsivėlė ir skirtingus politikus palaikančios teisėsaugos tarnybos – bando viena kitą diskredituoti.

Kovo 4 dieną Kijevo policija paskelbė patikrinusi informaciją apie Baltarusijos g. 26 rastą pasiklausymo įrangą. Šiuo adresu įsikūręs apklausose pirmaujančio kandidato į Ukrainos prezidento postą Volodymyro Zelenskio biuras.

Greitai Ukrainos saugumo tarnyba (SBU) paskelbė toje vietoje ir tuo metu vykdžiusi slaptą operaciją, nesusijusią su kandidatais į prezidentus. Pasak SBU, ministerija, paskelbdama informaciją apie V.Zelenskio klausymąsi, sutrikdė minėtą operaciją.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Ukrainos saugumo tarnyba
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Ukrainos saugumo tarnyba

„Vidaus reikalų ministerijos vadovybė sąmoningai atskleidė specialios technikos vaizdo įrašus ir nuotraukas, atskleidė Ukrainos saugumo tarnybos darbuotojų darbo metodus, o tai lėmė ribotam asmenų ratui skirtos informacijos nutekėjimą, pakenkė nacionaliniams valstybės interesams“, – rašoma SBU pranešime.

Nevyriausybinio tyrimų centro „Ukrainos prizmė“ valdybos pirmininkas, Rytų partnerystės programos vadovas Henadijus Maksakas 15min teigė neatmetantis galimybės, kad šis konfliktas – institucijų, palaikančių skirtingus kandidatus, bandymas daryti įtaką rinkimams.

„Scanpix“ nuotr./Arsenas Avakovas
„Scanpix“ nuotr./Arsenas Avakovas

Pasak analitiko, dabartinis vidaus reikalų ministras Arsenas Avakovas yra kandidatės Julijos Tymošenko sąjungininkas. Buvusi premjerė apklausose atsilieka tik nuo V.Zelenskio ir dabartinio šalies prezidento Petro Porošenkos.

H.Maksakas: „Tokį žingsnį galima laikyti bandymu diskredituoti Porošenkos stovyklą, nes jis tiesiogiai paskyrė SBU vadovą. Tai – kova tarp skirtingų tarnybų, šiuo metu atrodo, kad jos bando diskredituoti viena kitą.“

„Tokį žingsnį galima laikyti bandymu diskredituoti Porošenkos stovyklą, nes jis tiesiogiai paskyrė SBU vadovą. Tai – kova tarp skirtingų tarnybų, šiuo metu atrodo, kad jos bando diskredituoti viena kitą“, – sakė H.Maksakas.

Provokacijos prieš V.Zelenskį?

SBU pranešus apie galimai sutrukdytą operaciją, žibalo į ugnį įpylė pats V.Zelenskis, pareiškęs, esą valdantieji rengia prieš jį nukreiptas provokacijas.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Volodymyras Zelenskis
AFP/„Scanpix“ nuotr./Volodymyras Zelenskis

„Valdininkai yra neviltyje. Visų pirma, jie įtaisė pasiklausymo įrangą mano biure. Visų antra, jie prieš mane, prieš „Kvartal 95“ (V.Zelenskiui priklausančią televizijos kompaniją, – red. past.) užregistravo kriminalinę bylą dėl kažkokio pinigų plovimo“, – kalbėjo jis.

V.Zelenskis tikino gavęs informacijos, kad separatistų kontroliuojamoje apsišaukėliškoje Luhansko Liaudies Respublikoje ieškoma asmenų, kurie čia galėtų išdėlioti reklamines lentas su kandidato atvaizdu.

„Ketvirta, deputatas iš partijos, kurios pavadinimas susideda iš trijų raidžių, užregistravo kriminalinę bylą prieš mane asmeniškai“, – kalbėjo jis socialiniame tinkle pasidalytame vaizdo įraše, omenyje turėdamas arba P.Porošenkos, arba J.Tymošenko partiją.

H.Maksakas V.Zelenskio pareiškimus vertina atsargiai. Pasak jo, gali būti pagrindo kriminalinėms byloms kelti. „Tačiau tai gali būti ir nelegalios teisėsaugos tarnybų veiklos dalis“, – tikino jis.

H.Maksakas: „Kita vertus, [Zelenskio pareiškimas] gali būti tiesiog viešųjų ryšių triukas siekiant pritraukti rinkėjus. Jis yra politikos naujokas, matome, kad Zelenskis naudojasi visais įmanomus būdais atkreipti į save dėmesį.“

„Kita vertus, [Zelenskio pareiškimas] gali būti tiesiog viešųjų ryšių triukas siekiant pritraukti rinkėjus. Jis yra politikos naujokas, matome, kad Zelenskis naudojasi visais įmanomus būdais atkreipti į save dėmesį“, – pridūrė analitikas.

Kovo 13 dieną Sociologinių ir rinkodaros tyrimų centro (SOCIS) paviešintos apklausos rezultatai rodo, kad už politinės patirties visiškai neturintį kandidatą ketina balsuoti 27,7 proc. apsisprendusių rinkėjų.

Pinigai iš Rusijos

Tai – ne vienintelis su populiariame televizijos seriale „Tautos tarnas“ prezidentą vaidinančiu V.Zelenskiu susijęs skandalas.

Sausio pabaigoje V.Zelenskiui teko patvirtinti „Laisvojo Europos radijo“ informaciją, kad jis yra Kipre registruotos įmonės „Green Family LTD“ bendraturtis. Pastarajai priklauso Rusijos kino kompanija „Grin Films“.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Volodymyras Zelenskis
AFP/„Scanpix“ nuotr./Volodymyras Zelenskis

Komikas tikino nepalaikąs tiesioginių ryšių su „Grin Films“, gynėsi niekaip nesusijęs su neseniai kompanijos gauta dotacija iš Rusijos kultūros ministerijos. V.Zelenskis pridūrė nedirbąs su Rusija nuo 2014-ųjų, kai buvo įvykdyta Krymo pusiasalio aneksija, tačiau pripažino, kad jo kompanija gauna honorarus už kino projektus.

Galiausiai jis pažadėjo nutraukti visus ryšius su Rusijos kompanija.

Pasak H.Maksako, jei V.Zelenskis iš tiesų gauna pelną iš Rusijoje veikiančios įmonės, jam „amoralu“ varžytis dėl Ukrainos prezidento posto.

Pasak H.Maksako, jei V.Zelenskis iš tiesų gauna pelną iš Rusijoje veikiančios įmonės, jam „amoralu“ varžytis dėl Ukrainos prezidento posto.

Kijevo ir Maskvos santykius itin sugadino 2014-aisiais Rusijos įvykdyta Ukrainai priklausančio Krymo pusiasalio aneksija. Be to, Kijevo pajėgos nuo tų metų šalies rytuose kovoja su Maskvos remiamais separatistais. Konflikto metu žuvo daugiau nei 13 tūkst. žmonių, dar 30 tūkst. buvo sužeisti, daugiau nei milijonas turėjo palikti namus.

Smukę P.Porošenkos reitingai

„Kariuomenė. Kalba. Tikėjimas“ – skelbia perrinkimo siekiančio dabartinio Ukrainos prezidento P.Porošenkos šūkis. Vis dėlto, vasario pabaigoje ant vieno kertinių šalies vadovo kampanijos akmenų krito įtarimų korupcija šešėlis.

Tuomet portalo Bihus.info žurnalistai paskelbė, esą artimo P.Porošenkos sąjungininko, Nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos (SNBO) sekretoriaus Oleho Hladkovskio sūnus Ihoris su bendrininkais per fiktyvias įmones tiekė gynybos kompanijoms kontrabandines rusiškas detales arba iš Ukrainos karinių dalinių gautas detales už 2–4 kartus didesnę kainą.

„Sputnik“ nuotr./Ukrainos kariai
„Sputnik“ nuotr./Ukrainos kariai

Remiantis žurnalistų surinktais duomenimis, tokiu būdu jie pasisavino mažiausiai 250 mln. grivinų (8,165 mln. eurų).

Bandydamas atsiriboti nuo korupcijos skandalo, P.Porošenka netrukus paskelbė atleidžiantis O.Hladkovskį. Vis dėlto, paskelbta skandalinga informacija kirto per prezidento reitingus.

„Rating“ sociologų grupės kovo 11 dieną paviešintos apklausos duomenimis, ilgą laiką antrojoje vietoje reitingų lentelėje laikęsis P.Porošenka ją užleido buvusiai premjerei Julijai Tymošenko.

Tiesa, žurnalistinis tyrimas vertinamas prieštaringai. Bihus.info žurnalistai pripažino informaciją apie galimą korupciją gavę iš anoniminių šaltinių. Savo ruožtu ekspertai atkreipia dėmesį į įtartiną tyrimo paviešinimo laiką – iki pirmojo rinkimų turo likus vos mėnesiui.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Petro Porošenka
AFP/„Scanpix“ nuotr./Petro Porošenka

H.Maksakas 15min teigė, esą ekspertai neabejoja, kad „[tyrimo] medžiaga paviešinta siekiant pakenkti Porošenkai, atbaidyti rinkėjus nuo balsavimo už jį“. Analitikas pabrėžė, kad tyrimas vis dar tęsiamas, todėl per anksti daryti išvadas.

„Pagrindinė teisėsaugos tarnybų užduotis – išsiaiškinti, ar [teisėsaugos] tyrimo išvados sutampa su [žiniasklaidos] tyrėjų išvadomis. O tuomet nubausti visus tuos, kurie yra atsakingi už nusikaltimus“, – sakė jis.

Kai kurių analitikų manymu, nors skandalas susijęs su visuomenei itin jautriu kariuomenės klausimu, P.Porošenka vis dar gali atsitiesti.

Kovo 13 dieną SOCIS paviešintos apklausos duomenimis, P.Porošenkos reitingai pakilo, jis vėl aplenkė J.Tymošenko, tačiau atotrūkis tarp prezidento ir V.Zelenskio išaugo. Už P.Porošenką balsuotų 19,6 proc. apsisprendusių rinkėjų, už V.Zelenskį – 27,7 proc.

Įtarimai Julijai Tymošenko

Žiniasklaidos tyrėjų akiratyje atsidūrė ir buvusi premjerė, „Oranžinės revoliucijos“ lyderė Julija Tymošenko.

„Laisvojo Europos radijo“ Ukrainos tarnybos ir televizijos kanalo „UA:Pershy“ žurnalistai paskelbė, esą 28 asmenys, esantys J.Tymošenko finansinių donorų sąraše, tikina šiai kandidatei apskritai neaukoję.

„Scanpix“/AP nuotr./Julija Tymošenko
„Scanpix“/AP nuotr./Julija Tymošenko

Žurnalistinio tyrimo metu paaiškėjo, kad dalis dosniausių J.Tymošenko kampanijos donorų, oficialiai paaukojusių po 150 tūkst. grivinų (5060 eurų) ir daugiau, yra mažų Ukrainos miestų gyventojai, dirbantys menkai apmokamus darbus, pensininkai arba bedarbiai.

Vis dėlto, daugiau žiniasklaidos ir politinių oponentų dėmesio sulaukė šią savaitę paviešintas telefoninis pokalbis, galimai vykęs tarp J.Tymošenko ir aršaus P.Porošenkos priešininko, oligarcho Ihorio Kolomoiskio.

Manoma, kad vienas turtingiausių ukrainiečių, ant prezidento griežiantis dantį dėl jam priklausiusio banko nacionalizavimo, rinkimuose remia V.Zelenskį. I.Kolomoiskis yra sakęs šiuose prezidento rinkimuose palaikysiantis bet kurį kandidatą, kuris gali nugalėti P.Porošenką.

TAIP PAT SKAITYTKITE: Oligarchai ir jų kandidatai: kas yra kas Ukrainos prezidento rinkimuose?

Britų tinklalapyje Liveleak.com paviešintame telefoniniame pokalbyje moteris, kurios balsas panašus į J.Tymošenko, dėkoja vyrui, kuris galimai yra I.Kolomoiskis, už tai, kad jis „yra tikras draugas, tikras partneris visais svarbiausiais klausimais“.

„Nesustosime tol, kol nepasieksime savo tikslų“, – paviešintame telefoniniame pokalbyje sako vyras, kurio balsas primena I.Kolomoiskio.

„Scanpix“/„Sputnik“ nuotr./Ukrainos oligarchas Ihoris Kolomoiskis
„Scanpix“/„Sputnik“ nuotr./Ukrainos oligarchas Ihoris Kolomoiskis

Šį garso įrašą parlamente transliavo P.Porošenkos frakcijos pirmininkas, juo socialiniuose tinkluose dalijasi prezidento rėmėjai. J.Tymošenko atstovas spaudai nei patvirtino, nei paneigė įrašo autentiškumo.

Laukia staigmenos

Kokias išvadas galima padaryti iš sparčiai besikeičiančių reitingų? H.Maksakas 15min sakė, kad neverta apklausomis pasitikėti aklai, nes rinkimai Ukrainoje dažnai pateikia siurprizų.

Pasak analitiko, beveik neabejojama, kad antrajame ture ukrainiečiai matys V.Zelenskį, o su juo susirungti P.Porošenkos ir J.Tymošenko šansai yra lygūs.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Ekspertai pataria
Skanumėlis

Video

01:13
04:47
02:25

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie 15min