TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Kandidatas į JAV prezidentus: Mėnulis iki 2020-ųjų turi tapti 51-ąja valstija

Niutonas Gingričas
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Niutonas Gingričas
Šaltinis: Technologijos.lt
0
A A

Jei respublikonas Newtas Gingrichas taptų JAV prezidentu, jo antrosios kadencijos pabaigoje (2020-aisiais) Mėnulis turėtų tapti 51-ąja JAV valstija, kolonizuota 13-os tūkst. naujakurių iš JAV. Turistai medaus mėnesius leistų orbitoje aplink Žemę, kosmose pastatyti pramonės objektai gėrybes žmonėms gamintų nesvarumo aplinkoje, o amerikiečiai turėtų raketą, kuriai pakaktų galios nuskraidinti žmones į Marsą.

Tokiais planais kandidatu į JAV prezidentus ketinantis tapti N.Gingrichas žarstėsi trečiadienį Floridoje. Dabartinę JAV kosminę programą politikas be užuolankų vadina „tragedija“.

„Mane pykina nuo nesibaigiančių kalbų, jog mes turime būti santūresni ir tenkintis 50 metų senumo technologijomis“, – kalbėjo N.Gingrichas.

Iš politikų lūpų tokių žodžių išgirsti tenka retai. Tačiau prisiekęs kosmoso entuziastas ir dėl mokslo lengvai kuoktelėjęs N.Gingrichas apie kolonijas Mėnulyje svajoja jau ne vieną dešimtmetį. Nesvarbu, kad jo svajonės kartais primena ne visai racionalius svaičiojimus.

„Plačią viziją mums reikia turėti todėl, kad trivialiais, biurokratiškais ir racionaliais siekiais amerikiečių tautos nesužadinsi“, – atvirai rėžė N.Gingrichas.

Politikui viešai trimituoti, kad jo asmeninės idėjos yra grandiozinės ir neracionalios, švelniai tariant, atrodo keistai. Tačiau kvietimas sugrįžti į Mėnulį nusivylusių tautiečių širdyse gali įžiebti blėstantį šios nacijos patriotizmą. Nieko stebėtino, kad kosminiai siekiai netrukus gali tapti geidžiamu manipuliacijų įrankiu – tokiu, kuris galbūt padidins respublikonų, o ne demokratų apsukas.

N.Gingricho kosminių svajonių sąrašas netrumpas. Tačiau niekas negali paneigti, kad tokios deklaracijos neatgaivins demokratų valdymo kadencijomis vis prisnūstančių JAV kosminių ambicijų, kurias entuziastingai gaivinti imasi prezidentai (taip pat ir būsimieji) iš respublikonų flango, kur idėja apie amerikiečius Mėnulyje – nuo seno mylima.

Savo kosminius planus įvardydamas kaip šalies „viziją“, buvęs Didžiosios senosios partijos (angl. – GOP, Grand Old Party – taip dar vadinami respublikonai) kandidatas į prezidentus galbūt netiesiogiai save sulygino su Johnu Kennedy, Abrahamu Lincolnu ir broliais Wrightais. Tačiau jis savęs nelygina su kitu konservatyviu respublikonu George'u Bushu, kuris taip pat siekė, kad merikiečiai grįžtų į Mėnulį – tiesa, kaip į starto aikštelę skrydžiams į Marsą. Naujoji vizija pradėjo formuotis erdvėlaivio „Columbia“ katastrofos metais, o galutinai subrendo daugkartinio naudojimo erdvėlaivių „Space Shuttle“ „išėjimo į pensiją“ laikais.

Kandidato į prezidentus prioritetinių siekių atspalvis yra kiek kitoks nei ankstesniųjų kosmoso „protežė“: N.Gingrichas prielankus nebūtinai vien tik NASA, bet ir privatiems projektams.

N.Gingrichas neslepia svajonių apie pramonės įmones kosmose ir naujas darbo vietas jose – tai itin aktualu darbo neturintiems amerikiečiams.

Kaip yra pastebėjęs užsienio politikos ekspertas Charlesas Humansas, tokią kosminę programą pasišventusieji konservatyvios politikos šalininkai dažnai vertina kaip nemenką rakštį. Nepaisant to, kad žmonių skrydis į Mėnulį yra neginčijamai įspūdingiausias pasiekimas tiek JAV, tiek galbūt ir visos žmonijos istorijoje.

Aktyviai realizuoti kosmoso planus N.Gingrichas yra mėginęs ir anksčiau. Būta ir gana „garbanotų“ idėjų. Nepavykusį įstatymų projektą „National Space and Aeronautics Policy Act“, kurio esmė – „užtikrinti vyriausybės rūpinimąsi kosminėmis teritorijomis, garantuoti kosminių teritorijų konstitucinę apsaugą bei jų teisę į savivaldą ir visateisės valstijos statusą“ galima vertinti įvairiai. Tačiau būta ir kur kas kontraversiškesnių „Njučio“ pasiūlymų. Pavyzdžiui, veidrodžių tinklas Mėnulyje – toks naktimis apšviestų Žemės greitkelius ir tamsias alėjas.

N.Gingrichas neslepia svajonių apie pramonės įmones kosmose ir naujas darbo vietas jose – tai itin aktualu darbo neturintiems amerikiečiams.

„Jei kosmosui galėtume skirti tiek lėšų, kiek jų buvo skirta žemės ūkio programoms, galėtume pasirūpinti visais atliekamais ūkininkais ir juos įdarbinti bei apgyvendinti kosminėse stotyse, kur jie darbuotųsi orbitinėse gamyklose“, – mokslinės fantastikos konvente 1986 metais yra kalbėjęs N.Gingrichas.

Tačiau kai kurios N.Gingricho pranašystės išsipildė. Prieš ketvirtį amžiaus jis yra pareiškęs, jog „artėja kosminio turizmo era“. Kosmoso entuziastas prognozavo, kad Saulės sistemoje atsiras kažkas panašaus į tarpplanetinį „Hilton“ ar kitų viešbučių tinklą. Nors tokių dar nėra, tačiau kosmoso turizmo reikalai iš tiesų apčiuopiamai įsibėgėja.

Ar atsiras manančių, jog prezidentas N.Gingrichas įsteigs pirmąją kolonistų bazę Mėnulyje? Vertinant dabartinę ekonominę JAV ir viso pasaulio situaciją, galbūt ir ne. Apie konkrečius būdus, kaip jis sieks savo svajonių, N.Gingrichas nekalba. Nieko nuostabaus, kad daugelio kosmoso apžvalgininkų reakcija į bravūriškus kandidato pareiškimus buvo, geriausiu atveju, drungnoka. Kosmoso politikos ekspertas, Vašingtono universiteto profesorius emeritas Johnas Logsdonas visa tai pavadino fantazavimu: „Būtų kur kas geriau išsikelti tikroviškesnius tikslus, tačiau tai nėra stiprioji pono Gingricho asmenybės pusė.“

Kita vertus, žmogus bent jau mėgina kalbėti apie tai, apie ką daugelis tyli. Ar jo pareiškimai išjudins bent jau diskusiją dėl tokių siekių reikalingumo?

N.Gingricho kalbos vaizdo įrašas:

Technologijos.lt
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min