Dabar populiaru
Publikuota: 2016 balandžio 21d. 22:48

Karalienė Elizabeth II: gimtadieniui gautas jaguaras ir asmeninio gyvenimo paslaptys

Anglijos karalienė Elizabeth II (Elžbieta II)
Algio Kriščiūno iliustracijos / Anglijos karalienė Elizabeth II (Elžbieta II)

Balandžio 21 dieną – bene įspūdingiausias pasaulio gimtadienis, tačiau Anglijos karalienė Elizabeth II savo devyniasdešimtmečio neskuba švęsti – tik gegužės 12 d. Vindzoro pilį, seniausią ir didžiausią vis dar gyvenamą pilį pasaulyje, sudrebins gimtadienio šventė. Įspūdingas monarchės 90-mečio šou bus kartojamas keturias naktis, paskutinę prisidės ir pati karalienė, dalyvaus garsiausi karališkųjų šeimų atstovai, įtakingiausi politikos lyderiai.

90 minučių trukmės renginyje, vaizduojančiame visą karalienės gyvenimą, pasirodys 900 žirgų ir 1500 aktorių, dainininkų, šokėjų. Tikėtina, kad svečiai neš išskirtines dovanas. Tarp keisčiausių kada nors gautų karalienės dovanų buvo 7 kg krevečių, pintinė kiaušinių, dėžė sraigių, juodasis bebras, dramblys ir jaguaras.

Visgi jei užklysite tomis gegužės dienomis į Vindzoro pilį, neškite ką nors paprasčiau – panašu, kad jaguaras itin nepatiko karalienei, tad jis auga zoologijos sode.

Kas ta moteris, į kurios gimtadienį 25 000 bilietų, kainuojančių nuo 55 iki 195 svarų, buvo iššluoti per kelias valandas?

„Scanpix“ nuotr./90-ąjį gimtadienį švenčianti Elizabeth II: nuo kūdikystės iki šiandienos
„Scanpix“ nuotr./90-ąjį gimtadienį švenčianti Elizabeth II: nuo kūdikystės iki šiandienos

Seniausia, garsiausia, turtingiausia

Pernai Elizabeth Windsor, mums pažįstama kaip Jungtinės Karalystės karalienė Elizabeth II, tapo ilgiausiai šalies istorijoje valdančia monarche, aplenkusia savo prosenelę karalienę Victoria, soste praleidusią 63 metus ir 216 dienų.

Moterys karalienės visada užėmė ryškią vietą Britanijos istorijoje. Visi prisimename Elizabeth I, sutriuškinusią Nenugalimąją armadą; Victoria, kurios epochoje Britanija užvaldė ketvirtį pasaulio sausumos ir tapo imperija, virš kurios teritorijų „niekada nenusileidžia saulė“; dabartinę Elizabeth II. O kurį atsimenate Anglijos karalių vyrą? Galbūt tik Ričardą Liūtaširdį? Gal dar kurį nors Henriką ar Edwardą? Pripažinkite, ne kažin ką apie juos galite pasakyti...

Todėl ir dabartinę karalienę mėgstama lyginti ne su kitais karaliais, o būtent su jos pačios prosenele karaliene Victoria. Ne tik dėl ilgo valdymo, bet ir dėl Britanijos imperijos įtakos visam pasauliui. Karalienė Victoria valdė, matydama jos imperiją išsiplečiant iki 50 kolonijų, dominijų bei teritorijų, ir mirė, palikdama ją galingiausia pasaulyje (iki JAV hegemonijos dar buvo toli). Elizabeth II valdė matydama, kaip prosenelės sukurta imperija susitraukia iki šešiolikos valstybių (kurių daugumą sudaro mažos salos), pasaulio politinėje arenoje įsigali JAV, Vokietija ir Kinija, tačiau pati Jungtinė Karalystė pavirto viena gerbiamiausių valstybių, demokratijos ir tolerancijos Babilonu, tradicijų ir santūrumo citadele, šalimi, kurią nors kartą gyvenime privalo aplankyti kiekvienas planetos žmogus.

Algio Kriščiūno iliustracijos/Anglijos karalienė Elizabeth II (Elžbieta II)
Algio Kriščiūno iliustracijos/Anglijos karalienė Elizabeth II (Elžbieta II)

Pati karalienė visada simbolizavo britišką savigarbą ir išdidumą, kurį mes visi pažįstame iš vaikystėje skaitytų knygų apie anglų riterius ir džentelmenus. Net Britanijos imperijos demontavimas įvyko palyginti ramiai ir neskausmingai, skirtingai nuo Prancūzijos ar Portugalijos patirčių. Pasaulio dekolonizacija buvo neišvengiamas procesas, ir britai tai suprato pirmieji. Pati karalienė neslėpė pagarbos buvusių kolonijų nepriklausomybės siekiams. Ji šoko valsą su Ganos, pirmosios britaniškos kolonijos, atgavusios nepriklausomybę, prezidentu Nkruma. Ji tapo pirmąja Britanijos monarche, apsilankiusia nepriklausomoje Airijos Respublikoje ir netgi padėjusia vainiką Airijos laisvės kovotojų memoriale Dubline – taip pagerbdama netgi tuos airius, kurie kėsinosi į jos pačios ir kitų karališkosios šeimos narių gyvybę mažiausiai dvylika kartų (ir sugebėjusius nužudyti jos pusbrolį lordą Mountbateną su jo anūku). Įvertinus skausmingą Anglijos ir Airijos santykių istoriją, toks karalienės poelgis simbolizavo atlaidumą ir susitaikymą.

„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./Karalienė Elizabeth II (1931 m.)
„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./Karalienė Elizabeth II (1931 m.)

Todėl nenuostabu, kad jos patarimai buvo ir tebėra svarbūs kiekvienam iš dvylikos Britanijos premjerų, kuriuos ji pergyveno – nuo Winstono Churchillio iki Davido Camerono (vienintelė vyriausybės vadovė, su kuria karalienė retai rasdavo bendrą kalbą, buvo Geležine ledi vadinama Margaret Thatcher).

Ką gali ir ko negali karalienė

Didžiausia karalienės politinė galia – ką nors „patarti“ jos vardu veikiančiam premjerui, nes tikrovėje ji ne kažin ką gali „valdyti“. Karalienė nepasiųs ant ešafoto jai neįtikusio meilužio (privilegiją ką nors bausti mirtimi be teismo ir kitų valdžios institucijų pritarimo Anglijos karaliai prarado dar 1215 m.), ji negali net suteikti malonės jokiam nuteistajam (tačiau gali tarpininkauti tokią malonę suteikiant). Ji jokiai valstybei nepaskelbs karo ir nenuspręs, kada skristi į mėnulį. Karalienė net negali įvykdyti jokio nusikaltimo, nors puikiai žino, kad visi šalies teismai ir kalėjimai veikia jos vardu (pačios karalienės įstatymo nustatyta tvarka parlamentas ją atleistų iš pareigų ir perduotų Lordų rūmų teismui).

Anglijos karalių valdžia tokia simboline tapo dar 1707 m., kai karalius Jurgis III perdavė šalies valdymą parlamentui. Žinoma, visi monarchai dar turėjo šiokios tokios įtakos, ir formaliai netgi gali atstatydinti premjerą ar paleisti parlamentą, bet galutinis žodis vis tiek priklausė liaudžiai. Kai 1834 m. karalius Viljamas IV atleido iš pareigų premjerą lordą Melbourną, tačiau per naujus rinkimus tas pats lordas vėl buvo išrinktas premjeru, karalius turėjo su tuo susitaikyti. Netgi pati galingiausia monarchė Viktorija, kurios valdymo laikais Britanija tapo valstybe, „valdančia bangas“, ne pati priiminėjo galutinius politinius sprendimus, kurias šalis kolonizuoti ar su kuo sudaryti taiką. Ir nors dabartinė karalienė per 64 metus yra patvirtinusi 3500 parlamento priimtų įstatymų, tačiau tik su „pritariamuoju“ balsu.

„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./Karalienė Elizabeth II su sūnumi princu Charlesu (1948 m.)
„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./Karalienė Elizabeth II su sūnumi princu Charlesu (1948 m.)

Viena, ką išties gali, ir privalo daryti karalienė – tai tvirtinti savo šeimos narių santuokas ir ištuokas. Tik su karalienės pritarimu jos sūnus princas Charlesas vedė Dianą, su jos sutikimu išsiskyrė, ir su jos leidimu vedė Camillą. Karalienės leidimo vesti ir skirtis prašė ir kiti jos sūnūs – princai Andrew ir Edwardas, taip pat duktė princesė Anne. Tik vienintelį kartą karalienė nepritarė vedyboms, ir jos neįvyko – jos pačios sesers Margaretos norui tekėti už išsiskyrusio vyriškio. Tačiau po sesers mirties karalienė akivaizdžiai pakeitė požiūrį į dviejų žmonių laimę. Ir tai demonstravo jos leidimas anūkui princui Williamui vesti „prasčiokę“ Kate Middleton, kurios seneliai dar visai neseniai dirbo anglių šachtose...

Taigi karalienei lieka tik atstovauti savo šalį, imperiją, karūną ir naciją, puoselėjant britiškas kultūrines vertybes. Ji net nekeičia šukuosenos, kad nenukryptų nuo vizualo, puošiančio daugelio šalių banknotus! Ji daug keliauja (per savo valdymo metus karalienė aplankė 116 šalių, o kai kuriose spėjo pabuvoti net po keliolika kartų), prieš dešimt metų lankėsi net Lietuvoje. Kaip dažnai pasitaiko kelionėse, karalienę pas mus pasitiko ne tik šalies prezidentas Valdas Adamkus ir politinė aukštuomenė, bet ir protestuotojai. Grupelė lietuvių ragino karalienę ir Jungtinės Karalystės gynybos ministeriją nutraukti karalienės sargybinių kepurių siuvimą iš Kanados juodųjų lokių kailių. Pranešama, kad policija sulaikė dvi merginas, viena iš jų buvo persirengusi meškučiu.

„Scanpix“ nuotr./Didžiosios Britanijos karalienės Elizabeth II vizitas Lietuvoje 2006 m.
„Scanpix“ nuotr./Didžiosios Britanijos karalienės Elizabeth II vizitas Lietuvoje 2006 m.

Pastaruoju metu karalienė keliauja tik netolimus atstumus ir tik karališkuoju traukiniu arba automobiliu (gydytojų sprendimas lėmė, kad dėl amžiaus ji niekada nebeskris į savo dominiją Australiją). Gydytojai jai taip pat rekomenduoja kuo rečiau naudotis dviem lėktuvais ir trim sraigtasparniais, skirtais karališkajai šeimai, taip pat kuo mažiau laiko leisti karališkoje jachtoje. Karalienė vis dar dalyvauja įvairių renginių ir statinių atidarymo ceremonijose, svarbiausiuose šalies kultūriniuose įvykiuose. Vadovauja beveik 600 labdaros organizacijų, turi kone 300 karinių titulų, formaliai įvardijama daugelio Ginkluotųjų pajėgų junginių vadove. Ir būtent ji yra didžiausia Britanijos ambasadorė pasaulyje.

„Madam, gal malonėsite šį vakarą užsukti vizito į mano lovą?“

Elizabeth II gyvenimas galbūt nusisekęs, bet neabejotinai pasikeitęs tapus karaliene, ypač kalbant apie asmeninius santykius, tarkim, su vyru Endinburgo hercogu Felipe, su kuriuo ji kartu jau 69 metus.

Graikijos karališkoje šeimoje gimęs Felipe savo gyvenimą pradėjo Danijos princo titulu. Jo vaikystė prabėgo, kai Graikijos karūna ėjo iš rankų į rankas, o Graikijai pasiskelbus Respublika, Felipe tapo vienu iš nesuskaičiuojamų Europos monarchų su mėlynu krauju, bet be skatiko kišenėje. Jis ilgai gyveno Vokietijoje, kur visos trys jo seserys ištekėjo už vokiečių (iš kurių vienas tapo SS štandartenfureriu), paskui buvo pasiųstas į Škotiją mokytis. Dailiai nuaugęs ir atletiškas blondinas ne tik tapo mokyklos pažiba, bet ir krito į akį princesei Elizabeth.

„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./Karalienė Elizabeth II su motina (1937 m.)
„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./Karalienė Elizabeth II su motina (1937 m.)

Tada jai buvo trylika, jam – aštuoniolika. Paauglė netgi laikė graikų princo portretą ant savo naktinio staliuko, tačiau pats Felipe ja iš pradžių visiškai nesidomėjo. Meilė atėjo vėliau, kai princesė tapo brandžia mergina, ir 1947 m. jie susituokė. 1952 m. vizito Kenijoje metu, kai buvo pranešta apie karaliaus Jurgio V mirtį, Felipe tapo naujos karalienės vyru, tuo užsikraudamas ant pečių protokolo nustatytą ir vyrui visiškai nepriimtiną naštą.

Dabar žmoną jis turėjo vadinti „Madam“, lenktis jai, žmonių akivaizdoje neliesti, eiti per metrą nuo jos, netrukus – miegoti po skirtingomis antklodėmis, vėliau – skirtingose lovose, dar vėliau – skirtinguose kambariuose ar išvis pilyse. Tai jį nuolat erzino, ypač suvokus, kad jam net negalima skaityti karalienei skirtų dokumentų ar korespondencijos. Paklaustas nuomonės, Felipe kandžiai atsakydavo, „pasakyčiau, jei ji turėtų bent kokią reikšmę“. Išreikšdamas protestą prieš tokią situaciją, Felipe dažnai keliaudavo vienas, pats nešiodavo savo kelioninius krepšius, vairuodavo automobilį, pasidarydavo valgyti ir įsipildavo gėrimų. Buvo laikas, kai su žmona jis kalbėdavo atšiauriai ir užgauliai – ir visa tai dėl karalienės titulo.

„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./Karalienė Elizabeth II ir princas Philipas (1959 m.)
„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./Karalienė Elizabeth II ir princas Philipas (1959 m.)

Tačiau gyvenimas jiems nebuvo labai blogas. Kartu su Felipe karalienė susilaukė keturių vaikų, turi aštuonis anūkus ir tris proanūkius. Tiesa, daug ko ji neturi – paso (kiti karališkosios šeimos nariai pasus turi), kreditinės kortelės, grynųjų pinigų ir vairuotojo pažymėjimo (išduotas jai 1945 m. jau seniai baigė galioti). Tačiau kam jai pasas, jeigu ir taip visi pažįsta. Kam banknotai (paskutinį kartą karalienė jais naudojosi 1952 m.) – ji ir taip yra viena turtingiausių pasaulio moterų.

Didžiausia pasaulyje žemvaldė

Labai turtinga karališkoji šeima tapo karalienės Viktorijos laikais, dėl Indijos ir Sueco kanalo, ir, beje, būtent iš karališkųjų pinigų kadaise buvo išlaikoma visas Britanijos vyriausybės aparatas. Elizabeth II turi puikią paveikslų kolekciją ir vertingiausią pasaulyje pašto ženklų kolekciją, surinktą dar jos senelio. Karalienei priklauso 10 mlrd. dolerių vertės vertybinių popierių ir akcijų paketas (kur visa tai investuota, žino tik šeimos bankininkai).

Vien Londone jai priklauso 2000 pastatų, o pačioje Jungtinėje Karalystėje – apie 300 000 ha žemės. Kalbama, kad karalienei priklauso ir dalis Manhatano salos Niujorke, o prie Misisipės upės ji turi medvilnės plantaciją. Visame pasaulyje jai priklauso apie 60 hipodromų, tarp kurių ir pats prestižiškiausias – Askotas. Ką ten ir kalbėti – „Business Insider“ paskaičiavo, kad ji valdo penktadalį Žemės ploto ir yra didžiausia žemvaldė pasaulyje! Jos rūmų kambariai perkrauti sidabro ir porceliano dirbiniais iš egzotiškiausių šalių, bet... visi tie turtai faktiškai priklauso valstybei. Kad ir kaip norėtų, Elizabeth II negali niekam parduoti nei savo Leonardo da Vinci originalų, nei pašto ženklų, ir net savo 2868 deimantais puoštos karūnos. Disponavimas Karūnos turtu yra visiška šalies vyriausybės, o ne Vindzorų šeimos prerogatyva.

„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./Karalienė Elizabeth II (1950 m.)
„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./Karalienė Elizabeth II (1950 m.)

Įplaukos iš šių turtų – kasmet apie 300 mln. svarų – nepatenka į karalienės piniginę, o eina tiesiai į valstybės iždą. Vietoje to karalienė gauna Valdovo dotaciją (anksčiau vadintą Visuomeniniu lapu) – Parlamento patvirtintą biudžetą, skirtą išlaikyti karališkąją šeimą – apie 40 mln. svarų per metus. Iš šių pinigų daugiau kaip du trečdaliai išleidžiami apmokėti šimtams karalienei dirbančių žmonų – nuo lordų iki gulbių prižiūrėtojo (šis darbas pastaruoju metu tapo kiek lengvesnis, kai lietuviai suvalgė dalį karališkųjų gulbių viename Londono parke).

Seklys apsimetėlis išdavė visas paslaptis

Kaip ši turtinga moters panaudoja likusius pinigus?

Dar 2003 m. dienraščio „Daily Mail“ žurnalistas, įsidarbinęs Bekingemo rūmuose tarnu, per porą mėnesių sugebėjo su fotoaparatu prasiskverbti į karalienės ir kitų karališkosios šeimos narių valgomuosius, poilsio ir miegamuosius kambarius. Laikraštyje išspausdintos nuotraukos ne tik sukėlė karališkosios šeimos pasipiktinimą „asmeninės erdvės pažeidimu“, bet ir parodė visam pasauliui, kokie paprasti ir konservatyvūs yra karališkosios šeimos nariai, iki tol uoliai slėpę savo asmeninę buitinę aplinką. Tarkim, „Daily Mail“ žurnalisto nuotraukose užfiksuotas karalienės pusryčių stalas, ant kurio matyti stalinė lempa (anot specialistų, „gaminta apie 1975 metus“), plastmasiniai „Tupperware“ indeliai su kukurūzų dribsniais ir „Weetabix“ sausainiais, jogurto indelis, „senamadiškas“ telefono aparatas ir „Philips“ radijo imtuvas, gamintas apie 1980-uosius (per jį karalienė klausosi tik BBC4 radijo programos).

„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./Karalienė Elizabeth II (2004 m.)
„Scanpix“/„PA Wire“/„Press Association Images“ nuotr./Karalienė Elizabeth II (2004 m.)

Ar ne pernelyg paprasta? Akivaizdu, kad galimybės karališkajai šeimai leidžia naudoti visa, kas geriausia, tačiau, tai Britanijoje įprasta – tikroji prabanga dažniausia yra kukli.

Apie 800 pasaulio kompanijų turi teisę vadintis „oficialiais karališkosios šeimos narių tiekėjais“ ir dėti karališkojo antspaudo ženklelį ant savo gaminių, parodantį, kad jais naudojamasi ir karalienės rūmuose. Tokių gaminių bei paslaugų asortimentas apima platų spektrą – nuo parduotuvės „Harrodʼs“, kompiuterinės operacinės sistemos „Linux“ ir automobilių „Land Rover“ iki muilo „Imperial Leather“ ir cigarečių „Benson & Hedges“. Tarp jų – ir mums žinomos buitinių elektros prietaisų kompanijos: jau nuo 1930-ųjų Bekingemo rūmuose naudojami išimtinai „Hoover“ kompanijos dulkių siurbliai, rūmų fasadą ir vidines patalpas apšviečia „Philips“ šviestuvai bei lemputės, rūmų personalas naudoja tik IBM nešiojamuosius kompiuterius. Rūmų virtuvėje stovi pramoninės gamybos „Hotpoint“ kompanijos šaldytuvai, o valgiai karališkajai šeimai jau nuo 1851 m. gaminami tik naujausiomis kompanijos „Rangemaster“ / “Kitchener“ viryklėmis ir krosnimis.

Daugiau kaip 30 metų – nuo 1975-ųjų karališkoji šeima mėgstamas britiškas muilo operas ir naujienas žiūrėdavo per „Sony“ televizorius, pagamintus kompanijos gamykloje Velse. Savo laiku „Sony“ modeliai sudarė trečdalį visų iš Britanijos eksportuojamų televizorių – ir tai buvo nuolat įvertinama karalienės padėkomis ir apdovanojimais. Juoba, kad karalienės poilsio kambaryje Bekingemo rūmuose nuo 1990 m. puikavosi kineskopinis „Sony Trinitron“ televizorius, negedęs ištisus 16 metų. Tačiau 2006 m. pabaigoje Britanijos karališkoji šeima pateikė užsakymą kompanijai „Samsung“ šimtui plazminių ir skystųjų kristalų televizorių įsigyti. Vadinasi, korėjiečių kompanija taip pat įgijo teisę dėti karališkojo antspaudo ženklelį ant savo gaminių.

Kartu tai buvo pirmas kartas, kai karališkoji šeima pirko korėjiečių kompanijos gaminius – dėl ko susilaukė piktų priekaištų iš Britanijos spaudos, kaltinusios monarchę leidžiant mokesčių mokėtojų pinigus ne europiečių kompanijos gaminiams. Vis dėlto „Samsung“ televizoriai buvo prie širdies ir Britanijos premjerui Gordonui Brownui – jam įsikraustant į rezidenciją Dauning Strite, ten atgabentas naujas 50 colių (127 cm) įstrižainės televizorius, kainavęs apie 2000 svarų sterlingų, ten jis stovi ligi šiol.

Karalystė modernėja – panaikintas maisto ragautojas

Karalienės kasdienybė taip pat nelabai ypatinga. Ją pusę aštuonių pažadina tarnaitė, atnešusi padėklą su sausainiais ir „Twinning“ arbata kiniško porceliano puodelyje. Nors karalienė pila į arbatą pieną, tačiau, dėmesio! niekada neberia cukraus. Atsigėrusi arbatos ir išsimaudžiusi vonioje, po valandos susitinka su vyru pusryčiams – kukurūzų dribsnių lėkštei, kepintos duonos riekelei su marmeladu, vaisiams ir makadamijų riešutams (beje, rūmuose jau 20 metų nebėra ragautojo pareigybės, skirtos ragauti karalienei patiekiamą maistą, apsaugant nuo nunuodijimo). Pusryčiaudama šeima skaito laikraščius „The Daily Telegraph“ ir „Racing Post“, mėgstamiausią karalienės leidinį, klausydamiesi per radiją BBC 4 programos „Today“. Lygiai 9 val. po kambario, kuriame pusryčiauja karalienė, langais prasideda senovinis tradicinis veiksmas – pusvalandį groja dūdmaišininkas. Per tą pusvalandį karalienė geria arbatą arba kavą, o Philipas barsto maisto likučius lesyklėlėse paukšteliams ir voverėms.

Pusę dešimtos karalienė sėda prie savo rašomojo stalo skaityti korespondencijos ir atsakinėti į laiškus. Ant jos stalo dedamą korespondenciją atrenka rūmų kanceliarija ir freilinos, geriausiai suvokiančios, kas karalienei yra svarbiausia. „Nuo manęs ne kažin kas priklauso, tačiau kartais aš galiu duoti postūmį kai kuriems reikalams“, – yra sakiusi Elizabeth II, kurios vardu atsakyta į 3,5 mln. laiškų. Ji taip pat skaito visus įstatymų projektus, ant kurių privalo pasirašyti, ir kitus su Britų Sandraugos šalimis susijusius dokumentus. Galiausiai, ji tebėra 16 valstybių galva.

Prieš pietus karalienė veda pasivaikščioti po parką savo šunis (mėgstamiausia jos veislė – korgiai, kurių pirmąjį gavo dovanų dar 1944 m. aštuonioliktojo gimtadienio proga). Jei tą dieną nėra numatyta oficialių vizitų, susitikimų ar, tarkim, pozavimo savo portretui (viso karalienė pozavo net 130 portretų), penktos valandos arbatėlei karalienė susitinka su savo draugėmis – freilinomis ir pusseserėmis (taip pat palaiko glaudžius santykius su Norvegijos karaliene Sonja ir Danijos karaliene Margarethe). Vakare Karalienė žiūri televizorių (mėgsta kulinarines laidas) ir skaito knygas. Žinoma, metai daro savo. Anksčiau ji mėgdavo rengti kepsnių vakarėlius artimiesiems, pati gamindama maistą (ir netgi po to suplaudama indus), tačiau tai jau praeitis.

Karalienė rečiau dalyvauja ir oficialiuose renginiuose. Tačiau ir ten aišku, kad už lango jau XXI a. Kadaise visuomenės elgesį karališkosios šeimos atstovų akivaizdoje ypač griežtai reglamentavo protokolas, dabar jis praradęs savo reikšmę ir galią. Atėjęs iš tų laikų, kai karaliai buvo prilyginami dievybei, protokolas aiškiai nustatydavo, kas karalienės akivaizdoje gali kalbėti pirmas, kur turi žiūrėti, kaip kreiptis į ją, kaip stovėti, kada sėstis. Dar visai neseniai buvo draudžiama karalienės ko nors klausti, liestis ar kalbėti, kol jie patys neprabils.

Todėl kai 1992 m. Australijos premjeras Paulas Keatingas apkabino karalienę per pečius, palydoje kilo pasipiktinimas, peraugęs į aistringą diskusiją žiniasklaidoje, kas galima, o kas ne. Pats Keatingas teisinosi, kad nesiliesti prie karalienės privalu tik jos oficialaus valstybinio vizito, t. y., apsilankymo svetimoje valstybėje metu, o karalienė lankėsi savo dominijoje Australijoje, vadinasi, ten galiojo australiško protokolo taisyklės. Panašus,

Algio Kriščiūno iliustracijos/Anglijos karalienė Elizabeth II (Elžbieta II)
Algio Kriščiūno iliustracijos/Anglijos karalienė Elizabeth II (Elžbieta II)

tik jau mažesnis triukšmas kilo ir 2009 m., kai karalienę apkabino Michelle Obama, JAV prezidento Baracko Obamos žmona – tačiau karalienė nesutriko ir apkabino Michelle pati.

Žurnalistams, akredituotiems Bekingemo rūmuose, karalienė yra sakiusi, kad protokolas jai pačiai nelabai berūpi, o kai kurie jo reikalavimai, tarkim, moterims jos akivaizdoje daryti reveransą, išvis praradę prasmę. Nes kam reikia to protokolo? Ji turi visą pagarbą, kokios tik gali nusipelnyti, o vos kažkur pasirodo, iškart pasidaro aišku, kad atėjo karalienė.

Šis straipsnis publikuotas įdomių istorijų žurnale HAPPY365.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Dvigubas Fidelis: ką nuo savo tautos slėpė komandantė

Sportas

Drama Taline – Madrido „Atletico“ po pratęsimo nukovė „Real“ ir iškovojo Supertaurę

Gyvenimas

Kojos lūžis apsaugojo nuo vėžio: įspūdingas lietuvės pasakojimas apie Nyderlandų sveikatos apsaugą

Sportas

„Sevilla“ treneris įvertino LFF stadioną ir Vilniaus „Žalgirio“ lygį

Aktualu

Dėl viaduko katastrofos Italijos premjeras skelbia nepaprastąją padėtį, vis dar skaičiuojamos aukos

Vardai

Ieva Zasimauskaitė – apie planuojamą antrą vestuvių šventę ir nelengvas santuokos pamokas

Interviu Kultūra

Iliustruotoja Aušra Kiudulaitė: „Laimė yra kai ne nelaimė“

Verslas

Unikalus pasiūlymas: parduodami rekonstruoti teismo rūmai

Mokslas.IT

Filme „Titanikas“ J.Cameronas laivo tragediją pavaizdavo itin tiksliai, išskyrus vieną detalę

Verslas

Parduodamas stilingas namelis su vaizdu į jūrą: vaizdai prieš ir po

Vardai

Natalijos Bunkės sūnus per Žolinę atšventė 7-ąjį gimtadienį: šventė pajūryje subūrė visą šeimą

Vardai

Brazilijos futbolo legenda Pele pardavė atostogų namą Niujorke, pirktą prieš 40 metų

Gazas

Mokslininkai surado būdą, kaip elektromobilius per kelias minutes užpildyti degalinėse

Spalvingos gamtos gėrybės

Mokslas.IT

Kaip išauklėti kovai auklėja žmones Prancūzijoje

Aktualu

Kelią Vilnius–Pabradė užblokavo nuvirtęs vilkikas

24sek

Jono Valančiūno gudrus dėjimas – antras tarp gražiausių „Raptors“ sezono epizodų

Verslas

Naujoji Zelandija uždraudė užsieniečiams šalyje įsigyti nekilnojamojo turto

LT 100 Aktualu

Kenčiantys beržai ir į darbą neinantys Jonai: kaip lietuviai vasaros šventes seniau šventė

Gyvenimas

Itin reta liga sergančiam Deimantui būtina kepenų transplantacija: šeima laukia žinių – priims lenkai ar vokiečiai

Naujienos

Aktualu

Dvigubas Fidelis: ką nuo savo tautos slėpė komandantė

Sportas

Drama Taline – Madrido „Atletico“ po pratęsimo nukovė „Real“ ir iškovojo Supertaurę

Gyvenimas

Kojos lūžis apsaugojo nuo vėžio: įspūdingas lietuvės pasakojimas apie Nyderlandų sveikatos apsaugą

Sportas

„Sevilla“ treneris įvertino LFF stadioną ir Vilniaus „Žalgirio“ lygį

Aktualu

Dėl viaduko katastrofos Italijos premjeras skelbia nepaprastąją padėtį, vis dar skaičiuojamos aukos

Vardai

Ieva Zasimauskaitė – apie planuojamą antrą vestuvių šventę ir nelengvas santuokos pamokas

Interviu Kultūra

Iliustruotoja Aušra Kiudulaitė: „Laimė yra kai ne nelaimė“

Verslas

Unikalus pasiūlymas: parduodami rekonstruoti teismo rūmai

Mokslas.IT

Filme „Titanikas“ J.Cameronas laivo tragediją pavaizdavo itin tiksliai, išskyrus vieną detalę

Verslas

Parduodamas stilingas namelis su vaizdu į jūrą: vaizdai prieš ir po

Vardai

Natalijos Bunkės sūnus per Žolinę atšventė 7-ąjį gimtadienį: šventė pajūryje subūrė visą šeimą

Vardai

Brazilijos futbolo legenda Pele pardavė atostogų namą Niujorke, pirktą prieš 40 metų

Gazas

Mokslininkai surado būdą, kaip elektromobilius per kelias minutes užpildyti degalinėse

Spalvingos gamtos gėrybės

Mokslas.IT

Kaip išauklėti kovai auklėja žmones Prancūzijoje

Aktualu

Kelią Vilnius–Pabradė užblokavo nuvirtęs vilkikas

24sek

Jono Valančiūno gudrus dėjimas – antras tarp gražiausių „Raptors“ sezono epizodų

Verslas

Naujoji Zelandija uždraudė užsieniečiams šalyje įsigyti nekilnojamojo turto

LT 100 Aktualu

Kenčiantys beržai ir į darbą neinantys Jonai: kaip lietuviai vasaros šventes seniau šventė

Gyvenimas

Itin reta liga sergančiam Deimantui būtina kepenų transplantacija: šeima laukia žinių – priims lenkai ar vokiečiai

Vardai

Atgal į mokyklą

Parašykite atsiliepimą apie 15min