Prenumeratai - 60%. Geriausias metų pasiūlymas!
Prenumeruoti
09 18 /09 19 00:37

Rusijos okupantai pradėjo raketomis atakuoti Charkivo miesto centrą

Pranešta, kad Pasaulio prekybos organizacijoje dėl grūdų importo draudimo buvo pateikti ieškiniai trims Europos Sąjungos valstybėms. Per praėjusią savaitę Ukrainos gynėjai išlaisvino dvi vietoves – Andrijivką ir Kliščijivką. Nepaisant to, interviu metu CBS televizijai Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis pripažino, kad Ukrainos kontrpuolimas vyksta lėtai, tačiau, jo teigimu, svarbiausia nenuleisti rankų ir nesuteikti Vladimirui Putinui atokvėpio.

Svarbiausios žinios iš Ukrainos

 • Ukrainos gynybos žvalgybos vadovas Kyrylo Budanovas įvardijo tris pagrindinius bepiločių orlaivių atakų Rusijoje tikslus, nurodydamas, kad reikia pašalinti šalį agresorę iš jos „komforto zonos“.
 • Ramzanas Kadyrovas ir kiti Rusijos pareigūnai gali būti susirūpinę, kad besitęsiantys gandai apie jo sveikatą turės įtakos ilgalaikiam R.Kadyrovo kontrolės Čečėnijoje stabilumui, o kartu ir V.Putino kontrolei, naujausioje ataskaitoje paskelbė Karo tyrimų institutas (ISW).
 • Pirmadienio naktį Rusijos pajėgos pradėjo masinį puolimą prieš Ukrainą, naudodami atakos bepiločius lėktuvus „Shahed“ ir įvairių tipų sparnuotąsias raketas – jų buvo virš 40.
 • Pirmadienį Kyjivas pranešė, kad pateikė ieškinius dėl draudimo importuoti grūdus trims ES valstybėms – Lenkijai, Slovakijai ir Vengrijai.

Visas naujienas apie Rusijos įsiveržimą į Ukrainą rasite ČIA.

Tiesiogiai  30 s.
Naujausi viršuje
Naujausi apačioje

Atakuotas Charkivo miestas

00:37

Rusijos okupantai pradėjo raketomis atakuoti Charkivo miesto centrą.

Apie tai savo „Telegram“ kanale pranešė miesto meras Igoris Terechovas.

Tuo pat metu Charkivo regioninės karinės administracijos vadovas Olehas Synjehubovas savo „Telegram“ kanale taip pat pranešė apie sprogimus Charkive.

Jis paragino miestiečius likti slėptuvėse.

Vėliau I.Terechovas teigė, kad buvo pranešta apie smūgį į Cholodnogorsko rajono gamybos zoną.

 

Ukrainos ginkluotosios pajėgos atskleidė naujus rusų nuostolius

23:59

„Gynybos pajėgos toliau tęsia darbą ir Ukrainos kariai toliau žengia į priekį“, – savo „Telegram“ kanale pranešė Taurijos operacinės ir strateginės pajėgų grupės vadas Oleksandras Tarnavskis.

Iš viso vakar Ukrainos pozicijos buvo atakuotos 26 kartus, jos apšaudytos 665 kartus ir surengta 18 oro antskrydžių.

Ukrainos gynybos pajėgų artilerijos daliniai Taurijos dalyje per praėjusią parą atliko 1090 šaudymo misijų.

Per praėjusią parą priešas prarado 313 žmonių (135 žuvo, 177 sužeisti ir 1 paimtas į nelaisvę).

Pasak O.Tarnavskio, sunaikintas 31 priešo karinės technikos vienetas.

Taip pat buvo sunaikinti 2 amunicijos sandėliai ir 1 kitas svarbus priešo objektas.

 

Vokietija pristatė naują pagalbos Ukrainai paketą

22:29

Prieš svarbias Kyjivo sąjungininkų derybas Ramšteino oro pajėgų bazėje Vokietija pranešė apie naują 400 mln. eurų pagalbos paketą.

Vokietijos gynybos ministras Borisas Pistorius teigė, kad paketą sudarys papildoma amunicija.

„Šaudmenys yra tai, ko Ukrainai labiausiai reikia gynybinėje kovoje su brutaliu agresijos karu. Be to, padėsime aprūpinti šarvuotomis transporto priemonėmis ir išminavimo sistemomis“, – teigė B.Pistorius.

Tačiau Kyjivo prašytų „Taurus“ raketų pagalbos pakete nebus. Šį sprendimą ministras pavadino nelengvu.

„Reikia išsiaiškinti daugybę politinių, teisinių, karinių ir techninių aspektų“, – teigė jis.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Naikintuvas F-15 leidžia raketą „Taurus“
AFP/„Scanpix“ nuotr./Naikintuvas F-15 leidžia raketą „Taurus“

 

Didžiausia pasaulyje popieriaus gamintoja pardavė savo Rusijos padalinio dalį

21:20

Didžiausia pasaulyje popieriaus ir pakuočių gamintoja „International Paper“ pranešė parduodanti 50 proc. „Ilim SA“ akcijų savo bendros įmonės partneriams – Rusijos „Ilim Group“.

Šio pardavimo suma siekia 484 mln. dolerių.

Popierinė pakuotė
Popierinė pakuotė

 

Popiežius susitiko su naujuoju Rusijos ambasadoriumi Vatikane

20:39

Naujasis Rusijos ambasadorius Vatikane pirmadienį susitiko su popiežiumi Pranciškumi protokolinio vizito, pasirodžius ženklų, kad Vatikano taikos pasiuntinys Ukrainoje netrukus gali vykti į antrąją misiją į Maskvą.

Vatikanas pranešė, kad ambasadorius Ivanas Soltanovskis įteikė Pranciškui skiriamuosius raštus, taip oficialiai pradėdamas savo kadenciją. Pirmadienio rytą jo kortežas buvo pastebėtas išvykstantis iš Rusijos ambasados į Vatikaną ir grįžtantis maždaug po dviejų valandų.

Plačiau skaitykite ČIA.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Popiežius Pranciškus
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Popiežius Pranciškus

 

Ukraina teigia pateikusi ieškinį kaimynėms dėl grūdų importo draudimo

20:27

Kyjivas pirmadienį pranešė, kad Pasaulio prekybos organizacijoje (PPO) pateikė ieškinius trims Europos Sąjungos kaimynėms – Lenkijai, Slovakijai ir Vengrijai – dėl jų draudimų importuoti ukrainietiškus grūdus.

Vidurio Europos šalys nepritarė praėjusią savaitę priimtam Europos Komisijos sprendimui nutraukti importo draudimą, o Kyjivas įspėjo, kad gali imtis teisinių veiksmų.

Dėl draudimų kilo keblus diplomatinis konfliktas su Lenkija, kuri yra ištikimiausia Ukrainos sąjungininkė jos kovoje su Rusijos invazija.

„Mums labai svarbu įrodyti, kad atskiros valstybės narės negali uždrausti importuoti ukrainietiškų prekių, – pareiškime teigė Ukrainos ekonomikos ministrė Julija Svyrydenko. – Štai kodėl mes teikiame joms ieškinius.“

„Kartu tikimės, kad šios šalys panaikins apribojimus ir mums nereikės ilgai spręsti šio klausimo teismuose“, – pridūrė ji.

J. Svyrydenko teigė, kad Ukrainos eksportuotojai dėl draudimų ir toliau patiria didelių nuostolių.

Rusijos invazija smarkiai sutrikdė Ukrainos grūdų eksportą Juodąja jūra, todėl ES tapo svarbiu jų tranzito maršrutu ir eksporto kryptimi.

Lenkija, Slovakija ir Vengrija nepaisė EK sprendimo panaikinti apribojimus ukrainietiškiems grūdams ir pratęsė draudimus.

Šis klausimas ypač opus Lenkijoje, kur kitą mėnesį vyks rinkimai. Dabartinė populistinė dešinioji „Įstatymas ir teisingumas“ (PiS) partijos vyriausybė turi didelę paramą žemės ūkio regionuose.

„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Ukrainos grūdai
„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Ukrainos grūdai

 

Rusija iškvietė Prancūzijos ambasadorių dėl rusofobiškų veiksmų

18:49

Rusija pirmadienį pranešė iškvietusi Prancūzijos ambasadorių, remdamasi tuo, ką pavadino Prancūzijos valdžios institucijų rusofobiškais veiksmais rusų žurnalistų atžvilgiu.

Užsienio reikalų ministerija pranešė, kad iškvietė Prancūzijos ambasadorių Maskvoje Pierre'ą Levy ir „išreiškė griežtą protestą prieš diskriminacinius ir atvirai rusofobiškus Prancūzijos valdžios atstovų veiksmus“.

ZUMAPRESS / Scanpix nuotr./Prancūzijos vėliava
ZUMAPRESS / Scanpix nuotr./Prancūzijos vėliava

 

G.Nausėda žada kelti paramos Ukrainai klausimą

18:37

Susitikimuose su Globalių Pietų lyderiais Lietuvos prezidentas Gitanas Nausėda žada kelti paramos Ukrainai klausimą.

„Pokalbiuose su lyderiais bus skirta daug dėmesio mūsų vieningos pozicijos formulavimui, ypatingai su atstovais tų valstybių, kurias mes vadiname Globaliniais Pietumis ir kurios turi šiek tiek kitokį naratyvą į vykstančius procesus“, – vaizdo komentare iš Niujorko pirmadienį sakė G. Nausėda.

Taip jis kalbėjo atvykęs dalyvauti Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos (JT GA) 78-ojoje sesijoje.

Globaliais Pietumis įprastai vadinamos Lotynų Amerikos, Afrikos šalys, Azija, išskyrus Izraelį, Japoniją, Pietų Korėją, taip pat Okeanija, išskyrus Australiją, Naująją Zelandiją.

Plačiau skaitykite ČIA.

Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Gitanas Nausėda
Pauliaus Peleckio / BNS nuotr./Gitanas Nausėda

 

Ukraina sako pralaužusi rusų gynybos liniją prie Bachmuto

18:02

Ukraina pirmadienį pranešė, kad jos pajėgos pralaužė rusų gynybos liniją netoli rytinio Bachmuto miesto, regione tęsiantis įnirtingoms kovoms.

„Bachmuto rajone tęsiasi įnirtingos kovos (...) Dėl sėkmingų mūsų karių veiksmų buvo pralaužta priešo gynybos linija“, – sakė Ukrainos sausumos pajėgų vadas Oleksandras Syrskis.

„Zuma press“/„Scanpix“/Ukrainos kariai
„Zuma press“/„Scanpix“/Ukrainos kariai

 

Siūlys apribojimus Rusijos branduoliniam ir IT sektoriui, dujoms

17:59

Tariantis dėl naujų apribojimų Rusijai, ES šalių grupė planuoja skatinti sankcijas Rusijos branduoliniam sektoriui, kurios būtų šio paketo dalis. Į 12-ąjį sankcijų paketą taip pat gali būti įtrauktas draudimas importuoti deimantus iš Rusijos.

ES gali pasiūlyti mechanizmą, pagal kurį pelnas, gautas iš įšaldyto Rusijos turto, būtų naudojamas Ukrainai padėti.

Agentūros „Bloomberg“ duomenimis, kelios ES šalys, tarp jų Lenkija, Lietuva ir kitos Baltijos šalys, ragina taikyti apribojimus suskystintosioms gamtinėms dujoms iš Rusijos ir šios šalies IT sektoriui.

Nauji sankcijų pasiūlymai gali būti pateikti spalio pirmoje pusėje, teigė agentūra.

Lenkija blokuos Ukrainos stojimą į ES, jei nebus susitarta dėl grūdų

17:36

Lenkija blokuos Ukrainos stojimą į ES, jei nebus išspręstas grūdų eksporto klausimas, pareiškė šalies žemės ūkio ministras Robertas Telusas.

„Jei šiandien nesukursime šių priemonių, Lenkija tikrai nesutiks su Ukrainos stojimu į ES. Kai Lenkija stojo į ES, turėjome įvykdyti nustatytas sąlygas. Ir mes turime nustatyti sąlygas Ukrainai“, – Laisvės radijas cituoja R. Telusą.

Pasak ministro, pagal tai, koks dabar yra situacija, Lenkijos žemės ūkis niekada nenugalės Ukrainos žemės ūkio, todėl Lenkijos pozicija tokia tvirta.

„AFP“/„Scanpix“/Lenkijos žemės ūkio ministras Robertas Telusas
„AFP“/„Scanpix“/Lenkijos žemės ūkio ministras Robertas Telusas

 

Žiniasklaida: sulaikyti „Laisvės Rusijai“ legiono kovotojai

16:50

„Tass“ praneša, kad Rusijos saugumo pajėgos teigia sulaikiusios du vyrus, priklausančius „Laisvės Rusijai“ legionui, kurie planavo užpulti administracinį pastatą Rostove.

Cituodama Rusijos saugumo aparatą, valstybinė naujienų agentūra „Tass“ rašė, kad „per kratą rasti keturi „Molotovo“ kokteilio buteliai, užpildyti sutarčių dėl tarnybos Ukrainos ginkluotosiose pajėgose blankai, taip pat klausimynai ir ranka rašyti pareiškimai su antirusiška pozicija“.

Sausumos pajėgų vadas: Bachmuto sektoriuje prarasti geriausi Rusijos daliniai

16:48

Per mūšius Bachmuto sektoriuje kai kurie geriausiai apmokyti Rusijos Federacijos daliniai buvo sutriuškinti ir prarado kovinį pajėgumą. Taip pat buvo prarasti: 72-oji atskiroji motorizuotoji pėstininkų brigada, 31-oji ir 83-oji atskirosios oro desantininkų brigados, Kariniame žiniasklaidos centre pranešė Ukrainos kariuomenės Sausumos pajėgų vadas Oleksandras Syrskis.

Nepaisant to, pasak jo, rusai ir toliau bando atgauti prarastas pozicijas.

„Reuters“/„Scanpix“/Ukrainos tankas netoli Bachmuto
„Reuters“/„Scanpix“/Ukrainos tankas netoli Bachmuto

O.Syrskis pažymėjo, kad bendra padėtis rytiniame sektoriuje išlieka sudėtinga. Maskva neatsisako savo ketinimų atnaujinti puolamuosius veiksmus Kupjansko ir Lymano kryptimis, kuriems aktyviai ruošiasi.

Įnirtingos kovos tęsiasi Bachmuto rajone. Praėjusią savaitę praradę Andrijivką ir Kliščijivką, rusai vykdo daugybę kontratakų iš įvairių krypčių, nesėkmingai bandydami susigrąžinti prarastas pozicijas.

Šios iš pažiūros nedidelės gyvenvietės buvo svarbūs priešo gynybinės linijos, kuri driekėsi nuo Bachmuto iki Horlivkos, elementai.

Rusijos pajėgos apšaudė kelias Ukrainos sritis, yra nukentėjusiųjų

16:44

Pirmadienį Rusijos pajėgos apšaudė Avdijivką ir Torecko apylinkes Donecko srityje. Per išpuolį žuvo du žmonės, dar vienas buvo sužeistas, pranešė Ukrainos generalinė prokuratūra.

Ankstų rytą Rusijos pajėgos apšaudė Torecko rajono Pivničės kaimą. Manoma, kad iš artilerijos. To pasekoje žuvo dviračiu važiavęs vyras.

Kitas vietos gyventojas atakos metu buvo gatvėje ir patyrė buvo sužeistas į krūtinę.

Artėjant vidurdieniui, Rusijos kariuomenė iš oro smogė Avdijivkai. Sviediniui pataikius į privačios rezidencijos kiemą, moteris žuvo.

„Dėl apšaudymo gyvenvietėse buvo sugriauti privatūs namai ir apgadintas automobilis“, – sakoma prokuratūros pranešime.

Rusija taip pat apšaudė Donecko sritį, kurią kiekvieną dieną renkasi savo taikiniu. Pirmadienį buvo apšaudytas privatus namus, sužeista šeima su vaikais.

Tuo tarpu Krasnohorivkoje, Donecko sritis, Rusijos kariškiai apšaudė vietinės bažnyčios maldos namus. Per išpuolį buvo sužeista moteris, kuri paguldyta į ligoninę.

Nėštumas – ne priežastis: rusė nuteista, nes neatvyko į karinę tarnybą

16:36

Pirmą kartą Rusijoje moteris buvo nuteista už tai, kad mobilizacijos metu neatvyko į karinę tarnybą. Teismas nelaikė nėštumo pateisinama priežastimi.

Rusijos Vladikaukazo įgulos karinis teismas seržantę Madiną Kabalojevą pripažino kalta dėl neatvykimo į karinę tarnybą mobilizacijos metu. Pasak laikraščio „Kommersant“, tai pirmasis nuosprendis, priimtas pagal šį Baudžiamojo kodekso straipsnį kariškei.

M.Kabalojeva turėjo karinio dalinio medicinos kuopos išduotą rekomendaciją laikinai atleisti ją nuo karinės tarnybos dėl nėštumo ir mažamečio vaiko. Tačiau apie tai ji nepranešė karinio dalinio vadovybei, o tai buvo priežastis iškelti baudžiamąją bylą.

Plačiau skaitykite ČIA.

„Reuters“/„Scanpix“/Rusijos karės karinio parado metu
„Reuters“/„Scanpix“/Rusijos karės karinio parado metu

 

Prie rusų valdžios būstinės Donecke – galingi sprogimai

15:22 Atnaujinta: 15:54
VIDEO: Rusų valdžios būstinę Donecke supurtė sprogimai

Rusijos valstybinė naujienų agentūra RIA pirmadienį pranešė, kad Rusijos įvestos vietos valdžios būstinėje Rusijos laikinai okupuotame Donecko mieste Ukrainos rytuose buvo girdėti keli sprogimai.

Kol kas neaišku, ar smūgį sudavė raketa, ar artilerijos sviedinys. Taip pat nėra informacijos, ar nukentėjusiame pastate buvo kas nors iš okupacinės administracijos vadovybės.

Rusijos viešoji žiniasklaida praneša, kad Donecko centras buvo apšaudytas, kaip įtariama, iš "Grad" daugkartinių raketų paleidimo įrenginių. Pranešama, kad du žmonės buvo sužeisti. Šie teiginiai dar turi būti nepriklausomai patikrinti.

Ukrainos valdžios institucijos kol kas oficialiai nekomentavo šio incidento.

Nuo sprogimo nukentėjusiame pastate dirba apsišaukėliškos Donecko liaudies respublikos lyderis Denisas Pušilinas.

Laikinai okupuotam regionui jis „vadovauja“ nuo 2018 m., kai per sprogdinimą vienoje Donecko kavinių žuvo separatistų „prezidentas“ Aleksandras Zacharčenka.

Po pirmadienio atakos Denisas Pušilinas pareiškė, kad, preliminariais duomenimis, per išpuolį niekas nebuvo sužeistas.

 

Sakartvelas kaltina Ukrainos pareigūną rengus perversmą

15:17

Pirmadienį Sakartvelas apkaltino aukšto rango Ukrainos pareigūną rengus sąmokslą nuversti Juodosios jūros šalies vyriausybę ir organizavus masinius neramumus, pranešė naujienų agentūra „Agence France-Presse“.

Šalies saugumo tarnybos pareiškė, kad Ukrainos karinės kontržvalgybos vadovo pavaduotojas ir buvęs Sakartvelo vidaus reikalų ministro pavaduotojas Giorgi Lortkipanidzė rengė „destabilizacijos planus, kuriais buvo siekiama smurtu nuversti vyriausybę“.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Protestai Tbilisyje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Protestai Tbilisyje

Jame teigiama, kad tarp sąmokslininkų, kurie buvo ruošiami netoli Ukrainos sienos su Lenkija, buvo ir su Rusijos pajėgomis Ukrainoje kovojantys gruzinai, įskaitant įkalinto buvusio Sakartvelo prezidento Michailo Saakašvilio asmens sargybinį.

Ukraina ne kartą ragino Sakartvelą paleisti M.Saakašvilį, kuris dabar yra Ukrainos pilietis ir vyriausiasis Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio patarėjas.

Kyjivas teigė, kad Sakartvelo valdžia „žudo“ sergantį politiką Kremliaus nurodymu, ir reikalavo jį perkelti į užsienio kliniką.

Tbilisis savo ruožtu pasmerkė tai, ką pavadino „kraštutine diplomatinių santykių eskalavimo forma“.

Sakartvelo saugumo tarnyba pranešė, kad antivyriausybiniai protestai „planuojami spalio ir gruodžio mėnesiais, kai Europos Komisija turi paskelbti savo sprendimą dėl Sakartvelo paraiškos dėl narystės ES“.

Ji teigė, kad sąmokslas „vykdomas koordinuojant ir finansuojant užsienio šaliai“.

Sakartvelas yra kaltinamas bendradarbiavimu su Kremliumi, nors nuo 2008 m., kai Maskva įsiveržė į šią mažą Kaukazo šalį, Rusijos pajėgos dislokuotos separatistiniuose Abchazijos ir Pietų Osetijos regionuose.

Paviešintos sunaikinto rusų povandeninio laivo nuotraukos

14:56

Žiniasklaidoje pasirodė nuotraukų, kuriose matyti, kaip rugsėjo 13 d. naktį buvo apgadintas Rusijos povandeninis laivas „Rostovas prie Dono“.

„Paskelbtose nuotraukose matyti visa žala, padaryta povandeniniam laivui „Rostovas prie Dono“ po praėjusios savaitės atakos“, – pranešė Konfliktų žvalgybos grupė „Oryx“.

Rugsėjo 13-osios naktį Sevastopolio okupacinė vadovybė pranešė apie gaisrą laivų statykloje, o Rusijos gynybos ministerija pareiškė apie ataką raketomis ir bepiločiais kateriais.

Per išpuolį nukentėjo didelis „Ropucha“ klasės desantinis laivas „Minskas“ ir „Kilo“ dyzelinis-elektrinis povandeninis laivas „Rostovas prie Dono“, kuris buvo nuleistas į vandenį tik 2014 m. ir turi „Kalibr“ sparnuotąsias raketas, kuriomis Rusija apšaudo taikius Ukrainos miestus.

Britų žvalgybos duomenimis, povandeninis laivas „Rostovas prie Dono“ ir desantinis laivas „Minskas“ buvo kritiškai pažeisti dėl Ukrainos smūgio. Analitikai mano, kad bet kokios pastangos sugrąžinti povandeninį laivą į eksploataciją greičiausiai užtruks daug metų ir kainuos šimtus milijonų dolerių.

Paskelbtas įsakymas, kuriuo R.Kadyrovas išleistas atostogų

13:46

Naujienų agentūra „Unian“ gandų apie Čečėnijos respublikos vadovo Ramzano Kadyrovo „mirtį“ fone skelbia oficialioje Čečėnijos respublikos vadovo interneto svetainėje paskelbto įsakymo, kad R.Kadyrovas nuo liepos 3 d. išleistas atostogų, kopiją.

Teigiama, kad laikinai einančiu Čečėnijos vadovo pareigas paskirtas Muslimas Chučijevas.

Nors Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas pirmadienį pareiškė, jog užklausos apie R.Kadyrovo sveikatą nėra Rusijos prezidento administracijos reikalas, tikroji R.Kadyrovo sveikatos būklė tebėra neaiški.

Plačiau skaitykite ČIA.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Ramzanas Kadyrovas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Ramzanas Kadyrovas

 

Šturmuotojai pasidalijo įrašu iš mūšio dėl išvaduotos Kliščijivkos

13:19

Ukrainos kariškiai parodė, kaip jie išlaisvino Kliščijivkos kaimą Donecko srityje. Publikuotame vaizdo įraše, kuriuo pasidalijo Ukrainos vidaus reikalų ministerija, rodomas vienas iš aršių mūšių.

„Mūšis dėl Kliščijivkos puolamosios gvardijos „Įniršis“ brigados atakos lėktuvo akimis“, – sakoma pranešime.

Filmuotoje medžiagoje matyti, kaip atakos lėktuvai naikina rusų tankus, dalyvauja gatvių susirėmimuose ir demaskuoja Rusijos pajėgų buvimo vietas, įsikūrusias apgriuvusiuose pastatuose ir namuose.

Sekmadienį Ukrainos ginkluotosios pajėgos paskelbė išvadavusios Kliščijivkos vietovę netoli Bachmuto. Tačiau, nepaisant gynybos pajėgų gyvenvietės kontrolės, rusai bando atsiimti išlaisvintą kaimą.

Pirmadienį gynybos ministro pavaduotoja Hana Maliar patvirtino Kliščijivkos išvadavimą. Pasak jos, Ukrainos ginkluotosios pajėgos vykdo puolamąsias operacijas Bachmuto sektoriuje nenaudodamos papildomų išteklių ir medžiagų.

Ukraina paduos Lenkiją, Vengriją ir Slovakiją į teismą dėl grūdų draudimo

13:12 Atnaujinta: 13:22

Oficialusis Kyjivas paduos Lenkiją, Vengriją ir Slovakiją į teismą dėl jų atsisakymo atšaukti draudimą ukrainietiškiems žemės ūkio produktams.

Tai interviu „Politico“ pareiškė Ukrainos prekybos atstovas Tarasas Kačko, pažymėdamas, kad tokie veiksmai yra teisiškai neteisėti ir Kyjivas ketina imtis atsakomųjų priemonių prieš Lenkijos vaisių ir daržovių eksportą.

"Būtume priversti imtis atsakomųjų priemonių dėl papildomų produktų ir uždrausti vaisių ir daržovių importą iš Lenkijos", - T.Kačko citavo leidinys "Politico".

"Svarbu įrodyti, kad šie veiksmai yra teisiškai neteisingi. Todėl rytoj pradėsime teisminį procesą". 

Gegužės mėnesį Europos Sąjungos nustatyti apribojimai leido Ukrainos kaimynėms uždrausti ukrainietiškų kviečių, kukurūzų, rapsų ir saulėgrąžų sėklų pardavimą vidaus rinkoje, tačiau leido tranzitu gabenti tokius krovinius eksportui į kitas šalis.

Po to Lenkija, Slovakija ir Vengrija paskelbė savo apribojimus ukrainietiškų grūdų importui po to, kai vykdomoji Europos Komisija nusprendė nepratęsti draudimo.

Šios trys šalys teigė, kad veikia savo ekonomikos labui ir stengiasi apsaugoti savo ūkininkus.

Unsplash.com nuotr./Grūdai
Unsplash.com nuotr./Grūdai

 

Ukrainos žvalgyba prognozuoja, kada Rusijai pritrūks ginklų karui

13:07

Ukrainos gynybos žvalgybos vadovas Kyrylo Budanovas interviu leidiniui „The Economist“ tvirtino esąs įsitikinęs, kad, jei agresyvus karas prieš Ukrainą tęsis, Rusijos ekonomika „išsilaikys“ tik iki 2025 m., o ginklų agresorė pritrūks 2026 m. arba anksčiau.

K.Budanovas pažymėjo, kad darbo jėgos apimtys yra vienintelis aiškus Rusijos pranašumas prieš Ukrainą.

„Žmogiškieji ištekliai Rusijoje, palyginti, yra neriboti. Kokybė žema, bet kiekybė pakankama“, – sakė jis.

Kalbant apie kitus karo veiksmų komponentus, gynybos žvalgybos vadovas mano, kad Rusijos ištekliai senka. Pasak jo, Rusijos ekonomika išsilaikys tik iki 2025 m., o ginklų srautas išseks 2026 m. ar „galbūt anksčiau“.

„Reuters“/„Scanpix“/Ukrainos gynybos žvalgybos vadovas Kyrylo Budanovas
„Reuters“/„Scanpix“/Ukrainos gynybos žvalgybos vadovas Kyrylo Budanovas

Kaip ir didelė dalis Vakarų politologų K.Budanovas mano, jog Rusijos prezidento Vladimiro Putino derybos su Šiaurės Korėja aiškiai rodo jos problemas.

„Jei viskas gerai ir Rusija turi pakankamai išteklių, kodėl jų ieško visame pasaulyje? Atsakymas akivaizdus – nebėra ką išgauti“, – pabrėžė aukšto rango pareigūnas.

K.Budanovas neslėpė, kad Ukraina taip pat rizikuoja išeikvoti savo išteklius.

„Esame priklausomi nuo išorės veikėjų. Rusija yra labiau priklausoma nuo savęs“, – atkreipė dėmesį žvalgybos vadovas.

Tačiau jis nesutinka, kad Ukrainos partnerių parama gali greitai sumažėti. K.Budanovas teigė turįs „geros žvalgybos“ apie politines realijas Vakaruose.

„Vis dar visiškai neaišku, kiek ilgai Vakarai galės išlaikyti pakankamą išteklių mums tiekimą... Sandėliai Vakarų šalyse nėra visiškai tušti, kad ir ką kas sakytų. Mes, kaip žvalgyba, tai labai aiškiai matome“, – patikino jis.

JT ekspertė: nuo Maskvos invazijos į Ukrainą pablogėjo žmogaus teisių padėtis Rusijoje

12:46

Praėjusių metų vasarį Maskvai pradėjus plataus masto invaziją į Ukrainą, žmogaus teisių padėtis Rusijoje smarkiai pablogėjo, pirmadienį pareiškė Jungtinių Tautų ekspertė. 

Ji taip pat pasmerkė tai, ką pavadino sistemingu Rusijos susidorojimu su pilietine visuomene.

„Žmogaus teisių padėtis Rusijos Federacijoje labai pablogėjo nuo 2022 metų vasario, kai ji įsiveržė į Ukrainą“, – savo pirmojoje ataskaitoje teigė JT specialioji pranešėja Mariana Katzarova.

AP-Scanpix nuotr./ Rusijos vėliava
AP-Scanpix nuotr./ Rusijos vėliava

 

Kremlius šaltai sureagavo į gandus apie R.Kadyrovo mirtį

12:42

Rusijos prezidento atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas pirmadienį pakomentavo Čečėnijos lyderio Ramzano Kadyrovo sveikatos būklę po to, kai pasklido gandai, kad rugsėjo 17 d. jis „mirė“ Maskvos centrinėje klinikinėje ligoninėje.

„Kremlius netenkina užklausų apie Ramzano Kadyrovo sveikatą, tai ne prezidento administracijos reikalas“, – Kremliaus atstovą Dmitrijų Peskovą citavo rusų valstybinė naujienų agentūra „Tass“.

„AP“/„Scanpix“/Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas
„AP“/„Scanpix“/Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas

Jis taip pat patikslino, kad prezidentas Vladimiras Putinas nesimatė su R.Kadyrovu praėjusį savaitgalį – rugsėjo 16 ir 17 dienomis.

Pirmadienį ryte projektas „VKČ-OGPU“ paskelbė, kad rugsėjo 17 d. vakare R.Kadyrovo lėktuvas pakilo iš Maskvos. Preliminariais duomenimis, lėktuvas skrido Grozno (Čečėnijos sostinės) link. Nežinoma, ar lėktuve buvo R.Kadyrovas. Gali būti, kad jo lėktuvu galėjo pasinaudoti kas nors iš Kremliaus.

Gandai apie R.Kadyrovo mirtį pasklido dėl opozicijos lyderio Abubakaro Jangulbajevo pareiškimo, kuris sekmadienio popietę susirašinėjimo platformoje „Telegram“ paskelbė, kad „R.Kadyrovas mirė“.

Po to Rusijos žiniasklaida pranešė, kad prie Maskvos centrinės klinikinės ligoninės susirinko elitiniai automobiliai su čečėnų valstybiniais numeriais. Būtent ten esą buvo gydomas R.Kadyrovas.

Ukrainos kariai virš Andrijivkos iškėlė Ukrainos vėliavą

12:39

Ukrainos Trečiosios šturmo brigados 2-ojo mechanizuotojo bataliono kariai virš Andrijivkos iškėlė Ukrainos vėliavą, skelbia naujienų agentūra „Unian“.

„Okupantai prarado šią vietovę, tačiau apšaudymas nesiliauja nė minutės. Netgi iškelti vėliavą yra didžiulė rizika“, – ukrainiečių karius cituoja agentūra.

 

Ukrainoje atleisti gynybos viceministrai

11:53 Atnaujinta: 12:03

Naujienų agentūra „Reuters“ pakelbė, kad Kyjivas tęsia aukščiausio rango pareigūnų atleidimo maratoną ir nuo pareigų nušalino Ukrainos gynybos viceministrę Haną Maliar.

Pasak agentūros, kartu su ja buvo atleisti ir dar penki valdžios pareigūnai.

Ministrų kabineto ministras Olehas Nemčinovas susirašinėjimo platformoje „Telegram“ pasidalijo informacija, kad postų neteko Gynybos ministro pavaduotojai Volodymyras Havrylovas, Rostyslavas Zamlynskis, Hana Maliar, Denysas Šarapovas, Andrijus Ševčenka ir Vitalijus Deineha bei Gynybos ministerijos valstybės sekretorius Kostiantynas Vaščenka.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Hanna Maliar
AFP/„Scanpix“ nuotr./Hanna Maliar

 

JT teismas nagrinės Rusijos prieštaravimus Ukrainos byloje

11:38 Atnaujinta: 14:50

Jungtinių Tautų aukščiausios instancijos teismas Hagoje nuo pirmadienio nagrinės Rusijos prieštaravimus byloje, kurią Kyjivas iškėlė dėl Maskvos invazijos į Ukrainą praėjusiais metais.

Kyjivas kaltina Maskvą, kad ji neteisėtai bando pateisinti pernai vasario 24 dieną pradėtą invaziją, melagingai tvirtindama, kad Rytų Ukrainoje vykdomas genocidas. Ukraina teigia, kad pati Rusija planuoja genocidą.

Hagoje bus aiškinamasi, ar Tarptautinis Teisingumo Teismas (TTT) turi jurisdikciją nurodyti sustabdyti Rusijos vykdomus karinius veiksmus Ukrainoje.

AFP-Scanpix nuotr./ Tarptautinis teisingumo teismas
AFP-Scanpix nuotr./ Tarptautinis teisingumo teismas

Kai 2022 metų vasario 24 dieną Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas įsakė surengti invaziją, jis tai motyvavo tuo, kad Kyjivas esą engė prorusiškus Rytų Ukrainos gyventojus ir vykdė jų genocidą.

Praėjus dviem dienoms po invazijos pradžios, Ukraina kreipėsi į TTT su ieškiniu, kategoriškai tai neigdama ir tvirtindama, kad Rusijos naudojimasis genocido pretekstu prieštarauja 1948 metų JT genocido konvencijai.

2022 metų kovą TTT stojo Ukrainos pusėn ir nurodė Rusijai nedelsiant nutraukti karinius veiksmus.

Tačiau šis nurodymas buvo tik preliminarus sprendimas, kol bus nuspręsta, ar teismas yra kompetentingas spręsti šį klausimą, ar ne.

Pirmadienį Rusija išsamiau išdėstys savo argumentus, o kitą dieną Ukraina pateiks kontrargumentus.

Tai pirmas kartas, kai Rusijos atstovas kreipsis į teismą šioje byloje. Anksčiau jis teigė, kad neturėjo pakankamai laiko argumentams parengti.

Plačiau skaitykite ČIA.

Tarp okupuoto Mariupolio karių – paslaptinga mirčių „epidemija“

11:29

Laikinai okupuoto Mariupolio mero patarėjas Petro Andriuščenko susirašinėjimo platformos „Telegram“ kanale pasidalijo vadinamosios Donecko liaudies respublikos vidaus reikalų ministerijos ir Rusijos Federacijos generalinio štabo pranešimu apie tai, kad Mariupolyje vien per pastarąsias dvi savaites staigiai sustojus širdims mirė 11 kareivių.

Teigiama, kad tarp staiga mirusių yra du rusų karininkai. Pranešama, kad Rusijos kariai, kurių amžius nuo 23 iki 42 metų, mirė nuo staigaus širdies sustojimo.

„Skrodimas parodė, kad tik trys iš jų turėjo širdies problemų, o tik vienas – rimtų. Dėl to, kad tai ne pirmas mįslingos mūsų kariškių mirties atvejis Mariupolyje, policija įtaria, kad visi 11 žuvusiųjų galėjo būti apsinuodiję. Tai gali padaryti diversantai arba vietiniai vadinamieji „padavėjai“, kurie laukia, kol Ukraina atvyks į miestą“, – rašoma P.Andriuščenkos pasidalintame pranešime.

Rusų agentas sulaikytas už tai, kad padėjo rengti raketų atakas

11:06

Ukrainos Dnipro mieste sulaikytas Rusijos informatorius, kuris, kaip įtariama, siuntė informaciją Maskvai ir padėjo jai rengti raketų atakas, pranešė Ukrainos generalinė prokuratūra. 

Institucijos teigimu, šis vyras, kurio pavardė nenurodoma, birželio mėn. buvo užverbuotas Rusijos specialiosios tarnybos. Anot prokuratūros, nuo to laiko jis rinko duomenis apie karinės įrangos judėjimą,
Ukrainos priešlėktuvinės gynybos sistemų buvimo vietas, elektros ir geležinkelio stočių lokacijas Dnipro mieste.

Nustatyta, kad įtariamasis savo telefonu filmavo infrastruktūrą ir siuntė vaizdo įrašus bei tekstines žinutes į Rusiją per susirašinėjimo platformą „Telegram“. 

„Tuo pat metu vyras suprato, kad okupantai gautą žvalgybinę informaciją panaudojo rengdami naujas raketines atakas prieš miesto energetikos objektus“, – pažymėta pranešime.

Vyrui buvo mokama nuo 50 iki 100 JAV dolerių už informaciją.

Rusija planuoja į okupuotas Ukrainos teritorijas atvežti Šiaurės Korėjos darbininkų

11:02

Sekmadienį Nacionalinis pasipriešinimo centras paskelbė, kad Kremlius ketina į laikinai okupuotus Rytų Ukrainos regionus atvežti Šiaurės Korėjos darbininkų, pranešė naujienų portalas „Kyiv independent“.

Per plačiai nuskambėjusį susitikimą su Šiaurės Korėjos vadovu Kim Jong Unu rugsėjo 13 d. Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas esą bandė įtikinti Korėjos Liaudies Demokratinę Respubliką atidaryti „diplomatines atstovybes Donecke ir Luhanske“ ir taip palengvinti Šiaurės Korėjos darbininkų įvežimą į okupuotas teritorijas. Šių darbininkų tikslas, kaip teigiama pranešime, būtų padėti vykdyti statybos projektus Rusijos kontroliuojamuose Ukrainos regionuose.

„Scanpix“/AP nuotr./Vladimiras Putinas ir Kim Jong Unas
„Scanpix“/AP nuotr./Vladimiras Putinas ir Kim Jong Unas

Centro teigimu, ankstesni Rusijos Federacijos bandymai įdarbinti Vidurinės Azijos darbo migrantus į kariuomenę rodo, jog Kremliui nepavyksta surinkti pakankamo skaičiaus darbininkų Rusijos viduje.

Tačiau Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas rugsėjo 15 d. žurnalistams sakė, kad V.Putinas ir Kim Jong Unas per savo susitikimą nepasirašė jokių susitarimų.
 

Ukrainoje žuvo Rusijos 31-osios brigados vadas pulkininkas A.Kondraškinas

10:33 Atnaujinta: 10:52

Per karą Ukrainoje žuvo Rusijos 31-osios oro desantininkų brigados vadas pulkininkas Andrejus Kondraškinas, pranešė taip vadinamos Donecko liaudies respublikos bataliono „Vostok“ vadas Aleksandras Chodakovskis.

Tačiau naujienų portalas „Laisvosios Europos radijas“ pažymėjo, kad jis nenurodė J.Kondraškino žūties aplinkybių.

Žinoma, kad A.Kondraškinas dalyvavo kare Čečėnijoje. Jis pats kalbėjo apie dalyvavimą mažiausiai trijuose kariniuose konfliktuose.

Rusijos gynybos ministerija 31-osios oro desantinės šturmo brigados vado mirties nekomentavo.

Pasak ukrainiečių žurnalisto Jurijaus Butusovo, A.Kondraškino vadovaujama brigada „dalyvavo visuose svarbiausiuose karo mūšiuose, pradedant išsilaipinimu Hostomelio oro uoste“.

J.Butusovas teigė, kad šis rusų dalinys dabar yra netoli Bachmuto. Anot jo, A.Kondraškinas atmušinėjo Ukrainos ginkluotųjų pajėgų 3-iosios šturmo brigados ir prie jos prijungtų dalinių atakas į pietus nuo Andrijivkos kaimo. Ukrainos kariškiai prasiveržė į Andrijivką taip pat per tą ruožą, kuriame veikė A.Kondraškino brigada, tvirtina ukrainiečių žurnalistas.

Ukrainos kariškiai pranešė apie Andrijivkos kaimo išvadavimą penktadienį, Rusijos oficialūs šaltiniai šių pranešimų nepatvirtino.

Telegram/Andrejus Kondraškinas
Telegram/Andrejus Kondraškinas

 

Kinijos užsienio reikalų ministras lankysis Rusijoje

10:25

Kinijos aukščiausio rango diplomatas Wang Yi rugsėjo 18–21 dienomis lankysis Rusijoje ir dalyvaus derybose dėl saugumo, pirmadienį pranešė Užsienio reikalų ministerija.

Kinija ir Rusija yra strateginės sąjungininkės, abi šalys dažnai pabrėžia, kad jų partnerystei ir bendradarbiavimui ekonomikos ir karinėje srityse nėra ribų.

Jų ryšiai tapo dar glaudesni po to, kai Rusija praėjusių metų vasarį pradėjo plataus masto karą Ukrainoje, kurį Kinija atsisakė kritikuoti.

Kinijos užsienio reikalų ministerija pareiškime nurodė, kad rugsėjo 18–21 dienomis Maskvos saugumo tarybos sekretoriaus Nikolajaus Patruševo kvietimu Wang Yi „vyks į Rusiją dalyvauti 18-ajame Kinijos ir Rusijos strateginių saugumo konsultacijų etape“.

Kinijos gynybos ministras Li Shangfu praėjusį mėnesį lankėsi Rusijoje ir paragino glaudžiau bendradarbiauti karinėje srityje.

„Reuters“/„Scanpix“/Kinijos diplomatijos vadovas Wang Yi
„Reuters“/„Scanpix“/Kinijos diplomatijos vadovas Wang Yi

 

Rusams apšaudžius Chersono sritį žuvo 3, sužeisti 8 žmonės

10:23

Rusams apšaudžius pietinę Ukrainos Chersono sritį žuvo trys ir buvo sužeisti aštuoni žmonės, pirmadienį pranešė šio regiono gubernatorius Oleksandras Prokudinas.

Socialiniame tinkle „Telegram“ jis nurodė, kad rusai visą naktį atakavo Chersono sritį.

Chersone žuvo 72 metų vyras, kitas vyriškis patyrė sužalojimų, pagalba jam suteikta vietoje.

Kizomyse pataikyta į gyvenamąjį namą. Pagyvenusi moteris žuvo, o 60-metis vyras dėl vidutinio sunkumo sužalojimų hospitalizuotas.

Taip pat apšaudyta Olhivka. Ten nukentėjo 63-ejų moteris, ji buvo paguldyta į ligoninę.

O. Prokudinas nurodė, kad pirmadienio rytą Beryslavą atakavo rusų dronas, ten sužeisti keturi vietos gyventojai. Jie gydomi ligoninėje.

Pasak jo, ataka surengta netoli autobusų stoties.

Gubernatorius taip pat pranešė apie išvakarėse rusų surengto apšaudymo Mykolajivkoje aukas. Apie 21 val. Rusijos pajėgos atakavo vietos gyventojų namus. Žuvo 40 metų vyras, dar vienas buvo sužeistas.

Bulgarija ruošiasi patikrinti Juodosios jūros kurorte nusileidusį droną

10:18

Bulgarijos gynybos ministerija pirmadienį pranešė, kad išsiuntė specialų padalinį patikrinti ir deaktyvuoti sprogmenų turėjusį droną, kuris sekmadienio vakarą nusileido Juodosios jūros Tulenovo mieste, pranešė naujienų agentūra „Reuters“.

Teigiama, kad po patikrinimo komanda iš NATO blokui priklausančios Bulgarijos nuspręs, kaip jį sunaikinti. Gynybos ministerijos pranešime teigiama, kad komanda buvo išsiųsta regiono vyriausybės prašymu.

Viena vietos naujienų svetainė citavo liudininkus, kurie teigė, kad dronas buvo 3-3,5 m ilgio ir prie jo buvo pritvirtintas konteineris su sprogmenimis.

Pasak Nacionalinio radijo, rastas dronas turi 82 mm miną. Nežinoma, kam šis bepilotis orlaivis priklauso. Teigiama, kad jį rado vietos gyventojai. To pasekoje policija aptvėrė įvykio vietą. Iš netoliese esančio viešbučio buvo evakuota trisdešimt turistų.

Tulenovo miestelis yra už 70 km nuo Rumunijos sienos ir kitapus jūros nuo Krymo, kurį Rusija 2014 m. okupavo ir vienašališkai aneksavo iš Ukrainos.

Rusijos žiniasklaida: R.Kadyrovo lėktuvas sekmadienį pastebėtas virš Maskvos

10:12

Pasklidus gandams, kad Čečėnijos lyderis Ramzanas Kadyrovas sekmadienį mirė, jo lėktuvas buvo pastebėtas Maskvos danguje, susirašinėjimo platformoje „Telegram“ pranešė projektas „VČK-OGPU“, kuriame skelbiama įvairi kompromituojanti informacija apie Rusijos visuomenės veikėjus.

Anksčiau buvo pranešta, kad R.Kadyrovo lėktuvas Rusijos sostinėje buvo paskutines tris dienas, nuo rugsėjo 15 d. Tačiau, projekto duomenimis, sekmadienį vakare jis pakilo Grozno (Čečėnijos Respublikos sostinės) link.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Ramzanas Kadyrovas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Ramzanas Kadyrovas

„Sekmadienio vakarą Ramzano Kadyrovo lėktuvas pakilo iš Maskvos Grozno link. Atsakiklis buvo išjungtas virš Machačkalos“, – sakoma pareiškime.

Skrydžių sekimo tarnybos duomenimis, Čečėnijos lyderio lėktuvas Maskvos oro erdvę paliko 19.45 val. Pusvalandžiu anksčiau Rusijos sostinės danguje taip pat buvo pastebėti du neatpažinti sraigtasparniai: jie skrido iš Kremliaus į Vnukovą.

„Galbūt tai kažkaip susiję su tuo, kas dabar vyksta Centrinėje klinikinėje ligoninėje, ir svarbūs Kremliaus pareigūnai skubiai išvyko į Grozną. Štai kodėl R.Kadyrovo lėktuvas RA-73417 skrido neįjungęs atsakiklio“, – teigiama projekto komentaruose.

Pranešama, kad R.Kadyrovo lėktuvas pirmą kartą atskleidė savo buvimo vietą netoli Astrachanės (maždaug 21.15 val. virš Kalmukijos). Tai greičiausiai buvo priverstinis žingsnis, nes lėktuvo signalas turėjo būti įjungtas pagal nutylėjimą dėl rajone esančių karinių oro uostų. Toliau per Kaspijos jūrą R.Kadyrovo lėktuvas skrido „tyliai“, su išjungtu atsakikliu. Jis vėl buvo įjungtas apie 22 val. vakaro, kai jis leidosi netoli Machačkalos.

„Šis skrydžio maršrutas naudojamas nusileisti Grozno oro uoste. Jei R.Kadyrovo lėktuve nebuvo, gali būti, kad jo lėktuvu ten atskrido kas nors iš Kremliaus“, – rašoma „Telegram“ kanale.

Sekmadienį Maskvoje buvo stebima keista situacija: Čečėnijos opozicijos lyderis Abubakaras Jangulbajevas socialinėje žiniasklaidoje paskelbė, kad Čečėnijos lyderis Ramzanas Kadyrovas mirė. Šiame fone „VČK-OGPU“, projektas atkreipė dėmesį, kad į ligoninę, kurioje tariamai gydėsi R.Kadyrovas, atvykdavo kortežai su Čečėnijos elitu: Čečėnijos atstovams buvo leista įvažiuoti į Maskvos centrinės klinikinės ligoninės pastatą be patikrinimo. Taip pat pranešta, kad iš Kremliaus Vnukovo link skubiai pakelti du sraigtasparniai.

Britų žvalgyba: prie Robotynės rusai kaip reguliarius pėstininkus dislokavo 10 tūkst. desantininkų

09:39

Jungtinės Karalystės gynybos ministerija kasdienėje karo apžvalgoje įvertino, kad per pastarąsias dvi savaites Rusija, tikėtina, dar labiau sustiprino išsekintą 58-ąją Jungtinę ginkluotųjų pajėgų armiją papildomais Rusijos karinių oro pajėgų desanto daliniais Orichivo ašyje, Zaporižios srityje.

Manoma, kad mažiausiai penki pulkai iš 7-osios ir 76-osios divizijų dabar greičiausiai yra sutelkti už kelių kilometrų nuo Robotynės kaimo.

Pasak britų žvalgybos, pilnos sudėties tokios pajėgos turėtų sudaryti apie 10 000 elitinių desantininkų. Tačiau labai tikėtina, kad beveik visi daliniai yra dramatiškai per mažo pajėgumo.

Dabartinė oro desanto pajėgų būklė vertinama kaip labai nepatenkinama.

„Per visą karą Rusijos vadai bandė atkurti oro desanto pajėgas kaip itin mobilias, puolimo operacijoms skirtas smogiamąsias pajėgas. Vėl jos naudojamos kaip linijiniai pėstininkai, kad papildytų per daug ištemptas sausumos pajėgas“, – rašoma ataskaitoje.

V.Zelenskis perspėjo: V.Putinas gali sukelti Trečiąjį pasaulinį karą

09:32

Sekmadienio vakarą transliuotame CBS televizijos interviu žurnalistui Scottui Pelley paminėjus maždaug 70 mlrd. JAV dolerių suteiktą paramą, kuriais Jungtinės Valstijos parėmė Ukrainos karo veiksmus, žurnalistas paklausė Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio, ar jis tikisi, kad tokia parama bus teikiama ir toliau.

„Jungtinės Amerikos Valstijos (remia – red.) Ukrainą finansiškai ir aš esu už tai dėkingas, – pabrėžė V.Zelenskis. – Tik manau, kad jos remia ne tik Ukrainą. Jei Ukraina žlugs, Vladimiras Putinas tikrai žengs toliau. Ką darys Jungtinės Amerikos Valstijos, kai V.Putinas pasieks Baltijos šalis? Kai jis pasieks Lenkijos sieną? Jis tai padarys. Tai labai daug pinigų. Mes turime daug dėkingumo. Ką dar turi padaryti Ukraina, kad visi galėtų pamatyti mūsų didžiulį dėkingumą? Šiame kare mes mirštame.“

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis
Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis

S.Pelley pasiteiravo, kaip to galima išvengti: „Dar 70 mlrd. dolerių?“

„Neturiu atsakymo, – pažymėjo šalies vadovas, – visas pasaulis (turi – red.) nuspręsti, ar norime sustabdyti V.Putiną, ar norime pradėti pasaulinį karą. Mes negalime pakeisti V.Putino. Rusijos visuomenė (prarado – red.) pasaulio pagarbą. Jie jį išrinko, perrinko ir iškėlė antrą Hitlerį. Jie tai padarė. Mes negalime grįžti į praeitį. Bet galime jį sustabdyti čia“.

Gynybos ministerija patvirtino Kliščijivkos išvadavimą

09:05

Pirmadienį Ukrainos gynybos ministerija patvirtino, jog praeitą savaitę ukrainiečių gynėjai išlaisvino dvi savo vietoves: Andrijivką ir Kliščijivką.

„Bachmuto kryptimi, kuri yra mūsų puolimo kryptis rytuose, praėjusią savaitę buvo išlaisvintos dvi gyvenvietės: Andrijivka ir Kliščijivka“, – nacionalinio teletilto eteryje pabrėžė Gynybos viceministrė Hana Maliar.

Pasak jos, per kontrpuolimą prie Bachmuto išlaisvintas 51 kv.km teritorijos. Per praėjusią savaitę Ukrainos kariai išlaisvino papildomus 2 kv.km.

„Reuters“/„Scanpix“/Ukrainos karys
„Reuters“/„Scanpix“/Ukrainos karys

Sekmadienio vakarą Ukrainos ginkluotųjų pajėgų 80-oji atskiroji oro šturmo brigada paskelbė išlaisvinusi Kliščijivkos vietovę prie Bachmuto. Rusijos pajėgas iš Kliščijivkos išstūmė 80-osios brigados, 5-osios atskirosios šturmo brigados ir „Įniršio“ brigados iš „Puolamosios gvardijos“ kariai.

Ukrainos gynybos pajėgos nuo kontrpuolimo puolimo pradžios pagrindine pietų kryptimi jau išlaisvino 260 kv.km teritorijos.

„Mūsų pagrindinė puolimo kryptis yra pietinė. Ir pietuose praėjusią savaitę taip pat turėjome pasiekimų. Visų pirma kalbame apie Melitopolio kryptį. Tačiau visuose pietuose priešas yra gynyboje. Tiek Zaporižios, tiek Chersono kryptimis priešas ginasi“, – sakė H.Maliar.

Naktinis masinis puolimas: Rusija į Ukrainą paleido virš 40 dronų ir raketų

08:51

Pirmadienio naktį Rusijos pajėgos pradėjo masinį puolimą prieš Ukrainą, naudodami atakos bepiločius lėktuvus „Shahed“ ir įvairių tipų sparnuotąsias raketas. 

Karinių oro pajėgų vadavietės duomenimis, rusai į Ukrainos miestus iš viso paleido 41 oro taikinį.

„Shahedai“ skraidė iš dviejų krypčių: (Primorsko-Achtarsko ir Krymo). Iš viso pastebėti 24 atakos bepiločiai orlaiviai, skridę Mykolajivo ir Odesos sričių kryptimi. Oro gynyba maršrute sunaikino 18 atakos bepiločių orlaivių. Okupantai paleido sparnuotąsias raketas iš strateginių bombonešių Tu-95MS iš Volgogrado srities. Dalyvavo aštuoni lėktuvai, buvo paleista 17 X-101/X-555/X-55 tipo sparnuotųjų raketų“, – sakoma pareiškime.

Visas 17 priešo sparnuotųjų raketų karinės oro pajėgos sunaikino Dnipro, Poltavos ir Chmelnyckio srityse.

Šiaurės Korėjos lyderis baigė kelionę po Rusiją

08:39

Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas išreiškė nuoširdžią padėką prezidentui Vladimirui Putinui, pirmadienį pranešė valstybinė žiniasklaida, kai jis po beveik savaitę trukusios kelionės, skirtos aptarti gynybos klausimus, Rusijoje išvyko namo.

Antradienį prasidėjusi Kim Jong Uno kelionė po Rusijos Tolimuosius Rytus pademonstravo galimus karinius ryšius: Šiaurės Korėjos lyderis apžiūrėjo viską – nuo rusiškų kosminių raketų iki povandeninių laivų, taip pat simboliškai apsikeitė šautuvais su V.Putinu.

Ši kelionė pakurstė Vakarų nuogąstavimus, kad ši izoliuota, branduolinį ginklą turinti šalis gali suteikti Maskvai ginklų puolimui prieš Ukrainą.

Plačiau skaitykite ČIA.

„AP“/„Scanpix“/Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas ir Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas
„AP“/„Scanpix“/Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas ir Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas

 

V.Zelenskis įvertino V.Putino grasinimus branduoliu karu

08:37

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ne kartą žvangino branduoliniais ginklais. Ukrainos vadovas Volodymyras Zelenskis interviu metu CBS televizijai tvirtino, kad tokių grasinimų tikslas yra pakurstyti nestabilumą Jungtinėse Valstijose ir Europoje.

Jis pažymėjo, kad Kremlius laukia, kol Jungtinės Valstijos taps mažiau stabilios, pavyzdžiui, per 2024 m. prezidento rinkimus.

„Manau, kad jis ir toliau grasins. Jis laukia, kol Jungtinės Valstijos taps mažiau stabilios. Mano, kad tai įvyks per JAV rinkimus. Jis ieškos nestabilumo Europoje ir Jungtinėse Valstijose. Jis pasinaudos branduolinio ginklo panaudojimo rizika, kad pakurstytų [nestabilumą]. Jis ir toliau grasins“, – sakė V.Zelenskis.

„Reuters“/„Scanpix“/Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis
„Reuters“/„Scanpix“/Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis

Birželio mėnesį V.Putinas pareiškė, kad Maskvai nėra reikalo pulti Ukrainą branduoliniais ginklais. Tuo pat metu pasaulio lyderiai ir ekspertai pabrėžia, kad galimybė, jog agresorė panaudos tokį ginklą, išlieka.

Suomijos prezidentas Sauli Niinisto perspėjo Europos lyderius ir piliečius, kad jie neturėtų atmesti karo, kurį Rusija vykdo prieš Ukrainą, eskalavimo rizikos. Visų pirma jis galvoja, kad tebeesama tikimybės, kad gali būti prieita prie branduolinio ginklo panaudojimo.

Į atsargą išėjęs JAV generolas leitenantas Benas Hodgesas taip pat pabrėžė, kad branduolinio karo grėsmę reikia vertinti rimtai.

Ukrainos Generalinis štabas paskelbė naujausius Rusijos kariuomenės praradimus

08:23

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų Generalinis štabas paskelbė, kad per pastarąją parą buvo nukauta 620 Rusijos kovotojų. Nuo invazijos pradžios Rusijos pusė patyrė daugiau nei 272,9 tūkst. gyvosios jėgos nuostolį.

Pasak Generalinio štabo, buvo sunaikinti 3 tankai, 6 šarvuotosios kovos mašinos, 24 artilerijos sistemos, 2 priešlėktuvinės raketų sistemos.

Ukrainos gynėjai taip pat numušė 27 rusų bepiločius orlaivius ir 7 sparnuotąsias raketas.

Atremtos rusų atakos

07:52

Ukrainos gynybos pajėgos sėkmingai atrėmė priešo atakas Bachmuto Marjinkos kryptimi, rusai bandė pralaužti Ukrainos karių gynybą Andrijivkos rajone, rytiniame pranešime pranešė Ukrainos ginkluotųjų pajėgų generalinis štabas.

Pažymima, kad per pastarąją parą įvyko daugiau kaip 35 kariniai susirėmimai. Priešas surengė 15 raketinių ir daugiau kaip 70 oro smūgių, įvykdė 47 atakas iš daugkartinio paleidimo raketinių sistemų į Ukrainos karių pozicijas ir apgyvendintas vietoves.

Oro smūgiai buvo suduoti gyvenvietėms Donecko, Zaporižios ir Chersono srityse.

Rusija teigia atrėmusi dronų ataką Kryme, netoli Maskvos ir dviejuose pasienio regionuose

07:24

Rusija pranešė, kad sekmadienį atrėmė Ukrainos dronų atakas virš kelių Krymo dalių, netoli Maskvos ir dviejų pasienio regionų.

Krymas buvo Kyjivo taikinys per visą Maskvos puolimo Ukrainoje laikotarpį, tačiau pastaruoju metu jis intensyviau ir dažniau puolamas, Kyjivui rengiantis susigrąžinti Juodosios jūros pusiasalį, kurį Maskva aneksavo 2014-aisiais.

Birželio pradžioje Ukrainai pradėjus kontrpuolimą, Rusija patyrė Ukrainos dronų atakų bangą, per kurią retkarčiais apgadinami pastatai, taip pat ir sostinėje Maskvoje.

Tačiau Rusijos pareigūnai sumenkina jų reikšmę.

„Dronai buvo perimti virš Krymo pusiasalio vakarų, pietvakarių, šiaurės vakarų ir rytų dalių, Maskvos srities Istros ir Domodedovo rajonų, Belgorodo ir Voronežo sričių“, – per „Telegram“ paskelbė Rusijos gynybos ministerija, apibendrindama sekmadienio atakas.

Ji pridūrė, kad dronams buvo užkirstas kelias.

Dauguma išpuolių įvyko ankstyvą sekmadienio rytą.

Vėlų sekmadienį virš Pietvakarių Krymo buvo sunaikinti trys dronai, o virš Belgorodo pasienio regiono – pavienis dronas, pranešė Gynybos ministerija.

Visą dieną platformoje „Telegram“ buvo atnaujinama informacija apie 13 sunaikintų dronų, iš kurių devyni buvo numušti virš Krymo.

Pareigūnai nepranešė, ar per išpuolius būta aukų ar žalos.

Sekmadienio apžvalgoje Rusijos ministerija teigė, kad nukentėjo Charkive, Ukrainos rytuose, esantys karinių transporto priemonių remonto gamyklos gamybos cechai.

Pastatai, „kuriuose buvo remontuojamos ir restauruojamos Ukrainos ginkluotųjų pajėgų šarvuotosios transporto priemonės, nukentėjo nuo raketos smūgio“, sakoma pranešime.

Charkivo srities gubernatorius Olehas Synehubovas anksčiau savo sekmadienio apžvalgoje teigė, kad netrukus po vidurnakčio Rusija „raketomis atakavo Charkivo miestą“, tačiau tvirtino, kad nukentėjo civilinė įmonė.

„Raketos pataikė į civilinės įmonės pastatą. Kilo gaisras“, – sakė jis per „Telegram“.

Analitikai: V.Putinas nerimauja dėl R.Kadyrovo

07:03 Atnaujinta: 08:29

Rusijos informacinėje erdvėje tebesitęsiantis susirūpinimas dėl Čečėnijos vadovo sveikatos būklės atskleidžia Rusijos prezidento Vladimiro Putino priklausomybę nuo Ramzano Kadyrovo siekiant išlaikyti stabilumą regione, teigia JAV įsikūrusio Karo studijų instituto (ISW) analitikai.

Ukrainos gynybos ministerijos Vyriausioji žvalgybos valdyba patvirtino informaciją apie prastą R Kadyrovo sveikatą, o tarp Rusijos vidaus šaltinių sklandė gandai, kad Čečėnijos lyderį ištiko koma.

„Scanpix“/AP nuotr./Ramzanas Kadyrovas, Jevgenijus Prigožinas, Vladimiras Putinas
„Scanpix“/AP nuotr./Ramzanas Kadyrovas, Jevgenijus Prigožinas, Vladimiras Putinas

Atsižvelgdamas į tai, R.Kadyrovas rugsėjo 17 d. paskelbtame vaizdo įraše bandė paneigti gandus apie savo sveikatą.

„R.Kadyrovo valdymo Čečėnijoje destabilizavimas būtų rimtas smūgis V.Putino režimui, iš dalies dėl to, kaip svarbu buvo įtvirtinti stabilumą Čečėnijoje per žiaurų ir kruviną karą ankstyvuoju jo populiarumo Rusijoje laikotarpiu. R.Kadyrovas ir kiti Rusijos pareigūnai gali būti susirūpinę, kad besitęsiantys gandai apie sveikatą turės įtakos ilgalaikiam R.Kadyrovo kontrolės Čečėnijoje stabilumui, o kartu ir V.Putino kontrolei“, – sakė analitikai.

Kitos analitikų įžvalgos:

 • Rugsėjo 17 d. Ukrainos pajėgos išlaisvino Kliščijivką, esančią į pietus nuo Bachmuto, ir tęsė sėkmingas puolamąsias operacijas kitose vietose Bachmuto kryptimi.
 • Naktį iš rugsėjo 16 į 17 d. Rusijos pajėgos surengė dar vieną seriją bepiločių lėktuvų „Shaahed-131/136“ ir sparnuotųjų raketų smūgių pietų Ukrainai.
 • Rugsėjo 17 d. Šiaurės Korėjos lyderis Kim Jong Unas baigė savo kelionę į Rusiją ir iš Primorsko krašto gubernatoriaus gavo keletą karinės techninės įrangos vienetų.
 • Rusijos gynybos ministerijos pastangos pajungti buvusią privačią samdinių grupuotę „Wagner“ skatina Rusijos pareigūnus atviriau remti karines chuntas Vakarų Afrikoje.
 • Rugsėjo 17 d. Rusijos pajėgos vykdė puolamąsias operacijas palei liniją Kupjanskas-Svatovė-Kremina, netoli Bachmuto, palei liniją Avdijivka-Donecko miestas ir Donecko-Zaporižios srityje ir kai kuriose vietovėse pažengė į priekį.
 • Ukrainos pajėgos taip pat tęsė kontrpuolimo operacijas Zaporižios srities vakaruose.
 • Naujausi Rusijos pareiškimai, kad nedideli buvusių „Wagner“ karių kontingentai grįžta kovoti Ukrainoje, nerodo, kad visiškai atkurtos „Wagner“ kovinės pajėgos artimiausiu metu grįš į Ukrainą, jei apskritai kada nors grįš.
 • Rusijos okupacinė administracija toliau prievarta deportuoja ukrainiečių vaikus į Rusiją ir naikina ukrainiečių kultūrinę tapatybę

Trys Ukrainos tikslai atakuojant Rusiją dronais

06:25 Atnaujinta: 06:30

Duodamas interviu žurnalui „The Economist“, Vyriausiosios žvalgybos valdybos vadovas Kyrylo Budanovas įvardijo tris pagrindinius bepiločių orlaivių atakų Rusijoje tikslus, nurodydamas, kad reikia pašalinti šalį agresorę iš jos „komforto zonos“.

Anot jo, vienas iš tikslų – išsekinti Rusijos oro gynybos sistemą, antrasis – išvesti iš rikiuotės karines transporto priemones ir bombonešius, trečiasis – pakenkti kariniams gamybos objektams, pavyzdžiui, neseniai buvo smogta raketinio kuro gamyklai Tverės srityje.

„Reuters“/„Scanpix“/Ukrainos gynybos žvalgybos vadovas Kyrylo Budanovas
„Reuters“/„Scanpix“/Ukrainos gynybos žvalgybos vadovas Kyrylo Budanovas

K.Budanovas taip pat pareiškė, kad Ukraina ruošiasi reaguoti į galimus Rusijos okupantų išpuolius prieš energetikos infrastruktūrą rudenį ir žiemą.

Ukraina rengia riboto atgrasymo ir atsakomųjų priemonių priemones, kad galėtų atremti numatomą Rusijos žiemos kampaniją, kurios metu bus vykdomi raketų ir bepiločių orlaivių smūgiai infrastruktūrai, sakė žvalgybos vadovas. 

„Tegul jie pradeda. Jie taip pat sulauks atsako“, – sako K.Budanovas. 

Jis taip pat pažymėjo, kad nesitiki, jog priešas kada nors pasiduos.

M.Podoliakas įvertino V.Putino kalbas apie derybas

06:03

Vienintelė V.Putino idėja – sunaikinti Ukrainą, apie derybas jis kalba tik tam, kad gautų pertrauką savo kariuomenei sustiprinti. Taip televizijos kanale FREEDOM TV , Ukrainos prezidento kanceliarijos vadovo patarėjas Mychailo Podoliakas pakomentavo naujausią V.Putino pareiškimą, kad Rusija esą niekada neatsisakė derybų. 

AFP/„Scanpix“ nuotr./Mychailo Podoliakas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Mychailo Podoliakas

„Derybų dėl ko? Žmogus įžengė į svetimą teritoriją, žudė žmones. Apie kokią taiką? Ne, čia kalbama ne apie taiką. Jis siūlo pasiduoti: „Jūs turite pripažinti, kad aš teisingai nužudžiau jūsų žmones, kad aš apskritai turiu teisę jus visus čia išžudyti“. Ar turėčiau su juo apie tai pasikalbėti?“ – jis pasipiktino.

Pasak M.Podoliako, derybos su Rusija gali vykti tik Hagoje, ir tarptautinei bendruomenei laikas tai suprasti.

„Negalima kalbėtis su žudiku, kuris demonstratyviai žudo. Nes jis nesiūlo taikos, taisyklių, nieko. Jis siūlo įteisinti jo teisę jus žudyti“, – pridūrė jis.

Po sprogimų Kryme – Rusijos atsakas: visoje Ukrainoje paskelbtas oro pavojus

06:00

Rusams paleidus sparnuotąsias raketas, visoje Ukrainoje buvo paskelbtas oro pavojus. Prieš tai karinės oro pajėgos perspėjo, kad rusai iš Olenegorsko į orą pakėlė iki septynių bombonešių Tu-95ms.

Vėliau karinės oro pajėgos pranešė, kad raketų grupė juda iš rytų pietvakarių kryptimi (kursas gali keistis).

05:38 val. vietos laiku Chmelnickio regione buvo girdimi sprogimų garsai, apie tai pranešė vietos gyventojai.

Kitas atnaujinimas po   30 s.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kaip apsitverti kiemą, kad tvora ir vartai tarnautų patikimai
Reklama
Monotoniškas darbas: kas slepiasi už darbodulio ir kodėl jo reikėtų vengti?
Reklama
„Trefoil“ sistema – dantų atkūrimo metodas, leidžiantis sutaupyti
Reklama
„Senukų“ parduotuvėje – pirmasis gyvas „Counter Strike 2“ turnyras
Parašykite atsiliepimą apie 15min