Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2014 kovo 24d. 21:32

Kariaudama su terorizmu JAV pamiršo apie pavojų iš Rusijos, kuri išmoko apgauti amerikiečių šnipus

Barackas Obama
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Barackas Obama

JAV kariniai palydovai šnipinėjo Rusijos karius, kurie praėjusį mėnesį telkėsi stebėtinai arti Krymo. Tačiau žvalgybos analitikai vis tiek buvo užklupti netikėtai, kai rusai pradėjo karinę invaziją į Ukrainą. Kodėl? „The Wall Street Journal“ šaltiniai teigia, kad rusai galėjo būti išmokyti, kaip nuslėpti svarbią informaciją nuo amerikiečių žvalgybos sistemų, o JAV prioritetas buvo karas su terorizmu, tad Rusijos grėsmė buvo pamiršta.

JAV žvalgyba praėjusį mėnesį susilaukė milžiniškos kritikos lavinos, kai nesugebėjo įspėti, jog rusai ketina įsiveržti į Krymą. Žvalgybos analitikai aiškinasi, kad nors rusų kariuomenė ir prezidentas Vladimiras Putinas buvo šnipinėjami, nebuvo nugirsta jokio aukšto Rusijos pareigūno įsakymo dėl karinių veiksmų Ukrainoje, kariuomenės vadai ir kariai tarpusavyje irgi neaptarinėjo būsimų planų, rašo „The Wall Street Journal“.

Krymo atveju panašu, kad rusai sugebėjo išvengti slapto  JAV pasiklausymo

Praėjusiais metais JAV įsiutino visą pasaulį, kai paaiškėjo, kad jos žvalgyba pasiklauso net ir sąjungininkų pokalbių. Pasaulinė šnipinėjimo sistema yra vienas svarbiausių JAV žvalgybos agentūrų įrankių – ji žvalgams suteikia ir išankstinės informacijos, ir padeda surinkti įrodymų. Tačiau Krymo atveju panašu, kad rusai sugebėjo išvengti slapto  JAV pasiklausymo.

„Nors ir buvo įspėjimų, neturėjome informacijos, kuri leistų mums pasakyti, kas iš tikrųjų vyksta“, – „The Wall Street Journal“ sakė aukštas JAV pareigūnas.

Tam, kad ateityje išvengtų tokių klaidų, JAV šnipinėjimo agentūros ir kariuomenė skuba išplėsti palydovinę sistemą, kuri leistų geriau surinkti žvalgybinę informaciją iš Rusijos, Ukrainos ir Baltijos šalių. JAV pareigūnai tikisi, kad personalo ir finansinių išteklių augimas padės geriau fiksuoti Rusijos kariuomenės veiksmus ir įspėti JAV valdžią apie V.Putino planus dar prieš pradedant juos jam įgyvendinti.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Belbeko karinės bazės šturmas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Belbeko karinės bazės šturmas

Tačiau Rusija toliau telkia savo kariuomenę šalia rytinės Ukrainos sienos, ir JAV žvalgyba baiminasi, kad Rusijos vadovai gali ir toliau sėkmingai užmaskuoti savo planus.

Kai JAV žvalgyba suprato padariusi klaidą, jau buvo vėlu – Kryme jau siautėjo rusų kariai

Likus keliems mėnesiams iki Krymo okupacijos, JAV žvalgybos agentūros įspėjo Baltuosius Rūmus, kad V.Putinas gali žengti žingsnį dėl Krymo užėmimo. Tačiau JAV dėmesys nukrypo į Rusijoje besitelkiančius karius, ir žvalgyba apleido rusų pajėgas, kurios jau buvo Kryme. Kai JAV žvalgyba suprato padariusi klaidą, jau buvo vėlu – Kryme jau siautėjo rusų kariai.

JAV Kongresas pasipiktino, kad žvalgyba neįspėjo apie Rusijos planus ir nurodė dėl to pradėti tyrimą.

Dalis Baracko Obamos administracijos, kariuomenės ir žvalgybos agentūrų atstovų teigia, kad net jei JAV valdžia ir būtų buvusi įspėta, ji tikriausiai nebūtų elgusis kitaip nei dabar. Net jeigu ir būtų buvę žinoma apie V.Putino planus, B.Obamos administracija galvojo, kad jie turėtų labai mažai galių sustabdyti rusus. Likus trim dienoms iki rusų operacijos Kryme pradžios, JAV šnipinėjimo vadovai B.Obamą įspėjo, kad Rusija gali pusiasalį užimti taip greitai, kad Vašingtonas apie tai sužinotų tik po visko.

Scanpix / Postimees.ru/Barack Obama
Scanpix / Postimees.ru/Barack Obama

Dalis JAV kariuomenės ir žvalgybos pareigūnų teigia, kad Rusijos karo planuotojai galėjo pasinaudoti turimomis žiniomis apie įprastą JAV šnipinėjimo praktiką, ir pakeisti savo komunikacijos metodus prieš planuojamą invaziją. Tačiau JAV pareigūnai neapibrėžia, kaip būtent Rusija galėjo nuslėpti savo karinius planus nuo JAV pasiklausymo įrangos, kuri fiksuoja skaitmenines ir elektronines komunikacijos sistemas.

Rusijos karo planuotojai galėjo pasinaudoti turimomis žiniomis apie įprastą JAV šnipinėjimo praktiką, ir pakeisti savo komunikacijos metodus prieš planuojamą invaziją

Nuo Šaltojo karo pabaigos JAV žvalgybos palydovai ir kitos šnipinėjimo priemonės vis mažiau dėmesio skyrė Rusijai, ir vis daugiau – kovai su terorizmu Vidurio ir Rytų Azijoje.

„Apie tokius dalykus jauni karininkai skaitys savo vadovėliuose“, – sakė vienas aukštas JAV pareigūnas.

Dar gruodį JAV žvalgybos analitikai ir diplomatai gavo įspėjimus, kad V.Putinas nusižiūrėjo Krymą. Masiniai protestai prieš prorusišką Ukrainos prezidentą Viktorą Janukovyčių kėlė nerimą Kremliui. Analitikai ir diplomatai tuomet perspėjo, kad Maskva gali imtis priemonių tam, kad užsitikrintų savo interesus Kryme, jeigu situacija Kijeve pablogėtų.

JAV kariuomenė paprašė Pentagono sustiprinti savo žvalgybą regione. Palydovo darytos nuotraukos rodė Rusijos kariuomenės judėjimą savo bazėse Kryme, tačiau JAV pareigūnai jį apibūdino kaip įprastą.

Žvelgdami atgal dabar kai kurie amerikiečių pareigūnai įtaria, kad Rusija savo labai gerai apmokytus karius į Krymą galėjo gabenti mažomis grupelėmis, į kurias JAV žvalgyba tiesiog nekreipė dėmesio.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Karai budi prie Simferopolio oro uosto
AFP/„Scanpix“ nuotr./Karai budi prie Simferopolio oro uosto

Vasario mėnesį JAV ambasadorius Ukrainoje Geoffrey Pyattas į Krymą nusiuntė grupę ambasados darbuotojų. Jų parsivežta informacija apie situaciją pusiasalyje buvo aptaki, tačiau sukėlė nerimą tarp diplomatų.

Žmogaus teisių aktyvistai, totorių bendruomenės nariai ir kiti vietos šaltiniai įspėjo JAV atstovus, kad Kryme formuojamos naujos politinės grupės, kurios yra aiškiai nusiteikusios prieš Kijevą. Tačiau net ir tokios užuominos nesukėlė įtarimų, kad Rusija planuoja karinę invaziją.

JAV kariuomenė padidino dėmesį Ukrainai ir Rusijai, tačiau vis tiek daugiausiai JAV palydovai fotografavo Afganistaną, Šiaurės Korėją, Iraną ir kitus karštus taškus

Lūžio taškas buvo tada, kai vasario 18 dieną Kijeve susirėmė protestuotojai ir milicija. Tuomet JAV pradėjo analizuoti, ar pokyčiai Ukrainos valdžioje paskatintų Rusiją pradėti karinį konfliktą.

JAV įtarimai dar labiau sustiprėjo vasario 25 dieną, likus keturiom dienoms iki karinės invazijos Kryme. Rusijos gynybos ministras Maskvoje pasikvietė JAV karinį atašė ir jį informavo apie karinių pratybų šalia Ukrainos ir Krymo planus.

Tuomet JAV sunerimo, kad pratybos yra tik priedanga sutelkti savo karius prie Ukrainos – tokia taktika Maskva pasinaudojo ir 2008 metais prieš pat įsiverždama į Gruziją. JAV valdžiai buvo pateikta ataskaita, kurioje žodis „pratybos“ buvo rašomas kabutėse – atspindint analitikų abejones. Palydovo nuotraukos rodė, kad Rusija į Ukrainos pasienį siunčia karius.

JAV kariuomenė padidino dėmesį Ukrainai ir Rusijai, tačiau vis tiek daugiausiai JAV palydovai fotografavo Afganistaną, Šiaurės Korėją, Iraną ir kitus karštus taškus.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Jamesas Clapperis
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Jamesas Clapperis

Vasario 26 dieną Nacionalinės žvalgybos direktorius Jamesas Clapperis ir kiti žvalgybos vadovai B.Obamai ir politikams pažymėjo, kad Krymui reikia skirti daugiau dėmesio. Jų teigimu, panašu, kad Rusijos kariuomenė rengėsi galimai operacijai pusiasalyje. JAV prezidentas buvo įspėtas, kad kariniai veiksmai gali prasidėti be jokio perspėjimo.

Tačiau JAV žvalgyba neturėjo jokių aiškių įrodymų. V.Putinas ir kiti Rusijos politikai bei kariuomenės atstovai apie savo planus nieko neišsidavė pokalbiuose, kuriuos JAV žvalgams pavyko pasiklausyti. 

Nėra aišku, ar rusai tyčia vengė kalbėti apie invaziją, ar jie paprasčiausiai rado būdą ją aptarti išvengiant JAV pasiklausymo

Nėra aišku, ar rusai tyčia vengė kalbėti apie invaziją, ar jie paprasčiausiai rado būdą ją aptarti išvengiant JAV pasiklausymo. Dar vienas paaiškinimas: V.Putinas tik paskutinę akimirką apsisprendė užimti Krymą ir apie tai informavo tik tuos, kurie turėjo įgyvendinti jo planus. Kai kurie JAV ir Didžiosios Britanijos pareigūnau mano, kad Rusijos planas Krymui buvo jau seniai parengtas, todėl nereikėjo jo ir aptarinėti.

Vasario 27 dieną G.Pyattas nusiuntė skubią žinutę Vašingtonui. Jis nusiuntė ir nuotrauką, kurioje – Rusijos vėliava ant Krymo parlamento pastato. 

JAV pareigūnai sako, kad Kryme nebuvo nė vieno amerikiečio, kuris galėtų patikrinti pranešimus apie Rusijos kariuomenės judėjimą. JAV pusiasalyje neturėjo ir bepiločių lėktuvų, kurie galėtų surinkti tokią informaciją. Dėl to amerikiečiai turėjo daugiausiai pasikliauti palydovų darytomis nuotraukomis ir iš socialinių tinklų analizės gauta informacija. 

AFP/„Scanpix“ nuotr./Protestas prieš Rusiją
AFP/„Scanpix“ nuotr./Protestas prieš Rusiją

Daugelis žvalgybos analitikų manė, kad jeigu V.Putinas pradės puolimą, jis pasinaudos pasienyje sutelktais kariais, kurie neva dalyvauja pratybose. Dabar jie pripažįsta, kad nebuvo įvertintos rusų pajėgos, jau esančios Kryme.

Vienas žvalgybos pareigūnas sakė, kad JAV informaciją apie tai, kad rusai kariniu keliu bando užimti pusiasalį, gavo vasario 27 naktį. Kitą rytą, kai uniformuoti ginkluoti vyrai pradėjo užiminėti Ukrainos karinius objektus, JAV žvalgyba politikams pranešė, kad tai daro rusų kariai, nors jų uniformos ir buvo nepažymėtos.

Tačiau net ir tada žvalgyba negalėjo B.Obamai pateikti neginčijamų įrodymų, kad Rusija užiminėja Krymą jėga, nes trūko tvirtų įrodymų.

Vasario 28 dieną B.Obama įspėjo V.Putiną, kad nepažeistų Ukrainos suverenumo. Tačiau pusiasalis jau buvo kontroliuojamas Rusijos

Vasario 28 dieną B.Obama įspėjo V.Putiną, kad nepažeistų Ukrainos suverenumo. Tačiau pusiasalis jau buvo kontroliuojamas Rusijos.

Pentagonas sako, kad daugiausiai realaus laiko žvalgybinės informacijos ateina iš pranešimų vietoje, kuriuos perduoda JAV ambasada Kijeve. Gynybos atašė ir kiti ambasados darbuotojai telefonu kalbasi su Ukrainos sienos apsaugos tarnyba ir laivynu. Kai kurie jų šaltiniai teigė, kad jie degina dokumentus ir pranešinėjo apie Rusijos pajėgų judėjimą.

JAV pareigūnai taip pat kalbėjosi telefonu su savo bendradarbiais Rusijoje. Nieko stebėtino, kad jie pateikė labai mažai informacijos apie rusų veiksmus Ukrainoje. Kai kurie iš jų sakė net buvę patys nustebę. „Tai buvo klasikinė maskirova“, – sakė vienas aukštas JAV pareigūnas, pavartodamas rusišką žodį, kuris reiškia priedangą, maskuotę. Šnipai šį žodį naudoja kalbėdami apie Maskvos sugebėjimą gudriai užmaskuoti savo veiksmus.

Pažymėkite klaidą tekste pele, paspaudę kairįjį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Saugumas futbolo čempionate gali baigtis dar didesniais rusų laisvių suvaržymais

Interviu 24sek

Jonas Valančiūnas – apie Šarą NBA, pagautą ryklį ir kodėl sveikino „Žalgirį“

Sportas

Įspūdinga Rusijos pergalė – nukovė Egiptą ir yra arti aštuntfinalio

Maistas

Paskelbtas 2018 m. geriausių pasaulio restoranų 50-ukas: vėl triumfavo italas Massimo Bottura

Vardai

Po piršlybų ant žirgo, gydytojai Darius Rauba ir Donata Šukytė į vestuvių puotą vyko troleibusu

Įspūdinga LKL žiedų valdovo kelionė: Paulius Jankūnas dabar ir prieš 14 metų

Kultūra

Kaunas siekia atsirasti Pasaulio kultūros ir gamtos paveldo žemėlapyje

Gyvenimas

Sunkią ligą galima užuosti: simptomas – blogas burnos kvapas

Aktualu

Kas sieja škotus su Lietuva?

Gyvenimas

Klimatologas: ar po 20 metų vis dar turėsime pajūrį ir ko tikėtis iš šios vasaros

Pasaulis kišenėje

Metų keliautojos titulą atnešusi Ievos istorija: kemperis, 9 mėnesiai ir keturi JAV kampai

Kultūra

Knygos recenzija. Dainiaus Žičkaus „Stabmeldžio memuarai“, arba Ekspedicija į pragarą

Gazas

Lietuvių viltys dalyvauti 2019 m. Dakaro ralyje gali žlugti: Peru nori trauktis

Verslas

Svarstymai Seime: jei sprogtų Astravo atominė elektrinė, medikai pabėgtų

Vardai

Tautvydas Sabonis su žmona Paulina Olivia pirmąsias vedybų metines švenčia Madeiroje

Aktualu

Kalinys suabejojo teisingumo ministru: „Spragos ryšio blokavime paliekamos specialiai“

Vardai

Anžela ir Žygimantas Gečai kūdikio laukimą įamžino prie jūros: „Nekantraujame jį apkabinti“

Gazas

„Hyundai“ pristatė ketvirtos kartos „Santa Fe“: turės mažiausiai dvi nematytas saugumo sistemas

Aktualu

Stichinė sausra neaplenkė Lietuvos 100-mečio parko Alytuje

Aktualu

Panevėžio miesto savivaldybę krėtę STT agentai sulaikė ne tik merą, bet ir kelis verslininkus

Naujienos

Aktualu

Saugumas futbolo čempionate gali baigtis dar didesniais rusų laisvių suvaržymais

Interviu 24sek

Jonas Valančiūnas – apie Šarą NBA, pagautą ryklį ir kodėl sveikino „Žalgirį“

Sportas

Įspūdinga Rusijos pergalė – nukovė Egiptą ir yra arti aštuntfinalio

Maistas

Paskelbtas 2018 m. geriausių pasaulio restoranų 50-ukas: vėl triumfavo italas Massimo Bottura

Vardai

Po piršlybų ant žirgo, gydytojai Darius Rauba ir Donata Šukytė į vestuvių puotą vyko troleibusu

Įspūdinga LKL žiedų valdovo kelionė: Paulius Jankūnas dabar ir prieš 14 metų

Gyvenimas

Sunkią ligą galima užuosti: simptomas – blogas burnos kvapas

24sek

Eurolygos čempionų triumfas Ispanijoje – gera žinia L.Dončičiui

Kultūra

Kaunas siekia atsirasti Pasaulio kultūros ir gamtos paveldo žemėlapyje

Aktualu

Kas sieja škotus su Lietuva?

Gyvenimas

Klimatologas: ar po 20 metų vis dar turėsime pajūrį ir ko tikėtis iš šios vasaros

Pasaulis kišenėje

Metų keliautojos titulą atnešusi Ievos istorija: kemperis, 9 mėnesiai ir keturi JAV kampai

Kultūra

Knygos recenzija. Dainiaus Žičkaus „Stabmeldžio memuarai“, arba Ekspedicija į pragarą

Gazas

Lietuvių viltys dalyvauti 2019 m. Dakaro ralyje gali žlugti: Peru nori trauktis

Vardai

Tautvydas Sabonis su žmona Paulina Olivia pirmąsias vedybų metines švenčia Madeiroje

Aktualu

Kalinys suabejojo teisingumo ministru: „Spragos ryšio blokavime paliekamos specialiai“

Vardai

Anžela ir Žygimantas Gečai kūdikio laukimą įamžino prie jūros: „Nekantraujame jį apkabinti“

Verslas

Svarstymai Seime: jei sprogtų Astravo atominė elektrinė, medikai pabėgtų

Gazas

„Hyundai“ pristatė ketvirtos kartos „Santa Fe“: turės mažiausiai dvi nematytas saugumo sistemas

Aktualu

Stichinė sausra neaplenkė Lietuvos 100-mečio parko Alytuje

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Dienos šviesa

Video

Maudymosi kostiumėlių tendencijos

Pinigai mano ateičiai

30 geriausių restoranų

Remontas be nervų

Sveikata

Grožis vasarą

Parašykite atsiliepimą apie 15min