Dabar populiaru
Publikuota: 2015 lapkričio 21d. 07:11 , atnaujinta: 2015 lapkričio 21d. 19:45

Karinę bazę primenantis Briuselis: prašoma uždaryti centre esančias kavines ir restoranus

Šeštadienį Briuselyje paskelbtas aukščiausias pavojaus lygis. Belgijos pareigūnai visuomenę perspėja vengti minių, nes yra rimta ir neišvengiama atakos grėsmė, rašo „The Guardian“.

Esate Briuselyje? Pasidalinkite savo įspūdžiais 15min@15min.lt

Svarbiausios šeštadienio žinios:

  • Briuselyje paskelbtas aukščiausias – ketvirtas – pavojaus lygis, uždarytas metro; žmonės raginami vengti minių, didelių renginių, prekybos centrų;
  • Prancūzijoje 3 mėnesiams pratęsta nepaprastoji padėtis;
  • Turkijoje sulaikytas su išpuoliais Prancūzijoje susijęs Belgijos pilietis – manoma, jis rinko vietas teroro aktams Paryžiuje;
  • Lietuvos URM perspėja lietuvius Briuselyje laikytis Belgijos institucijų rekomendacijų, keliaujant į kitas Šengeno erdvės valstybes – turėti asmens tapatybės dokumentus;
  • Briuselyje rastas teroristų ginklų arsenalas; sulaikytas vyras,  kuris, įtariama susijęs su teroro aktais Paryžiuje;
  • Paryžiuje iš ligoninės pavogti specialūs kostiumai – stiprinama apsauga prie vandens tiekimo vietų;
  • Ieškomą Salahą Abdeslamą iš Paryžiaus į Briuselį atvežęs vyras mano, kad jis gali būti su savižudžio diržu;
  • S.Abdeslamas „Skype“ susisiekė su draugais – prašė padėti jam grįžti į Siriją;

19.45 val. Briuselio meras paprašė nuo 18 val. miesto centro kavines ir restoranus užsidaryti.

18.28 val. Ieškomas bėglys palaikė kontaktą su draugais

Ieškomas įtariamas Paryžiaus teroro akto vykdytojas Salahas Abdeslamas palaikė ryšį su savo draugais per „Skype“ programą. Jis jų prašė padėti jam grįžti atgal į Siriją, skelbia „ABC News“.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Salahas Abdeslamas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Salahas Abdeslamas

Su ieškomo vyro draugais kalbėję JAV portalo žurnalistai teigia, kad S.Abdeslamas jiems skambino antradienio vakarą ir sakė, kad yra įstrigęs tarp galingų policijos pajėgų ir vietos „Islamo valstybės“ narių, kurie jį stebi ir yra nepatenkinti, kad jis nedetonavo savo savižudžio diržo Paryžiuje. Versiją, kad S.Abdeslamas yra užsitraukęs IS nemalonę, jau anksčiau skelbė ir mirror.co.uk.

Draugų teigimu, juos S.Abdeslamas tikino turėjęs tik menką vaidmenį teroro aktuose, tačiau juo netiki net patys draugai. Jo brolis „ABC News“ sakė, kad Salahu manipuliavo išpuolių organizatorius Abdelhamidas Abaaoudas. Jie  buvo vaikystės draugai, 2010 m. abu sulaikyti už apiplėšimą.​

18.00 val. Belgijos ministras nori, kad visas Molenbekas būtų iškratytas

Belgijos vidaus reikalų ministras Janas Jambonas pareiškė, kad jis nori, jog Molenbeko rajone pareigūnai eitų nuo durų prie durų ir apieškotų kiekvieną namą. Taip būtų patikrinta, kas iš tikrųjų gyvena namuose – ministras pažymėjo, kad kai kuriais adresais registruota ir 10 gyventojų, rašo „The Guardian“.

Molenbeko rajonas – pastarosios savaitės policijos reidų centras. Jis iki šiol vadintas vieta, kur prieglobstį Europoje gali rasti džihadistai. J.Jambono teigimu, iš 130 džihadistų, kurie yra žinomi kaip grįžę iš Sirijos, 85 gyvena nedideliame Molenbeko rajone.​

17.23 val. JAV ambasada perspėjo amerikiečius neiti į gatves

JAV ambasada Belgijoje paragino šioje šalyje esančius amerikiečius „būti saugiose vietose ir likti namuose“.

Šeštadienį ambasados tinklalapyje paskelbtame pranešime sakoma: „Jeigu privalote išeiti – venkite didelių minių.“ Atstovybė pridūrė pateiksianti atnaujintos informacijos, kai tik ji taps prieinama.

Briuselyje įsikūrusios Europos Sąjungos ir NATO būstinės bei daugelio JAV bei kitų šalių bendrovių biurai.

JAV ambasada paragino amerikiečius „būti ypač atsargius viešojo transporto sistemose, sporto renginiuose, gyvenamuosiuose rajonuose, verslo biuruose, klubuose, restoranuose, maldos vietose, mokyklose, viešose erdvėse, prekybos centruose ir kitose turistų lankomose vietose“.

16.29 val. Salahas Abdeslamas gali būti su savižudžio diržu

Ieškomas Belgijos pilietis ir įtariamas Paryžiaus teroro išpuolių vykdytojas Salahas Abdeslamas gali būti su savižudžio sprogdintojo diržu. Tai pareigūnams sakė vienas iš dviejų Belgijos pareigūnų šią savaitę sulaikytų asmenų, kurie padėjo S.Abdeslamui grįžti į Belgiją.

Sulaikytojo Hamza Attou advokatė Belgijos televizijos kanalui LCI sakė, kad jos klientui S.Abdeslamas atrodė labai susijaudinęs, kai jie kartu vyko automobiliu iš Paryžiaus į Belgiją.

„Mano klientas buvo labai išsigandęs, jie nedaug kalbėjo, S.Abdeslamas neminėjo turįs ginklų, tačiau dėvėjo didelę striukę – tikriausiai po ja buvo savižudžio diržas“, – „The Guardian“ cituoja advokatę.​

Vyrų automobilis buvo sustabdytas patikrinimui Prancūzijos-Belgijos pasienyje, tačiau tuo metu policija dar nežinojo, kad S.Abdeslamas – ieškomas teroristas.

20-metis Hamza Attou ir taip pat sulaikytas 27-erių Mohammedas Amri tyrėjams sakė, kad jie S.Abdeslamą išleido Briuselyje.​

16.16 val. Paryžiuje paleisti 7 sulaikytieji

Paryžiaus prokuratūra pranešė, kad paleisti 7 asmenys, kurie buvo sulaikyti per reidą Saint-Denis rajone ir kurie buvo įtariami susiję su išpuoliais Paryžiuje. Sulaikytas lieka vienas vyras – Jawadas Bendaoudas. AP rašo, kad pagal Prancūzijos antiterorizmo įstatymus, jis gali būti laikomas 6 dienas – tuomet jam privaloma arba pateikti kaltinimus, arba paleisti.

Per reidą J.Bendaoudas žiniasklaidai sakė, kad jis leido žmonėms apsistoti savo bute darydamas paslaugą ir nežinojo, kad jie teroristai.  

16.07 val. Belgijos Vidaus reikalų ministerija paskelbė infografiką su informacija dėl teroro išpuolio pavojaus lygio pakėlimo Briuselyje. 

15.37 val. Paryžius pratęsė draudimą rengti demonstracijas

Paryžius pratęsė viešus susibūrimus draudžiantį nutarimą, paskelbtą po praėjusios savaitės teroro išpuolių Prancūzijos sostinėje, iki lapkričio 30 dienos, kai prasidės Jungtinių Tautų klimato konferencija, šeštadienį pranešė miesto policijos būstinė.

Prefektūros pranešime primenama, kad lapkričio 13 dieną įvykdytos atakos buvo „nepaprastai pavojingos“ – jos nusinešė 130 gyvybių ir paskatino vyriausybę trims mėnesiams paskelbti nepaprastąją padėtį.

14.03 val. Briuselyje sulaikytas su išpuoliais Paryžiuje susijęs vyras

Belgijos prokurorai patikslino, kad šeštadienio naktį Molenbeko rajone vykdytų reidų metu nerasta sprogmenų ar savižudžio diržų. Aptiktame teroristų arsenale – tik ginklai.

Per reidą sulaikytas vienas asmuo. Įtariama, kad jis yra susijęs su teroro išpuoliais Paryžiuje ir dalyvavo teroristinės grupuotės veikloje.

13.45 val. Briuselyje staiga uždarinėjami prekybos centrai

Briuselio gyventojai praneša, kad įdienojus Belgijos miestas virsta tarsi karine baze. Miesto centre kas keliasdešimt metrų patruliuoja ginkluoti kariai, atsiųsti šarvuotieji transporteriai, atšauktos kai kurios futbolo rungtynės, staiga imti uždarinėti prekybos centrai.

„The Guardian“ atkreipia dėmesį, kad prekybos centrų uždarymas iš pradžių nebuvo įtrauktas į saugumo priemones. Priežastys, kodėl taip daroma, kol kas neaiškios.

13.11 val. Pavogti specialūs kostiumai, nerimas dėl vandens užteršimo

Paryžiuje iš ligoninės pavogti kostiumai, apsaugantys nuo cheminių ir biologinių medžiagų, pranešė „The Telegraph“. Dėl to visame mieste stiprinama apsauga prie pagrindinių vandens tiekimo vietų.

Prancūzijos premjeras anksčiau įspėjo, kad negalima atmesti galimybės, jog teroristai gali panaudoti cheminius arba biologinius ginklus.

12.59 val. Briuselyje rastas arsenalas

Per naktį Briuselyje surengtus reidus miesto priemiestyje rastas teroristų sprogmenų ir chemikalų arsenalas, skelbia Belgijos laikraštis „Dernière Heure“.

Pavojingos medžiagos rastos Molenbeko rajone, kuris vadinamas Europos džihadistų lopšiu. Jame užaugo ir gyveno net keli Paryžiaus teroro aktų vykdytojai, ir pats organizatorius Abdelhamidas Abaaoudas.​

12.05 val. Baiminamasi į Paryžiaus išpuolius panašių atakų

Belgijos premjeras Charlesas Michelis spaudos konferencijoje šeštadienį paaiškino, kodėl nuspręsta paskelbti aukščiausią pavojaus lygį Briuselyje.

„Sprendimas priimtas gavus gana konkrečios informacijos dėl atakos, panašios į tai, kas nutiko Paryžiuje, grėsmės“, – AP cituoja ministrą pirmininką.

Jis teigė, kad baiminasi, jog keletas asmenų su ginklais ir sprogmenimis gali surengti ataką, galbūt net keliose vietose.​

11.37 val. Gyvenimas nesustojo

Belgijos vidaus reikalų ministras žurnalistams Briuselyje sakė, kad situacija šalyje yra rimta, tačiau kontroliuojama. „Situacija yra rimta – kitaip nebūtų pakeltas pavojaus lygis iki ketvirto. Tačiau ji kontroliuojama“, – AP cituoja ministrą.

„The Guardian“ rašo, kad gyvenimas Briuselyje neapmirė – keliuose didelis eismas, gatvėse – daug žmonių. Situacijos rimtumą išduoda tik tai, kad patruliuoja ginkluoti pareigūnai ir kariai.

Belgijos futbolo klubai neplanuoja atšaukti šeštadienį vyksiančių rungtynių – nepaisant to, kad tą padaryti rekomendavo valdžią.

11.04 val. Lietuvos URM pranešimas 

Lietuvos užsienio reikalų ministerija rekomenduoja Lietuvos piliečiams, vykstantiems ar esantiems Briuselyje, būti budriems ir laikytis atsakingų Belgijos institucijų rekomendacijų. Pranešime spaudai teigiama, kad Belgijos vidaus reikalų ministerijos rekomendacijos vengti vietų, kur renkasi daug žmonių, galioja iki sekmadienio, lapkričio 22 d., arba iki atskiro pranešimo.

Lietuvos URM taip pat atkreipia Lietuvos piliečių dėmesį į tai, kad pastarąją savaitę dalis Šengeno šalių narių sugriežtino įvažiuojančių į šias šalis keleivių dokumentų patikrą. Todėl rekomenduojame piliečiams, keliaujantiems į kitas Šengeno erdvės valstybes, su savimi turėti galiojančius asmens tapatybės dokumentus su nuotrauka ir kitus reikalingus kelionės dokumentus.

10.40 val. Turkijoje sulaikytas su išpuoliais Paryžiuje susijęs vyras

Turkijos žiniasklaida skelbia, kad viešbutyje Antalijoje šalies policija per reidą sulaikė vyrą, įtariamą susijusį su teroro aktais Paryžiuje.

Sulaikytasis Ahmetas Dahmanis – 29-erių belgas, kilęs iš Maroko. Įtariama, kad jis veikė kaip žvalgas, parinko vietas išpuoliams Paryžiuje, per kuriuos „Islamo valstybės“ teroristai nužudė 130 žmonių.

Sulaikyti taip pat du sirai, kurie įtariami padėję jam keliauti per Turkiją.

9.47 val. Prancūzijoje 3 mėnesiams pratęsta nepaprastoji padėtis

Prancūzijos Senatas nubalsavo už nepaprastosios padėties šalyje pratęsimą trims mėnesiams.

Šalies policijai suteikiami didesni įgaliojimai apieškoti ir sulaikyti įtariamuosius, leidžia uždrausti asmenų ir transporto priemonių judėjimą konkrečiose vietose ir konkrečiu laiku.​

9.12 val. Uždaromas metro

Šeštadienį pranešta, kad uždaromos keturios pagrindinės Briuselio metro linijos. Tai padaryta nurodžius policijai. Taip pat rekomenduota uždaryti eismą požeminiais traukiniais, rašo „Reuter“.

Vietos pareigūnai raginami atšaukti didelius renginius, paskatinti žmones vengti minių, nukelti futbolo rungtynes.

Briuselyje sustiprintos policijos pajėgos, gatvėse patruliuoja kariai.

Ieškomas teroristas

Ketvirtas iš keturių pavojaus lygių paskelbtas po ministrų, policijos ir saugumo tarnybų susitikimo.

„Visuomenei patarimas – kai tik įmanoma, vengti vietų, kur renkasi daug žmonių, tokių kaip prekybos centrai, koncertai, renginiai ar viešojo transporto stotys“, – pranešė vyriausybės atstovas spaudai.

Visoje šalyje pavojaus lygis į trečią pakeltas prieš savaitę, kai Paryžiuje buvo įvykdyta serija teroro aktų. Trečias lygis reiškia, kad ataka yra galima ir tikėtina. Ketvirtas – kad ji yra rimta ir neišvengiama.

Belgija, ir ypač jos sostinė, atsidūrė tyrimų epicentre po išpuolių Paryžiuje. Paaiškėjo, kad mažiausiai du iš mirtininkų gyveno šioje šalyje. Briuselyje sulaikyti 3 žmonės, kuriems gresia kaltinimai terorizmu.

Vieno iš savižudžių sprogdintojų brolis, kuris taip pat gyveno Briuselyje, vis dar ieškomas. Salahas Abdeslamas praėjusio šeštadienio ryte buvo trumpam policijos sulaikytas prie sienos su Belgija, tačiau greitai paleistas.

Belgijos žiniasklaida rašo, kad aukščiausio grėsmės lygio paskelbimas tikriausiai susijęs su jo paieška. Valdžia konkrečių priežasčių neatskleidžia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Kauno poliklinikoje neįgalieji diskriminuojami 44 metus: permainų teks dar palaukti

Verslas

JAV doleris užleidžia pasaulio valiutos lyderio poziciją?

Verslas

Čerpių nebereikės: Lietuvos stogus viliasi užkariauti grūdinto stiklo saulės moduliais

Gyvenimas

Specialistė – apie ekologiškus produktus: „Geriau mažiau kokybiško produkto nei daug pigaus“

Vardai

„X faktoriaus“ teisėju tapęs R.Williamsas honorarą jau išleido: už 21 mln. dolerių nusipirko vilą

Tiesiogiai Gazas

„Riga Summer Race 2018“: sekmadienį – istorinių automobilių lenktynės

Maistas

„Miško žvėrių“ receptas: šokoladiniai sausainiai „Taika pasauliui“

Vardai

Policijos generalinis komisaras L.Pernavas priėmė A.Pauliukevičiaus iššūkį – išbandė galiūnų sportą

Pasaulis kišenėje

5 dalykai, kuriuos reikėtų sužinoti apie kalnų vedlį prieš iškeliaujant

Gyvenimas

J.Varanauskienė apie taupymo gudrybes: kaip sutaupyti, kai tai atrodo neįmanoma

24sek

Juano Carloso Navarro legenda – „Žalgirio“ bombardavimas ir tritaškių lietus NBA

Aktualu

Linas Šipavičius: Sekmadienio Evangelija. Gyvybės medis

Aktualu

„Velomaratone“ parblokšta pėsčioji, dviratininkas pasišalino

Gyvenimas

Teisingos tatuiruotės, arba Kodėl aš nesidariau to drakono

Vardai

Karklės festivalį vainikavo britų žvaigždės Craigo Davido ir Marijono Mikutavičiaus koncertai

Laisvalaikis

Žygis Karklės festivalio metu pranoko lūkesčius: svaigino gamta ir gera kompanija

Vardai

M.Petruškevičius svarsto paviešinti du prieš žmonas smurtaujančius žinomus vyrus: „Aš šokiruotas“

Aktualu

Druskininkų rajone iš varžytinių butą įsigijusio vilniečio laukė šiurpus radinys

24sek

Oscaras Robertsonas už įspūdingą sumą pardavė NBA čempiono žiedą

Pasaulio savaitės įvykiai – įspūdingiausiuose kadruose (2018 rugpjūčio 12–18 d.)

Naujienos

Aktualu

Kauno poliklinikoje neįgalieji diskriminuojami 44 metus: permainų teks dar palaukti

Verslas

JAV doleris užleidžia pasaulio valiutos lyderio poziciją?

Verslas

Čerpių nebereikės: Lietuvos stogus viliasi užkariauti grūdinto stiklo saulės moduliais

Gyvenimas

Specialistė – apie ekologiškus produktus: „Geriau mažiau kokybiško produkto nei daug pigaus“

Vardai

„X faktoriaus“ teisėju tapęs R.Williamsas honorarą jau išleido: už 21 mln. dolerių nusipirko vilą

Tiesiogiai Gazas

„Riga Summer Race 2018“: sekmadienį – istorinių automobilių lenktynės

Maistas

„Miško žvėrių“ receptas: šokoladiniai sausainiai „Taika pasauliui“

Vardai

Policijos generalinis komisaras L.Pernavas priėmė A.Pauliukevičiaus iššūkį – išbandė galiūnų sportą

Pasaulis kišenėje

5 dalykai, kuriuos reikėtų sužinoti apie kalnų vedlį prieš iškeliaujant

Gyvenimas

J.Varanauskienė apie taupymo gudrybes: kaip sutaupyti, kai tai atrodo neįmanoma

24sek

Juano Carloso Navarro legenda – „Žalgirio“ bombardavimas ir tritaškių lietus NBA

Aktualu

Linas Šipavičius: Sekmadienio Evangelija. Gyvybės medis

Aktualu

„Velomaratone“ parblokšta pėsčioji, dviratininkas pasišalino

Gyvenimas

Teisingos tatuiruotės, arba Kodėl aš nesidariau to drakono

Vardai

Karklės festivalį vainikavo britų žvaigždės Craigo Davido ir Marijono Mikutavičiaus koncertai

Laisvalaikis

Žygis Karklės festivalio metu pranoko lūkesčius: svaigino gamta ir gera kompanija

Vardai

M.Petruškevičius svarsto paviešinti du prieš žmonas smurtaujančius žinomus vyrus: „Aš šokiruotas“

Aktualu

Druskininkų rajone iš varžytinių butą įsigijusio vilniečio laukė šiurpus radinys

24sek

Oscaras Robertsonas už įspūdingą sumą pardavė NBA čempiono žiedą

Pasaulio savaitės įvykiai – įspūdingiausiuose kadruose (2018 rugpjūčio 12–18 d.)

Vardai

Atgal į mokyklą

Parašykite atsiliepimą apie 15min