Dabar populiaru
Publikuota: 2016 rugpjūčio 22d. 12:01 , atnaujinta: 2016 rugpjūčio 22d. 13:05

Karo nusikaltimų teismas pradėjo tirti Malio džihadisto bylą: jis pripažino kaltę

Ahmadas al Faqi al Mahdi
„Scanpix“/AP nuotr. / Ahmadas al Faqi al Mahdi

Vieninteliame pasaulyje karo nusikaltimus tiriančiame nuolatiniame teisme pirmadienį pradėta nagrinėti precedento neturinti byla, kuria siekiama kaltu pripažinti džihadistą iš Malio, atakavusį garsųjį Timbuktu miestą.

Ahmadas al Faqi al Mahdi yra pirmasis islamistų ekstremistas, apkaltintas Tarptautiniame baudžiamajame teisme (TBT) Hagoje.

Be to, jis yra pirmasis asmuo, kuriam vieninteliam bus pateikti kaltinimai naikinus kultūrinį paveldą byloje dėl 2012 metų atakų, nuniokojusių senovinį miestą šiaurės Malyje.

Taip pat buvo tikimasi, kad jis taps pirmuoju asmeniu, kuris TBT padarys kaltės pripažinimą.

Taip ir atsitiko: A.al Faqi al Mahdi prisipažino 2012-aisiais įsakęs surengti atakas istoriniame Tombuktu mieste ir tapo pirmuoju asmeniu, padariusius kaltės pripažinimo pareiškimą vieninteliame pasaulyje nuolatiniame karo nusikaltimų teisme.

„Gerbiamasis teisėjau, man gaila, bet turiu pasakyti, kad viskas, ką iki šiol išgirdau, yra tikslu ir atitinka įvykius. Prisipažįstu kaltas“, – A.al Faqi al Mahdi pareiškė TBT, kai jam buvo pateikti kaltinimai dėl kultūros paminklų naikinimo.

„Aš maldauju jų atleidimo ir prašau mane laikyti paklydusiu sūnumi“, – sakė Ahmadas al Faqi al Mahdi.

„Norėčiau kad man atleistų visi Timbuktu žmonės“, – sakė jis ir pridūrė, kad jis taip pat maldavo „mauzoliejų, kuriuos sunaikinau, protėvių atleidimo.

„Norėčiau atsakingai pažadėti, kad tai buvo pirmas ir paskutinis neteisėtas dalykas, kurį aš kada nors padariau“, – sakė A.F.Mahdi.

Apie 40 metų A.al Faqi al Mahdi taip pat yra pirmasis TBT apkaltintas islamo ekstremistas ir pirmasis asmuo, konkrečiai apkaltintas kultūros paveldo naikinimu.

2012 metais džihadistams nuniokojus Timbuktu senovines šventoves kilo pasipiktinimas visame pasaulyje. Archeologai viliasi, kad ši byla taps griežtu perspėjimu, kad žmonijos bendro paveldo naikinimas neliks nenubaustas.

Sučiuptas Sacharos dykumos pakraštyje ir atgabentas į teismo salę Hagoje A.al Faqi al Mahdi kaltinamas nuo 2012-ųjų birželio 30-osios iki liepos 11-osios „sąmoningai nurodęs atakuoti“ pasaulyje pagarsėjusius devynis Tombuktu mauzoliejus, taip pat Sidi Jachjos mečetę.

V–XII amžiuje tuaregų genčių įkurtas Timbuktu yra tapęs paslaptingos Sacharos civilizacijos simboliu ir yra vadinamas 333 šventųjų miestu dėl jame palaidotų daugybės musulmonų išminčių.

Šis miestas savo aukso amžių išgyveno XV–XVI amžiuje ir buvo vienas iš svarbiausių islamo dvasinės minties centrų.

Jis yra įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą, bet džihadistai Timbuktu šventoves laiko stabmeldiškomis.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min