-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Kas laimėjo karą Gazoje?

Izraeliui nutraukus karo operaciją Gazos ruože, kyla klausimas, kas yra šio karo nugalėtojas. Izraelis skelbia savo pergalę, tačiau grupuotė „Hamas“ šiuo metu tarp palestiniečių populiari kaip niekada, praneša „Slate“.
Gazos ruože šimtai tūkstančių palestiničių liko be namų.
Gazos ruože šimtai tūkstančių palestiničių liko be namų. / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Dulkėtose šiaurinės Gazos gatvėse atstatymo darbus atliekantys darbininkai dėvi žalias kepurėles su „Hamas“ simbolika, gatvėse plevėsuoja šios organizacijos vėliavos.

Izraelio pareigūnai teigia nutraukę žydų valstybės pietinių regionų bombardavimą iš Gazos bei sustabdę ginkluotės tiekimą palestiniečiams iš Irano.

Nepaisant to, Gazos gatvėse „Hamas“ populiarumas tik auga, ji vis labiau įsitvirtina šalies valdžioje.

Eilinių palestiniečių namuose juntami skaudūs ką tik pasibaigusio karo padariniai. Rafatas al Rafatis triaukščiame name gyveno su žmona ir septyniais vaikais, broliais, jų žmonomis bei vaikais.

Sausio 11 d. jų būstą bombardavo izraeliečių kovinė raketa. Žuvo palestiniečio brolis, dvejų metų sūnėnas ir dešimtmetė dukterėčia.

Antrame namo aukšte ant sienų matyti kraujo dėmių, grindys nusėtos betono griuvenomis ir stiklo duženomis.

Nuo tos dienos, kai buvo bombarduotas R.al Rafačio namas, jų šeima glaudžiasi gretimoje Jungtinių Tautų būstinėje. Jie teigia neturintys pinigų atstatymo darbams, be to, dėl Izraelio blokados Gazoje trūksta statybinių medžiagų, cemento.

Savo ruožtu „Hamas“ ėmėsi teikti pagalbą namų netekusiems palestiniečiams. Žadama, jog vienam namui atstatyti bus skiriama 5000 JAV dolerių. R.al Rafačio namuose jau buvo apsilankęs „Hamas“ atstovas ir įvertino patirtus nuostolius.

R.al Rafatis sako per 2006 m. rinkimus balsavęs ne už „Hamas“, bet jų konkurentus – „Fatah“. Tačiau ateityje jis teigia remsiąs tuos, kurie padės atstatyti namus ir vėl atsistoti ant kojų.

Po pastarojo karo didėja palestiniečių neapykanta Izraeliui. Šiuo metu „Hamas“ yra vienintelė politinė jėga, tiesiogiai oponuojanti žydų valstybei.

„Hamas“ laimėjo šį karą, ji atsilaikė prieš didžiulę Izraelio armiją“, – kalbėjo namų netekęs Gazos universiteto profesorius Asadas Abu-Sharqas.

„Šiandien „Hamas“ yra stipri kaip niekad, – sako Gazos universiteto profesorius Asadas Abu-Sharqas, netekęs namų. – „Hamas“ laimėjo šį karą, ji atsilaikė prieš didžiulę Izraelio armiją.“

A.Abu-Sharqas pamena, kad prieš 42 metus Izraelis per šešias dienas įveikė keturias arabų armijas. Tuo tarpu „Hamas“ atsilaikė tris savaites ir vis dar tvirtai kontroliuoja Gazą. Profesoriaus teigimu, Izraelio neproporcingas jėgos naudojimas ir daugybė civilių aukų didina visuomenės neapykantą žydams ir užtikrina didėjančią paramą „Hamas“.

Su tuo nesutinka Izraelio Vyriausybės atstovas Markas Regevas. Jis teigia, jog, turimais žvalgybos duomenimis, Gazos gyventojai dėl kilusios krizės kaltina „Hamas“.

M.Regevo nuomone, tariamas palestiniečių palaikymas išliks, kol „Hamas“ galės skirti pinigų propagandai. Tačiau kai į Gazą pateks milijardinė atstatymo darbų parama, šį kraštą greičiau valdys Pasaulio b ankas ar kita tarptautinė institucija.

M.Regevas pamena ir klaidingas „Hamas“ spėliones dėl galimų Izraelio manevrų prasidėjus karo kampanijai. „Hamas“ spėjo, kad žydai nesiryš vykdyti sausumos operacijos bijodami daugybės civilių ir savo karių aukų. „Hamas“ taip pat tikėjosi, kad „Hezbollah“ atidarys antrąjį frontą, o Gazos ruožą palaikys ir Vakarų Krantas.

Vis dėlto nė viena iš šių prognozių nepasitvirtino, todėl, M.Regevo nuomone, „Hamas“ pastebimai susilpnino savo pozicijas.

Dauguma „Hamas“ lyderių, tarp jų ir Ismailas Haniye‘as, vis dar slapstosi. Organizacijos būstinė Gazos mieste palikta tuščia.

Palestinos užsienio reikalų ministro pavaduotojas Ahmedas Yusufas sako, kad „Hamas“ patenkinti pasibaigusio karo rezultatais: „Nemanau, kad Izraelis pasiekė nors vieną iš savo tikslų.“

A.Yusufo teigimu, palestiniečiai vis dar turi galimybių leisti raketas, žmonės nenusisuko nuo „Hamas“, ši organizacija toli gražu nenusilpo.

Šiuo metu Egiptas tarpininkauja deryboms, kurių metu turi būti pasiekta, kad būtų atidarytas Gazos ruožo pasienis su Izraeliu ir Egiptu.

A.Yusufas taip pat tikina, kad „Hamas“ neprieštarautų Europos Sąjungos stebėjimo misijai pasienyje su Izraeliu. Jis buvo uždarytas dar 2007 m. birželį, kai „Hamas“ jėga perėmė Gazos ruožo kontrolę.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius