Dabar populiaru
Publikuota: 2019 rugsėjo 13d. 23:01

Kas pakeis Donaldo Trumpo nacionalinio saugumo patarėją Johną Boltoną?

Johnas Boltonas
„Scanpix“/AP nuotr. / Johnas Boltonas

JAV prezidentas Donaldas Trumpas žadėjo naująjį patarėją nacionalinio saugumo klausimais įvardyti jau antradienį. Laikraštis „The Washington Post“ pateikia penkias potencialias kandidatūras.

Antradienį D.Trumpas paskelbė atleidžiantis patarėją nacionalinio saugumo klausimais Johną Boltoną. Pastarasis netrukus tviteryje paskelbė nutaręs atsistatydinti pats.

Ketvirtadienį CNN pranešė, kad J.Boltoną šiame poste gali pakeisti dabartinis valstybės sekretorius Mike'as Pompeo.

Pasiuntinys Šiaurės Korėjai

Galimų kandidatų sąraše – pernai specialiuoju pasiuntiniu Šiaurės Korėjai paskirtas Stephenas Biegunas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./ Stephenas Biegunas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./ Stephenas Biegunas

„The Washington Post“ rašo, kad S.Bieguno ir J.Boltono nuomonės dėl derybų Korėjos pusiasalyje smarkiai skyrėsi. Esą J.Boltonas „griežtai prieštaravo“ S.Bieguno planams imtis diplomatinių skatinamųjų priemonių, kad Šiaurės Korėja panaikintų urano ir plutonio sodrinimo centrus – buvęs patarėjas pasisakė už „maksimalaus spaudimo“ politiką.

Trečiadienį D.Trumpas teigė, kad viena iš J.Boltono atleidimo priežasčių yra jo pasiūlymai dėl Šiaurės Korėjos.

George'o W.Busho administracijoje S.Biegunas buvo Nacionalinės saugumo tarybos vykdantysis sekretorius, taip pat dirbo prezidento nacionalinio saugumo patarėjai Condoleezzai Rice.

Specialusis pasiuntinys Iranui

J.Boltonas, pagarsėjas kaip agresyvus „vanagas“ Irano atžvilgiu, pasisakė už griežtas priemones ir sankcijas. Kai D.Trumpas tviteryje pranešė apie J.Boltono atleidimą, Irano prezidentas Hassanas Rouhani, panašu, tai suvokė kaip potencialią pergalę.

„Amerikiečiai turi suprasti, kad karo kurstymas ir karo kurstytojai nėra jiems naudingi. Jie ne tik turėtų atsisakyti karo kurstymo, bet ir maksimalaus spaudimo politikos“, – Irano televizijoje kalbėjo H.Rouhani.

„The Washington Post“ klausia: kaip iraniečiai reaguotų nacionalinio saugumo patarėjo poste matydami dabartinį JAV specialųjį pasiuntinį Iranui Brianą Hooką?

Esą B.Hookas galėtų būti ne toks „vanagiškas“ kaip J.Boltonas. Vis dėlto, jis praeitą savaitę sakė, kad Iranui bus skirta daugiau sankcijų, o Valstybės departamentas laikosi „maksimalaus spaudimo“ strategijos.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Brianas Hookas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Brianas Hookas

JAV vyriausybė jau skyrė sankcijas daugybei kompanijų, individų ir prekybinių laivų, kurie, pasak amerikiečių, priklauso Irano Revoliucinės gvardijos tinklui, gabenančiam iranietišką naftą Sirijai ir tokiu būdu pažeidžiančiam JAV sankcijas.

„The Financial Times“ rašė, kad B.Hookas asmeniškai susisiekė su Indijos laivo, įtariamo naftos kontrabanda, kapitonu, ir pasiūlė milijonus dolerių mainais už kurso pakeitimą bei laivo perdavimą. Po keturių dienų Vašingtonas tanklaiviui skyrė sankcijas. Irano užsienio reikalų ministras Mohammedas Javadas Zarifas pavadino tokį pasiūlymą šantažu.

Praeityje B.Hookas patarinėjo buvusiam respublikonų kandidatui į prezidentus Mittui Romney.

Į pensiją išėjęs pulkininkas

2018-aisiais viename D.Trumpo mėgstamo kanalo „Fox“ naujienų epizode į pensiją išėjęs pulkininkas Douglasas Macgregoras tikino, kad labai gerai, jog „prezidentas Trumpas pernelyg neklauso savo patarėjų“, esą visas tarptautiniuose santykiuose pasiektas progresas priklauso nuo asmeninių D.Trumpo sprendimų.

„Dieve, laimink prezidentą. Jis neklauso tų žmonių“, – sakė D.Macgregoras, parašęs penkias knygas kariuomenės strategijos tema.

„Fox“ žiniose D.Macgregoras yra sakęs, kad tie, kurie grasina D.Trumpo vadovaujamoms Jungtinėms Valstijoms, turėtų „kreiptis pschologinės pagalbos“. „Jie yra bepročiai, nes Donaldas Trumpas daro tai, ką sako. Jis kovos, kad apgintų JAV“, – tikino į pensiją išėjęs pulkininkas.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Donaldas Trumpas

Neseniai jis susitiko su laikinuoju D.Trumpo administracijos vadovu aptarti galimą darbą prezidento komandoje.

Ambasadorius Vokietijoje

Vos Richardui Grenellui nusileidus Berlyne ir jo atvykimą tviteryje patvirtinus JAV ambasadai Vokietijoje, naujasis ambasadorius tame pačiame socialiniame tinkle parašė, kad „verslą Irane vykdančios Vokietijos kompanijos turėtų nedelsdamos pradėti stabdyti operacijas“.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Richardas Grenellas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Richardas Grenellas

„The Washington Post“ rašo, kad Vokietijoje toks komentaras buvo laikomas nemandagiu, R.Grenellas ir toliau erzino vietos politikus: Wolfgangas Kubickis sakė, kad jis elgiasi kaip „vyriausiasis okupacinės galios komisaras“.

„The Wall Street Journal“ rašė, kad anksčiau šiemet su JAV viceprezidentu Mike'u Pence'u susitikusi kanclerė Angela Merkel teigė, prie R.Grenello stiliaus „reikėjo priprasti“.

R.Grenellas – artimas J.Boltono sąjungininkas, nesutariantis su M.Pompeo. Jis labai trumpą laiką dirbo M.Romney atstovu spaudai 2012-ųjų kampanijos metu. Vadovaujant G.W.Bushui jis ėjo JAV misijos Jungtinėse Tautose (JT) atstovo spaudai pareigas.

Pasiuntinys derybų dėl įkaitų klausimais

Prieš tapdamas pasiuntiniu derybų dėl įkaitų klausimais, Robertas C.O’Brienas su partneriais įkūrė teisės firmą Los Andžele, padėjo Valstybės departamentui vykdyti teisingumo reformos Afganistane iniciatyvą.

Europoje R.C.O’Brienas geriausiai žinomas dėl kelionės į Stokholmą stebėti reperio A$AP Rocky ir jo dviejų draugų teismo proceso. Švedijoje sprendimas į šalį sąjungininkę atsiųsti teismo procesą stebėti derybų dėl įkaitų pasiuntinį buvo išjuoktas ir sukėlė pyktį.

AFP/„Scanpix“ nuotr./A$AP Rocky
AFP/„Scanpix“ nuotr./A$AP Rocky

Kai Švedijos teismas, paskelbęs A$AP Rocky ir jo draugus kaltais, juos paleido, R.C.O’Brienas šį sprendimą pavadino „labai gera naktimi JAV ir Švedijos Karalystei“.

Švedijos apžvalgininkai su R.C.O’Brieno vertinimu nesutiko: teigė, kad D.Trumpo bandymas daryti įtaką nepriklausomai Švedijos teismų sistemai parodo prezidento nepagarbą taisyklėms ir jo žinių apie sąjungininkes trūkumą.

Komentarai: 2

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera
Parašykite atsiliepimą apie 15min