Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gruodžio 7d. 06:45

Kas pastatyta ant kortos A.Merkel įpėdinio rinkimuose?

Angela Merkel Europos Parlamente
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Angela Merkel Europos Parlamente

Penktadienį Vokietijos krikščionių demokratų sąjunga (CDU) rinks naują savo lyderį. Partija renkasi tarp tęstinumo ir permainų, bet ką bepasirinktų, Angelos Merkel įpėdiniui teks iššūkiai ir audringoje Vokietijos vidaus politikoje ir Europoje. Tris besivaržančius kandidatus ir visa, kas šiame mūšyje pastatyta ant kortos, apžvelgia Zoe Alipranti straipsnyje politikos instituto „Atvira Europa“ svetainėje.

CDU pirmininkei Angelai Merkel spalį paskelbus, kad ketina trauktis iš partijos pirmininkės pareigų, penktadienį per partijos suvažiavimą bus renkamas naujas partijos vadovas.

Du stipriausi kandidatai yra CDU generalinė sekretorė Annegret Kramp-Karrenbauer – ideologinė A.Merkel sąjungininkė, kurią Vokietijos žiniasklaida kartais vadina mini-Merkel, ir Friedrichas Merzas – verslininkas, 2002 m. pralaimėjęs kovą su A.Merkel dėl parlamentinės frakcijos vadovo posto.

Trečias kandidatas, atsiliekantis visuomenės nuomonės apklausose, yra sveikatos ministras Jensas Spahnas, kuris atstovauja konservatyvesnę, prieš A.Merkel nusiteikusią partijos stovyklą.

Labiausiai tikėtina, kad rinkimus laimės A.Kramp-Karrenbauer, nes ji populiariausia tarp CDU narių. Be to, ši politikė labiausiai patinka ir CDU rinkėjams: apklausose ji įvardijama kaip labiausiai patikima, užjaučianti ir geriausiai atstovaujanti paprastų piliečių interesus, pastebi Z. Alipranti.

„Scanpix“/AP nuotr./Angela Merkel ir Annegret Kramp-Karrenbauer
„Scanpix“/AP nuotr./Angela Merkel ir Annegret Kramp-Karrenbauer

Straipsnio autorė primena, kad nors iš pradžių tarp CDU narių populiaresnis buvo F.Merzas, paskelbus, kad jis kasmet uždirba 1 mln. eurų, nors teigia esantis viduriniosios klasės atstovas, kandidatas sulaukė daug kritikos ir apklausose nusirito į antrąją poziciją.

Lyderystė susiskaldymo laikotarpiu

Kova dėl CDU partijos pirmininko posto vyksta Vokietijos politikai itin svarbiu laikotarpiu, kai gerokai nukraujavo tradiciškai šalies politikoje dominavusios Krikščionių demokratų ir Socialdemokratų (SPD) partijos. 2017 m. federaliniuose rinkimuose parama CDU sumažėjo 8,6 procentiniais punktais. Prieš mėnesį atlikta visuomenės nuomonės apklausa parodė, kad partijos populiarumas toliau mažėja – dabar remiantys CDU sako 27 proc. apklaustųjų (palyginti su 33,8 ir 35 proc. atitinkamai 2013 ir 2009 m.).

Z.Alipranti primena, kad mažėjant tradicinių partijų populiarumui, stiprėja dvi kitos politinės jėgos: populistinė kraštutinės dešinės partija „Alternatyva Vokietijai“ (AfD) ir centro kairės Žaliųjų partija. Į Vokietijos politinį kraštovaizdį veržiasi tapatybės politika ir imigracijos klausimai, todėl partijų sistema tampa vis labiau fragmentuota, o CDU tenka spręsti svarbią strateginę dilemą.

Kadangi vienu metu populiarėja dvi radikaliai priešingų pažiūrų partijos – AfD ir „Žalieji“, būsimajam CDU vadovui teks imtis lyderystės ir susiskaldžiusioje Vokietijos politinėje arenoje, ir atliepiant visos Europos iššūkius. „Šiuo metu pagrindinis Vokietijos politikos bruožas yra poliarizacija“, – savo tinklaraštyje ne kartą yra rašęs „Atviros Europos“ analitikas Leopoldas Traugottas.

Diskusijų centre – imigracija

Pasak Z.Alipranti, vienas didžiausių galvosūkių kandidatams į CDU pirmininko postą – imigracija. A.Merkel sprendimas 2015 m. atverti Vokietijos sienas sukėlė antiimigracines nuotaikas ir sustiprino AfD partiją. J.Spahnas ėmė atvirai kritikuoti imigraciją, o F.Merzas pažadėjo susigrąžinti bent pusę CDU rinkėjų, kurie nusivylę A. Merkel imigracijos politika pabėgo pas AfD.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Friedrichas Merzas, Annegret Kramp-Karrenbauer ir Jensas Spahnas (iš kairės)
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Friedrichas Merzas, Annegret Kramp-Karrenbauer ir Jensas Spahnas (iš kairės)

Mėgindamas atsikovoti „prarastą teritoriją“ F.Merzas bandė kvestionuoti Vokietijos konstitucijos nuostatas dėl prieglobsčio suteikimo, bet kilus nepasitenkinimui savo poziciją sušvelnino ir ėmė tvirtinti tik siūlęs priartinti Vokietijos prieglobsčio politiką prie europinės. Nuo tada F.Merzas bando sušvelninti savo poziciją imigracijos klausimais, tvirtindamas, kad neketina kreipti partijos dešiniau, bet norėtų atgaivinti diskusiją. Šiaip ar taip, F.Merzo ryžtas atsikovoti AfD balsus tebėra ryški jo rinkiminės kampanijos dalis, pastebi Z.Alipranti.

F.Merzo pasisakymai sulaukė aštrios reakcijos iš A.Kramp-Karrenbauer, kuri paskelbė, kad CDU griežtai smerkia priešiškumą, sąmoningą politinio klimato nuodijimą ir, iš dalies, net neapykantos kurstymą, kuriuos į Vokietijos politiką, kandidatės nuomone, atnešė AfD.

A.Kramp-Karrenbauer pozicija panaši į A.Merkel: kandidatė į jos įpėdines palaiko kanclerės 2015 m. sprendimą, bet pabrėžia, kad būtina žvelgti į ateitį ir spręsti imigracijos klausimus per europinę darbotvarkę. Ragindama siekti „lankstaus solidarumo“ A.Kramp-Karrenbauer teigia, kad populistų nereikia baimintis, ir kad Europos valstybės turėtų kuo glaudžiau bendradarbiaudamos kurti veiksmingą bendrą sistemą.

Vis dėlto A.Kramp-Karrenbauer primygtinai tvirtina, kad pabėgėliai turėtų mokytis juos priėmusios valstybės kalbos ir vertybių. Be to, ji bando siekti, kad daugiau dėmesio būtų skiriama kitiems klausimams, kurie dažnai pamirštami – pvz., būsto problemoms, švietimo politikai, atkreipia dėmesį straipsnio autorė.

Ar bus pokyčių Europos politikoje?

Nors CDU vis labiau gręžiasi į valstybės vidaus reikalus, Europos projekto ateitis vis dar užima svarbią vietą partijos darbotvarkėje. Visi trys kandidatai sutinka su dviem pagrindiniais Krikščionių demokratų užsienio politikos principais – įsipareigojimais ES ir transatlantiniams santykiams, rašo Z.Alipranti.

A.Merkel neparodė išskirtinio susižavėjimo ambicingais Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono siūlymais stiprinti ES. Anot straipsnio autorės, nelabai tikėtina, kad ir jos įpėdiniai siektų glaudesnės ekonominės integracijos, bent jau srityse, tiesiogiai susijusiose su rizikos dalijimusi tarp euro zonos narių. Kitaip nei E. Macronas, kurio rinkimų kampanija laikėsi ant europinės platformos, nė vienas iš kandidatų perimti CDU vairą nekalba apie didžią Europos viziją su konkrečiais pasiūlymais.

F.Merzas mano, kad Vokietijai tenka didžiausia atsakomybė už Europos bendradarbiavimą, tvirtindamas, kad būtent ES nulėmė Vokietijos gerovę stiprėjančios konkurencijos sąlygomis. „Vokiečiai privalo tapti greitesni ir geresni. Tai įmanoma tik su mūsų europiniais partneriais“, – pareiškė F. Merzas. Tačiau jis garsėja konservatyviomis pažiūromis, todėl menkai tikėtina, kad norės imtis ambicingų euro zonos reformų, ypač kai E. Macrono pasiūlymams priešinasi stiprėjanti Hanzos lyga, svarsto Z. Alipranti.

A. Kramp-Karrenbauer mėgsta prancūzus, todėl tikėtina, kad E. Macrono planą vertins palankiau, bet greičiausiai, panašiai kaip A. Merkel, itin ambicingus ir radikalius planus ji bandys sušvelninti.

Ir A. Kramp-Karrenbauer, ir F. Merzas pritaria Europos karinių pajėgų idėjai, bet labiau teoriškai nei praktiškai. Z. Alipranti primena, kad vokiečių politikai dažnai pasisako už Europos kariuomenę, tačiau tikrovėje tas prielankumas pasireiškia ribotai – tai rodo ir neseniai pristabdytos derybos dėl Nuolatinio struktūrizuoto bendradarbiavimo (PESCO).

F. Merzas, be to, ragina mažinti NATO numatytas išlaidas. J. Spahnas atvirai pasisako prieš Europos karines pajėgas.

Tęstinumas ar lūžis partijai ir Vokietijai?

Anot straipsnio autorės, žiūrint į kovą dėl CDU pirmininko posto, ryškėja du keliai. Išrinkus A. Kramp-Karrenbauer būtų tęsiama A. Merkel linija, pavertusi Krikščionis demokratus centro partija. Ši kandidatė pasisako už konservatyvias šeimos vertybes ir laikosi konservatyvios nuomonės apie tos pačios lyties santuokas bei abortus, bet taip pat kovoja už darbininkų teises ir CDU kontekste užima liberalią poziciją imigracijos klausimu. Visgi visuotinai pripažįstamas panašumas į A. Merkel gali ne padėti, o pakišti jai koją.

Kita vertus, F. Merzas ir J. Spahnas eitų tradiciškesniu, konservatyvesniu keliu, kuris nuvestų partiją dešiniau, mano Z. Alipranti.

Vienaip ar kitaip, rinkdami naują vadovą Krikščionys demokratai bando įvertinti, kiek sėkmingas buvo A. Merkel darbas kanclerės pareigose, ir nuspręsti, ar partijai dera toliau laikytis centristinio kurso.

Be to, reikia neužmiršti, kad šie įvykiai klostosi itin poliarizuotoje politinėje aplinkoje, kokios Vokietijoje nebuvo nuo pat 1945 m. Nuo 1973 m. CDU vadovavo vos trys asmenys. Tai, kad partijos vadovai dažniausiai įsitvirtina ilgam, tik stiprina susidomėjimą šia kova dėl valdžios. Helmutas Kohlis dirbo Vokietijos kancleriu nuo 1982 iki 1998 m., o A. Merkel – nuo 2005-ųjų. Partijos vadove ji tapo 2000 m. Tarp H. Kohlio ir A. Merkel pirmininku trumpam buvo tapęs Wolfgangas Scauble.

Dar didesnį susidomėjimą sukėlė tai, kad dažniausiai už uždarų durų vykę CDU vadovybės rinkimai šįsyk – žymiai atviresni. Kandidatai surengė viešus debatus 8 Vokietijos žemėse.

Kas betaptų naujuoju CDU vadovu, jam ar jai nebus lengva – pastaruoju metu Vokietijos vidaus politika tikrai audringa, rašo Z. Alipranti.

Lrt.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

II pakopos gali neužtekti: ką daryti jaunam žmogui, jeigu iki šiol nekaupia senatvei

Gazas

15min studijoje – Benediktas Vanagas: nauju automobiliu iškovota nauja pergalė

Aktualu

Žiežmarių gimnazijos mokytoja skundėsi dar prieš penkerius metus: vos išgirdę balsą pažinome ją

24sek

„Chimki“ džiūgauja susigrąžinę R.Kurtinaitį: „Pergalingi istorijos puslapiai yra susieti su jo vardu“

Vardai

Violetai Tarasovienei – žiūrovų liaupsės, bet jos stilistei – kritika: kodėl tokia glaustinukė?

24sek

Siautėjantį D.Suttoną namuose palikęs D.Adomaitis: „Darbo su juo neįsivaizduoju“

Sportas

„Skrieja kamuolys“: L.Vaitukaitytės neįvertintas talentas, M.Salaho (ne)atsitiktinė sėkmė, genialus „Barcos“ gynėjas

Aktualu

A.Monkevičius: nederamu elgesiu įtariama Žiežmarių mokytoja nedirbs su ta pačia klase

Verslas

Banko „Citadele“ klientai jau dvi savaites negali atsiskaityti elektroninėse parduotuvėse

Vitaminai sielai. Viktorija Macijauskienė apie motinystę, moteriškumą ir santykius su vyru

Gazas

Keliai Šiaulių mieste ir užmiestyje skiriasi lyg diena nuo nakties

Aktualu

ES paskelbė sankcijų Rusijos ir Sirijos pareigūnams už cheminio ginklo naudojimą

Išrinktos juokingiausios 2018 metų vestuvių nuotraukos

Vardai

Trečio vaiko po 40-ies susilaukusi aktorė Neringa Varnelytė: „Nesu tobula mama“

Pasaulis kišenėje

10 dvarų Lietuvoje, kurie praėjusiais metais keliautojus domino labiausiai

15min tyrimas Aktualu

Sauliaus Skvernelio slaptam patarėjui – milijonai iš valstybės biudžeto

Vardai

Dainininko Lionelio Richie sūnus suimtas oro uoste: grasino įsinešti bombą į lėktuvą

24sek

„Ryto“ ėjimas – D.Suttonas suspenduotas, į Berlyną neišvyko

Aktualu

Milda Dargužaitė: Labai norėčiau, kad naujas aplinkos ministras būtų vyras

Mokslas.IT

Įvyko išskirtinis Kruvinojo vilko supermėnulio užtemimas – pasigrožėkite kadrais

Vardai

Vitalijus Cololo šoko į ledinę eketę: 22 kg numetęs humoristas parodė ir naujas kūno formas

Gyvenimas

Kosmetikos priemonės veidui: kiek jas galima naudoti ir kas rodo, kad jos paseno?

Kultūra

Vokietijoje pavogti į LNOBT vežti „Turandot“ kostiumai, verti šimtų tūkstančių eurų

Maistas

B.Nicholson namuose šis patiekalas niekada neatsibosta: Azijos skonių įkvėpta vištiena

Gyvenimas

Kaip išsivaduoti iš baimės ir netenkinančios dabarties? 6 gyvenimo būdo vadovės patarimai

Naujienos

24sek

Geriausias Mariaus Grigonio vakaras: „Dabar varžovai nebeduos man mesti“

Verslas

Akibrokštas streikuojantiems mokytojams: paliko be socialinio draudimo

Aktualu

Buvęs JAV prezidentas G.H.W.Bushas atgulė amžino poilsio

24sek

Ir teisėjo, ir „Žalgirio“ smūgius sugėręs Davidas Blattas: „Išgyvenau“

Pasaulis kišenėje

Lukiškių aikštėje atidaroma čiuožykla, o fontanas virs įspūdinga instaliacija

Aktualu

D.Grybauskaitė vyksta į Ukrainą aptarti saugumo klausimų, darbuotojų apsaugos

Vardai

Iglė ir Tadas – pora ne tik gyvenime, bet ir scenoje: įvertinkite pirmą bendrą vaizdo klipą

Kaip po atnaujinimo vertinate sostinės viešąjį transportą?

24sek

Dramatiška Eurolyga: tritaškių krušą atlaikęs „Žalgiris“ nukovė „Olympiakos“

Aktualu

K.Navickas: santykių nutraukimas turėtų būti civilizuotas, o premjerui kultūros pritrūko

Sportas

Metų sporto vadybos apdovanojimuose – A.Karnišovo ir 15min pergalės

Gazas

Ką motociklininkui veikti žiemą?

24sek

Sensacija Eurolygoje – „Budučnost“ patiesė „Barcelona“ ekipą

Kultūra

Restauruoti Tauro apygardos partizanų dokumentai stebina raštvedybos kultūra

Sportas

„Trakų“ dėlionė: D.Virkšas ir L.Traore lieka, K.Ntika – palieka

Interviu Kultūra

Festivalį vaikams rengiantis J.Vancevičius: „Tai, ką duodi vaikui, augina asmenybę“

Aktualu

Lietuvos savivaldos rinkimuose dalyvaus ir Rusijos piliečiai

Aktualu

Vilniaus Žemynos progimnazijos mokytojai nutraukė streiką

Aktualu

Anglijos policija dėl bandymo apiplėšti ieško vyro su lietuvišku akcentu

Mokslas.IT

Kaip Lietuvoje pirktas telefonas tapo vogtu Kolumbijoje

Gazas

Testas: „Peugeot Rifter“ ir „kablukas“, ir krosoveris

Maistas

Vakarienė pas Jurgą ir Paulių. Varguolių virtuvė su prabangos prieskoniu – aromatizuotu aliejumi

Maistas

Atsinaujinusi legenda vilios gurmanus: naujasis „Stiklių“ šefas pristatė degustacinį meniu

Gazas

Kurios automobilio rankenėlės vadinamos „O, Dieve!“ ir kam jos skirtos

Gyvenimas

Jokių specifinių simptomų neturinti liga gali ir pražudyti

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

01:50
01:28
02:03

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie 15min