2 už 1 kainą. Vieną prenumeratą perkate, antrą dovanojate!
Prenumeruoti

Kas susprogdino valdžią negailestingai puolusią garsią Maltos žurnalistę?

Daphne Caruana Galizia, tinklaraštininkė, pirmadienio popietę nužudyta Maltoje, labiausiai garsėjo negailestinga ir dažnai pagrįsta kritika šios mažytės šalies politiniam elitui. Kam galėjo prieštaringai vertintos žurnalistės veikla užkliūti taip, kad su ja nuspręsta susidoroti?
Daphne Caruana Galizia
Daphne Caruana Galizia / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

D.Caruana Galizia, kuriai buvo 53-eji, pirmadienį buvo ką tik išvažiavusi iš savo namų Maltos pietuose, kai sprogo galingas mašinoje paliktas sprogmuo.

Su Panama Papers projektu dirbusios žurnalistės, kuri Maltoje buvo vadinama „vaikščiojančia „WikiLeaks“ baze“ ir kuri prieš daugiau nei dvi savaites buvo prasitarusi, kad jai grasinama, nužudymas sukrėtė šalį. Pirmadienio vakarą žmonės uždegė šimtus žvakučių, antradienį per pietus žada rinktis protestuoti prie teismo rūmų.

Dažnai D.Caruanos Galizios taikiniu tapdavęs premjeras Josephas Muscatas žada teisingumą. Jis parlamentui pareiškė, kad jau paprašyta JAV federalinio tyrimų biuro pagalbos.

„WikiLeaks“ įkūrėjas Julianas Assange'as tviteryje paskelbė, kad yra pasirengęs pasiūlyti 20 tūkst. eurų už informaciją, kuri leistų sučiupti D.Caruanos Galizios žudikus ir nusikaltimo užsakovus.

Sukrėsta ir opozicija, o prieštaringai vertinamas „WikiLeaks“ įkūrėjas Julianas Assange'as tviteryje paskelbė, kad yra pasirengęs pasiūlyti 20 tūkst. eurų už informaciją, kuri leistų sučiupti D.Caruanos Galizios žudikus ir nusikaltimo užsakovus.

Kas galėjo susidoroti su žurnaliste? Kalbų daug – aiškumo mažai. Jos rašiniai galėjo erzinti išties daug ką – ir politikus, ir verslininkus, ir Maltoje veikiančią mafiją. Bombos automobiliuose – būtent mafiozų stilius.

„Caruana Galizia visada garsėjo tuo, kad turėjo daug šaltinių, kurie jai nutekindavo visokiausios informacijos iš valdžios“, – 15min teigė nuo metų pradžios Maltoje gyvenanti ir dirbanti 33-ejų politologė Daiva Repečkaitė.

Opozicija kalba apie politinę žmogžudystę

J.Muscatas ataką pavadino „barbarišku išpuoliu prieš spaudos laisvę“ ir pripažino: „Visi žino, kad Caruana Galizia buvo arši mano kritikė – ir politiniu, ir asmeniniu lygiu. Tačiau niekas negali pateisinti šio barbariško nusikaltimo.“

Nužudyta žurnalistė, kurios tinklaraštį skaitydavo daugiau internautų nei pagrindinių Maltos žiniasklaidos priemonių portalus, iš tiesų atkakliai puolė J.Muscatą.

Viena iš jos nagrinėtų temų buvo Maltos pareigūnai, minimi 2016-aisiais nutekintuose vadinamuosiuose Panama Papers dokumentuose.

D.Caruana Galizia rašė, kad J.Muscato žmona, šalies energetikos ministras ir vyriausybės štabo vadovas turėjo ofšorinių kompanijų Panamoje, per kurias gaudavo pinigų iš Azerbaidžano.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Josephas Muscatas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Josephas Muscatas

Tiek J.Muscatas, tiek jo sutuoktinė Michelle neigė turį kompanijų Panamoje, bet būtent dėl tokių kaltinimų šiemet pavasarį buvo paskelbti pirmalaikiai rinkimai. J.Muscato vadovaujama Maltos darbininkų partija juos ir vėl laimėjo.

Opozicinės Nacionalistų partijos lyderis Adrianas Delia, ir pats ne kartą pultas žurnalistės, pirmadienį ryžtingai teigė, kad jos nužudymas susijęs su jos rašiniais.

„Šiandien buvo įvykdyta politinė žmogžudystė. Tai nebuvo eilinis nužudymas. Tai yra pasekmė fakto, kad šalyje per pastaruosius ketverius metus visiškai sugriuvo įstatymų viršenybė“, – kritikos valdantiesiems pažėrė A.Delia.

Apžvalgininkai atkreipė dėmesį ir į tai, kad dviem savaitėmis anksčiau D.Caruana Galizia kreipėsi į policiją dėl grasinimų.

Daug kas nemėgo žurnalistės

D.Caruana Galizia, kurią laidos vyras ir trys vaikai, daugiau kaip 20 metų dukart per savaitę rašydavo skiltį laikraštyje „The Malta Independent“ ir turėjo tinklaraštį „Running Commentary“.

Likus pusvalandžiui iki nelaimės ji savo tinklaraštyje paskelbė straipsnį apie premjero biuro vadovo ieškinį dėl šmeižto prieš buvusią opoziciją, paskelbusią komentarų apie korupciją.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Daphne Caruana Galizia
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Daphne Caruana Galizia

D.Caruana Galizia ne kartą buvo paduota į teismą dėl savo skandalingų straipsnių. Jau minėtas opozicijos lyderis A.Delia buvo apskundęs ją dėl istorijų, kuriose jis siejamas su prostitucijos tinklu Londone.

„Scanpix“/AP nuotr./Daphne Caruana Galizia
„Scanpix“/AP nuotr./Daphne Caruana Galizia

O ūkio ministras Chrisas Cardona žurnalistę padavė į teismą dėl šmeižto, kai ji parašė, kad politikas, lankydamasis Vokietijoje vyriausybiniais reikalais, buvo užsukęs į viešnamį.

Negana to, velionės šeima jau skubiai paprašė Maltos teismų pakeisti magistrato teisėją, paskirtą tirti žurnalistės mirtį. Esą Consuelo Scerri Herrera „asmeniškai buvo pradėjusi teismo procesą prieš dėl Caruanos Galizios parašytų komentarų“.

Kadangi šmeižtas Maltoje yra kriminalizuotas, žurnalistė nuolat vaikščiojo po teismus. Jos asmenybė šalyje buvo vertinama gana prieštaringai, 15min teigė D.Repečkaitė.

„Ji rašydavo labai aštriu stiliumi ir nevengdama asmeniškai pulti politikus. Dėl to kai kurie jos labai nemėgo. Ji jau daug metų buvo vertinama kontroversiškai“, – tvirtino politologė.

„Ji daugiausia remdavosi anoniminiais šaltiniais, vadinamaisiais whistlebloweriais. Yra žmonių, manančių, kad žurnalistė taip darė tiesiog norėdama sužlugdyti kai kuriuos politikus.

Be to, ji kapstydavosi po asmeninius gyvenimus ir kabindavo ne tik politikus, bet ir jų šeimas“, – pridūrė D.Repečkaitė.

Gyveno Panama Papers ritmu

Vis dėlto daugelis žurnalistės, kuri teigė, kad nėra susijusi su jokiomis politinėmis jėgomis, darbų buvo vertinami rimtai.

Vienas jos sūnų, Matthew, priklausė tarptautiniam tiriamosios žurnalistikos tinklui „International Consortium of Investigative Journalists“, pelniusiam Pulitzerio premiją už reportažus apie Panama Papers, atskleidusius sukčiavimo naudojantis mokesčių rojais pasaulinį mastą. Premija pasidalino ir tyrimo partneris 15min.

Ta analizė atskleidė, kad savo turtą mokesčių rojuose slepia gausybė įtakingų politikų, garsenybių ir sporto žvaigždžių, o kartais neskaidrūs ofšoriniai subjektai naudojami vengti mokesčių ar pinigus plauti.

O D.Caruana Galizia pastaruosius dvejus metus tiesiog gyveno Panama Papers ritmu ir rašė apie pinigų plovimą bei korupciją Maltoje.

Taip pat – apie politinio elito sąsajas su Azerbaidžanu ir apie Maltoje suteikiamą galimybę už investicijas įsigyti šios šalies, kuri priklauso ES, piliečio pasą.

„Daphne turėjo labai svarbų vaidmenį įrodinėjant rimtus kaltinimus pinigų plovimu ir korupcija Maltoje, taip pat ir įtakingų asmenų Maltos vyriausybėje atžvilgiu“, – sakė žaliųjų frakcijos Europos Parlamente (EP) narys Svenas Giegoldas, viena pagrindinių figūrų EP tyrime dėl Panama Papers.

D.Caruana Galizia pastaruosius dvejus metus tiesiog gyveno Panama Papers ritmu ir rašė apie pinigų plovimą bei korupciją Maltoje.

Be to, kai vasarą britų visuomeninis transliuotojas BBC nusprendė parengti reportažą apie tokią schemą, nuspręsta bendradarbiauti būtent su D.Caruana Galizia, kuri pasakojo apie tuščius, apleistus butus ir namus Maltoje įsigyjančius rusus oligarchus.

Daug ši žurnalistė rašė ir apie plauti pinigus padedančius bankus, ryšius tarp Maltos internetinių žaidimų rinkos ir mafijos. Italija ir Sicilija – visai netoli.

„Kalbama, kad ji buvo nužudyta mafijos stiliumi. Ji kaip tik padėjo BBC rengti reportažą apie Maltoje suteikiamą galimybę įsigyti pilietybę. Žmonių, kurie tokiu būdu tampa piliečiais, sąrašas neskelbiamas, bet žinoma, kad pilietybę yra nusipirkę asmenys iš Libijos, Rusijos.

Kitaip tariant, Caruana Galizia tikrai daug kam užmynė ant nuospaudų. Daug kas griežė dantį“, – 15min teigė D.Repečkaitė.

Ar Malta – išties tokia korumpuota šalis?

„Tikrai taip, – tvirtino politologė. – Daug kas gal ir neatskleidžiama, bet yra labai daug įtarimų dėl statybų leidimų. Statybų pramonės lobistai gauna leidimus aplinką niokojantiems projektams.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Daphne Caruana Galizia
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Daphne Caruana Galizia

Be to, neatrodo švarūs abiejų pagrindinių partijų politikai, kurie įtariami slepiant mokesčius. Skirtingai nei Lietuvoje, Maltoje įtarimų korupcija sulaukusiems pareigūnams dažniausiai nieko neatsitinka – jie tiesiog toliau dirba. Niekas nesivargina tokių žmonių patraukti.

O žiniasklaida Maltoje labai politizuota. Žiniasklaidos priemonės dažnai tiesiog priklauso politinėms partijoms – yra tik kelios, kurios bando laikytis neutralumo. Bet joms trūksta žmonių, kurie galėtų vykdyti žurnalistinius tyrimus.“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Keliautojas ekstremalas Karolis Mieliauskas: ekspedicijose kas nors iš komandos narių visuomet peršąla ar kokia infekcija užsikrečia, o aš vis „išsisuku“
Reklama
Breketai ar kapos? Patikimiausi dantų tiesinimo būdai
Reklama
Stogas be saugos elementų – lyg automobilis be saugos diržų
Reklama
Pagal vėžio gydymą Vidurio Europos ir Baltijos šalys vis dar atsilieka nuo Vakarų Europos
Parašykite atsiliepimą apie 15min