Dabar populiaru
Publikuota: 2017 spalio 26d. 23:01

Kas tas paslaptingas vokietis, padedantis V.Orbanui bendradarbiauti su Rusija?

 Klausas Mangoldas
„Sputnik“/„Scanpix“ nuotr. / Klausas Mangoldas

Artimi Vengrijos premjero Viktoro Orbano ir Rusijos pareigūnų santykiai – jokia paslaptis. Šalis glaudžiai sieja ir Pakšo atominės elektrinės plėtros projektas, prie kurio itin prisidėjo vokiečių verslininkas Klausas Mangoldas, rašo „EUobserver“.

2013-ųjų rugpjūtį V.Orbanas Budapešte priėmė Rusijos valstybinės branduolinės energetikos įmonės „Rosatom“ vadovą Sergejų Kirijenką.

Tai – ne pirmas jų susitikimas, tačiau manoma, kad pats svarbiausias. Anot šaltinių iš Vengrijos vyriausybės, tą kartą V.Orbanas nusprendė su „Rosatom“ pasirašyti sutartį dėl Pakšo AE plėtros. Tokį sprendimą šalies vadovas priėmė be viešųjų pirkimų konkurso.

Vengrijos vyriausybė visiškai slapta priėmė sprendimą, nulemsiantį ateinančių dešimtmečių šalies finansinę ir užsienio politiką.

Vengrų portalo „Direkt36“ duomenimis, prie šio susitikimo organizavimo itin prisidėjo įtakingas vokiečių verslininkas K.Mangoldas.

74 metų amžiaus K.Mangoldas pastaruosius dešimtmečius buvo aktyvus tarp Europos verslo elito atstovų, jis garsėja išskirtiniais ryšiais su Rusija: vokiečių verslininkas Vladimirą Putiną pažįsta dar nuo dešimtojo dešimtmečio pradžios.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Sergejus Kirijenka energingai ieško atominių elektrinių statybos partnerių.
AFP/„Scanpix“ nuotr./Sergejus Kirijenka energingai ieško atominių elektrinių statybos partnerių.

Portalo „Direkt36“ tyrimas įrodo, kad K.Mangoldas, Vokietijos žiniasklaidoje vadinamas „Mr Russland“ (liet. „ponas Rusija“), prie Pakšo AE susitarimo prisidėjo keliais būdais.

Jis ne tik suorganizavo V.Orbano ir S.Kirijenkos susitikimą, bet ir bandė projektą paversti patraukliu Europos Sąjungos (ES) ir Vakarų verslininkams.

Artimiausias jo kontaktas Vengrijoje – ministras Janosas Lazaras, kuris suvaidino svarbų vaidmenį Pakšo AE plėtros projekte ir turi artimų ryšių tarp Vokietijos verslininkų.

„Supranta rusus“

1943-iaisiais gimęs K.Mangoldas didžiąją dalį karjeros praleido eidamas vadovaujamas pareigas įvairiose Vokietijos korporacijose.

Scanpix/Sputnik nuotr./„Gazprom“ pastatas
Scanpix/Sputnik nuotr./„Gazprom“ pastatas

Šiuo metu jis priklauso keleto JAV, Austrijos, Prancūzijos ir Vokietijos kompanijų valdyboms, dviejose savo įmonėse dirba konsultantu. Vienos Vokietijos kompanijos duomenimis, tarp jų klientų yra ir tokių milžiniškų korporacijų kaip „Dutch Shell“ ir „Gazprom“ patronuojamosios įmonės.

Dirbdamas konsultantu K.Mangoldas padėjo sudaryti daugybę susitarimų tarp Rusijos ir Europos verslo bei politikos elito atstovų. Pavyzdžiui, jis ne kartą padėjo Rusijos milijardieriams rasti galimybių investuoti Europoje.

Vokiečių laikraštis „Frankfurter Allgemeine Zeitung“ (FAZ) praeitais metais K.Mangoldą apibūdino kaip asmenį, kuris „supranta rusus“. FAZ duomenimis, jis, 1993-iaisiais nuvykęs į Sankt Peterburgą kaip įmonės „Quelle“ vadovas, susipažino su V.Putinu. Jie ligi šiol palaiko ryšius.

„Palaikau gerus santykius su svarbiomis Rusijos vyriausybės institucijomis“, – K.Mangoldas sakė laikraščiui.

Ryšiai Vengrijoje

K.Mangoldas Vengrijoje pasirodė po socializmo žlugimo. Jo įmonė „Quelle“ į šalies rinką įžengė 1992-aisiais, o jai vadovaujantis K.Mangoldas 1994-aisiais keletą kartų apsilankė Budapešte.

„Scanpix“/AP nuotr./Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas
„Scanpix“/AP nuotr./Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas

Vėliau, vadovaudamas „Daimler-Benz Interservices“, jis užmezgė ryšius su pirmąja V.Orbano vyriausybe. Tuomet kompanijos vadovybė susitiko su Vengrijos gynybos ministru. Tuose susitikimuose vokiečiai siūlė atnaujinti karinius vengrų lėktuvus „MiG-29“, kadangi Rusijos gaminti lėktuvai turėjo atitikti NATO keliamus reikalavimus.

Nors 1999-ųjų balandį K.Mangoldas su Vengrijos ekonomikos ministru Attila Chikanu pasirašė susitarimą dėl lėktuvų atnaujinimo, Vengrijos vyriausybė galiausiai nusprendė įsigyti švedų orlaivius.

Nors 1999-ųjų balandį K.Mangoldas su Vengrijos ekonomikos ministru Attila Chikanu pasirašė susitarimą dėl lėktuvų atnaujinimo, Vengrijos vyriausybė galiausiai nusprendė įsigyti švedų orlaivius.

Kai 2010-aisiais V.Orbanas sugrįžo į valdžią, K.Mangoldas atnaujino ryšius su Vengrijos vyriausybe. 2012-ųjų gruodį vokiečių verslininkas susitiko su premjeru tam, kad aptartų „Vengrijos-Vokietijos ir Vengrijos-Rusijos ekonominius santykius, ypač energetikos ir finansų klausimus“.

Po susitikimo K.Mangoldas pradėjo dirbti Vengrijos vyriausybei kaip konsultantas, tuo pat metu Vengrija ėmė gerinti santykius su Rusija. Tais pačiais metais V.Orbanas parėmė Rusijos finansuojamą „South Stream“ dujotiekį ir atsisakė ES remiamo „Nabucco“.

2013-ųjų pradžioje V.Orbanas pranešė, kad Vengrijos vyriausybė įsigijo Vokietijos energetikos kompanijos „E.ON“ Vengrijos dujų filialą, įskaitant patronuojamąją įmonę, pasirašiusią dujų tiekimo susitarimą tarp Vengrijos ir Rusijos. Nuo to laiko Vengrijos vyriausybė dėl dujų kainų galėjo tiesiogiai derėtis su Rusija.

Tiesa, 2014-aisiais Vakarų Rusijai dėl Krymo aneksijos skirtos sankcijos apsunkino V.Orbano vyriausybės situaciją. Rusija okupavo Krymą praėjus vos pusantro mėnesio po to, kai vengrai su „Rosatom“ pasirašė sutartį dėl Pakšo AE plėtros projekto.

Pasikeitus geopolitiniam klimatui, K.Mangoldas tapo itin naudingas. 2013–2016 metais jam Vengrijos vyriausybė mokėjo 75 kartus. 2017-ųjų spalį premjero biuras patvirtino, kad K.Mangoldui vyriausybė ir toliau moka už konsultacijas.

Pakšo AE projektas – pagrindinis Vengrijos ir Rusijos santykių elementas. Anot buvusio pareigūno, V.Orbano vyriausybė dėl plėtros projekto tarėsi su JAV, Prancūzijos ir Pietų Korėjos branduolinės energetikos kompanijomis. Šaltinio teigimu, vis dėlto „Rosatom“ nuo pat pradžių buvo palankiausiai vertinama kandidatė.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„Rosatom“
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./„Rosatom“

Lobizmas Briuselyje

K.Mangoldas ir su juo susiję asmenys dalyvavo ir kitose Pakšo AE projekto fazėse. Pavyzdžiui, vokiečių verslininkas yra glaudžiai susijęs su „Rothschild“ investiciniu banku, padėjusiu Vengrijos vyriausybei derybų dėl Pakšo AE plėtros metu.

2015-aisiais Europos Komisija (EK) pradėjo tyrimą dėl Pakšo AE. Buvo abejojama Vengrijos vyriausybės skaičiavimais, kad elektrinė neš pelną ir be valstybės paramos. „Rothschild Group“ tyrimo rezultatai rodo, kad investicija bus pelninga net ir rinkos sąlygomis.

EK kaltino Vengrijos vyriausybę, kad ši naujų reaktorių statybai „Rosatom“ pasirinko neorganizavusi viešųjų pirkimų konkurso. Todėl 2015-ųjų lapkritį buvo pradėtas tyrimas.

Vengrijos vyriausybė labai sunkiai vargo, kol gavo EK palaiminimą dėl Pakšo AE plėtros projekto. Anot vyriausybės pareigūnų, K.Mangoldas dalyvavo ir šiame procese.

Vengrijos vyriausybė labai sunkiai vargo, kol gavo EK palaiminimą dėl Pakšo AE plėtros projekto. Anot vyriausybės pareigūnų, K.Mangoldas dalyvavo ir šiame procese.

„Pakšo AE atveju tai nebuvo tipiškas lobizmas“, – portalui „Direkt36“ sakė Vengrijos atstovas Europos Parlamente (EP) ir aršus Pakšo AE plėtros kritikas Benedekas Javoras.

B.Javoro teigimu, paprastai oficialiai užsiregistravę lobistai Briuselyje susisiekia su EP nariais ir kitais sprendimus priimančiais asmenimis. Vis dėlto ES duomenų bazės rodo, kad K.Mangoldas nebuvo užsiregistravęs kaip lobistas. Anot B.Javoro, vokiečių verslininkas pasinaudojo savo ryšiais Europos ekonomikos ir politikos elite.

Be to, K.Mangoldas puikiai sutaria su Guntheriu Oettingeriu – vokiečiu EK nariu, šiuo metu atsakingu už biudžetą ir žmogiškuosius išteklius. Vienas šaltinis iš vyriausybės apibūdino G.Oettingerį kaip „stipriausią vokiečių politiką Briuselyje“.

Kai Vengrijos vyriausybė pirmą kartą paskelbė apie susitarimą su „Rosatom“, G.Oettingeris EK buvo atsakingas už energetikos klausimus.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Guntheris Oettingeris
AFP/„Scanpix“ nuotr./Guntheris Oettingeris

EK tyrimą pradėjo tik tuomet, kai G.Oettingeris jau buvo pasitraukęs iš energetikos srities. Vis dėlto manoma, kad G.Oettingeris turėjo informacijos, kuri galėjo būti naudinga Vengrijos vyriausybei. Tiesa, EK narys neigia, kad kelionės į Budapeštą metu su V.Orbanu kalbėjo apie Pakšo AE.

Galiausiai EK nutraukė abu tyrimus ir uždegė žalią šviesą Pakšo AE plėtrai.

„Mėsa ir musės“

V.Orbano vyriausybei nuo pat pradžių buvo aišku, kad Vakarų kompanijų įtraukimas į Pakšo AE projektą sustiprins jo pripažinimą tarptautiniu mastu. Kai ES pradėjo tyrimą, J.Lazaras jo priežastimi įvardijo Vakarų kompanijų norą prisidėti prie projekto. „Ten, kur yra mėsos, bus ir musių“, – kitą dieną sakė V.Orbanas.

B.Javoras: „Turi būti rastas rusų, prancūzų, ES ir vokiečių interesus tekinantis sprendimas.“

Naujų Pakšo AE reaktorių statybos dar tik prasidės, kol kas nėra pasirinkta subrangovų. JAV ir Vakarų Europos kompanijų, kaip subrangovių, įsitraukimas reikštų, kad rusams lieka mažiau darbo.

„Turi būti rastas rusų, prancūzų, ES ir vokiečių interesus tekinantis sprendimas“, – sakė B.Javoras ir pridūrė, kad šiai užduočiai K.Mangoldas yra „idealus veikėjas“.

K.Mangoldas viso proceso metu bandė vengti dėmesio, tačiau jam nepavyko to padaryti – vokiečių verslininko įsitraukimas į Pakšo AE plėtros projektą atkreipė opozicijos politikų dėmesį. 2017-ųjų kovo 1-ąją Vengrijos parlamento Nacionalinio saugumo komitetas sesijos metu aptarė K.Mangoldo veiklą.

„Direkt36“ duomenimis, sesija buvo uždara, komiteto nariams nebuvo atskleistos su K.Mangoldu pasirašytos sutartys. Verslininko veiklos aptarimą inicijavusi parlamento narė Bernadett Szel su prašymu pateikti sutartis kreipėsi į premjero biurą, tačiau ligi šiol negavo jokių dokumentų.

Tiesa, vienas šaltinis atskleidė, kad sesijos metu K.Mangoldas buvo apibūdintas kaip „lobistas, nuraminęs Pakšo AE“. Šaltinio teigimu, vokiečių verslininko užduotis buvo užtikrinti, kad Vakarai „nelaikytų projekto vien rusų investicija“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

24sek

Vilniaus „Rytui“ – rimti kaltinimai: ispano istorija atskleidžia nuslėptus mokesčius?

Aktualu

Bado akciją paskelbė ir Pravieniškių nuteistieji: „Nori mus grąžinti į akmens amžių“

24sek

Darius Gudelis traukiasi iš „Ryto“ direktoriaus pareigų

15min recenzija Kultūra

„Scanoramos“ dienoraštis: šiuolaikinis Boschas ir meilė, užgimusi prekybos centre

Verslas

Bitkoinas pratinasi prie naujo „dugno“ – tokių žemų kainų nebuvo daugiau nei metus

primena Aktualu

Pasakyta/Padaryta. Kaip kito V.Bako požiūris į valstybės dotaciją „socdarbiečiams“?

„Eurolygos diena“: ar „Žalgiriui“ pavyko pakeisti į Barseloną išvykusį K.Pangosą? (1/4)

Vardai

19-ąjį gimtadienį švenčianti Iglė: „Dar niekada nesijaučiau tokia mylima ir mylinti“

Aktualu

Traukiantis JK kabineto nariams Th.May tikina, kad „Brexit“ susitarimo alternatyva – jokio „Brexit“

Gazas

Neeilinis reidas Vilniuje: vakariniame aplinkkelyje pareigūnai ieškojo švarių vairuotojų

Vardai

Cristiano Ronaldo pasipiršo Georginai Rodriguez: būsima nuotaka jau renkasi suknelę

Pasaulis kišenėje

Ką būtina aplankyti Lietuvoje: Dzūkijos ir Nemuno glėbyje – vaizdingoji Punia

Aktualu

Užfiksuoti kadrai, kaip Kaune sulaikomas prabangius automobilius vogusios grupuotės narys

Vardai

Dėl krūtinės sukritikuota S.Burbaitė: „Jei atrodo, kad be krūtinės nėra gyvenimo, man jūsų gaila“

Gyvenimas

Stilistė V.Šaulytė patarė, kaip rengtis šaltuoju sezonu, kad išliktumėte stilingi

Sportas

Per pasirodymą ant ledo pasaulio čempionė buvo arti pilno striptizo

Aktualu

15min studijoje – rašytojas Dailius Dargis apie dar nežinomas „MG Baltic“ paslaptis

Verslas

Paslaugos.lt: Grafikos dizainerės atskleidžia savo kūrybinio darbo užkulisius

Aktualu

Mažeikių rajone žuvo aštuonmetis pėsčiasis, jį pražudė „Volvo“ vairuotojas

Aktualu

Seimas vėl atmetė siūlymą inicijuoti apkaltą Mykolui Majauskui

Naujienos

24sek

Vilniaus „Rytui“ – rimti kaltinimai: ispano istorija atskleidžia nuslėptus mokesčius?

Aktualu

Bado akciją paskelbė ir Pravieniškių nuteistieji: „Nori mus grąžinti į akmens amžių“

24sek

Darius Gudelis traukiasi iš „Ryto“ direktoriaus pareigų

15min recenzija Kultūra

„Scanoramos“ dienoraštis: šiuolaikinis Boschas ir meilė, užgimusi prekybos centre

Verslas

Bitkoinas pratinasi prie naujo „dugno“ – tokių žemų kainų nebuvo daugiau nei metus

primena Aktualu

Pasakyta/Padaryta. Kaip kito V.Bako požiūris į valstybės dotaciją „socdarbiečiams“?

„Eurolygos diena“: ar „Žalgiriui“ pavyko pakeisti į Barseloną išvykusį K.Pangosą? (1/4)

Aktualu

Traukiantis JK kabineto nariams Th.May tikina, kad „Brexit“ susitarimo alternatyva – jokio „Brexit“

Vardai

19-ąjį gimtadienį švenčianti Iglė: „Dar niekada nesijaučiau tokia mylima ir mylinti“

Aktualu

A.Paulausko judėjimas į sostinės vadovus kelia buvusį merą ekskonservatorių V.Navicką

Gazas

Neeilinis reidas Vilniuje: vakariniame aplinkkelyje pareigūnai ieškojo švarių vairuotojų

Vardai

Cristiano Ronaldo pasipiršo Georginai Rodriguez: būsima nuotaka jau renkasi suknelę

Pasaulis kišenėje

Ką būtina aplankyti Lietuvoje: Dzūkijos ir Nemuno glėbyje – vaizdingoji Punia

Aktualu

Užfiksuoti kadrai, kaip Kaune sulaikomas prabangius automobilius vogusios grupuotės narys

Vardai

Dėl krūtinės sukritikuota S.Burbaitė: „Jei atrodo, kad be krūtinės nėra gyvenimo, man jūsų gaila“

Sportas

Per pasirodymą ant ledo pasaulio čempionė buvo arti pilno striptizo

Aktualu

15min studijoje – rašytojas Dailius Dargis apie dar nežinomas „MG Baltic“ paslaptis

Verslas

Paslaugos.lt: Grafikos dizainerės atskleidžia savo kūrybinio darbo užkulisius

Aktualu

Mažeikių rajone žuvo aštuonmetis pėsčiasis, jį pražudė „Volvo“ vairuotojas

Aktualu

Seimas vėl atmetė siūlymą inicijuoti apkaltą Mykolui Majauskui

Vardai

Ypatingos

07:22
06:20

Gera keliauti kartu

Ko reikia šiuolaikiniam pirkėjui?

Sveikata

Mamos prieš meningokoką

Būk nesustabdoma

Parašykite atsiliepimą apie 15min