Dabar populiaru
Publikuota: 2018 vasario 18d. 22:59

Kas tie 13 rusų, apkaltintų kišimusi į JAV prezidento rinkimus?

JAV prezidento rinkimai
AFP/„Scanpix“ nuotr. / JAV prezidento rinkimai

Specialusis tyrėjas Robertas Muelleris dėl kišimosi į 2016-ųjų JAV prezidento rinkimus pareiškė kaltinimus trylikai Rusijos piliečių. Veikdami iš Sankt Peterburge įsikūrusio vadinamojo „trolių fabriko“, jie „Facebook“, „Twitter“, „Instagram“ ir „YouTube“ socialiniuose tinkluose ragino balsuoti už Donaldą Trumpą ir žemino Hillary Clinton, rašo „The New York Times“.

Apsimetę amerikiečiais, rusų troliai keliose JAV valstijose organizavo įvairias demonstracijos. Tuo tarpu renginiui Vest Palm Biče Floridoje jie net nusamdė H.Clinton vaidinančią aktorę.

Penktadienį 13-ai rusų buvo pateikti kaltinimai sukčiavimu ir kitais nusikaltimais. Jie kampaniją, skirtą pakenkti JAV demokratijai, vykdė trejus metus.

Oligarchas Jevgenijus Prigožinas

Kažkada įkalintas už vagystę, J.Prigožinas po Sovietų Sąjungos (SS) griuvimo pradėjo dešrainių verslą, galiausiai išaugusį į savitarnos parduotuvių ir restoranų tinklą.

J.Prigožino įmonės ruošė maistą prabangioms valstybinėms puotoms, organizavo tokių pasaulio lyderių kaip JAV prezidento George'o W.Busho ir Prancūzijos prezidento Jacqueso Chiraco priėmimus.

Compromatwiki.org nuotr. /Jevgenijus Prigožinas
Compromatwiki.org nuotr. /Jevgenijus Prigožinas

Galiausiai jis užmezgė artimus ryšius su Rusijos prezidentu Vladimiru Putinu ir buvo pramintas „Putino virėju“.

Remiantis jam pateiktais kaltinimais, 56 metų amžiaus J.Prigožinas kontroliavo dvi kompanijas, finansavusias įmonės „Internet Reasearch Agency“, vadinamos „trolių fabriku“, operacijas.

Įkurta 2013-aisiais, po metų įmonė pradėjo „vertimo projektą“, kurio taikiniais tapo amerikiečiai. Anot J.Prigožinui pateiktų kaltinimų, ši įmonė pasitelkė „informacinius ginklus prieš JAV“.

„Internet Research Agency“ pasamdė šimtus žmonių, 2016-ųjų vasarą įmonės išlaidos siekė 1,2 mln. dolerių (960 tūkst. eurų) per mėnesį.

Per pastaruosius penkerius metus J.Prigožinas su vyriausybe sudarė 3,1 mlrd. dolerių (2,4 mlrd. eurų) vertės sutarčių. Pastaruoju metu jis išplėtė savo veiklą: įkūrė privačią saugos ir gynybos kompaniją „Wagner“, kurios kovotojai siunčiami į tokias šalis kaip Sirija ar Ukraina.

J.Prigožinas taip pat įkūrė „Federalinę naujienų agentūrą“, skleidžiančią nacionalistines pažiūras.

„Scanpix“/AP nuotr./„Trolių fabrikas“ Sankt Peterburge
„Scanpix“/AP nuotr./„Trolių fabrikas“ Sankt Peterburge

Remiantis jam pateiktais kaltinimais, vienas ženklų, siejančių J.Prigožiną su troliais, yra šis: 2016-ųjų birželio 1 d., oligarcho gimimo dieną, „Internet Research Agency“ sumokėjo amerikiečiui, kad jis prieš Baltuosius rūmus laikytų plakatą su užrašu „Laimingo 55-ojo gimtadienio, brangus bose!“.

Generalinis direktorius Michailas Bystrovas

Į pensiją išėjęs pulkininkas M.Bystrovas, remiantis jam pateiktais kaltinimais, „Internet Research Agency“ įsidarbino 2014 m. vasarį ir tapo jos generaliniu direktoriumi.

Jis taip pat vadovavo netikroms įmonėms, skirtoms nuslėpti „trolių fabriko“ veiklą. Tarp tokių įmonių – vadinamoji informacijos kompanija „Glavset“.

Jos adresas sutampa su „Internet Research Agency“ adresu – Savuškinos gatvė 55, Sankt Peterburgas. Anot vietos žiniasklaidos, vėliau „trolių fabrikas“ persikėlė į Optikovo gatvę.

„Trolių fabrikas“ Rusijoje neliko nepastebėtas: žiniasklaida rašė, kad jame 12 valandų ilgio pamainomis dirbo 250 žmonių. Tokiu būdu visą parą būdavo skelbiami prokremliški įrašai ir komentarai, garbinantys V.Putiną ir menkinantys JAV prezidentą Baracką Obamą bei Ukrainos lyderį Petro Porošenką.

Mėnesinės algos „trolių fermoje“ siekė nuo 1,1 tūkst. dolerių (886 eurų) jaunesniajam analitikui iki 1,4 tūkst. dolerių (1127 eurų) tinklaraštininkui ar 4,2 tūkst. dolerių (3383 eurų) aukšto rango vadovui.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Petro Porošenka
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Petro Porošenka

Vykdantysis direktorius Michailas Burčikas

Jaunas verslininkas prie „Internet Research Agency“ prisijungė 2013-ųjų spalį, o po penkių mėnesių jau ėjo įmonės vykdančiojo direktoriaus – antro pagal svarbumą asmens – pareigas.

2009 m jis įregistravo įmonę Add1.ru, susijusią su 2014-ųjų dezinformacijos kampanija. Tuomet jauna moteris, pasivadinusi Zoe Foreman, valandų valandas siuntinėjo laiškus politikams ir žurnalistams apie neva Luizianoje sprogusią cheminių produktų gamyklą.

„Girdėjau apie ją, tačiau nedirbu šioje organizacijoje“, – 2015 m. M.Burčikas sakė „The New York Times“ žurnalistui, rašančiam apie „trolių fabriką“. M.Burčikas teigė nusipirkęs daug internetinių domenų ir neprisimenantis jų visų.

M.Burčikas: „Jei keli šimtai milijonų amerikiečių taip nerimauja dėl eilinio Rusijos smulkiojo verslo atstovo iš IT srities veiksmų, panašu, kad situacija šalyje yra labai rimta.“

Remiantis jam pateiktais kaltinimais, „trolių fabrikui“ vykdant operacijas, skirtas paveikti JAV politiką ir rinkimus, „M.Burčikas buvo vadovas, susijęs su operacijų planavimu, infrastruktūra ir personalu“.

Portalo RBC duomenimis, M.Burčikas teigė nemokantis anglų kalbos pakankamai gerai, kad suprastų, kuo jis kaltinamas.

„Jei keli šimtai milijonų amerikiečių taip nerimauja dėl eilinio Rusijos smulkiojo verslo atstovo iš IT srities veiksmų, panašu, kad situacija šalyje yra labai rimta“, – sakė jis.

M.Burčikas rusų laikraščiui „Komsomolskaja Pravda“ teigė nebijąs būti sulaikytas užsienyje: „Myliu savo šalį. Rusijoje yra tiek gražių vietų, į kurias gali nuvykti.“

Keliautojos: Anna Bogačiova ir Aleksandra Krylova

Anot A.Bogačiovai ir A.Krylovai pateiktų kaltinimų, jos 2014-aisiais „apgaulės būdu“ gavo vizas į JAV, „siekdamos gauti žvalgybinės informacijos ir ją perduoti organizacijos darbuotojams“.

Pranešama, kad tris savaites trukusios žvalgybinės kelionės metu A.Bogačiova ir A.Krylova aplankė Kaliforniją, Koloradą, Ilinojų, Luizianą, Mičiganą, Nevadą, Naująją Meksiką, Niujorką bei Teksasą.

Kelionės metu jos pirko SIM korteles ir kameras, aptarinėjo „evuakcijos scenarijus“ bei kitas saugumo priemones.

Remiantis pateiktais kaltinimais, A.Bogačiova prižiūrėjo su „vertimo projektu“ dirbančią duomenų analizės grupę. 2013-aisiais prestižinio Sankt Peterburgo technologinio universiteto internetinėje svetainėje buvo paskelbta, kad moteris tokiu pat vardu ir pavarde tapo kandidatė įgyti daktaro laipsnį.

Anot universiteto atstovės spaudai, A.Bogačiova šioje švietimo įstaigoje dirbo 2011-2014 m. Paprastai šio universiteto absolventai įsidarbina Rusijos vyriausybėje ar didžiosiose technologijų kompanijoje.

Remiantis pateiktais kaltinimais, A.Krylova „trolių fabrike“ tapo trečiuoju pagal svarbą asmeniu. Be to, ji vadovavo J.Prigožino „Federalinei naujienų agentūrai“.

IT ekspertas Sergejus Polozovas

S.Polozovas vadovavo „trolių fabriko“ informacinių technologijų departamentui. Jis įsigijo erdvės serveriuose JAV viduje ir sukūrė privačius virtualius tinklus, padėjusius paslėpti „Internet Research Agency“ lokaciją Rusijoje.

Pranešama, kad S.Polozovas vadovauja 2013-aisiais įregistruotai kompanijai „Morkov“. Įmonė 2014-aisiais pradėjo samdyti programuotojus.

Vertėjai: Maria Bovda ir Robertas Bovda

Anot pateiktų kaltinimų, M.Bova buvo „vertimo projekto“ vadovė, o R.Bovda – jos pavaduotojas. Teisėsaugos duomenimis, jie abu „trolių fabrike“ dirbo apie vienerius metus – nuo 2013 m. lapkričio iki 2014 m. spalio.

„JAV specialistas“ Džeichunas Aslanovas

Anot pateiktų kaltinimų, Dž.Aslanovas vadovavo daugybei operacijų, skirtų paveikti JAV rinkimus. Be to, jis savo darbuotojų vardu registravo įmones.

RBC tyrimas atskleidžia, kad Dž.Aslanovas „trolių fabrike“ buvo atsakingas už „Amerikos departamentą“. Pranešama, kad jis 2009 m. keletą mėnesių praleido JAV – lankėsi Niujorke ir Bostone.

Remiantis viešai prieinamais įrašais, Dž.Aslanovas ėjo įmonės „Azimut“ generalinio direktoriaus pareigas. Per šią įmonę pinigai buvo nukreipiami į „trolių fabriką“.

Dž.Aslanovas taip pat vadovavo įmonei „Reputation Management Center“. Remiantis jos internetine svetaine, įmonė aiškindavosi, kokią reputaciją klientas turi internetinėje erdvėje ir ją gerindavo įvairių automatinių paskyrų pagalba.

Kiti kaltinamieji

JAV taip pat pateikė kaltinimus Irinai Kaverzinai, Vadimui Podkopajevui, Glebui Vasilčenko ir Vladimirui Venkovui.

Kai praeitą rugsėjį „Facebook“ atskleidė bendradarbiaujantys su pareigūnais tirdami rusų reklamas, I.Kaverzina rašė giminaičiui: „Darbe turėjome nedidelę krizę: FTB išsiaiškino mūsų veiklą (nejuokauju).“

I.Kaverzina: „Darbe turėjome nedidelę krizę: FTB išsiaiškino mūsų veiklą (nejuokauju).“

„Todėl su kolegomis esame užsiėmę slėpdami pėdsakus. Aš sukūriau tuos paveikslėlius ir įrašus, o amerikiečiai patikėjo, kad tai parašė jų žmonės“, – rašė ji.

Savo ruožtu V.Podkopajevas buvo „vertimo projekto“ analitikas, analizavęs JAV ir kūręs socialinių tinklų žinutes.

G.Vasilčenko rūpinosi socialinių tinklų paskyromis, pristatančiomis save kaip amerikietiškos organizacijos. Jis taip pat vadovavo dviem grupėms, bandančioms paveikti JAV politiką ir rinkimus.

V.Venkovas socialiniuose tinkluose apsimetė keletu asmenų.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Popiežiaus vizitas Aktualu

Džiugesys ir laukimas: Katedros aikštėje jaunimas laukia popiežiaus Pranciškaus

Aktualu

Klaipėdoje ties molu apsivertė jachta, du žmonės dingę

Popiežiaus vizitas Aktualu

Susitikimai su popiežiumi: gyvenimo įvykis, viltis, ramybė

Gyvenimas

Popiežius Pranciškus neturi vieno plaučio: be kokių organų galima gyventi?

Popiežiaus vizitas Aktualu

Popiežius Pranciškus Lietuvoje: „Galite tapti tiltu tarp Rytų ir Vakarų“

Susitikimų su popiežiumi vietos ir programa

Popiežiaus Pranciškaus papamobilis, kuriuo jis keliaus Vilniaus gatvėmis

Popiežiaus vizitas Aktualu

P.Subačius: popiežius keliauja ten, kur jo reikia žmonėms, o ne valstybių vadovams

Vardai

Vaidai Skaisgirei Ispanija – tarsi antri namai: čia dešimtmetį gyvena sesuo su šeima

Popiežiaus vizitas Aktualu

Svarbios maldos vietos Lietuvoje

Tiesiogiai Gazas

Didžiojo BEC 4H lenktynių finalo tiesioginė transliacija iš Estijos: „Skuba Racing“ BMW patyrė didelę avariją

Aktualu

Popiežiaus kaina: kiek kitoms pasaulio valstybėms kainavo Pranciškaus apsilankymas?

Maistas

Vytaro Radzevičiaus „Pasaulio puodai“: Ernesto Hemingway'aus troškinys „picadillo“

Vardai

Po sužadėtuvių Nomeda Marčėnaitė su mylimuoju po vienu stogu kraustytis neskuba: „Nenorime pokyčių“

Popiežiaus vizitas Aktualu

Popiežius Pranciškus jau Lietuvoje – oficiali pasitikimo ceremonija įvyko

Aktualu

Dandolke nužudytos lietuvės vaikams teikiama psichologo pagalba: spręs dėl perdavimo į globėjų rankas

Vardai

Kourtney Kardashian santykių viražai: trijų vaikų mama susitikinėja su 20-mečiu jaunuoliu

Pasaulis kišenėje

Miunchene prasidėjo alaus festivalis „Oktoberfest“: už bokalą prašoma 11,5 euro

Popiežiaus vizitas Aktualu

Prieš 5 metus – 15min klausimas popiežiui Pranciškui. Apie krepšinį

Aktualu

Neblaivi moteris Šiauliuose santykius su sugyventiniu aiškinosi peiliu

Naujienos

Aktualu

Popiežius Pranciškus atvyko į Aušros Vartų Gailestingumo Motinos koplyčią

Popiežiaus vizitas Aktualu

Džiugesys ir laukimas: Katedros aikštėje jaunimas laukia popiežiaus Pranciškaus

Aktualu

Klaipėdoje ties molu apsivertė jachta, du žmonės dingę

Popiežiaus vizitas Aktualu

Susitikimai su popiežiumi: gyvenimo įvykis, viltis, ramybė

Gyvenimas

Popiežius Pranciškus neturi vieno plaučio: be kokių organų galima gyventi?

Susitikimų su popiežiumi vietos ir programa

Popiežiaus vizitas Aktualu

Popiežius Pranciškus Lietuvoje: „Galite tapti tiltu tarp Rytų ir Vakarų“

Vardai

Renata Norvilė į grožio renginį atvyko su dukra Vanesa: „Vaikų nesustabdysi – dažosi nuo 12-os“

Popiežiaus Pranciškaus papamobilis, kuriuo jis keliaus Vilniaus gatvėmis

Popiežiaus vizitas Aktualu

P.Subačius: popiežius keliauja ten, kur jo reikia žmonėms, o ne valstybių vadovams

Tiesiogiai Gazas

Didžiojo BEC 4H lenktynių finalo tiesioginė transliacija iš Estijos: „Skuba Racing“ BMW patyrė didelę avariją

Vardai

Vaidai Skaisgirei Ispanija – tarsi antri namai: čia dešimtmetį gyvena sesuo su šeima

Popiežiaus vizitas Aktualu

Svarbios maldos vietos Lietuvoje

Aktualu

Popiežiaus kaina: kiek kitoms pasaulio valstybėms kainavo Pranciškaus apsilankymas?

Vardai

Po sužadėtuvių Nomeda Marčėnaitė su mylimuoju po vienu stogu kraustytis neskuba: „Nenorime pokyčių“

Popiežiaus vizitas Aktualu

Popiežius Pranciškus jau Lietuvoje – oficiali pasitikimo ceremonija įvyko

Aktualu

Dandolke nužudytos lietuvės vaikams teikiama psichologo pagalba: spręs dėl perdavimo į globėjų rankas

Vardai

Kourtney Kardashian santykių viražai: trijų vaikų mama susitikinėja su 20-mečiu jaunuoliu

Maistas

Vytaro Radzevičiaus „Pasaulio puodai“: Ernesto Hemingway'aus troškinys „picadillo“

Pasaulis kišenėje

Miunchene prasidėjo alaus festivalis „Oktoberfest“: už bokalą prašoma 11,5 euro

Vardai

Daugiau vandens

Sveikata

Ruduo pilnas komplimentų

Parašykite atsiliepimą apie 15min