Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Katynės nusikaltimas buvo padarytas remiantis tiesioginiu Stalino nurodymu, pareiškė Dūma

Katynė
„Scanpix“ nuotr. / Katynė
Šaltinis: BNS
0
A A

Rusijos parlamentas pripažino, kad Lenkijos karininkai buvo sušaudyti netoli Katynės, remiantis tiesioginiu Stalino ir kitų sovietinių vadovų nurodymu.

„Paskelbta medžiaga, daug metų saugota slaptuose archyvuose, ne tik atskleidžia šios baisios tragedijos mastą, bet ir rodo, kad Katynės nusikaltimas buvo padarytas pagal tiesioginį Stalino ir kitų sovietinių vadovų nurodymą“, – sakoma Valstybės Dūmos pareiškime „Apie Katynės tragediją ir jos aukas“, kurį parlamento Žemieji Rūmai priėmė penktadienį.

Už šio dokumento priėmimą balsavo trijų frakcijų – valdančiosios „Vieningosios Rusijos“, „Teisingosios Rusijos“ ir Rusijos liberalų demokratų partijos (RLDP) – nariai. Rusijos Federacijos komunistų partijos (RFKP) frakcija balsavo prieš.

„Oficialioje sovietinėje propagandoje atsakomybė už šią piktadarystę, apibendrintai pavadintą Katynės tragedija, buvo primetama nacistiniams nusikaltėliams. Dėl šios versijos daug metų vyko neišeinančios aikštėn, bet dėl to ne mažiau įtemptos diskusijos sovietinėje visuomenėje, ji nuolat kėlė lenkų tautos pyktį, nuoskaudą ir nepasitikėjimą“, – rašoma pareiškime.

Jame primenama, kad dar praėjusio šimtmečio dešimtojo dešimtmečio pradžioje naujojoje Rusijoje buvo pripažinta, kad masinis Lenkijos piliečių naikinimas SSRS teritorijoje per Antrąjį pasaulinį karą buvo totalitarinės valstybės, kuri taip pat vykdė šimtų tūkstančių sovietinių žmonių represijas už politinius ir religinius įsitikinimus, pagal socialinius ir kitokius požymius, savivalės aktas.

Valstybės Dūma pareiškė „nuoširdžią užuojautą visoms nepagrįstų represijų aukoms, jų giminaičiams ir artimiesiems“.

Pareiškime taip pat primenama, kad daugelis dokumentų, daug metų saugoti uždarame SSKP CK Politinio biuro archyve, jau buvo perduoti Lenkijai, bet dalis slaptų dokumentų iki šiol nepaskelbti.

„Valstybės Dūmos deputatai įsitikinę, kad šis darbas turi būti tęsiamas – būtina ir toliau tirti archyvus, tikrinti žuvusiųjų sąrašus, atkurti tapatybes, vardus tų, kurie žuvo Katynėje ir kitose vietose, išsiaiškinti visas tragedijos aplinkybes“, – sakoma Rusijos parlamentarų pareiškime.

Taip pat jame minima, kad Katynė yra tragiška vieta ir mūsų šaliai. „Katynės grioviuose guli tūkstančiai sovietinių piliečių, kuriuos sunaikino Stalino režimas 1936–1938 metais. Būtent naudojant juos buvo tobulinama masinių žudymų technologija, kuri po to toje pačioje vietoje buvo pritaikyta lenkų kariams. Šalia yra ir sovietų karių, kuriuos sušaudė hitleriniai budeliai Didžiojo Tėvynės karo metais, kapai“, – sakoma dokumente.

„Ryžtingai smerkdami režimą, nepaisiusį žmonių teisių ir nevertinusį jų gyvybių, Valstybės Dūmos deputatai tiesia draugystės ranką lenkų tautai ir viliasi, kad prasidės naujas mūsų šalių tarpusavio santykių etapas, kad  santykiai bus plėtojami remiantis demokratijos vertybėmis“, – sakoma Rusijos parlamento pareiškime.

Katynė – viena iš daugybės vietų, kur 1940 metų balandį ir gegužę tuometės Sovietų Sąjungos vadovybės nurodymu buvo nužudyta beveik 22 tūkst. lenkų.

Į įvairius NKVD lagerius ir kalėjimus šie lenkai, tarp jų karininkai, policininkai, kalėjimo prižiūrėtojai, mokslininkai ir dvasininkai, pateko po 1939 metų rugsėjo 17 dienos, kai SSRS klastingai užpuolė Lenkiją.

Tiesa apie tragišką lenkų kapaviečių istoriją Katynėje buvo praskleista tik tuomet, kai žlugus SSRS praėjusio dešimtmečio pradžioje buvo pradėta kurti nauja demokratinė Rusija.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min