15min be reklamos
2022 01 05, 01:09 Atnaujinta 2022 01 05, 07:16

Kazachstane po kilusių riaušių atsistatydino vyriausybė, paskelbta nepaprastoji padėtis

Kazachstane naktį iš antradienio į trečiadienį protestai virto riaušėmis. Kaip rašo „The Guardian“, šalies prezidentas dėl susidariusios situacijos šalyje paskelbė nepaprastąją padėtį. Po protestų Kazachstano prezidentas priėmė vyriausybės atsistatydinimą.
Kazachstanas
Kazachstanas / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Protestai šalyje prasidėjo savaitgalį dėl padidėjusios dujų kainos. Greitai protestai išplito po visą šalį, o antradienį virto riaušėmis.

Kaip rašo „The Guardian“, didžiausiame Kazachstano mieste Almatoje raminti įsismarkavusių riaušininkų buvo pasiųsti pareigūnai.

Policija naudojo ašarines dujas, nes minia žmonių atsisakė skirstytis.

Naujienų agentūra AFP skaičiuoja, kad šiame mieste protestavo apie 5 tūkst. žmonių.

Vėliau pasirodė informacija, kad Almatoje degė ir pareigūnų automobiliai, tačiau ši informacija nebuvo oficialiai patvirtinta. Internete plintančiuose vaizdo įrašuose matyti degantys automobiliai.

Šalies vadovas Kassymas-Jomartas Tokayevas įspėjo, kad bet kokie raginimai šturmuoti valstybinius pastatus yra neteisėti. Vėliau tviteryje jis kaltino asmenis, kurie „nori pakenkti mūsų visuomenės stabilumui ir vienybei“.

Naktį į trečiadienį K.-J.Tokayevas įvedė Almatoje ir Mangystau srityje nepaprastąją padėtį iki sausio 19 dienos.

Abiejose teritorijose nuo 23 val. iki 7 val. vietos laiku galios komendanto valanda, o kelionės į jas ir iš jų bus ribojamas.

Kazachstano prezidentas po protestų priėmė vyriausybės atsistatydinimą

Kazachstano prezidentas trečiadienį priėmė šalies vyriausybės atsistatydinimą, stengdamasis sustabdyti precedento neturinčius neramumus dėl energijos kainų kilimo.

Prezidentūros interneto svetainėje paskelbtame įsake teigiama, kad K.-J.Tokayevas priėmė ministro pirmininko Askaro Mamino vadovaujamo kabineto atsistatydinimą.

Ministro pirmininko pavaduotojas Alichanas Smailovas eis premjero pareigas laikinai, kol bus suformuotas naujas kabinetas, teigiama įsake. Dabartiniai ministrai irgi tęs darbą, kol bus patvirtinta nauja vyriausybė.

Įsakas įsigalioja nuo jo pasirašymo datos.

A.Maminas į premjero postą buvo paskirtas 2019-ųjų vasarį.

„Senį lauk“

Keliomis valandomis anksčiau K.-J.Tokayevas ragino protestuotojus nusiraminti vaizdo įraše, kurį socialiniame tinkle „Facebook“ paskelbė jo spaudos sekretorius Berikas Uali.

„Vyriausybė nebus nuversta, bet mums nereikia konfliktų“, – kreipimesi sakė prezidentas.

Vienas naujienų agentūros AFP žurnalistas Almatoje matė, kaip policija leido kurtinamąsias granatas ir panaudojo ašarines dujas prieš daugiau nei 5 tūkst. žmonių minią, kuri augo, kai protestuotojai žygiavo centrinėmis gatvėmis skanduodami prieš vyriausybę nukreiptus šūkius ir kartais atakuodami transporto priemones.

Prieš įsikišant policijai, protestuotojai skandavo „Senį lauk“ – tai buvo užuomina į vis dar įtakingą K.-J.Tokayevo pirmtaką ir mentorių Nursultaną Nazarbayevą – ir ragino atsistatydinti vyriausybę.

Žengdamas kitą žingsnį, kuris atrodo reikšmingas, K.-J.Tokayevas trečiadienį paskyrė naują Nacionalinio saugumo komiteto vadovo pavaduotoją, kuris pakeis šiame poste N.Nazarbayevo sūnėną Samatą Abišą.

„Scanpix“/ITAR-TASS nuotr./Kassymas-Jomartas Tokayevas
„Scanpix“/ITAR-TASS nuotr./Kassymas-Jomartas Tokayevas

Susirašinėjimo programėlės „Telegram“, „Signal“ ir „WhatsApp“ trečiadienį šioje 19 mln. gyventojų turinčioje Azijos šalyje buvo nepasiekiamos, o dvi nepriklausomos žiniasklaidos svetainės, pranešusios apie protestus, panašu, buvo užblokuotos.

Pyktis dėl kylančių dujų kainų

Pradinė protestų priežastis buvo suskystintųjų dujų kainų šuolis angliavandenilių turtingame Mangystau, tačiau vyriausybės sprendimas sumažinti kainas pagal protestuotojų reikalavimus jų nenuramino.

Anot nepriklausomos žiniasklaidos, K.-J.Tokayevo paskelbta nauja 50 tengių (0,10 euro) už litrą kaina, palyginti su 120 tengių (0,24 euro) metų pradžioje, nesusilpnino mitingų Žanaozene ir Mangystau sostinėje Aktau, nes demonstrantai iškėlė naujus reikalavimus.

Antradienį socialinėje žiniasklaidoje pasklidusioje filmuotoje medžiagoje iš Aktau matyti, kaip tūkstančiai protestuotojų, kurie naktį leido miesto centre, buvo apsupti policijos.

Dauguma jų iki trečiadienio jau buvo išsiskirstę, pranešė valstybinis transliuotojas „Khabar“.

Mangystau regionas priklausomas nuo palyginti pigių suskystintųjų dujų, kaip pagrindinio transporto priemonių kuro, o bet koks kainų šuolis būtų paveikęs maisto produktų kainas, kurios nuo pandemijos pradžios smarkiai išaugo.

Žanaozene 2011 metais buvo kilę didžiausi neramumai šalyje nuo Kazachstano nepriklausomybės atgavimo 1991-aisiais; tąsyk žuvo mažiausiai 14 streikavusių naftos pramonės darbuotojų, policijai numalšinus protestą dėl atlyginimų ir darbo sąlygų.

Tie susirėmimai išprovokavo teisinius išpuolius prieš opoziciją.

K.-J.Tokayevas į valdžią atėjo 2019 metais, tapęs rūpestingai parinktu beveik tris dešimtmečius Kazachstanui vadovavusio N.Nazarbayevo, artimo Rusijos prezidento Vladimiro Putino sąjungininko, įpėdiniu.

Tačiau 81-erių N.Nazarbayevas išlaiko šalies kontrolę būdamas Saugumo tarybos pirmininku ir „Tautos lyderiu“ – tai konstitucinis vaidmuo, suteikiantis jam unikalių politikos formavimo privilegijų ir imunitetą nuo baudžiamojo persekiojimo.

Spontaniški, nesankcionuoti protestai Kazachstane yra neteisėti, nepaisant 2020 metais priimto įstatymo, kuriuo buvo sušvelninti kai kurie susirinkimų laisvės apribojimai autoritarinėje valstybėje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min