Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kijevas ruošiasi antiteroristinei operacijai: virš Donecko skraidė sraigtasparniai, į Rytų Ukrainą atvyko specialiųjų pajėgų kariai

Kariniai sraigtasparniai Donecke
„Twitter“ iliustr. / Kariniai sraigtasparniai Donecke
Šaltinis: 15min.lt, BNS
0
A A

Ukrainos vyriausybė sekmadienį paskelbė siunčianti ginkluotąsias pajėgas, mėgindama atkurti savo valdžią gyvybiškai svarbiame rytiniame pramonės regione ir sutriuškinti vis įžūlesniais tampančius prorusiškus separatistus, nors Kremlius ne kartą perspėjo nenaudoti jėgos. Laikinasis prezidentas užsiminė, kad kartu su prezidento rinkimais galėtų būti surengtas ir nacionalinis referendumas dėl Ukrainos vientisumo.

20.31 val. Rytų Ukrainoje ruošiamasi antiteroristinei operacijai?

Pirmadienio vakarą virš separatistų užtimto Donecko srities administracijos pastato pradėjo skraidyti du Ukrainos kariniai sraigtasparniai. Manoma, kad tai gali būti pirmieji  ženklai, kad netrukus bus pradėta antiteroristinė operacija, rašo interpretermag.com.

„Twitter“ iliustr./Kariniai sraigtasparniai Donecke
„Twitter“ iliustr./Kariniai sraigtasparniai Donecke

News.liga.net žurnalistas Petras Šuklinovas savo „Facebook“ paskyroje taip pat informavo, kad kai kuriuose Rytų Ukrainos miestuose įrengiami postai, iš kurių Ukrainos specialiosios pajėgos galės vykti į separatistų užimtas teritorijas, ir paskui į šiuos postus grįžti, praneša censor.net.ua.

Anot P.Šuklinovo, prie šių miestų sustiprinta patikra, atgabenta sunkioji technika, sraigtasparniai, atvyko specialiųjų pajėgų ir kariuomenės nariai.

19.11 val. Makijivkoje separatistai rengiasi skelbti referendumą

Užėmę Makijivkos miesto tarybą, separatistai paskelbė rengsiantys referendumą dėl federalizacijos, skelbia naujienų agentūra „Unian“.

18 val. Laikinasis prezidentas oficialiai patvirtino antiteroristinę operaciją

Laikinasis Ukrainos prezidentas O.Turčynovas oficialiai patvirtino Nacionalinio saugumo tarybos sprendimą pradėti antiteroristinę operaciją rytų Ukrainoje.

O.Turčynovo įsakymas, patvirtinantis Nacionalinio saugumo tarybos sekmadienį priimtą sprendimą, paskelbtas prezidentūros puslapyje.

Pats sprendimo tekstas yra įslaptintas ir viešai neskelbiamas.

17.23 val. Horlivkoje separatistai įsiveržė į miesto rotušę ir nuvertė merą

Separatistai Horlivkoje įsiveržė į miesto meriją ir „nuvertė“ merą.

Virš miesto tarybos būstinės buvo iškelta vadinamosios „Donecko Liaudies Respublikos“ vėliava, praneša „Unian“.

Separatistai pareiškė, kad antradienį Horlivkos taryba susirinks į specialią sesiją ir išrinks naują merą.

Prieš tai jie nusprendė nepasitikintys meru Jevgenijum Klepu, nors jis juos pasitiko pasipuošęs Georgijaus kaspinu – prorusiškų jėgų ženklu. Iškėlę rankas separatistai „nubalsavo“ atstatydinti merą.

17.12 val. Separatistai prašo V.Putino pagalbos

Prorusiški separatistai, kurie tvirtina priklausantys „Donecko Liaudies Respublikai“ rytinėje Ukrainos dalyje, pirmadienį kreipėsi į Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną, prašydami padėti jiems apsiginti nuo Ukrainos vyriausybės pajėgų.

Slaviansko miesto administracijos būstinėje surengtoje spaudos konferencijoje separatistų lyderis paprašė V.Putino „asmeniškai atkreipti dėmesį į bręstančią padėtį ir padėti mums, kiek tik gali“.

O.Turčynovas kviečia JT prisijungti prie operacijos

Ukrainos laikinasis prezidentas Oleksandras Turčynovas pirmadienį pakvietė Jungtines Tautas (JT) prisidėti prie jo kariuomenės vykdomos „antiteroristinės operacijos“ prieš Kremlių palaikančius kovotojus, užėmusius pastatus šalies rytinėje dalyje.

„Mes neprieštaraujame ir sveikiname, jei su jūsų pagalba bus atlikta bendrą antiteroristinė operacija rytuose. Tada specialistai ir stebėtojai patys galės įsitikinti mūsų veiksmų teisėtumu ir teisingumu“, – sakė Ukrainos lyderis JT generaliniam sekretoriui Ban Ki-moonui, o jo žodžius perdavė Aukščiausiosios Rados spaudos tarnyba.

17 val. Separatistai įsiveržė į portalo redakciją ir pagrobė redaktorių

Kaukėti vyrai įsiveržė į Horlivkos naujienų portalo Gorlovka.ua redakciją ir jėga išsivedė vyriausiąjį redaktorių.

Apie tai portalas pranešė savo paskyroje rusiškame socialiniame tinkle „Vkontakte“.

Pirmadienį apie 11 val ryto portlao Gorlovka.ua ir laikraščio „Kriminal-Ekspress“ redakcijose įsiveržė kaukėti žmonės. Septyni ginkluoti vyrai be ceremonijų išsivedė vyriausiąjį redaktorių ir nuvažiavo nežinoma kryptimi. Redakcija ir puslapis internete neveikia, skelbia „Unian“.

15.55 val. Ukraina grasina užverti sienas su Rusija

Ukraina gali visiškai uždaryti sienas su Rusija, perspėja šalies užsienio reikalų ministras Danijilas Lubkivskis.

Spaudos konferencijoje Kijeve jis pasakė, kad Ukraina tam turi visas priemones, rašo „Unian“.

„Šiandien matome įtemptą situaciją rytuose ir pietuose. Mes perspėjame Rusiją neperžengti šios raudonos linijos ir atitraukti savo specialiuosius agentus, nutraukti provokacijas. Tai mūsų pagrindinis šaukimas, mūsų pagrindinis reikalavimas“, – sakė jis.

15.11 val. Separatistai užėmė Ždanovkos savivaldybę

20 separatistų užėmė Ždanovkos miesto savivaldybę ir iškėlė „Donecko respublikos“ vėliavą, praneša „Unian“.

Miesto tarybos pastato užėmimui niekas nesipriešino.

Ždanoka – nedidelis 13 tūkst. gyventojų turintis miestas Donecko srityje.

Separatistai paskelbė, kad dabar Ždanovka – Donecko respublikos dalis, o miesto vadovybė perėjo į jų pusę.

14.53 val. Rusijos ranką Ukrainoje mato ir Vokietija

Vokietija pirmadienį pareiškė įžvelgianti daug ženklų, kad Rusija pralaiko prorusiškus ginkluotus aktyvistus, užiminėjančius vyriausybinius pastatus rytų Ukrainoje.

„Esama daug ženklų, kad ginkluotos grupuotės, veikiančios rytų Ukrainoje, yra palaikomos Rusijos, – sakė Vokietijos kanclerės Angelos Merkel atstovas. – Pažvelgus į kai kurių tų grupuočių išvaizdą, uniformas ir ginkluotę, būtų sunku pasakyti, kad tai savigynos pajėgos, spontaniškai suformuotos civilių.“

14.29 val. Separatistai paskyrė naują milicijos vadovą

Iš separatistų užimto pastato buvo išvestas šio milicijos skyriaus vadovas, skelbia „Ukrainskaja pravda“. Jis nesutiko atiduoti savo ginklo, buvo įsodintas į automobilį ir išvežtas. Vyriškis, prisistatęs Rusijos armijos papulkininkiu iš Simferopolio ir pademonstravęs Rusijos pasą, pristatė naują milicijos vadovą.

Šis miestas buvo vienas iš nedaugelio Donecko srityje, kur milicija aktyviai priešinosi separatistams

Pranešama, kad šis miestas buvo vienas iš nedaugelio Donecko srityje, kur milicija aktyviai priešinosi separatistams. Tačiau per dvi paras jie nesulaukė pastiprinimo ir buvo sutriuškinti.

Milicijos poskyrį šturmavo 200-250 žmonių minia, dalis jų buvo su kaukėmis, ginkluoti metaliniais strypais, lazdomis, Molotovo kokteiliais, akmenimis. 

13.18 val. Įsiveržė į milicijos pastatą

Separatistai įsiveržė į Horlivkos milicijos būstinę. Jie grasina, kad jeigu pareigūnai nepasiduos, bus sušaudyti. 

Pareigūnai žada kautis iki galo ir atsisako perduoti ginklus bei pastato kontrolę separatistams. Šie šaukia: „Išeikite lauk, niekas jūsų nelies. Mums reikia jūsų vadovo“, – praneša unian.net. Prie pastato susirinkę žmonės skanduoja „Rusija“ ir „Berkut“. 

J.Tymošenko pasisako prieš jėgos naudojimą pietryčių Ukrainoje

Situacija Ukrainos pietrytiniuose regionuose turi būti sureguliuota derybų keliu, nenaudojant jėgos, pareiškė ekspremjerė ir kandidatė į prezidento postą Julija Tymošenko.

„Pirmasis pasirinkimas yra skubus jėgos panaudojimas, kuris beveik neabejotinai veda prie didžiulio masto kraujo praliejimo“, – interviu Ukrainos televizijai sakė partijos „Batkivščyna“ („Tėvynė“) lyderė.

„Esu tikra, kad atsakingi valstybės lyderiai negali sutikti su tokiu pasirinkimu“, – pabrėžė ji.

„Antrasis pasirinkimas yra derybos aukščiausiu tarptautiniu lygiu. Visi dabar to tikisi. Jei aukščiausi užsienio reikalų ministerijų pareigūnai dabar susitinka Ženevoje, tai rodo, kad visas pasaulis dabar sutelkęs dėmesį į Ukrainą ir mėgina spręsti Ukrainos problemas“, – sakė J.Tymošenko.

12.27 val. Rusija reikalauja paaiškinimų dėl numanomo CŽV vadovo vizito Kijeve

Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas pirmadienį pareiškė, kad Maskva norėtų sulaukti Vašingtono paaiškinimų dėl Rusijos žiniasklaidos pranešimų, esą JAV Centrinės žvalgybos valdybos vadovas Johnas Brennanas savaitgalį aplankė Ukrainos sostinę.

„Norėtume suprasti, ką reiškia pranešimai apie nepaprastąjį CŽV direktoriaus, pono Brennano, vizitą Kijeve, – S.Lavrovas sakė žurnalistams Maskvoje. – Kol kas negavome jokių protingų paaiškinimų.“

11.46 val.  O.Turčynovas neatmeta referendumo galimybės

Ukrainos parlamento pirmininkas ir laikinasis prezidentas Oleksandras Turčynovas pirmadienį pareiškė neatmetantis galimybės, kad Aukščiausiosios Rados sprendimu kartu su prezidento rinkimais gegužę gali būti surengtas ir referendumas dėl Ukrainos centralizacijos.

O.Turčynovas tai pasakė frakcijų ir komitetų lyderių susitikime, skelbia „Unian“.

„Mes nesame nusiteikę prieš referendumą, – sakė O.Turčynovas. – Be to, aš įsitikinęs, kad referendume, kuris galėtų, nusprendus parlamentui, būti surengtas kartu su prezidento rinkimais, didžioji dalis ukrainiečių balsuotų už nepriklausomą, demokratinę ir nesuskaldytą unitarinę Ukrainą.“

„Mes nesame nusiteikę prieš referendumą, – sakė jis. – Be to, aš įsitikinęs, kad referendume, kuris galėtų, nusprendus parlamentui, būti surengtas kartu su prezidento rinkimais, didžioji dalis ukrainiečių balsuotų už nepriklausomą, demokratinę ir nesuskaldytą unitarinę Ukrainą.“

Rusų „turistai“ traukia į Padniestrę

„Ukrainska Pravda“ skelbia, kad rusų separatistų grupės traukia ir į Moldavą. Kičiniove pastebėtos didžiulės sportiškai atrodančių rusų „turistų“ grupės.

„Pastarosiomis dienomis pastebėta, kad iš Rusijos į Kišiniovą masiškai plūsta grupės sportiškai atrodančių žmonių“, – sako grupės „Informacinis pasipriešinimas“ žurnalistas Dmitrijus Timčiukas.

Iš ten, pasak jo, rusai toliau vyksta į Padniestrę, separatistnį nuo Moldovos nepriklausomybę paskelbusį regioną, besiribojantį su Ukraina. Jame dislokuoti Rusijos armijos padaliniai.

Pasak D.Timčiuko, pirmadienio naktį Rusijos kariams, esantiems Ukrainos pasienyje, buvo liepta būti karinėje parengtyje. Tiesa, karių skaičius nedidėja.

Anksčiau pranešta, kad į Padniestrę buvo nusiųsta keli šimtai Rusijos specialiųjų būrių karių.


Live streaming video by Ustream

Atnaujinta 10.55 val. Separatistai puola Horlivkos milicijos būstinę

Apie 150 separatistų pirmadienį bando užimti Horlivkos, pramoninio miesto Donecko srityje, milicijos būstinę, praneša „Unian“.

Pranešama, kad milicijos pareigūnai užsibarikadavo viduje ir ruošiasi atremti puolimą. Separatistai taip pat užblokavo Lenino prospektą.

Horlivka yra apie 300 tūkst. gyventojų turintis anglies ir chemijos pramonės miestas Donecko srityje, SSRS laikais dažniau vadintas Gorlovka.

Atnaujinta 10.24 val. Slavianske separatistų aukomis tapo keturi žmonės, praneša TCH.ua. Du Ukrainos pareigūnai buvo nušauti prie įvažiavimo posto į miestą. Kitas automobilis su civiliais buvo apšaudytas miesto centre.

Slavianske pirmadienį uždarytos mokyklos ir vaikų darželiai. Situacija mieste įtempta, žmonės stengiasi neiti į miestą. 

Atnaujinta 10.05 val. Ukrainos vyriausybės nustatytas terminas, iki kurio prorusiški separatistai turėjo sudėti ginklus rytiniame Slaviansko mieste, suėjo pirmadienį, tačiau nepastebėta jokių ženklų, jog sukilėliai jam paklustų, pranešė vienas naujienų agentūros „Reuters“ korespondentas.

Pasak jo, Rusijos vėliava pirmadienį 9 val. vietos (ir Lietuvos) laiku tebebuvo iškelta ant milicijos būstinės – vieno iš dviejų pastatų, kuriuos laiko užėmę separatistai. Ginkluoti kaukėti vyrai tebebudėjo prie barikadų, pastatytų prie milicijos skyriaus iš smėlio maišų.

Atvažiavęs sunkvežimis, regis, atgabeno daugiau padangų, kurios kraunamos ant barikadų, kad jas sutvirtintų.

Didelė antiteroristinė operacija

Kaltindamas Maskvą neramumų kurstymu, Ukrainos prezidentas Oleksandras Turčynovas per televiziją pareiškė, kad didelio masto antiteroristinė operacija užtikrins, kad Rusija negalės pakartoti Krymo scenarijaus Ukrainos rytuose.

O.Turčynovas pažadėjo suteikti amnestiją visiems, kas sudės ginklus iki pirmadienio ryto.

Faktas, jog ginkluotosios pajėgos naudojamos vietoj milicijos, atskleidžia susirūpinimą dėl teisėsaugos patikimumo.

Milicijos pareigūnai neretai pasirodydavo esantys nepajėgūs arba nenorintys pasipriešinti ginkluotiems prorusiškiems aktyvistams ir kitiems Maskvos šalininkams, užiminėjant svarbių valstybinių įstaigų būstines.

Tuo tarpu Maskva yra sutelkusi dešimtis tūkstančių karių prie Ukrainos rytinės sienos, todėl baiminamasi, kad Rusija gali pasinaudoti neramumais regionuose, kuriuose gyvena daug rusakalbių, kaip dingstimi invazijai.

Sekmadienio vakarą kalbėdamas per Rusijos valstybinę televiziją, nuverstas Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius kaltino JAV centrinę žvalgybos valdybą (CŽV) pakursčius Kijevo naujosios vyriausybės sprendimą panaudoti jėgą. Tačiau CŽV tuos kaltinimus atmetė ir pareiškė, kad jie visiškai klaidingi.

V.Janukovyčius tvirtino, jog CŽV direktorius Johnas Brennanas susitiko su Ukrainos naujaisiais lyderiais ir sankcionavo ginklų panaudojimą ir išprovokavo kraujo praliejimą.

CŽV atstovas Deanas Boydas pažymėjo, kad agentūra nekomentuoja J.Brennano kelionės planų, tačiau, jo teigimu, „pareiškimas, jog direktorius Brennanas skatino Ukrainos valdžią rengti taktines operacijas Ukrainoje yra visiškai klaidingi“.

Ukraina dabar įžengusi „viena koja į pilietinį karą“, – pareiškė V.Janukovyčius, sėdėdamas greta savo buvusio generalinio prokuroro ir vidaus reikalų ministrų.

Šie ankstesnio režimo pareigūnai labiausiai kursto provakarietiškų protestuotojų įtūžį dėl jėgos naudojimo per kelis mėnesius trukusias demonstracijas, kurias išprovokavo V.Janukovyčiaus sprendimas nusigręžti nuo glaudesnių santykių su Europos Sąjunga (ES) ir grįžti prie draugystės su Rusija.

V.Janukovyčius pabėgo į Rusiją vasarį, sakydamas, jog baiminosi dėl savo gyvybės.

Anksčiau sekmadienį Ukrainos specialiosios pajėgos įsitraukė į susišaudymą su prorusiškais kovotojais rytiniame Slaviansko mieste.

O.Turčynovas pažadėjo suteikti amnestiją visiems, kas sudės ginklus iki pirmadienio ryto

Kiek žinoma, tai buvo pirmasis ginkluotas susirėmimas rytiniame regione, kur ginkluoti prorusiški aktyvistai užėmė kai kuriuos svarbių valstybinių institucijų pastatus, reikalaudami surengti referendumus dėl autonomijos ir galimo prisijungimo prie Rusijos. Panašų scenarijų praeitą mėnesį lėmė Maskvos įvykdytą Krymo aneksiją.

Kaip pranešama, per susirėmimą Slavianske žuvo vienas Ukrainos saugumo pareigūnas, o dar bent du buvo sužeisti.

Sakydamas, kad tos atakos yra „Rusijos agresija“, vidaus reikalų ministras Arsenas Avakovas sekmadienį rašė socialiniame tinkle „Facebook“, jog maždaug iš 12 tūkst. savanorių bus suformuotos specialiosios pajėgos, kurioms bus patikėta priešintis prorusiškų jėgų išpuoliams jų regionuose.

Tuo tarpu Rusijos URM skubiai pareiškė, kad O.Turčynovo pasirašytas įsakas yra nusikalstamas, taip pat kaltino Ukrainos pareigūnus naudojant radikalių neonacių pajėgas.

Vienintelės patvirtintos aukos Slavianske buvo Ukrainos vyriausybinių pajėgų nariai.

O.Turčynovas sakė, kad per susišaudymą sekmadienį žuvo vienas Ukrainos saugumo tarnybos (SBU) kapitonas, o du pulkininkai buvo sužeisti.

Prezidentas sakė, jog dėl tos atakos atsakingi prorusiški kovotojai.

Ukrainos URM sekmadienio popietę paskelbė pranešimą, kaltindama Rusijos specialiąsias tarnybas ir diversantus kurstant neramumus, taip pat žadėjo pateikti konkrečių įrodymų, jog Rusija įsitraukusi į šiuos neramumus, per ketvirtadienį Ženevoje planuojamą surengti viršūnių susitikimą.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min