Dabar populiaru
Publikuota: 2014 vasario 26d. 19:09

Kijeve viešinti Gintarė Narkevičiūtė: iš Viktoro Janukovyčiaus rezidencijos naktimis bandoma grobti įkalčius

Gintarė Narkevičiūtė
Asmeninio archyvo nuotr. / Gintarė Narkevičiūtė

Ukrainos sostinėje Kijeve iš Lietuvos ukrainiečių gelbėti atvykę medikai turi gal net mažiau darbo nei keli jų saugoti vykę apsaugininkai. Į medikus kreipiasi jau ne tik protestų dalyviai, bet ir proga pasigydyti pas užsieniečius pasinaudoti panorę kiti miestiečiai, o apsaugininkai neturi kada nė bluosto sudėti. Jie kartu su Maidano apsaugos grupe saugo buvusio Ukrainos prezidento Viktoro Janukovyčiaus rezidenciją. Vienos iš į Kijevą išvykusių savanorių Gintarės Narkevičiūtės teigimu, naktimis į ją bando įsiveržti ginkluoti vyrai.

Keturi apsaugininkai – karininkas, karate meistras, šaudmenų ekspertas bei karys savanoris – iš Lietuvos į Kijevą kartu su medikais vyko dėl to, kad saugotų ten savanoriauti pasiryžusius šešis medikus. Tačiau grupė į Kijevą atvyko tuomet, kai neramumai jau baigėsi, tad medikams jokios apsaugos nebereikėjo, todėl apsaugininkams teko ieškoti kitos veiklos.  

„Susitikome su Maidano apsaugos vadu ir sutarėme, kad mūsų vyrai važiuos saugoti rūmų. Jie visą šią naktį pradirbo prezidento rezidencijoje, kur yra įsikūręs medicinos punktas, dirba keli medikai, nuolat vyksta neramumai. Pavyzdžiui, kaip šiąnakt, atvažiuoja kažkokios mašinos su ginkluotais vyrais, kurie veržiasi į rūmus ir aiškina norintys kažką paimti iš jų. Manoma, kad jie bandė pagrobti įkalčius, nes ten dar tikrai visko daug likę, kas gali patvirtinti galimus nusikaltimus“, – 15min.lt trečiadienį teigė G.Narkevičiūtė.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Maidano apsaugos grupė
AFP/„Scanpix“ nuotr./Maidano apsaugos grupė V.Janukovyčiaus rezidencijoje.

Anot jos, maidaniečiai prezidento rezidenciją saugos iki pat tos akimirkos, kol bus išduoti kratos orderiai apieškoti buvusius V.Janukovyčiaus namus. Jie atidžiai stebės, kad niekas iš jų nedingtų.

„Jau tris dienas budi žmonės ir prie Mokesčių ministerijos, kur laikomi visi šalies apskaitos dokumentai. Buvo žinių, kad naktį iš sekmadienio į pirmadienį keli automobiliai su didžiuliais paketais iš ten pajudėjo. Žmonės sunerimę, kad kažkas veža galimų finansinių nusikaltimų įkalčius“, – pridūrė ji.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Maidano apsaugos grupė
AFP/„Scanpix“ nuotr./Maidano apsaugos grupė

Maidano protestuotojai kartu su milicija postą įrengė ir prie kelių, vedančių link oro uosto. Jame tikrinami visi be išimties automobiliai, keleivių prašoma parodyti pasus. Ant sienos poste susmaigstytos pareigūnų, galėjusių prisidėti prie kraujo praliejimo, nuotraukos. Šalia posto – plakatas su užrašu „Žiurkės neskraido“, nurodančiu, kodėl naudojama tokia apsauga.

Gintarės Narkevičiūtės nuotr./Plakatas „Žiurkės neskraido“
Gintarės Narkevičiūtės nuotr./Plakatas „Žiurkės neskraido“

Užsienio medikus siunčia namo

Į Kijevą savanoriauti išvykę medikai pirmomis misijos dienomis dirbo kartu su apsaugininkais prezidento rezidencijoje. Tačiau dabar ten pagalbos beveik nebereikia, todėl svarstoma, kur jų rankos dar galėtų praversti.

„Šiuo metu jie yra tokiame budėjimo režime. Laukiame, kol juos paskirstys į oficialias ligonines, nes Maidano ligoninės padaliniai kaip ir nelabai reikalingi. Mums pasakė, kad tarptautinių partnerių  nebereikia. Vakar buvau susitikusi su gruzinu mediku, vyr.gydytoju, tai jis pasakojo, kad jų situacija ta pati. Gruzinai grįžta namo, o mums nesinori užsakinėti kitus bilietus grįžimui atgal, todėl pasiteiravome dėl pagalbos oficialiose ligoninėse. Jie pasakė, kad traumatologų tikrai reikia“, – sakė G.Narkevičiūtė.

Sužeistuosius per protestus lietuviai medikai gydė tik porą dienų. Daugiausia tai buvo ne naujomis žaizdomis besiskundžiantys, o kur kas anksčiau nukentėję ukrainiečiai.

Gruzinai grįžta namo, o mums nesinori užsakinėti kitus bilietus grįžimui atgal, todėl pasiteiravome dėl pagalbos oficialiose ligoninėse.

„Vis dar bijo žmonės kreiptis. Net pogrindinėse Maidano ligoninėse iki dabar ateina žmonės, kurie neužrašo savo tikro vardo ir pavardės, nes bijo. Kita vertus, pradeda žmonės eiti su įsisenėjusiomis žaizdomis. Buvo tokių, kurie dvi savaites išvaikščiojo su įstrigusia kulka, nes bijojo kažkur kreiptis“, – pasakoja ji.

Savanorė sako, kad Maidane medicinos punktai uždaromi dar dėl to, kad į juos ėmė traukti protestuose išvis nedalyvavę, bet pas užsieniečius pasigydyti norintys Kijevo gyventojai.

„Dantis eina taisytis visi, kas tik sugalvoja. Stomatologų gydymas ganėtinai brangiai kainuoja, tai žmonės iš gatvės eina galvodami galintys pasinaudoti proga“, – pripažino G.Narkevičiūtė,

Kijevas rimsta

Savanorė sako, kad Kijevas šią savaitę jau ramesnis. Maidane vis dar budi žmonės, tačiau aplink atsigauna verslas, žmonės vėl eina į darbus. Tiesa, prie pat aikštės nuolat, net per karščiausios įtampos dienas, dirbo tik dvi kavinės. Ir dabar daugelis parduotuvių ir užeigų tebėra uždarytos.  

Pačiame Maidane šiuo metu atidžiai stebimi įvykiai Kryme ir laukiama ketvirtadienio, kai čia bus  tvirtinamas sprendimas dėl Vyriausybės sudarymo.

Maidanas pageidauja, kad valdžioje išvis nebūtų žmonių iš 141 turtingiausių ukrainiečių sąrašo.

„Buvo opozicijos pasakyta, kad visi ministrai bus tvirtinami Maidane, nes Vyriausybėje ir ministerijose postai bus perpus dalijami tarp opozicijos ir Maidano atstovų. Maidanas pageidauja, kad valdžioje išvis nebūtų žmonių iš 141 turtingiausių ukrainiečių sąrašo. Bus įdomu, kaip jie tai patikrins, kaip bus tvirtinama Vyriausybė“, – teigia G.Narkevičiūtė.

Jos teigimu, Maidanas nepasitiki nė vienu politiku, nes jau turi patirties, kad gavusi įtaką opozicija labai greitai pati suserga tomis pačiomis korupcijos ligomis, kaip ir ta pati valdžia, kurią jie vertė.

Dar daugiau nerimo kelia Dešiniojo sektoriaus radikalumas. Šiuo metu organizacijai priklausantys asmenys nepritaria daugeliui dabar vykstančių politinių pertvarkų. Jei Dešinysis sektorius bus nepatenkintas ir Vyriausybe, anot G.Narkevičiūtės, gali kilti neramumų: „Sunku pasakyti, kas gali įvykti. Sakyčiau, kad gatvės teismas tikrai gali prasidėti“.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min