Dabar populiaru
Publikuota: 2012 lapkričio 15d. 07:02

Kinijoje – nauji lyderiai

Naujasis Kinijos komunistų partijos vadovs Xi Jinpingas
Reuters/Scanpix nuotr. / Naujasis Kinijos komunistų partijos vadovas Xi Jinpingas

Kinijos valdančioji Komunistų partija paskyrė naują vadovybę. Buvęs partijos lyderis ir šalies prezidentas Hu Jintao, kaip ir tikėtasi, partijos vadovo vairą perdavė savo įpėdiniui, iki šiol viceprezidento pareigas ėjusiam Xi Jinpingui.

Xi Jinpingas tapo naujuoju Komunistų partijos vadovu. Centrinio komiteto kongrese Kinijoje 59-erių metų vyras pakeitė į pensiją išeinantį šalies prezidentą Hu Jintao. 

Kaip praneša naujienų tarnyba BBC, Xi Jinpingas perėmė ir karinės komisijos kontrolę. Savo kalboje naujasis vadovas prabilo apie „nuostabią tėvynę, kurioje draugiškai gyvena visos etninės grupės“, „didesnį indėlį žmonijai“, „didelę atsakomybę prieš žmones“. 

Kovo mėnesį vyksiančiame parlamento metiniame susitikime Xi Jinpingas turėtų būti paskelbtas naujuoju šalies prezidentu.

Xi Jinpingui teko nelengvas gyvenimas. Per kultūrinę revoliuciją, 1970-ais, jis buvo išsiųstas dirbti į šalies pakraštį ir plušėjo kaime. Vyras gyveno tiesiog oloje. Šiandien jis kreipiasi į tautą, žadėdamas geresnę ateitį. 

Žmona žinomesnė

Xi Jinpingas yra baigęs chemijos inžinerijos studijas. Komunistų partijos nariu jis tapo 1974 metais. Buvo Komunistų partijos vadovu įvairiose šalies provincijose.

Jis apibūdinamas, kaip tiesą į akis rėžiantis politikas. 2004 metais pareigūnams jis sakė: „Valdykite savo sutuoktines, vaikus, gimines ir darbuotojus ir stenkitės nenaudoti galios siekdami gauti asmeninės naudos.“

Daugeliui kinų Xi Jinpingas yra mažiau žinomas nei jo žmona – liaudies dainų atlikėja Peng Liyuan. Jei kinų paklausia, kas yra Xi Jinpingas, dauguma atsako – dainininkės vyras. Vyras turi dukrą, ji studijuoja Harvardo universitete. Apie jo asmeninį gyvenimą žinoma nedaug, tik tiek, kad vyras mėgsta krepšinį, holivudinius karo filmus. 

Naujas politbiuras

Pekine savaitę vykusio Komunistų partijos suvažiavimo metu išrinkta apie 200 centrinio politbiuro narių. Penktadienį paskelbti ir nuolatinio politbiuro nariai.

Paskelbta, kad svarbius šaliai sprendimus priimančio nuolatinio politbiuro gretose nuo šiol bus nebe devyni, o septyni nariai. Jo gretose – vicepremjeras Wangas Qishanas. Patyręs krizių valdytojas, net turintis pravardę „ugniagesių komandos vadas“, paskirtas ir drausmės komiteto pirmininku. Šis komitetas po šalį sukrėtusių korupcijos skandalų turėtų imtis dar intensyvesnio darbo. W.Qishanas yra pagrindinis veikėjas diskusijose apie pasaulio ekonomiką ir ryšius su JAV. Kalbama, kad jis būtų geresnis kandidatas į premjero postą nei jau numatytasis.

Šalia naujojo komunistų partijos vadovo Xi Jinpingo Pekino Didžiojoje tautų salėje stovėjo Li Keqiangas. Tai jis kovą turėtų perimti premjero postą. Kaip praneša BBC, šis žmogus padarė didelę karjerą, nes kadaise buvo paprastas darbininkas, o vėliau tapo jauniausiu Kinijos provincijos gubernatoriumi.

Nuolatinės komisijos nariais tapo Zhang Dejiangas ir Liu Yunshanas. Pastarieji du vyrai garsėja savo kietu požiūriu į spaudą. „Tai tikrai bus konservatyvus vadovavimas“, – neslėpė komentatoriai. Zhang Dejiangas buvo paskirtas ir ėjo partijos vadovo pareigas Čongčingo mieste, kuomet korupcija ir verslininko iš Didžiosios Britanijos nužudymu buvo apkaltintas buvęs skyriaus vadovas Bo Xilai.

55 metų Liu Yunshanas yra partijos propagandos skyriaus vadovas. Jis griežtai kontroliuoja žiniasklaidą ir internetą. Pats yra dirbęs viešųjų ryšių specialistu, naujienų agentūros reporteriu, o galiausiai partijos sekretoriumi. Jis išreiškė susirūpinimą, kad vis daugiau kinų valdžią kritikuoja internete.

Šeštasis politbiuro narys – Zhangas Gaoli, didelio ir turtingo miesto, Tianmenio, Komunistų partijos vadovas. Statistikos ir ekonomikas studijas baigęs vyras karjeros pradžioje dirbo naftos pramonėje, vėliau tapo Šangdongo provincijos gubernatoriumi. Ambicingas vyras turėjo plačių užmojų Tianmenį paversti šalies finansų centru. 

Politbiuro sudėtyje ir didžiausio Kinijos miesto, Šanchajaus, Komunistų partijos vadovas Yu Zhengshengas. Karo inžinerijos institutą baigęs politikas specializuojasi balistinių raketų kūrime.

„Financial Times“ skelbia, kad Kinijos naujieji lyderiai – konservatyvi grupė, kurios ekonominės reformos bus atsargios, o politikos pokyčiai radikalūs.

AFP/Scanpix nuotr./Politbiuro nariai (ia kairės)  Xi Jinpingas, Li Keqiangas, Zhangas Dejiangas, Yu Zhengshengas, Liu Yunshanas, Wangas Qishanas ir Zhangas Gaoli.
AFP/Scanpix nuotr./Politbiuro nariai (iš kairės) – Xi Jinpingas, Li Keqiangas, Zhangas Dejiangas, Yu Zhengshengas, Liu Yunshanas, Wangas Qishanas ir Zhangas Gaoli.

 

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min