Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Kinijoje vyksta 60-ųjų komunistinio režimo metinių iškilmingos minėjimo ceremonijos (nuotraukos)

Karinis paradas Tiananmenio aikštėje
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Karinis paradas Tiananmenio aikštėje
Šaltinis: BNS
0
A A

Kinijoje ketvirtadienį oficialiai prasidėjo komunistinio režimo 60-ųjų metinių minėjimo ceremonijos, kurių pradžią paskelbė 60 pabūklų saliutas Pekino istorinėje Tiananmenio aikštėje.

Per šešis dešimtmečius viena iš galingiausių valstybių tapusi Kinija švenčia savo iškilimą kruopščiai surežisuotais masiniais patriotiniais renginiais, tarp jų – kariniu paradu ir įspūdingomis eitynėmis, kuriose atvaizduotas Komunistų partijos vadovaujamas šalies atgimimas.

Kinijos prezidentas Hu Jintao apžvelgė išsirikiavusius karius iš atviro limuzino, o vėliau pasakė kalbą Tiananmenio aikštėje, kurioje susirinko tik kvietimus turintys žiūrovai ir garbingi svečiai iš užsienio. Mieste saugumas buvo sustiprintas iki precedento neturinčio lygio.

Dar po 40 metų minėsime 100-ąsias mūsų šalies įkūrimo metines. Tuo metu klestinti, galinga, demokratinė, civilizuota, harmoninga ir pažangi socialistinė šalis iškils kaip bokštas virš Rytų, –trečiadienį sakė šalies premjeras.Kinija kas dešimtmetį rengia dideles iškilmes, minėdama 1949 metų spalio 1 dieną Tiananmenio aikštėje pasakytą revoliucijos lyderio Mao Zedongo kalbą, kai buvo paskelbtas Kinijos Liaudies Respublikos įkūrimas.

Tačiau šių metų ceremonijos žadėjo pranokti visas ankstesnes: manoma, kad 200 tūkst. žmonių dalyvaus ekstravagantiškose eitynėse, kurios, anot pareigūnų, nustelbs netgi praeitais metais surengtą įspūdingą Pekino olimpinių žaidynių atidarymo ceremoniją.

Vyriausybė nori pasiųsti aiškią žinią, jog Kinija vėl tapo pasaulio galybe, su kuria dera skaitytis.

Šių ceremonijų išvakarėse per surengtą iškilmingą pokylį sakydamas kalbą Kinijos premjeras Wen Jiabao pareiškė neabejojantis, kad jo šalies didybė dar labiau sustiprės.

„Dar po 40 metų minėsime 100-ąsias mūsų šalies įkūrimo metines. Tuo metu klestinti, galinga, demokratinė, civilizuota, harmoninga ir pažangi socialistinė šalis iškils kaip bokštas virš Rytų“, – premjeras sakė trečiadienį.

Tačiau šios iškilmės taip pat aiškiai atskleidžia valdančiųjų komunistų jaučiamą nesaugumą: valdžia sostinėje taiko drakoniškas saugumo priemones, siekdama, kad jokios numanomos grėsmės nesutrikdytų šventės dvasios.

Tarp šių grėsmių – kai kuriuose regionuose, tokiuose kaip Tibetas arba Sindziangas, rusenantys etniniai neramumai, visuomenės nepasitenkinimas dėl didėjančios socialinės atskirties, pareigūnų korupcijos ir aplinkos nuniokojimo.

Dėl šių priežasčių 17 mln. Pekino gyventojų teko stebėti iškilmingas ceremonijas namuose per televiziją, kaip ir visiems kitiems šalies gyventojams.

23 metų Lu Haishi atvyko iš tolimo Šanchajaus, kad galėtų stebėti šias iškilmes su draugais, tačiau tik per televiziją.

„Nacionalinės dienos proga atvykau į Pekiną iš Šanchajaus dėl nuotaikos. Kad galėtume stebėti paradą per televiziją, išsinuomojome kambarį viešbutyje netoli jo maršruto, nes norime pajusti atmosferą“, – sakė jaunuolis.

Policija jau kelias savaites kruopščiai tikrina į miestą įvažiuojančias transporto priemones, o prie parado maršruto gyvenantiems žmonėms nurodyta per ceremonijas neatidaryti langų. Per tris valandas truksiantį paradą bus uždarytas netgi Pekino oro uostas.

Elgetos ir benamiai buvo išvežti, o po netoli Tiananmenio aikštės įvykusių dviejų incidentų, per kuriuos buvo subadyta žmonių, kai kuriose parduotuvėse laikinai uždrausta pardavinėti peilius. Be to, draudžiama išleisti balandžius ir skraidinti aitvarus.

1949 metais Mao Zedongo vadovaujamų komunistų Kinijoje įvykdytas perversmas nutraukė daugelį metų trukusį užsienio šalių dominavimą ir karus. Be to, tris dešimtmečius vykusios ekonomikos reformos, kurias inicijavo buvęs šalies lyderis Deng Xiaopingas, lėmė Kinijos praturtėjimą ir iškėlė Kiniją tarp galingiausių valstybių.

Kinijos valstybinė žiniasklaida jau kelis mėnesius nepaliaujamai šlovina Komunistų partijos vadovaujamą šalies stiprėjimą, o šias iškilmes vainikuos ketvirtadienį vyksiantis patriotinis šalies žvaigždžių pasirodymas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min