Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Ko siekia „Islamo valstybės“ džihadistai, nupjaudami galvas įkaitams?

„Islamo valstybės“ teroristas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / „Islamo valstybės“ teroristas
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Dar birželio mėnesį dauguma amerikiečių nieko nežinojo apie „Islamo valstybę“ (IS). Džihadistų grupuotės pavadinimas pradėjo mirgėti pasaulio žiniasklaidos antraštėse nuo tada, kai islamistai užėmė Mosulo miestą ir daugybę sunitų dominuojamų teritorijų Irake ir Sirijoje. Vis dėlto, labiausiai IS pasaulį pašiurpino rugpjūtį, kai nupjovė galvas dviems amerikiečių žurnalistams ir vienam britų pagalbos darbuotojui. Į klausimus kodėl IS džihadistai savo aukoms nupjauna galvas ir kokia yra grupuotės strategija bando atsakyti naujienų svetainės politico.com žurnalistai.

Neseniai atliktos „NBC News/Wall Street Journal“ apklausos duomenimis, amerikiečių žurnalisto Jameso Foley egzekucija rugpjūčio mėnesį buvo labiausiai amerikiečius sukrėtęs užsienio politikos įvykis per pastaruosius penkis metus.

Rugsėjį karinius veiksmus Sirijoje ir Irake palaikė 60 proc. amerikiečių, kuomet birželį taip manė tik apie 36 proc. respondentų. Galvų nupjovimai sukrėtė tiek JAV visuomenę, tiek valdžią.

Vietoje to, nuolat girdima, kad IS yra religinių teroristų grupė, kurios pagrindinis tikslas – Vakarų šalių atakos ir civilių gyventojų žudymas „netikėlių“ šalyse, pavyzdžiui JAV. Tačiau galvojimas, kad barbariškus IS veiksmus lemia religiniai motyvai nėra teisingas.

Kokie motyvai lemia, kad džihadistų grupuotė pasirenka itin brutalų egzekucijos būdą ir kokia yra grupuotės strategija?

Didžiulė klaida, kuomet galvojama, kad galvų nupjovimais siekiama tik įbauginti Vakarus.

Priešingai, tokios egzekucijos yra gerai apgalvota strategija, kurią 2004 m. Irake panaudojo „Al Qaeda“ įkūrėjas Abu Musabas Al Zarqawis. Tuo metu buvo nupjauta galva amerikiečiui Nickui Bergui, taip siekiant užverbuoti naujų kovotojų, patraukti jų dėmesį.

Į klausimą, kodėl IS pjausto galvas, galima atsakyti trumpai: norėdami viešumo. Šios egzekucijos yra savotiška reklama IS, kuri save pateikia kaip kovotoją su „islamo priešais“. Išplatinus egzekucijų vaizdo įrašus, paveikiami potencialūs teroristai, kurie pasiryžta tapti džihadistais. Galvų nupjovimais norima įbauginti Vakarų visuomenes, tačiau tai nėra pirminis IS tikslas.

Kadras iš filmuotos medžiagos/JAV žurnalisto egzekucija
Kadras iš filmuotos medžiagos/JAV žurnalisto egzekucija

Kalbant apie IS veiklos planus, vis labiau tikėtina, kad teroristinė organizacija siekia ne pasaulinių, o regioninių tikslų. Visos iki šiol IS įvykdytos savižudžių sprogdintojų atakos buvo užfiksuotos Libane, Sirijoje ir Irake. Turėdama apie 30 tūkst. kovotojų, tarp kurių yra apie 2000 vakariečių musulmonų, IS turi puikiais sąlygas žudyti Vakarų šalių piliečius jų šalyse, tačiau to nedaro. 

Barackas Obama iki šiol užėmė sveikintiną strategiją, pagal kurią antskrydžiai prieš IS taikinius vykdomi ne tik JAV pajėgų, bet ir arabų šalių sąjungininkių.

JAV rugpjūčio pabaigoje pareiškė, kad džihadistų grėsmė šaliai yra nedidelė. Be to, vaizdo įrašuose džihadistai, prieš įvykdydami kruvinus savižudiškus išpuolius Irake ar Sirijoje, dažniausiai sudegina savo turimus Vakarų šalių pasus. Tai leidžia daryti išvadą, kad IS kovotojai niekada ir neplanavo sugrįžti į Vakarus.

Turint tai galvoje, JAV politika turėtų būti atsargi. Barackas Obama iki šiol užėmė sveikintiną strategiją, pagal kurią antskrydžiai prieš IS taikinius vykdomi ne tik JAV pajėgų, bet ir arabų šalių sąjungininkių.

Be to, didesnės karinės operacijos galėtų paskatinti vietos gyventojų žūtis ir antiamerikietiškų nuotaikų plitimą, o to ir siekia IS. JAV naudingiausia kartu su arabų šalių sąjungininkėmis atakuoti tiksliai parinktus IS taikinius ir remti sunitų grupuotes, kurios kovoja su džihadistais sausumoje.

AFP/„Scanpix“ nuotr./„Islamo valstybės“ džihadistai
AFP/„Scanpix“ nuotr./„Islamo valstybės“ džihadistai

Būtina nepamiršti, kad vis daugiau sunitų genčių Sirijoje ir Irake pradeda nekęsti IS teroristų ir kovoti su jais patys. Be to, ironiška, kad tas viešumas, kurį IS gavo dėl platinamų vaizdo įrašų su egzekucijomis, gali šią grupuotę ir sužlugdyti.

Tačiau minėta strategija dar nėra aiškiai suformuluota ir suprasta Vakaruose. Vietoje to, nuolat girdima, kad IS yra religinių teroristų grupė, kurios pagrindinis tikslas – Vakarų šalių atakos ir civilių gyventojų žudymas „netikėlių“ šalyse, pavyzdžiui JAV. Tačiau mintis, kad barbariškus IS veiksmus lemia religiniai motyvai, nėra teisinga.

Sukarinta grupuotė IS siekia įkurti de facto nepriklausomą valstybę sunitų dominuojamuose Irako ir Sirijos teritorijose.

Daugiau negu dešimtmetį „Čikagos saugumo ir terorizmo projektas“ tyrė savižudžių atakas visame pasaulyje nuo 1982 m.

Tirti atvejai Afganistane, Indijoje, Irake, Libane, Izraelyje, Pakistane, Rusijoje, Turkijoje ir kitose šalyse.

Tyrėjai priėjo išvados, kad beveik visi savižudžių išpuolių motyvai turėjo politines priežastis. Tai galioja ir tokiai, iš pirmo žvilgsnio itin stiprų religijos atspalvį turinčiai grupuotei, kaip IS.

Tokiu atveju kyla klausimas, koks yra IS politinis tikslas?

Sukarinta grupuotė IS siekia įkurti de facto nepriklausomą valstybę sunitų dominuojamuose Irako ir Sirijos teritorijose.

Siekdami šio tikslo, džihadistai nori sutriuškinti šiitų dominuojamas Irako ir Sirijos vyriausybes, valdančias sunitų teritorijas. Būtent todėl IS ypatingą dėmesį skiria šiitų kontroliuojamų objektų, tokių kaip policija ar karinės bazės, užėmimui. Todėl džihadistai taip įnirtingai kovoja ir dėl naftos bei vandens telkinių kontrolės.

Komentarai
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Parašykite atsiliepimą apie 15min