Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2016 balandžio 5d. 06:43 , Atnaujinta: 2020 rugsėjo 28d. 11:28

Kodėl Armėnijai ir Azerbaidžanui toks svarbus Kalnų Karabachas?

Sekmadienį Kalnų Karabachą supurtę didžiausi nuo 2016 metų susirėmimai privertė pasaulį sunerimti dėl naujo karo tarp Armėnijos ir Azerbaidžano pradžios. Kalnų Karabachas jau daugiau nei 20 metų, nuo pat 1994-ųjų, gyvena įtampoje ir nežinioje dėl krašto ateities. 15min pažvelgia į konflikto priešistorę.

Armėnijos remiamo separatistinio Kalnų Karabacho regiono prezidentas Araikas Arutiunianas sakė, kad Žuvo mažiausiai 17 armėnų separatistų kovotojų. Jis pripažino, kad jo pajėgos „prarado pozicijas“.

Kalnų Karabacho separatistai pranešė, kad žuvo viena armėnė ir vaikas, o Baku paskelbė, kad nuo armėnų separatistų ugnies žuvo azerbaidžaniečių šeima.

Kaip viskas prasidėjo?

Kokio dydžio yra Kalnų Karabachas?

Šis kalnuotas Azerbaidžano regionas užima 12 tūkst. kvadratinių kilometrų, taigi yra daugiau nei 5 kartus mažesnis nei Lietuva.

Kruvinas konfliktas iki 1994 metų paliaubų nusinešė maždaug 30 tūkst. gyvybių, o apie 1 mln. žmonių turėjo palikti savo namus.

Teritoriją, kurioje gyvena per 150 tūkst. žmonių, jau daugiau nei du dešimtmečius kontroliuoja vietos etninių armėnų pajėgos ir Armėnijos kariuomenė. Kruvinas konfliktas iki 1994 metų paliaubų nusinešė maždaug 30 tūkst. gyvybių, o apie 1 mln. žmonių turėjo palikti savo namus.

Kaip prasidėjo konfliktas?

Įtampa tarp armėnų, kurie yra krikščionys, ir musulmonų azerų rusena nuo seno. Kalnų Karabache daug amžių abi etninės grupės sugyveno gana taikiai, tačiau žiežirbų įskėlė Pirmojo pasaulinio karo pabaigoje Rusijoje valdžią perėmę bolševikai.

Pastarieji buvo įvaldę „skaldyk ir valdyk“ politiką, tad įkūrė etninių armėnų gyvenamą Kalnų Karabacho autonominį regioną, kuris gyvavo Azerbaidžano sovietinėje respublikoje.

Konfliktas per kraštus pradėjo veržtis praėjusio amžiaus devintojo dešimtmečio pabaigoje, kai ėmė aižėti Sovietų Sąjunga.

Regione karas kilo dar prieš tai, kai 1991 metais Sovietų Sąjunga galutinai subyrėjo, o jos respublikos tapo nepriklausomomis valstybėmis. Ugnį įžiebė Kalnų Karabacho parlamento sprendimas prisijungti prie Armėnijos.

Per mūšius žuvo apie 30 tūkst. žmonių, o Kalnų Karabache įsigalėjo etniniai armėnai. Jie taip pat užėmė Azerbaidžano teritorijų už Kalnų Karabacho ribų, taip sukurdami buferinę zoną, jungiančią Armėniją ir Kalnų Karabachą.

1994-aisiais pasirašius paliaubas, kurioms tarpininkavo Rusija, Kalnų Karabachas tapo de facto nepriklausomas, o Azerbaidžano ir Armėnijos kariai stojo vieni prieš kitus ties kontaktine linija.

Absoliuti dauguma etninių azerų per karą paliko Kalnų Karabachą. Savo ruožtu etniniai armėnai spruko iš Azerbaidžano. Nei vieni, nei kiti namo grįžti negali iki šiol.

Kas vyko pastaruosius 22 metus?

Tarptautinių tarpininkų pastangos nustatyti Kalnų Karabacho statusą apčiuopiamų vaisių nedavė – azerų ir armėnų ginčas išlieka vienu „įšaldytų konfliktų“ posovietinės Europos erdvėje.

Neužbaigtas konfliktas ilgainiui tapo Armėnijos ekonomikos votimi – Azerbaidžano sąjungininkė Turkija uždarė sieną su Armėnija, tad valstybė šiuo metu atviras sienas turi tik su Gruzija ir Iranu be susiduria su rimtomis ekonominėmis problemomis.

Santykių atšilimo ženklų nedaug. Armėnijos ir Azerbaidžano lyderių susitikimai reti.

Nors 2009-aisiais buvo viltingai pranešta apie galimą galutinę taiką, procesas vėl sustojo, o paliaubų sutartį vis sudrebina nauji jos pažeidimai.

Smurtas tarp Azerbaidžano ir Armėnijos prasiveržė ir šių metų liepą, tačiau tai vyko maždaug 300 km nuo ginčijamo Kalnų Karabacho regiono. Tuomet žuvo ar buvo sužeisti keli kariai.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

SEB verslo augimo programa

01:37:23

Video

02:58
18:16
00:38

15min metų knygų rinkimai

Esports namai

URBAN˙/

Tik prenumeratoriams

Grožio programa 360°

Sveikata

Naujas testas
Parašykite atsiliepimą apie 15min