Geriausias metų pasiūlymas! Prenumerata vos nuo 0,49 Eur/mėn.
Išbandyti

Kodėl buvęs dvigubas agentas Sergejus Skripalis tapo taikiniu?

Jungtinės Karalystės tyrėjai jau paskelbė, kad šalyje gyvenančio buvusio Rusijos dvigubo agento Sergejaus Skripalio nunuodijimas nervus paralyžiuojančia medžiaga traktuojamas kaip pasikėsinimas nužudyti. Kodėl jis galėjo tapti taikiniu, aiškinasi „Financial Times“.
Sergejus Skripalis prekybos centre Selsburyje
Sergejus Skripalis prekybos centre Selsburyje / AFP/„Scanpix“ nuotr.

S.Skripalis anksčiau buvo Rusijos karinės žvalgybos GRU pulkininkas, bet 2004-aisiais buvo suimtas ir vėliau nuteistas už šnipinėjimą britams. 2010 metais jis buvo paleistas per Rusijos apsikeitimą šnipais su JAV ir įsikūrė Jungtinėje Karalystėje, kur jam buvo suteiktas prieglobstis.

Praėjusį sekmadienį S.Skripalis ir jo dukra Julija buvo rasti praradę sąmonę ant suoliuko šalia vieno prekybos centro Anglijos pietvakariniame Solsberio mieste.

Londonas oficialiai nėra apkaltinusi Rusijos dėl šio išpuolio, kuris jau vertinamas kaip pasikėsinimas nužudyti. Tačiau jei kas nors taikėsi į S.Skripalį, beveik neabejojama, kad tai galėjo būti tik Kremlius.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Namas Selsburyje, kuriame greičiausiai gyveno Sergejus Skripalis
AFP/„Scanpix“ nuotr./Namas Selsburyje, kuriame greičiausiai gyveno Sergejus Skripalis

Bet kodėl jis ir kodėl dabar? Juk iki šiol atrodė, kad S.Skripalis jau gyveno ramiai ir dienas, kai oficialiai dirbo GRU, o slapčia – britų žvalgybos tarnybos MI6 informatoriumi, buvo spėjęs pamiršti.

Nebuvo: „Financial Times“ šaltinių Jungtinės Karalystės saugumo tarnybose teigimu, 66-erių S.Skripalis vis dar dirbo kartu su britų žvalgybininkais – greičiausiai ir toliau Kremliaus nenaudai.

Skaitė paskaitas britų žvalgybininkams?

Anot vieno buvusio aukšto rango saugumiečio, S.Skripalis noriai teikė informaciją Jungtinės Karalystės ir kitų Vakarų šalių žvalgybos tarnyboms kurį laiką po savo atvykimo į šalį 2010 metais.

Esą nors ruso kaip aktualios informacijos šaltinio vertė greitai išblėso, jis aptarinėjo Rusijos šnipinėjimo pajėgumus su „draugiškomis“ žvalgybos tarnybomis.

"Financial Times" šaltinis: „Kai jis buvo paleistas per apsikeitimą šnipais, kilo draugiškų užsienio tarnybų susidomėjimas. Jis buvo naudingas ribotą laikotarpį.“

„Kai jis buvo paleistas per apsikeitimą šnipais, kilo draugiškų užsienio tarnybų susidomėjimas. Jis buvo naudingas ribotą laikotarpį“, – teigė vienas „Financial Times“ šaltinis, o kitas pridūrė: „Nors tai nebuvo šnipinėjimas, jo paslaugomis buvo naudojamasi.“

„Kalbama buvo apie Rusijos prioritetus: kaip rusai infiltruojasi Vakaruose, kaip jie verbuoja agentus, kaip užsiima kontržvalgyba. <...> Apie tokius dalykus, ypač mums ruošiant žmones“, – kalbėjo šaltinis.

Dar vieno pareigūno teigimu, tokių buvusių agentų kaip S.Skripalis paslaugomis naudotis nėra neįprasta.

Tuo tarpu S.Skripalio dukters Julijos draugas ar draugė tvirtino, kad rusas Jungtinėje Karalystėje skaitė paskaitas. Saugumo pareigūnai irgi teigė, kad S.Skripalis galėjo sakyti kalbas britų saugumo ir žvalgybos bendruomenės nariams.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Sergejus Skripalis teisme Rusijoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Sergejus Skripalis teisme Rusijoje

Kur vykdavo paskaitos, neaišku. Maždaug 70 km nuo Selsburio, Šrivenhame, veikiančios Gynybos akademijos atstovai pranešė neturintys jokių įrašų apie tai, kad čia galėjo lankytis S.Skripalis.

Žmona mirė nuo vėžio

Daug apie S.Skripalio gyvenimą Selsburyje nežinoma. Aišku tai, kad jis artimai nebendravo su kitais Jungtinėje Karalystėje įsikūrusiais rusais.

„Nemanau, kad jis vaidino kokį nors vaidmenį rusų išeivių bendruomenėje Londone. Jo pavardė nebuvo minima“, – teigė vokietis saugumo konsultantas, anksčiau Rusijoje investuodavęs Franzas Sedelmayeris.

Iš GRU S.Skripalis pasitraukė 1999 metais ir pradėjo dirbti administratoriumi Rusijos užsienio reikalų ministerijoje. 2003-aisiais jis pasuko į verslą, bet po metų buvo sulaikytas ir prisipažino, kad jį dar 1995 metais užverbavo Jungtinės Karalystės specialiosios tarnybos.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./2004 metais sulaikomas Sergejus Skripalis
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./2004 metais sulaikomas Sergejus Skripalis

Rusijos federalinės saugumo tarnybos tyrėjų teigimu, S.Skripaliui už darbavimąsi informatoriumi britų MI6 ir grynaisiais, ir į Ispanijos banko sąskaitą iš viso išskyrė 100 tūkst. dolerių.

Į Angliją S.Skripalis atvyko su žmona Liudmila. Skelbiama, kad Skripaliai kuklų namą Selsburyje be jokios paskolos už 260 tūkst. svarų sterlingų įsigijo 2011-aisiais.

Buvęs GRU pulkininkas buvo nuteistas 2006-aisiais ir išsiųstas į kalėjimą Mordovijoje atlikti 13 metų laisvės atėmimo bausmę. Vis dėlto 2010 metais S.Skripalis buvo paleistas per JAV ir Rusijos apsikeitimą šnipais.

Į Angliją jis atvyko su žmona Liudmila. Skelbiama, kad Skripaliai kuklų namą Selsburyje be jokios paskolos už 260 tūkst. svarų sterlingų įsigijo 2011-aisiais.

Liudmila, kuriai buvo 59-eri, po metų mirė nuo vėžio ir yra palaidota netoliese namo esančiose kapinaitėse kartu su poros sūnumi Aleksandru. Šis praėjusiais metais mirė Sankt Peterburge.

Britų pareigūnai tiria versiją, kad Julija Skripal pas savo tėvą buvo atvykusi paminėti Aleksandro gimtadienį, kuris – kovo 1 dieną.

„Scanpix“/AP nuotr./Julija Skripal
„Scanpix“/AP nuotr./Julija Skripal

Pasak J.Skripal draugų, 33-ejų moteris anksčiau kelerius metus gyveno Selsburyje ir, nors 2014 metais grįžo gyventi į Maskvą, reguliariai aplankydavo tėvą Anglijoje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Skrydžio režimu: atviras „Gurtam“ vadovo interviu su Benediktu Vanagu
Reklama
Kokias tvoras ir kodėl šiemet renkasi namų savininkai?
Reklama
Daugiau Pliusų sporto entuziastams:„Gym+“ vėl plečiasi
Reklama
„Teleloto“ naujienos ne tik tarp vedėjų: nuo šiol laimės visi studijos žaidėjai